Γενικά Λουιτζης ο ζακο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntinos283
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ντίνο, αν θυμάμαι σωστά, ήταν να αναλάβετε εσείς τον συγκεκριμένο Ζακό, έπειτα είχες πει ότι θα τον έπαιρνε κάποιος άλλος... Νομίζω θείος στη Θεσσαλονίκη και τελικά έμεινε εκεί που βρισκόταν δυστυχής και κακοφροντισμενος. Μήπως να συζητούσαμε με τους γονείς σου κάποια στρατηγική, ώστε να τον αναλάβετε εξολοκλήρου;
 
κρίμα στο πουλί...
Αν δεν μπορεί κάποιος να το φροντίσει ας το δώσει σε κάποιον που έχει τον χρόνο να ασχοληθεί και όχι να παίξει μέχρι να βαρεθεί και να το παρατήσει...
 
Κρίμα το πουλί που τραβάει τόση ταλαιπωρία... ένα τόσο υπέροχο πουλί.
Κι σ' εσένα και τον αδελφό σου μπράβο Ντίνο για το ενδιαφέρον σου. Βλέπω πως έχεις αποκτήσει πείρα πλέον και χαίρομαι πολύ γι' αυτό.
Να πείσετε τον θείο σου, πως δεν έχει νόημα να κρατάει ένα πουλί που δεν τον ενδιαφέρει και να το καταδικάζει σε αργό θάνατο.
Είναι απάνθρωπο και τελικά και παράνομο.
Εντάξει μην τον ζορίσετε με τα λόγια αλλά προσπάθησε να τον πείσετε να πάρετε το πουλί από εκεί που βρίσκεται.
Να είμαστε σε επαφή και καλή επιτυχία.
 
Του έχουμε πάρει ήδη την άδεια να έρθει Αθήνα αλλά θέλω να σας ρωτήσω αν θα αντέξει στο ταξίδι;

Επίσης θα ήθελα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να του πάρω μια συντροφιά για να μην είναι μόνο του όταν θα λείπουμε και να έχει κάτι να ασχοληθεί. Εγώ σκέφτομαι μια θηληκια ζακο ή ένα άλλο είδος πχ αμαζον η Ένα αρσενικό ζακο εσείς τι μου προτείνεται;
 
Του έχουμε πάρει ήδη την άδεια να έρθει Αθήνα αλλά θέλω να σας ρωτήσω αν θα αντέξει στο ταξίδι;
Κανονικά ναι, εκτός αν είναι βαριά άρρωστο. Σκεπάστε το κλουβί από όλες τις πλευρές εκτός της μπροστινής με κάποιο ελαφρύ ύφασμα, να μην βλέπει και τρομάζει αλλά να μην σκάσει και από την ζέστη, να είσαι εσύ που σε αγαπάει κοντά του να του μιλάς, να έχει νερό και κεχρί να τσιμπολογάει ή ό,τι άλλο του αρέσει, όχι φρούτα και λαχανικά.
Όλα θα πάνε καλά. Ό,τι άλλο χρειάζεσαι να ρωτήσεις και αν ξέρουμε θα σου πούμε.
Μπράβο, ωραία εξέλιξη, θα έχετε δουλειά μπροστά σας βέβαια, θα χρειαστεί και η συμμαχία της μαμάς :)

Επίσης θα ήθελα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να του πάρω μια συντροφιά για να μην είναι μόνο του όταν θα λείπουμε και να έχει κάτι να ασχοληθεί. Εγώ σκέφτομαι μια θηληκια ζακο ή ένα άλλο είδος πχ αμαζον η Ένα αρσενικό ζακο εσείς τι μου προτείνεται;
Βλέποντας και κάνοντας, δεν είναι του παρόντος, άσε να ηρεμήσει και να πάρει τ' απάνω του το πουλί.
 
Δεν λέω να την/ον πάρω τώρα απλώς θα ήθελα να ξέρω τι μου προτείνετε καθώς μου αρέσει να προγραμματίζω αλλά και αυτά τα είδη θέλουν αρκετά χρήματα, χώρο, χρόνο αλλά και αρκετή περιποίηση. Επίσης τώρα που είναι σε αυτήν την κατάσταση δεν έχει το φτερό πτήσης από το ένα φτερό και από το άλλο είναι σε αρκετή κάλλη κατάσταση μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φωτο τι διατροφή να ακολουθήσω. Παλιά ο θείος μου (που είναι στην Θεσσαλονίκη) του έδινε ένα φάρμακο μόλις είχε πάθει κατάθλιψη και με συντροφιά καλυτερεψε έβγαινε από το κλουβί καθόταν να τον χαϊδέψεις πετούσε ήταν δραστήριος λέτε να του ξαναζήσω αυτό το φάρμακο; Ήταν σταγόνες σε νερό. Και κάτι τελευταίο τα παιχνίδια τα φοβάται ακόμα και έξω από το κλουβί τι να κάνω;
(Χθες που πήρα τον αδερφό μου τηλέφωνο μου είπε ότι κάνει καμία βόλτα στο κλουβί άρα κάτι γινεται )
 
Θα έλεγα μόλις έρθει Αθήνα να τον πάτε να τον δει κάποιος καλός κτηνίατρος - πτηνίατρος. Μην δώσετε φάρμακα σε ένα ταλαιπωρημένο πουλί χωρίς γνώμη γιατρού.
 
Ευχαριστώ έχει και στα Γιάννενα γιατρό τον καναεχουμε πάει την πρώτη φορά.
 
Παιδιά μου τηλεφώνησε χθες ο αδερφός μού που είναι στα Γιάννενα και πηγαίνει καθημερινά να κρατάει συντροφιά στο λουιτζη και έχω να σας πω και καλά και άσχημα νέα. Λοιπόν αρχίζουμε από τα καλά η ουρά που είχε βγει όλη αρχιζει και ξαναβγαινει με γοργούς ρυθμούς άρχισε να πλησιάζει τα παιχνίδια που του έχω βάλει έξω από το κλουβί γιατί από μέσα τα φοβάται και άρχισε να τρώει ένα υγιεινό στιλ που αγόρασα από εδώ στην Αθήνα με μέλι λαχανικά κα και να δοκιμάσει την Νέα του τροφή. Τα άσχημα νέα είναι ο θείος μου μου τα ξανα άλλαξε περί λουιτζη είπε στον αδερφό μου ότι πρώτα θέλει να δει την θηληκια και μετά να τον πάρουμε Αθήνα αλλιως δεν μας τον δίνει. Αυτά είναι τα νέα μας αλλά πάλι φοβάμαι ότι δεν θα μας τον δώσει. Εμείς είχαμε σχεδιάσει να πάρουμε μια θηληκια ζακο μετά τα Χριστούγεννα αλλά τώρα τι να κάνω; Θέλω επίσης να σας ρωτήσω τα φτερά πτήσης μπορούν να ξαναβγούν και εσείς τι μου πρότεινε να πάρω άγρια ή ήμερη θηληκια έχετε υπόψη σας ότι αργότερα στο μέλλον θα ήθελα και να τα ζευγαρωσω!
 
Όπως καταλαβαίνεις Ντίνο είναι δύσκολη η θέση μας να σου πούμε την γνώμη μας για τον θείο σου, που βασανίζει ένα πουλί και κοροϊδεύει τόσους μήνες τα ανίψια του.
Ίσως πρέπει να αναλάβουν οι γονείς σας την συνεννόηση μαζί του.
Ασχέτως αν θα πάρετε άλλο πουλί, ο Λουίτζι πρέπει να σωθεί από αυτή την καταδίκη που βιώνει.
Είναι ανεπίτρεπτο.
 
Ο θείος μου είναι καλός άνθρωπος αλλά έχει φάει Τώρα ένα κόλλημα με τον λουιτζη δεν ξέρω τι έχει πάθει και οι γονείς μου του είχαν πει το πάσα δεν το καταλαβε η μόνη μου ελπίδα είναι να καταφέρω να βρω μια θηληκια μέσα στο καλοκαίρι αλλιως μέχρι τα Χριστούγεννα ο λουιτζης δε θα ζει
 
Σίγουρα και οι καλοί άνθρωποι κάνουν λάθος πράγματα. Τέλος πάντων, είναι οικογενειακή σας υπόθεση και κρίμα το πουλί.
Τώρα αν θέλετε να πάρετε θηλυκό για αναπαραγωγή, καλύτερα άγριο όχι ταϊσμένο στο χέρι γιατί αναπαράγονται δύσκολα έως καθόλου.
 
Ποσο ετων ο θειος για να παρουμε μια ιδεα! Αν ειναι πανω απο 70 δυσκολο να αλλαξει ιδεες αφου μονο αυτος σκεφτεται σωστα!
Χα χα, γίνεται ο θείος ενός τόσο μικρού παιδιού να είναι πάνω από 70 ετών; :D (εντάξει μόνο κατ' εξαίρεσιν).
 
Παιδιά, θα έλεγα να μην εστιάσουμε προσωπικά στον θείο. Ο θείος ειναι όποιος ειναι, και δεν ωφελεί, κατά τη γνώμη μου, να δώσουμε το περίγραμμα του χαρακτήρα του ή όποιας πτυχής αυτού, όπως ο καθένας μας το βλέπει, διότι έτσι αποπροσανατολίζουμε έναν έφηβο, ο οποίος δεν γίνεται να " βλέπει" έναν θείο που για αυτόν ειναι υπαρκτός, με τον αποσπασματικό τροπο που τον αντιλαμβανόμαστε εμείς, ελλείψει δεδομένων.
 
@takis1964 40 χρόνων είναι αλλά μερικές φορές είναι απρόβλεπτος και ανεύθυνος. Χθες μου ξανατηλεφωνησε ο αδερφός μού και μου είπε ότι του καθάρισε το κλουβί και του έβαλε ένα υγιεινό στικ με μέλι λαχανικά σπορια κα και μέσα σε δύο μέρες το κατασπαραξε έχουμε όμως ένα θέμα με τα λαχανικά και τα φρούτα ( Όχι σε στικ αλλά σε κανονική μορφη). Τέλος πάντων η ουρά του βγαίνει με γοργούς Ρυθμούς αλλά το φτερό πτήσης δεν βγαίνει ξερεται αν μπορεί να ξαναβγεί το φτερό πτήσης;
 
ξερεται αν μπορεί να ξαναβγεί το φτερό πτήσης;
Κανονικά ναι, ξανά βγαίνει. Εκτός αν το τραβάει μόνος από την ρίζα μόλις σκάει, δηλαδή μαδιέται. Αν όλα πάνε καλά θα είναι και πάλι εντάξει το πουλί. Δεν φυτρώνουν όλα τα φτερά ταυτόχρονα. Υπομονή.
Θέλει φροντίδα, ήλιο, βιταμίνες και κυρίως καλή διατροφή και χαρούμενη ατμόσφαιρα.
 
Χα χα, γίνεται ο θείος ενός τόσο μικρού παιδιού να είναι πάνω από 70 ετών; :D (εντάξει μόνο κατ' εξαίρεσιν).
Εβαλα την ηλικια μπας κ δικαιολογησω τον θειο αλλα με 40 χρονια... Μηπως να προτεινανε να τον αγορασουνε; καμμια φορα το χρημα ειναι δελεαρ κ στην συγκεκριμένη περιπτωση ο θειος επενδυσε καποια χρηματα κ αρκετα μαλλον
 
Πίστεψε με δεν τον απασχολεί καθόλου το χρήμα και 2000 να του δώσουμε αν έχει πάρει μια απόφαση δεν θα την αλλάξει εύκολα
 
Back
Top