Γενικά Λουιτζης ο ζακο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntinos283
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntinos283

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!Ήρθε ο καιρός να σας παρουσιάσω τον παπαγάλο μου. Είναι 15 χρόνων έχει δακτυλίδι και πριν 7 Χρόνια είχε περάσει κατάθλιψη λόγω απομόνωσης του. Είχε μασήσει όλο το φτέρωμα του στο θώρακα και τον πήγαμε σε πτηνιατρο και μας είπε ότι το είχε πάθει λόγω κατάθλιψης. Τότε τον ανέλαβε Ένας θείος μου και έχει γίνει ένα ευτυχισμένο και όμορφο πουλί.

20161230_105143_resized.webp 20161230_105236-1_resized.webp 20161230_105240_resized.webp 20161230_110126_resized.webp 7
 
Παρακολουθώ τα θεματα σου και πραγματικά με έχεις μπερδεψει. Ο Λουίτζι δεν είναι ο παπαγάλος του θείου σου απο τα Γιάννενα που τελικά το πήρε ο θείος σου από τη Θεσσαλονίκη. Γιατί εσύ θα επερνες ένα αφρικανικό που τελικά δεν στον εδινε αυτός που τον πουλουσε. Και έλεγες να πάρεις ένα ρινγκ νεκ και ανάμεσα σε όλο αυτό έλεγες και για κοκατιλ; Βάλε καμία φωτογραφία να χαζεψουμε το πουλί! 😉
 
Ναι μέχρι χθες θα έπαιρνα ένα ringneck αλλά ο θείος μου τελικά δεν θα το πάρει για τους επόμενους τουλάχιστον 3-4 μήνες και η μαμά μου είπε να πάρουμε αυτόν μέχρι να τον πάρει ο θείος μου από τη Θεσσαλονίκη. Οι φωτογραφίες δεν μου ανεβενουν Γιατί είναι πολύ μεγάλες.
 
Ναι μέχρι χθες θα έπαιρνα ένα ringneck αλλά ο θείος μου τελικά δεν θα το πάρει για τους επόμενους τουλάχιστον 3-4 μήνες και η μαμά μου είπε να πάρουμε αυτόν μέχρι να τον πάρει ο θείος μου από τη Θεσσαλονίκη. Οι φωτογραφίες δεν μου ανεβενουν Γιατί είναι πολύ μεγάλες.
Δεν θα είναι, όμως, ιδιαίτερα στρεσογοννο για το πτηνό να αλλάξει τόσο σύντομα (ή ακόμα και βίαια) περιβάλλον;
 
Δεν νομίζω γιατί στον θείο μου που είναι στην Θεσσαλονίκη του έχει μεγάλη αδυναμία. @eva vrs Υ έστειλε στον σταυρό
 
Παντως μπορεις να κατεβασεις και το PicsArt και να κανεις resize τις φωτο και να κανεις την μεγαλη τιμη 650.
Μετα ερχεσαι και τις ανεβαζεις σαν κυριος :)
Να σας ζησει λοιπον ο Λουιτζη (δεν εχει "ς" στο τελος αφου το ονομα ειναι ξενο ) ).
Ομως συμφωνω οτι δεν ειναι καλο να αλλαζει συνεχεια σπιτια... Ειναι ζωα που δενονται με οποιον τα φροντιζει..
 
Όμως επειδή ο θείος μου λείπει πολλές ώρες από το σπίτι θα του πω αν θέλει να πάρει κοκατιλ ή κάποιο άλλο πουλί λίγο πιο ανεξάρτητο ή να πάρει ζευγάρι. @ilie mp mp Ευχαριστώ. Σταυρό @Stavros τις ξαναεστειλα
 
Τελικα για να καταλαβω τον Λουιτζι τον εχεις Αθηνα μαζι με το κλουβι του;

Δεν θα είναι, όμως, ιδιαίτερα στρεσογοννο για το πτηνό να αλλάξει τόσο σύντομα (ή ακόμα και βίαια) περιβάλλον;
Μετα την εξορια στο μπανιο στα Γιαννενα τα υπολοιπα μέρη ειναι παραδεισος για το πουλι!
 
Πολύ όμορφος είναι! Να σας ζήσει!
Εύχομαι να καταφέρετε να τον κρατήσετε μόνιμα, να βρει το σπίτι του το πουλί. Κάποιο θέμα έχει ακόμα με το πτέρωμα και ίσως με το ράμφος (λίγο μακρύ;). Θα ήθελα να βλέπαμε και το κλουβί όλο γιατί το βλέπω μικρό.
Μόλις τον παραλάβεις, βγάλε συνολικότερες φωτογραφίες και άνοιξε θέμα στην φροντίδα να τα συζητήσουμε όλα αναλυτικά.
 
Να σου ζήσει ο όμορφος! Μακάρι να τον κρατήσετε μόνιμα!
Αλικη σε βλεπω πολυ μπροστααα! Κατσε να ερθει πρωτα! Μακαρι ομως, να δει κ πως εναι ο φίλος μας, το να εχεις μεγαλο παπαγαλο
 
Ευαριατω για όλα τα όμορφα σχόλια Το βλέπω πιο εύκολο τώρα να το κρατήσω μινιμα αλλά θα δείξει. Του έχω φτιάξει ήδη το σκελετό από το καινούργιο του κλουβί και σήμερα ή αύριο θα είναι έτοιμο Σκέφτομαι το καλοκαίρι να του πάρω θηλυκό εσείς τι λέτε;
 
Καλο θα ηταν να μεινουμε στο αρχικο θεμα, που ειναι η παρουσιαση του Λουιτζη.
Για οποιαδηποτε αλλη απορια εχεις, παρακαλω να ανοιξεις ενα νεο θεμα να το συζητησουμε εκει.

Εγω θα σου πω να τον χαιρεσαι, οταν φτασει σε εσας :)
 
Σκέφτομαι το καλοκαίρι να του πάρω θηλυκό εσείς τι λέτε;
Πάρε πρώτα αυτόν τον παπαγάλο με το καλό... Δες αν μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα μαζί του... Με την φροντίδα του κτλπ και μετά βλέπεις και για θηλυκό...
Να τον χαίρεσαι! 🙂
 
Παιδιά έτσι όπως ξέρετε εχω πάρει μια κονουρα αλλά ο Λουίτζι πάλι άρχισε να βγάζει τα φτερά του επειδή τα Χριστούγεννα ασχολιομουν εγω και ο αδερφός μού αρκετά και μόλις φύγαμε και τον περιμέναμε αλλά ένα βράδυ πριν έρθει ο Θειος μου από τα Γιάννενα Δεν μου τον έδωσε για άγνωστους λόγους το Πάσχα με το που πήγα Γιάννενα πήγα να δω πως ήταν ο Λουιτζης το θέαμα που αντίκρισα ήταν φρικιαστικό το πουλί δεν είχε ουρά και πεσμένα πούπουλα παντού με το που με είδα άρχισε να σφυρίζει και να λέει "Ντίνο Ντίνο" Εγώ εκνευριστικα και θύμωσα με τον θειο μου γιατί είναι η δεύτερη φορά που περνάει κατάθλιψη(εύχομαι και η τελευταία) το κλουβί είχε να καθαριστεί από τα Χριστούγεννα που το είχα καθαρίσει η τροφή χύμα νερό βρόμικο και το κλουβί μικρό ήταν ετοιμοθάνατος δεν ήξερα τι να κάνω από που να αρχίσω. Την επόμενη πήγα στο μεγαλύτερο pet-shop των Ιωαννίνων η κυρία μας οδήγησε Κατ ευθείαν στις χύμα τροφές.Φυσικά και δεν πήρα χύμα αλλά συσκευασμενη ειδικά για african grey πήρα και βιταμίνες. Το μεσημέρι άρχισα να ψάχνω για κλουβί βρήκα από μια αγγελία στο facebook σε αρκετά καλή τιμή μεγάλο και με πατηθρες από ξύλο ποτιστρες και ταιστρες. Μετά από αρκετά ζόρια ο Λουιτζης μπήκε μέσα δεν ξέρετε πόσο χαρούμενος ήταν αλλά με ανησύχησε γιατί καθόταν σε μια πατηθρα δεν εξερευνησε το υπόλοιπο κλουβί όπως θα έκανε κάθε πουλί είπα εντάξει αρχή είναι κόσμο είχε θα το εξερευνήσει αργότερα. Εγώ πάντως όσες φορές τον είδα πάνω στην συγκεκριμένα πατηθρα τον έβλεπα τέλος παντων. Πίστευα ότι μετά από τόσα πολλά ο θείος μου δεν μπορεί θα το πρόσεχε τίποτα τώρα το καλοκαίρι ο αδερφός μού που αγαπάει και αυτός τους παπαγάλους με πήρε τηλέφωνο (πήγε μια εβδομάδα πιο νωρίς γιατί εγώ εγω αγγλικα) και μου λέει ότι το πουλί μέχρι αργά την νυχταηταν στο μπαλκόνι η ίδια κατάσταση απλώς λίγα φτερά περισσότερα στο στήθος και η ουρά να έχει αρχίσει να ξανα βγαίνει τίποτα περισοτερο τίποτα λιγότερο. Φυσικά θα τον πάρω Αθήνα μόλις τελειώσει το καλοκαίρι. Νέα θα ξαναδώ μάλλον την επόμενη εβδομάδα και φωτο.
 
Back
Top