Ασθένειες Ληθαργικά και φουσκωμένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπραβο βρε Βασια! Πολυ χαιρομαι! Ειναι αξιο αποριας ομως το τι εγινε! Οπως και να εχει ολα να ειναι περαστικα! Πολλες φορες οταν δεν εχουμε τη πολυτελεια του εξιδικευμενου γιατρου να ειναι κοντα μας δουλευουμε με οτι εχουμε και πρεπει να δρουμε γρηγορα! Μπραβο Βασια!
 
Τα μικρα μου ανοιξαν τα ματια τους!
Πολύ ευχάριστα τα πράγματα. Πολύ όμορφη η εξέλιξη...
Να που γίνονται και "θαύματα".
Θα ήθελα να δεις από την αρχή την τροφή, να παρακολουθείς αν τρώνε και πόσο και μετά την αγωγή για παράσιτα... Να προσπαθήσεις να τα ανιχνεύσεις στις κουτσουλιές.
Καθαρό χαρτί και "έρευνα" μέσα στις φτέσκιες κουτσουλιές τους.
Θα δινω 2 σταγονες μεσα στη ποτιστρα για 2 μερες.
Μπορείς άνετα να βάλεις από αυτό το νερό σε μια σύριγγα και να δώσεις από μερικές σταγόνες στα πουλιά.
Έτσι θα έχουν πάρει το φάρμακο στα σίγουρα... ακόμη κι αν δε θέλουν να πιουν.
Και ίσως είναι λογικό να μη θέλουν νερό αυτή την εποχή και σε αυτή την κατάσταση.
Μου ειπε οτι ημουν καλα διαβασμενη!
Υπάρχει κάποιος που αμφιβάλει γι αυτό?
 
Σεβαστό.
Τότε να τους προσφέρεις το νερό με το φάρμακο μαζί με το άλλο για τα εντερικά παράσιτα που θα τους δώσεις το βράδυ.
Επιμένω όμως... Πολύ προσοχή στο τι τρώνε και πόσο...
 
... Ουτε διαρροια εχουν, απλα ο Ντριμ εχει λιγο πιο μαλακες κουτσουλιες απ'οτι πρεπει.
Μετά τη λήψη άνθρακα, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ήταν σκέτο... Νερό, αν σκεφτείς πως ο άνθρακας δημιουργεί (σχεδόν) δυσκοιλιότητα 😉
 
Σεβαστό.
Τότε να τους προσφέρεις το νερό με το φάρμακο μαζί με το άλλο για τα εντερικά παράσιτα που θα τους δώσεις το βράδυ.
Μονο σταγονες για τα παρασιτα θα δωσω Γιαννη μου!
 
Χάθηκα μάλλον... Νόμιζα πως έδωσε και αντιβίωση...

Θα χρειαστεί την πρώτη φορά να τα πιάσεις.
Δεν μπορούμε να περιμένουμε πότε θα πιουν και τα παράσιτα να δουλεύουν μέσα τους.
Χτες ήταν οριακά να τα χάσεις...
Ένα πιάσιμο... ας μας το επιτρέψει ο γιατρός...
 
Υπάρχει κάποιος που αμφιβάλει γι αυτό?
Φυσικά και όχι... Το πλεονέκτημα να ακολουθείς και να διαβαζεις όσο περισσότερο το forum
Περαστικά τους Βάσια, να τα δεις πάλι όπως πριν.
 
Χτες ήταν οριακά ήταν να τα χάσεις...

Δε θεωρω οτι περασε ο κινδυνος ακομα... Τη τοση καλυτερευση τη φομαμαι περισσοτερο!
Οσο για το πιασιμο θα δω τι θα κανω!

αν σκεφτείς πως ο άνθρακας δημιουργεί (σχεδόν) δυσκοιλιότητα 😉

Το συζητησαμε αυτο. Απλα δωσαμε βαση στη καρινα.
 
χαίρομαι που η εξέλιξη είναι προς το πολύ καλύτερο!
φρόντισε τώρα την διατροφή τους και όλα θα πάνε καλά !

πάντως αυτός ο ξαφνικός λήθαργος (τώρα που ξανα διαβάζω όλη την συζήτηση )πιστεύω ότι οφείλεται στο τζάκι που είπε η Σίσσυ. Μπορεί να έχει πόρτα όπως λες και να μην φεύγουν μυρωδιές, αλλά μπορεί να μην υπήρχε και καλός αερισμός στον χώρο. Και εαν σκεφτούμε ότι ήταν λίγο αδύναμα (αφού δεν τρεφόντουσαν σωστά και έκαναν καρίνα)μάλλον τους πείραξαν οι αναθυμιάσεις...
 
Σε ευχαριστω Σουλα μου!
Μπορει να ειναι το τζακι αλλα δε το πιστευω και πολυ! Στο χωρο υπαρχει παραθυρο ανοιχτο στην ανακληση και στη κουζινα παλι δε κλεινει ποτε ή ολο ή το μισο.
Επισης δε θελω να επαναπαυτω και να πω οτι φταιει κατι χωρις να ειμαι 1000% σιγουρη.
Εχω θυμωσει παρα πολυ με τον εαυτο μου που δε καταλαβα κατι.
Το προηγουμενο βραδυ τα τραβουσα βιντεο και γελουσαμε με το φαγητο και τα παιχνιδια που εκαναν.
Για το μονο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι ετρωγαν. Και μαλιστα πολυ.
Ειμαι σε αναζητηση λοιπον να βρω πως εφτασαν σε αυτο το σημειο... ☹
 
Βάσια, το τυπικό που πρέπει να πούμε όλοι είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού. Παρόλα αυτά, θα έλεγα και ότι θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι θα πάρουν το φάρμακο, αλλιώς, δεν θα ξέρεις τι τελικά έγινε και αν συμβεί πάλι μια ανάλογη κατάσταση, θα αρχίσεις πάλι από την αρχή, μην γνωρίζοντας αν τα πουλιά ήπιαν από το φάρμακο.
Θα σου προτείνω λοιπόν, να δώσεις στο στόμα, κι αυτό διότι ο γιατρός θα σου μιλήσει...by the book, τα πουλιά όμως δεν είναι άγνωστοι ασθενείς για εσένα, αλλά σύντροφοι, είναι τα δικά σου πτηνά και δεν αυθαιρετείς ιδιαίτερα αν τους εξασφαλίσεις ότι έλαβαν τη συνιστώμενη θεραπεία. Προσωπικά, να εισαι βέβαιη ότι δεν θέλω να σε μπερδέψω, αλλά δεν γίνεται από την άλλη πλευρά να μην σου πω, όχι τη γνώμη μου, αλλά τι θα έκανα αβίαστα για τα πουλιά μου, για το παιδί μου ή / και για τον εαυτό μου. Και να θυμάσαι ότι στις στιγμές της ζωής έχουμε σχεδόν πάντα να επιλέξουμε μεταξύ συνήθως δύο εναλλακτικών, κι έπειτα δεν μας δίνεται, δυστυχώς ακόμα συχνότερα, επόμενη ευκαιρία.
Εύχομαι με όλη μου την καρδιά, όχι να δώσεις στο στόμα το φάρμακο, αλλά να ζήσεις με τα συγκεκριμένα πουλάκια σου, όσο γίνεται περισσότερο καιρό και όσο το δυνατό καλύτερα.
 
Γιαννη μου ο μονος ενδοιασμος μου ειναι για να μη τα στρεσαρω περισσοτερο στη κατασταση που ειναι.
Οταν τελειωσω τη δουλεια θα δω τι θα κανω. Μαλλον θα δωσω και απο το στομα!
 
η πρόσληψη υπερβολικής τροφής στα πτηνά είναι πολύ συχνά ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά και συνδέεται με εντερικα θέματα

ιδιαιτέρως όταν υπάρχει καρινα είναι σχεδόν βέβαιο
 
Παιδιά, επειδή δεν θυμάμαι και για να μη διαβάζω ολόκληρη τη συζήτηση ξανά από την αρχή, που έχει αναφερθεί ότι διαπιστώθηκε "καρίνα";
 
Ποπο. Τωρα τα διαβασα ολα!
Περαστικα στα μικρουλια!

Τι ειναι η "καρινα"; Πατησα γκουγκλ αλλα δεν λεει τι ειναι αλλα απο τι μπορει να προκυπτει και ουτε καποια εικονα..
 
Back
Top