Ασθένειες Ληθαργικά και φουσκωμένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
29 Αυγ 2016
Μηνύματα
2.744
Πόλη
Λευκάδα
Το μεσημερι βρηκα τα μικρα μου φουσκωμενα και ληθαργικα..
Ολα τα κακα...
Τους αλλαξα αμεσως φαγητο. Εβαλα ζαχαρη στο νερο.
Πανε στη τροφη τσιμπανε λιγο και αμεσως κοιμουνται.
Χθες το βραδυ ηταν πολυ κινητικα και επαιζαν, το πρωι μου ειπε η μανα μου οτι δε παρατηρησε κατι διαφορετικο και οτι πετουσαν απο πατηθρα σε κουνιες κανονικα.
Τη τελευταια εβδομαδα ετρωγαν μονο σπορους και τα πελετ. Καρβουνακι εχουν στο κλουβι.
Μιλησα με γιατρο που δυστυχως ειναι εκτος Λευκαδας και θα επιστρεψει αργα το βραδυ.
Του κανει εντυπωση που το επαθαν και τα 2 μαζι.
Τα εβαλα σε πιο μικρο κλουβι πριν μιλησω μαζι του για να του τα παω.
Δεν αντιδραν καθολου ουτε οταν τα χαιδευω κατι που πριν δε γινοταν.

Ετσι τα βρηκα το μεσημεριScreenshot_20171220-185328_360x640.webpμετα απο πολλα χαδια πηγαν στη πατηθραScreenshot_20171220-185300_360x640.webpScreenshot_20171220-173952_360x640.webp τωρα ειναι ετσι20171220_190111_394x640.webp 20171220_190005_402x640.webp
 
Ακριβώς το εντυπωσιακό είναι πως το έπαθαν και τα δύο μαζί και η πρώτη σκέψη είναι δηλητηρίαση ή κάποιο ισχυρό μικρόβιο.
Το καρβουνάκι καλώς το έχεις στο κλουβάκι αλλά τα βλέπω πολύ αδύναμα, θα έλεγα να τους χορηγήσεις κατευθείαν στο στόμα, σύμφωνα με τις οδηγίες της Σίσσυ https://community.petbirds.gr/threads/Ενεργός-Άνθρακας-οδηγίες-χορήγησης-σε-έκτακτη-ανάγκη.24716/.
Πρόσεχε να μην τα βρέξεις, πιάσε τα με πετσετάκι αν πέσουν σταγόνες να τις κρατήσει αυτό.
Επίσης βάλε κοντά τους θέρμανση να ανέβει η θερμοκρασία 30-32 βαθμούς και τύλιξε το κλουβί από τις τρεις πλευρές με πανί.
Υπάρχει περίπτωση να μαγείρεψε η μητέρα σου σε τεφλόν ή να μαγείρεψε σούπα με πολλούς υδρατμούς; ή να άφησε ανοιχτά ρεύματα για ν' αερίσει το σπίτι;
Περίεργο το αιφνιδιαστικό
Οι κουτσουλιές όπως τις βλέπω δεν μου φαίνονται νορμάλ, δεν ξέρω βέβαια την επίδραση των πέλετς στις κουτσουλιές.
Ο γιατρός θα μπορέσει να τα δει αύριο δηλαδή;
Μην τα ζορίζεις ν' ανεβαίνουν στη πατήθρα, βάλε μπόλικο χαρτί να καθίσουν κάτω. Ρίξε και μερικά σπόρια στο πάτο.
 
Ο γιατρος μου ειπε να μιλησουμε αργοτερα και αν χρειαστει θα τα δει την ωρα που θα γυρισει.
Στο σημειο που ειναι δεν υπαρχουν ρευματα και η κουζινα δεν εχει καμια επαφη με το σαλονι.
Τροφη τους αλλαξα χθες το πρωι. Δε μπορουσαμε να εξηγησουμε τροφικη δηλητηριαση.
Τα εχω ηδη σκεπασει.
 
Μακάρι να τα δει σήμερα και να μπορέσει να κάνει κάποια παρέμβαση, ό,τι είναι να περάσει γρήγορα.
Δε μπορουσαμε να εξηγησουμε τροφικη δηλητηριαση
Ναι, δεν φαίνεται από την τροφή εκτός αν είχε αλλοιωμένους σπόρους, που δε νομίζω.
Ροκανίζουν το κλουβάκι τους; Σκέψου αποσμητικά χώρου, νέα καθαριστικά πατώματος, αρωματικά κεριά, τι καινούργιο έκανες; Μήπως φτάνουν τη κουρτίνα;
Υπήρχε κάποιος με ίωση ή κάτι άλλο στο σπίτι;
Τι να πω, περαστικά τους!
 
Την ζάχαρη να μην την δίνεις συνέχεια ειδικά αν δεν έκανε τίποτα. Οι μύκητες και τα βακτήρια τρέφονται με αυτήν και σε ενδεχόμενη λοίμωξη επιδεινώνει την κατάσταση.
 
Εδωσα τωρα ενεργο ανθρακα.. Το οτι με αφηνουν και τα πιανω τοσο ευκολα δε μου αρεσει καθολου.
Δε ροκανιζουν οχι. Και οταν τα εβγαλα το κοιταξα δεν ειδα κατι.
Τωρα που τα επιασα περισσοτερο ειδα οτι εχουν πεταξει καρινα. Αλλα δε μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο... ετρωγαν συνεχεια και απο τους σπορους και απο τα πελετ. Μια στο ενα μια στο αλλο.
Και χθες το βραδυ αυτο λεγαμε οτι τρωνε πολυ.
Οσο για τις κουτσουλιες. Μεχρι τις 4 ηταν χρωματιστες απο τα πελετ απο κει και μετα εχουν ενα σκουρο πρασινο
 
Τωρα που τα επιασα περισσοτερο ειδα οτι εχουν πεταξει καρινα. Αλλα δε μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο... ετρωγαν συνεχεια και απο τους σπορους και απο τα πελετ.
Κάτι σε εντερικά παράσιτα (πχ. σκουλήκι) πάει το μυαλό σου;
 
Από μόνη σου, κατά τη γνώμη μου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, πέραν από ζεστασιά. Αν δεν μπορείς με άλλο τρόπο, βάλε κοντά τους πορτατίφ με λάμπα πυρακτώσεως όμως, όχι τις σύγχρονες.
 
Ο Ντριμ τωρα τρωει λιγο σταματαει κοιμαται ξανατρωει... Ο μικρος καθεται στο πατω του κλουβιου φουσκωμενος...
 
Βασια οπως σου ειπαν και τα παιδια το περιεργο οντως ειναι οτι ειναι και τα 2 ταυτοχρονα ετσι και στα ξαφνικά! Οσον αφορα τη καρινα δε πετανε ετσι ξαφνικά υπαρχει μια προδιαθεση ασχετως τη ποσοτητα του φαγητου που τρωνε! Δε ξερω αν ειναι καποιο κρυωμα, εφαγν κατι και τα πειραξε;Η μπορει να ειναι καποιος μυκητας; Να σε ρωτησω εκτος κλουβιου βγαινουν;
 
Οχι Ζαχαρια δε βγαινουν εξω. Ουτε αφηνουν να τα χαιδεψεις. Εψαξα ολο. Το κλουβι μηπως εβαλε ο μικρος τιποτα μεσα αλλα δε βρηκα κατι.
Να κρυωσαν αποκλειεται, να εφαγαν κατι περα απο τη τροφη τους αποκλειεται. Τωρα τι εγινε, ποτε εγινε δεν εχω ιδεα...
 
Πιστεύω ότι πρέπει να τα δει ο γιατρός αμέσως μόλις γυρίσει. Αυτο για λογους ασφάλειας.
Όταν λες έδωσες άνθρακα, εννοείς ότι τους τον τάισες με κάποιον τροπο ή ότι τους τον εχεις διαθέσιμο; Αν είμαστε στη δεύτερη περίπτωση, προσπάθησε, αν γίνεται να τους δώσεις λίγο, έστω και διαλυμένο.
 
αν υποθεσουμε οτι υπαρχει κατι στην τροφη ή τα pellet τα οποια τα ενοχλησε θα πρεπει να αποσυρθουν

δεν εχει νοημα να παιρνουν ανθρακα και να τρωνε την ιδια τροφη

ευχομαι να τα καταφερουν
 
Γιαννη με συριγγα εδωσα και εχω και καρβουνακι στο κλουβι.

δεν εχει νοημα να παιρνουν ανθρακα και να τρωνε την ιδια τροφη
Η τροφη αν και καλη πεταχτηκε και τους εχω βαλει απο την αρχη απο καινουργια συσκευασια
 
Εντάξει, τώρα είναι ώρα ύπνου, μη περιμένεις να δεις κάτι. Ας κοιμηθούν ήσυχα στα ζεστά και να δούμε τι θα πει ο γιατρός.
 
Μιλάμε για πουλιά που έχουν πλέον καρίνα.
Ότι κι αν την προκάλεσε την καρίνα... Δεν έγινε σε ένα εικοσιτετράωρο αλλά πολύ νωρίτερα.
Τα πουλιά ακολουθώντας τις προσταγές της φύσης δείχνουν την ασθένειά τους δυστυχώς όταν είναι πολύ αργά και κανείς όσο προσεκτικός κι αν είναι... Δεν μπορεί να τη "διαβάσει" εύκολα νωρίτερα.
Καλύτερα να περιμένουμε το θαύμα από το γιατρό (μόνο θαύμα θα τα σώσει) παρά να πιέσουμε τα πουλιά με όλα όσα καλοπροαίρετα αλλά πιθανόν εσφαλμένα προτείνουμε στη συζήτηση.
Ξέρω πως η Vasia24 είναι πολλαπλά στεναχωρημένη και πιθανόν απελπισμένη με την εξέλιξη της υγείας των φίλων της, αλλά θα πω πως αυτό που προέχει είναι να βρούμε τι έχουν... Και κυρίως γιατί "αυτό" εξελίχθηκε παράλληλα και στα δύο.
Γιατί ασθένεια που να κινείται συντονισμένα σε δύο ή περισσότερα άτομα ενός κοινοβίου. είναι λίγο δύσκολο να συναντήσουμε.
Ζεστό μέρος (33-36 βαθμούς) και ησυχία μέχρι να τα δει ο γιατρός.
Όχι πιασίματα... και όσο το δυνατό πλούσια τροφή... ακόμη και αυγό.
 
καλο αυτο

παντως αν δεν μπορεσει να τα δει σημερα ο γιατρος, να τον ρωτησεις για το ενδεχομενο να τους χορηγησεις μια ευρεου φασματος αντιβιωση μεχρι να τα δει

η καρινα βεβαια (εφ'οσον υπαρχει), δεν δειχνει κατι τοσο αιφνιδιο αλλα κατι που δουλευε ηδη
 
Back
Top