Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
"θα ξεραθει και θα πεσει" επειδη πτηνιατρο δεν εχουμε.
Η κύστη των φτερών λειτουργεί όπως η κλεισμένη τρίχα στο ανθρώπινο δέρμα.
Αν δεν αφαιρεθεί... Δεν πρόκειται να ιαθεί.
Πρέπει οπωσδήποτε να αφαιρεθεί...
Κι αυτό που γράφεις εδώ...
Αυτο εδω ειχε βγαλει μια κυστη στο κεφαλι επανω και με το καιρο εξαφανιστηκε.
είναι κάπως δύσκολο...
Ίσως με κάποιο τρόπο (τρίψιμο κλπ) ή και λόγω μεγέθους να "βγήκε" μόνη της. Πάντως είναι η πρώτη φορά που το διαβάζω σα φαινόμενο.
Θεωρώ μονόδρομο την αφαίρεση για να υπάρχει ελπίδα να συνέλθει το πουλί.
 
Δεν ρισκαρω να παρω το πουλι σε ενα αλλο που ειναι απλα εκτροφεας. Ειναι κρεας. Δεν ειναι κατι απλο. Και αν κανει κατι λαθος;
 
Αριάδνη αν δεν τον εμπιστεύεσαι... Να μην το πας.
Αν δεν υπάρχει γιατρό όμως και δεν εμπιστεύεσαι τον εκτροφέα τότε ετοιμάσου ψυχολογικά για προσωπική παρέμβαση...
Αυτά είναι τα δεδομένα.
Δε βλέπω άλλη λύση εγώ..
 
Τον συγκεκριμενο μια φορα τον ειδα.

Εγω ουτε 1 στο εκατομμυριο. Αμα ξερω οτι κανω κατι και ποναω τον αλλο μου κοβονται τα ποδια. Ασχετα αν ειναι για το καλο του.

Αρα με την διατροφη δεν βοηθαω λιγο την κατασταση; Καταλαβααα... Αδικια αδικια. Ολα τα στραβα πανω μου.
 
Το μόνο που μπορώ να εκφέρω είναι μια προσωπική εμπειρία.
Ένα καναρίνι μου πριν λίγα χρόνια κατα την πτεροροία είχε εμφανίσει μία κύστη κοντά στην άρθρωση του φτερού. Ο κτηνίατρος που το εξέτασε βρήκε άλλη μία στο στήθος...
Μου πρότεινε να κάνουμε αφαίρεση των κυστών αλλά μου έδωσε ένα ποσοστό 40% να μείνει στη νάρκωση...
Μου είπε ότι επρόκειτο για ενδοπλασία πράγμα που συνεπάγεται με την εμφάνιση και άλλων μετά την αφαίρεση αυτών.
Μετά απο σκέψη αποφάσισα να μην υποβάλλω το Αλέξη σε αυτή τη διαδικασία και να κάνω όσο το δυνατόν πιο ευχάριστω το υπόλοιπο του βίου του.
Έγινε επιθετικός και απόμακρος και μετά απο μερικούς μήνες μας άφησε...
Οι τελευταίες του ώρες ήταν μαρτυρικές...
Ελπίζω αυτή η περίπτωση να έχει αίσιο τέλος...
 
Περνανε μια διαδικασια και αλλαζου φτερα.. και καποια εχουν την ατυχια να βγαζουν κυστες και να πεθαινουν. Ποσο αδικο μπορει να ειναι αυτο;
 
Ο θάνατος λίγο πολύ είναι αναμενόμενος.
Ειδικά αν αρχίσει κάποιας μορφής αποσύνθεση στο εσωτερικό της κύστης...
Η μόλυνση που θα ακολουθήσει θα είναι δυστυχώς η αιτία θανάτου.
Σε διαφορετική περίπτωση δεν ξέρω πόσο θα ενοχλούσε μια δυσμορφία στο πουλί...
 
Παιδιά ψάχνοντας στο ίντερνετ σε διάφορα σάϊτς, διάβασα ότι στην αρχή όταν είναι μικρές οι κύστεις, έχουν μόνο σμήγμα μέσα και με απαλή πίεση μπορείς να τις καθαρίσεις. Μεγαλώνοντας και επειδή τα πουλιά τις πειράζουν με το ράμφος τους, επιμολύνονται και γεμίζουν αίμα. Τότε η αφαίρεση χρειάζεται χειρουργική επέμβαση από γιατρό. Τα πουλιά δεν πεθαίνουν πρωτογενώς από τις κύστεις αλλά από τις μολύνσεις τους.
 
Περνανε μια διαδικασια και αλλαζου φτερα.. και καποια εχουν την ατυχια να βγαζουν κυστες και να πεθαινουν. Ποσο αδικο μπορει να ειναι αυτο;
Είναι πολύ άδικο. Αγοράζεις ένα πτηνό, το προσέχεις και σου προκύπτουν αυτά τα παράδοξα. Απ'ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα των κυστών οφείλεται στους εκτροφείς οι οποίοι ζευγαρώνουν πτηνά των οποίων οι συνδυασμοί απαγορεύονται(π.χ. ζευγάρωμα πτηνών ενώ έχουν και τα δύο σκληρό πτέρωμα).
 
Δεν υπαρχει κατι να μπει πανω στην κυστη, να την κανει να ξεραθει και να πεσει; ή κανω και εγω ονειρα;
 
Δεν υπαρχει κατι να μπει πανω στην κυστη, να την κανει να ξεραθει και να πεσει; ή κανω και εγω ονειρα;
Το είπα κι εγώ αλλά όπως είδες δεν παίζει...
Βγάλε αύριο φωτογραφία να το προλάβεις όσο είναι μικρή.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τα φτερα του ειναι ετσι, οπως και η κυστη. Στο ιδιο σημειο.
 
Το πουλί φαίνεται να υποφέρει...
Μπορεί ο οποιοσδήποτε να προβεί σε τέτοιες ενέργειες ενώ δεν είναι κτηνίατρος;(εκτός αν ο άνθρωπος στο βίντεο έχει τέτοια εξειδίκευση )
 
Ακολούθησε τις οδηγίες στο video μαζί με κάποιον που έχει τη δύναμη να το κάνει.
Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Να φορέσεις γάντια... Να βουτήξεις όλα τα "εργαλεία" σε βραστό νερό... Να χρησιμοποιήσεις αντισηπτικό και όλα θα πάνε μια χαρά.
 
Παιδιά ψάχνοντας στο ίντερνετ σε διάφορα σάϊτς, διάβασα ότι στην αρχή όταν είναι μικρές οι κύστεις, έχουν μόνο σμήγμα μέσα και με απαλή πίεση μπορείς να τις καθαρίσεις. ...

Από την εμπειρία που αποκόμισα (περίπτωση του admiral ο οποίος είχε κύστεις όλων των μεγεθών) δεν θυμάμαι να υπήρχε κάποιος πόρος ώστε με απλή πίεση να μπορεί να καταφέρει κάποιος να τις καθαρίσει.
Ακόμα και στις μικρές κύστεις το ''υλικό'' ήταν συμπαγές και δεν υπήρχε τρόπος να βγει εάν το δέρμα δεν άνοιγε (με τομή).
Πάνω στο δέρμα δε σε κάποια σημεία, υπάρχουν τριχοειδή αγγεία τα οποία εάν κοπούν θα επιφέρουν αιμορραγία με ανεξέλικτα αποτελέσματα. Ο γιατρός μου είχε αναφέρει πως λίγες σταγόνες αίματος είναι σημαντική απώλεια για έναν τόσο μικρό οργανισμό.
 
Ο γιατρός μου είχε αναφέρει πως λίγες σταγόνες αίματος είναι σημαντική απώλεια για έναν τόσο μικρό οργανισμό.
Και πάντα υπάρχει αιμορραγία σε τέτοιες περιπτώσεις
Μόνο με λέιζερ γίνεται αναίμακτα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αριάδνη εάν επιχειρήσεις ν΄ανοίξεις κύστη (ή ο εκτροφέας) εκτός από το θέμα της απολύμανσης που σωστά ανέφερε ο Γιάννης, προμηθεύσου και αιμοστατικό (αχρείαστο να΄ναι)
 
Back
Top