Αναπαραγωγή Λουτινο καραφλο κοκατιλ x νορμαλ κοκατιλ = μωρα με καραφλα;

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Απ οτι εχω διαβασει οταν ζευγαρωνουμε δυο λουτινο κοκατιλ τα μικρα που βγαζουν θα χουν καραφλα.Αν για παραδειγμα ζευγαρωσουμε ενα κοκατιλ λουτινο με καραφλα μ ενα αλλο που δεν εχει καραφλα αλλου χρωματισμου υπαρχει περιπτωση τα μικρα που θα κανουν να χουν καραφλα;
 
Εγώ πιστεύω πώς δεν θα έχουν καραφλά, ούτε αν βάλομε λουτινο με λουτινο θα βγάλουν καραφλά..
Εμένα μου είχαν πει αν βάλω δυο σκουφάτα καναρίνια θα τα έβγαζαν καραφλά, το δοκίμασα και ποτέ μα ποτέ δεν έβγαλα καραφλά καναρίνια οπότε για μένα ο μύθος περί καραφλά πουλιά δεν στέκι.
 
στα λοτινο υσχιει αυτο με την καραφλα. Για τα καναρινια νομιζω οτι αν βαλεις για σκουφατα γκλοστερ για ζευγαρωμα εχεις μεγαλα ποσοστα θνησιμοτητας... Οχι εχεις καραφλα...
 
Mανωλη δες τα μωρα στο λινκ.Αν προσεξεις στο πισω μερος του κεφαλιου τους εχουν καραφλα.

http://
 
Απ οτι εχω διαβασει οταν ζευγαρωνουμε δυο λουτινο κοκατιλ τα μικρα που βγαζουν θα χουν καραφλα.Αν για παραδειγμα ζευγαρωσουμε ενα κοκατιλ λουτινο με καραφλα μ ενα αλλο που δεν εχει καραφλα αλλου χρωματισμου υπαρχει περιπτωση τα μικρα που θα κανουν να χουν καραφλα;

Αν το πουλί που έχει ''καράφλα'' διασταυρωθεί με οποιδήποτε άλλο χωρίς ''καράφλα'' οι απόγονοι θα παρουσιάσουν μικρά με το φαινόμενο αυτό μιας και είναι κληρονομικό. Οι εκτροφείς που έχουν πουλιά με το φαινόμενο αυτό κάνουν επιλεκτική εκτροφή, διαλέγοντας πουλιά με όσο το δυνατόν λιγότερη καράφλα με αποτέλεσμα πιο ''σωστά'' εμφανισιακά πουλιά. Η διαδικασία διαρκεί το λιγότερο 3 γεννεές για να εξαλιφθεί το φαινόμενο αυτό. Στα καναρίνια όπως ανεφέρθηκε, με ένα τέτοιου είδους ζευγάρωμα (κορώνα x κορώνα) δεν θα έχει σαν αποτέλεσμα πουλιά καραφλά αλλά ποσοστό θνησιμότητας που αγγίζει το 25% μιας και φέρουν κυριάρχο παράγοντα.
 
Στα καναρίνια είναι μύθος αυτό με την καράφλα. Προέρχεται όμως από μια αλήθεια, ότι στο ζευγάρι κουφάτου με σκουφάτο κάθε μωρό που γενιέται έχει 25% πιθανότητα να πεθάνει πρόωρα, τις περισσότερες φορές μέσα στο αυγό. Δεν είναι βιώσιμο δηλαδή. Στα λουτίνο κοκατίλ τώρα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, μιλάμε για άλλη μετάλλαξη και όχι για παράγοντα θνησιμότητας. Δυστυχώς δεν το έχω ψάξει ποτέ για να πω με σιγουριά αν θα βγουν φαλακρά τα μικρά. Το λουτίνο είναι φυλοσύνδετη μετάλλαξη και αν έχεις αρσενικό, από το ζευγάρωμα θα πάρεις μόνο κάποια θηλυκά λουτίνο. Επειδή ακριβώς είναι φυλοσύνδετη η μετάλλαξη πιστεύω ότι δεν θα εμφανιστεί το πρόβλημα της φαλάκρας αλλά αυτό είναι απλά αυτό που πιστεύω χωρίς να μπορώ να το στηρίξω κάπου και δεν στο προτείνω καν να το δοκιμάσεις αν δεν βρεις κάποιες πηγές που να αναφέρουν ότι έχουν κάνει τέτοια ζευγαρώματα χωρίς πρόβλημα.

Edit: Sorry Γρηγόρη μαζί γράφαμε αλλά εγώ το άργησα λίγο παραπάνω. Με αυτά που λέει ο Γρηγόρης΄δεν αξίζει καν να πειραματιστείς και να προσπαθείς μετά απλά να περιορίσεις το φαινόμενο.
 
στα λουτινο γινετε να εχουν καραφλες περιοχες στο κεφαλι και στα φτερα. Εγω εχω και δεν μεταδοθικε σε κανενα μικρο που εκαναν. Εχω διαβασει οτι μεταδιδετε στους απογονους αλλα εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια διαφορα
 
Άσχετο αλλά πιανού είναι αυτά τα αξιολάτρευτα μωρά Φώτη;Ξέρεις ή τα βρήκες στι Ιντερνετ?
 
Back
Top