Γενικά Λούγαρα, λουγαροκάναρα

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας! Ποιος γνωριζει να μου πει,(Α)πως καταλαβαινουμε ποτε ενα αρσενικο λουγαρο ειναι ετοιμο για ζευγαρωμα;και (β)τα θηλυκα λουγαροκαναρα ειναι στειρα και αφωνα;

Ευχαριστω!
 
Γεια σας! Ποιος γνωριζει να μου πει
Αν και δε γνωρίζω τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου, παραθέτω τα ακόλουθα προς ενημέρωση:

Ελλ: Λούγαρο
Αγγλική ονομασία: European Siskin
Λατινική Ονομασία: Carduelis Spinus

  1. Αρσενικό
  2. Θηλυκό
 

Συνημμένα

  • eusiskinm.webp
    eusiskinm.webp
    6,8 KB · Προβολές: 974
  • eusiskinf.webp
    eusiskinf.webp
    6,2 KB · Προβολές: 1.043
Σοφια λίγα πράγματα εχει εδω <dead link>
αλλα δεν ξερω αν θα βρεις ακριβως τις πληροφοριες που ψαχνεις.
 
Όπως θα είδες και στις παραπάνω φώτο του φίλου administrator :) το αρσενικό Λούγαρο έχει ποιο έντονο μαύρο σκουφί από το θηλυκό, όπως επίσης και το χρώμα του είναι ποιο έντονο. (στα αγριοπούλια, τουλάχιστον εγώ, διαλέγω πάντα αυτά με το ποιο έντονο χρώμα. Όταν γίνεται αυτό οι πιθανότητες το πουλί να είναι αρσενικό αυξάνονται κατά πολύ, όπως επίσης και το να σου βγει « καλό πουλί».
Τώρα για τα θηλυκά όταν λες στείρα εννοείς από φωνή; Αν ναι τότε θα πρέπει να σου πω ότι εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιο αγριοπούλι που να κελαηδάει το θηλυκό περισσότερο από το αρσενικό, αλλά και να κελαηδάει σίγουρα δεν θα αξίζει τόσο όσο το αρσενικό. Αν το στείρα το χρησιμοποιείς με την κανονική του Αινεία τότε πρέπει να πω ότι είναι παράλογο να μην είναι στείρα τα αρσενικά και να είναι τα θηλυκά, για τη διαιώνιση του είδους, καταλαβαίνεις :D.
Δεν έχω ασχοληθεί με την αναπαραγωγή αυτού του είδους ☹ αλλά φαντάζομαι οτι το αντιλαμβάνεσαι από το φλερτ που κάνει στο θηλυκό, από την αύξηση του κελαδήματος και από την συμπεριφορά του γενικότερα. Από διάφορα άρθρα που κατά καιρούς έχουν πέσει στα χέρια μου έμαθα ότι το Λούγαρο ζευγαρώνει πολύ ποιο εύκολα από την Καρδερίνα! Δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα, ‘ και αν σου κάτσει…..’
 
Ευχαριστω για την απαντηση Λεοναρδε! Η ερωτηση μου περι στειροτητας και αφωνιας (θηλυκου)αφορουσε τα λουγαροκαναρα... Αν δηλαδη ισχυει κατι αναλογο με τα καρδερινοκαναρα που ως γνωστο ειναι στειρα (κυριολεκτικα)και αφωνα! 🙂
 
Γεια σας! Ποιος γνωριζει να μου πει,(Α)πως καταλαβαινουμε ποτε ενα αρσενικο λουγαρο ειναι ετοιμο για ζευγαρωμα;και (β)τα θηλυκα λουγαροκαναρα ειναι στειρα και αφωνα;

Ευχαριστω!

Σοφία το αρσενικό το καταλαβαίνουμε όταν είναι έτοιμο από το έντονα συνεχόμενο κελαίδημα του αλλά παράλληλα χαμηλώνει τις φτερούγες του και αν υπάρχει θηλυκό στο κλουβί ορμάει για να κάνει την "δουλειά". Κάτι ανάλογο με τους φλώρους δηλαδή! Για το μόνο που δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά είναι για το αν αλλάζει χρώμα η μύτη τους. Μόλις το προσέξω θα σου πω!
Τώρα όσον αφορά τα θηλυκά λουγαροκάναρα εγώ ξέρω ότι είναι στείρα και από φωνή κάνουν μόνο το απλό κάλεσμα όπως και τα θηλυκά καναρίνια!
Ελπίζω να βοήθησα...
 
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε λίγο με τις ονομασίες γιατί από περιοχή σε περιοχή τα λέμε διαφορετικά να πω τα εξής:
Σκαρθάκι (Αθήνα) ή Εργανέλι (Θεσσαλονίκη) είναι αυτό που έχει βάλει ο Μάκης και
Λούγαρο (Αθήνα) ή Σκαθί και Σκαθάκι (Θεσσαλονίκη) είναι αυτό που έχει βάλει ο Σταύρος. 😉
 
Οκ ρε Νικο,

Να ξερω τι εννοουν οταν λενε λουγαρο..:D την ειχα καιρο αυτην την απορια..

Ευχαριστω..
 
carduelis spinus(χρυσοκαρδερίνα)

(σκαρθάκι) serinus serinus

κοντά - κοντά για συγκρίσεις.

Πανέμορφα και με ωραίους ήχους και τα δύο.
 
Η δεύτερη φώτο που έχεις βάλει εμένα μου θυμίζει Τσιχλόνι:D, εν πάση περιπτώση στην Ήπειρο και στην Αιτωλοακαρνανία το Σκαρθί το λένε και Φριτζιλίνι!
 
Η δέυερη φωτογραφία παιδιά δεν είναι σκαρθάκι αλλά τσιχλόνι.
 
ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ
παιδιά ζητώ συγνώμη δεν το πρόσεξα ενορίτερα να το διορθώσω.
Πρόκειται για το serinus της Μοζαμβίκης και όχι το ευρωπαικό.

Προς αποκατάστασην... Ιδού ο Ευρωπαίος με τις
ονομασίες του, ανα κράτος. Ωραίος τύπος ε;

Serinus serinus 10203
UK: Serin DE: Girlitz
FR: Serin cini ES: Verdecillo
CZ: zvonohlik zahradni DK: Gulirisk
NL: Europese Kanarie PL: Kulczyk
IT: Verzellino FI: Keltahemppo
HU: Csicsorke SE: Gulhalmpling
NO: Gulirisk TR: kucuk iskete
SK: kanarik polny PT: Chamariz
LV: Girlicis EE: Koldvint
 

Συνημμένα

  • b9setrinus.webp
    b9setrinus.webp
    7,7 KB · Προβολές: 459
Νομίζω πως κάποια στιγμή θα πρέπει να φτιάξουμε ένα κατάλογο παρουσιάζοντας ένα ένα τα ιθαγενή και στη συνέχεια ο καθένας μας να δίνει την ονομασία με την οποία είναι γνωστά στον τόπο του.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένα πουλί της ελληνικής πανίδας που να έχει μόνο ένα όνομα με το οποίο να είναι γνωστό σε όλη τη χώρα.
 
Οταν είσαι έτοιμος πες μου, πώς θέλεις να σου στείλω φωτογραφικό υλικό. Εννοώ διαστάσεις και ποιότητα φωτογραφιών.
 
Το ανεφερα και αλλου αυτο αλλα κανεις δεν μου απαντησε.. ☹ Πολυ καλη ιδεα! Να εχει και τις κατα τοπους ονομασιες.. Να ξερουμε και εμεις οι ασχετοι απο αυτα, για πιο πουλι συζητατε και επιτελους να τα ξεχωριζουμε!:D
 
Back
Top