Ασθένειες Ληθαργικά και φουσκωμένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο γιατρος θα τα δει το πρωι. Αν βγαλουν νυχτα βεβαια... μαλλον απελπιστηκε απο τα βιντεο που του εστειλα...☹
 
Ο γιατρος θα τα δει το πρωι. Αν βγαλουν νυχτα βεβαια... μαλλον απελπιστηκε απο τα βιντεο που του εστειλα...☹

μονο με ευχες... Δυσκολο να σωθουν...

στην θεση σου θα του εκανα ερωτηση για το αν μπορεις να κανεις κατι ως αυριο
 
Απο τη στιγμη που εχω δωσει ανθρακα λεει δε θα κανει τιποτα το φαρμακο αυτη τη στιγμη
Και έτσι είναι...
Για τις μελλοντικές παρόμοιες περιπτώσεις και για να μην βιαζόμαστε να τον χορηγούμε στα πτηνά μας... και πάντα να θυμόμαστε πως ο άνθρακας έχει άλλο προορισμό και δεν μας βοηθά σε όλα.
 
Βάσια στο σαλόνι μήπως ανάβετε τζάκι;, αφού τα δυο πουλάκια παρουσιάζουν συγχρόνως συμπτώματα, θα πρέπει κάτι συγκεκριμένο να τα έχει πειράξει...
Εύχομαι να ξεπεράσουν αυτές τις δύσκολες στιγμές που ζείτε, γρήγορα περαστικά.
 
Σισσυ μου τζακι υπαρχει αλλα ειναι με πορτα. Δεν εχει μυρισει ποτε. Ηταν το πρωτο που μου περασε απο το μυαλο.
Το θετικο ειναι οτι τα μικρα μου ζουν ακομα. Φουσκωμενα μεν αλλα ζουν!
Ειδα και πολλα τσοφλια τριγυρω.
Μολις ανοιξει θα τα κατεβασω στο γιατρο και απο κει και περα οτι μου πει.
 
Μολις ανοιξει θα τα κατεβασω στο γιατρο και απο κει και περα οτι μου πει.
Θα περιμένουμε κι εμείς με αγωνία για την εξέλιξη.
 
20171221_074626_640x480-1.webp 20171221_074810_640x480.webp
Τα μικρα μου ανοιξαν τα ματια τους! Και το σημαντικοτερο! Εβαλα το δαχτυλο μου στα καγκελα να τα χαιδεψω και εφυγαν!
Δε περιμενα ποτε οτι θα μου εδινε τοση χαρα το οτι δε με θελουν!
 
Μολις γυρισα απο το γιατρο.
Μολις τα ξεσκεπασα αρχισαν να κελαηδανε... μου ειπε οταν αν δεν ειχε δει τα βιντεο χθες θα με θεωρουσε υπερβολικη με τις περιγραφες που του εκανα και την εικονα που βλεπει αυτος σημερα.

Μου εδωσε θεραπεια για παρασιτα την οποια θα ξεκινησω απο το βραδυ για να εχουν περασει 24 ωρες απο τον ανθρακα.
Θα δινω 2 σταγονες μεσα στη ποτιστρα για 2 μερες.
Δε ξερουμε αν χρειαζεται στην ουσια μονο για τη καρινα το κανουμε. Αλλα οπως ειπε δε χανουμε και τιποτα.
Ουτε διαρροια εχουν, απλα ο Ντριμ εχει λιγο πιο μαλακες κουτσουλιες απ'οτι πρεπει.
Γενικα ομως ειναι πολυ καλυτερα!
Δε μπορεσαμε να εξηγησουμε τη χθεσινη τους συμπεριφορα.
Ελπιζω οτι και αν ηταν να περασε!
 
εδωσε θεραπεια για παρασιτα χωρις να δει κουτσουλιες στο μικροσκοπιο;
 
δυσκολευομαι να την ακολουθησω αυτη την λογικη η αληθεια ειναι... Τι να πω...
 
Τέλεια μπράβο, περαστικά κι αγύριστα!
Το φάρμακο μέσα στο νερό για 2 μέρες, μπορεί και να μη το αγγίξουν καν τα μπάτζι γιατί και 3-4 μέρες ίσως δεν πιουν καθόλου νερό.
Ζήτησέ του δοσολογία για το στόμα, αραιωμένο εννοείται.
Ψάξε τις πιθανές αιτίες, ακόμα και μήπως τα μικρά τα τάϊσαν κάτι απαγορευμένο, δεν ξέρω τι άλλο, μέσω της παρατήρησης και της γνώσης του χώρου σου, μόνο εσύ μπορείς να κάνεις υποθέσεις. Ψάξε για υποψία σκουριάς στο κλουβί.
Βάζε ποσότητα τροφής το πολύ για δύο ημέρες, για να μπορείς να ελέγχεις τι και αν τρώνε. Διατήρησε την υψηλή θερμοκρασία προς το παρόν.
Καμιά αδιαθεσία δεν περνάει άμεσα, προς το παρόν είναι σε ανάρρωση.
 
Δε ξερω τι μπορεις να πεις ή τι μπορω να πω εγω! Ξερω οτι ειμαι στη Λευκαδα και αυτος ειναι η καλυτερη επιλογη που ειχα! Ειναι ο μονος γιατρος που ασχολειτε με πουλια.
Δεν εχουμε τη πολυτελεια της επιλογης που εχετε στην Αθηνα
maria p στη δοσολογια λεει για μια μερα αλλα λογο του οτι δε πινουν πολυ νερο μου ειπε να βαλω για 2 μερες.
 
μπορεις την κουτσουλια να την στειλεις και εκτος Λευκαδας, δεν χρειαζεται να πας εσυ η να μετακινηθουν τα πουλια
 
Αντιμετωπίζουμε τα περιστατικά υγείας, κάνοντας το καλύτερο δυνατόν, αναλόγως και των συνθηκών, συγκυριών, την στιγμή που παρουσιάζονται.
Ο χειρότερος γιατρός είναι πολύ καλύτερος από τον καλύτερο γνώστη από εμάς.
Στο συγκεκριμένο, είναι προφανές ότι πέραν του χθεσινού περιστατικού ενυπάρχει κάποιο πρόβλημα, γιατί τα πουλάκια είναι αδύνατα.
Ίσως το χθεσινό ήταν τόσο έντονο, λόγω της προϋπάρχουσας αδυναμίας.
Το γεγονός ότι παρουσιάστηκε ταυτόχρονα και στα δύο, αλλά και η άμεση βελτίωση, συντηρεί την άποψή μου ότι επρόκειτο για ελαφρά τοξίκωση, που ήρθε και "κάθισε" στους αδύναμους οργανισμούς.
Άρα καλά κάναμε και προτείναμε και χορήγησε η Βάσια άνθρακα.
Η όποια βελτίωση, προήλθε από τη ζέστη και τον άνθρακα αλλιώς από τι;
Δεν πειράζει που θα περιμένει μέχρι το βράδυ για το φάρμακο για τα σκουλήκια.
Αν θέλεις να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές, είναι πιθανότατο ότι και ο γιατρός στον οποίο απευθύνεσαι, να μπορεί να πραγματοποιήσει.
Είναι απλές μικροβιολογικές εξετάσεις και όλοι οι κτηνίατροι συνεργάζονται με κάποια, ακόμα και στα πιο απομακρυσμένα σημεία, αφού ασχολούνται με κοπάδια και άλλα οικόσιτα ζώα και πραγματοποιούν ποικίλες εξετάσεις.
Εν κατακλείδι, οι δικές σου παρατηρήσεις και οι δικές μας συμβουλές, αποσκοπούν μόνο και μόνο στην καλύτερη ενημέρωση και συνεργασία με τον γιατρό σου.
Επειδή πάντα είμαι οπαδός των εναλλακτικών θεραπειών, χωρίς όμως να αναιρείται η κλασσική ιατρική φροντίδα, θα σου έλεγα αφού υποψιάζεστε την ύπαρξη εντερικών σκουληκιών, να σπας στο μούλτι, ανάλατο ωμό σπόρο κολοκύθας (πασατέμπο) και να τους δίνεις να τρώνε από αυτό.
 
Δεν ειπε κανεις οτι δεν επρεπε να δωσω τον ανθρακα. Ισα ισα μου ειπε οτι καλα εκανα απλα αυτος περιμενε να δει την εξεληξη μηπως χρειαζοταν καποιο αλλο φαρμακο.
Μου ειπε οτι ημουν καλα διαβασμενη!meh
 
Back
Top