Ασθένειες Λούγαρο με κλειστό μάτι, θεραπεία δεν αποδίδει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά! SOS! Τι έχει αυτό το ματάκι; Σήμερα το έχει έτσι κλειστό όλη μέρα και το τρίβει στην πατήθρα. Κατά τα άλλα το πουλάκι είναι μια χαρά και έχει πολύ καλή όρεξη. Πήρα στο κινητό τον κτηνίατρο της περιοχής (κλασικά, Σαββατιάτικα μόνο αυτόν βρήκα) και μου είπε να του βάλω Garamat και στα δύο μάτια. Μου είπε ότι θα το πάρω από φαρμακείο και όχι από πετ σοπ αλλά δεν είναι σίγουρος αν θα μπορέσω να το βρω γιατί είχε έλλειψη για κάποιο διάστημα. Καμία ιδέα; Ελπίζω να μη χειροτερέψει μέχρι τη Δευτέρα…

DSC01568 copy copy.webp

Υ. Γ: Αν θέλετε περισσότερα στοιχεία σχετικά με τη διαμονή- διατροφή κλπ του πουλιού, πείτε μου να σας γράψω λεπτομέρειες. Δεν τα έγραψα γιατί δεν πιστεύω να έχουν κάποια σχέση, ευχαριστώ!
 
Να πας σε ένα φαρμακείο και να πάρεις tobrex ... έχει σε αλοιφή και σε σταγόνες. Θεωρώ πως η αλοιφή θα σε βοηθήσει περισσότερο... Να βάλεις δυο φορές την ημέρα...
Επιπλέον αλλαγή κάθε μέρα τις πατήθρες με καθαρές, στεγνές και με την απαραίτητη απολύμανση. Να πλένεις καλά τα χέρια σου αμέσως μετά.
Προσοχή μεγάλη να μην γίνει το ίδιο και στο άλλο μάτι του... Οπότε θα υπάρχει πρόβλημα σίτισης...
Πιστεύω πως πολύ σύντομα θα επανέλθουν όλα στην αρχική καλή κατάσταση.
Να περιμένεις και γνώμες άλλων... ίσως δουν κάτι που δεν διέκρινα εγώ.
 
Πλύσιμο στην πάσχουσα περιοχή με χλιαρό χαμομήλι, garamat που σου είπε ο γιατρός (εναλλακτικά tobrex εναλλάξ με fucidin δύο φορές τη μέρα).
 
Και εγώ tobrex θα πρότεινα το παιδικό όμως χωρίς κορτιζόνη. Ή αν έχετε tobradex εύκαιρο και αυτό κάνει! Να ασχολείστε με αυτό το πουλάκι τελευταίο και με γάντια, γιατί αν έχετε και άλλα πουλάκια μπορεί να κολλήσουν. Περαστικά σας!
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Πάντα άμεσοι και κατατοπιστικότατοι!
 
Και εγώ tobrex θα πρότεινα το παιδικό όμως χωρίς κορτιζόνη. Ή αν έχετε tobradex εύκαιρο και αυτό κάνει! Να ασχολείστε με αυτό το πουλάκι τελευταίο και με γάντια, γιατί αν έχετε και άλλα πουλάκια μπορεί να κολλήσουν. Περαστικά σας!

Το tobradex εχει κορτιζονη. 😉
 
Έχεις δίκιο αλλά ένας γιατρός έτσι μου είχε πει όταν ένα καναρινάκι είχε πάθει κάτι στο ματάκι. Η tobrex παιδικό ή tobradex... Άντε κατάλαβε! 😛
Το tobradex (όπως έγραψε ο Ανέστης) είναι το tobrex κορτιζονούχο. Καλύτερα είναι να το αποφύγει, γιατί αν δεν πιάσει η αντιβίωση την αιτία, η κορτιζόνη θα το κάνει χειρότερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Το tobradex (όπως έγραψε ο Ανέστης) είναι το tobrex κορτιζονούχο. Καλύτερα είναι να το αποφύγει, γιατί αν δεν πιάσει η αντιβίωση την αιτία, η κορτιζόνη θα το κάνει χειρότερο.
Ωραία λοιπόν! Άρα καταλήγουμε στο tobrex το παιδικό χωρίς κορτιζόνη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Καλησπέρα παιδιά. Δεν έχω και τόσο καλά νέα αυτή τη φορά. Έχουν περάσει 10 μέρες και ο μικρούλης δε φαίνεται να έχει κάποια βελτίωση. Ίσα- ίσα που τώρα μου φουσκώνει κιόλας (όχι καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας) και κάποιες φορές βάζει το κεφάλι στη φτερούγα ακόμα και τη μέρα. Μάλλον θα πρέπει να πάμε στο γιατρό. Μου φαίνεται πως έχει αδυνατίσει κιόλας. Η όρεξή του παρόλα αυτά είναι καλή και μετά τις 15:00- 16:00 φέρεται σα να μην έχει τίποτα! Να ρωτήσω και κάτι που μπορεί να σας φανεί χαζό; Υπάρχει καμία περίπτωση να είναι ψιττάκωση;
 
Γιατί είναι το μόνο που γνωρίζω εκτός από την επιπεφυκίτιδα που επηρεάζει τα μάτια και είναι και το γεγονός πως δεν κάνει τίποτα το φάρμακο... Έχει κάποια από τα υπόλοιπα συμπτώματα της ψιττάκωσης αλλά το πρόβλημα δεν είναι και στα δύο μάτια, είναι μόνο στο αριστερό και δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλα πουλιά για να κολλήσει. Και επίσης τα συμπτώματα αυτά είναι κοινά γενικότερα σε κάποιο άρρωστο πουλί (υπνηλία, φουσκώνει, είναι αδύνατος...). Απλά δεν ήξερα τι άλλο να υποθέσω. (Εκτός αν χτύπησε κάπου, πράγμα που μου φαίνεται λίγο απίθανο.)
 
Το μάτι έχει χειροτερέψει, έχει καλυτερέψει ή έχει παραμείνει ίδιο; ☹
 
Πραγματικά δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Σίγουρα όμως κάποιος από τα άλλα παιδιά θα μπορέσει να σε βοηθήσει.
 
Μακάρι! Κι αν δε γίνει τίποτα, από Δευτέρα πάμε στο γιατρό. (Δυστυχώς δέχεται μόνο Δευτέρα και Τετάρτη πουλάκια.)
 
Να πάτε στο γιατρό! Και να μας ενημερώσεις για ό,τι νεότερο! Περαστικά σας!
 
Αν μπορείς επικοινώνησε με τον γιατρό μήπως σε δεχθεί νωρίτερα μιας και η διάγνωσή του έγινε τηλεφωνικά, χωρίς να εξετάσει το πουλάκι και εφόσον δεν είχε αποτέλεσμα η θεραπεία που σου πρότεινε. Πάντως για ψιττάκωση χωρίς διάρροιες και απώλεια όρεξης δύσκολο μου φαίνεται. Πιο πιθανό το βλέπω να έχει κάποια μόλυνση στο μάτι αλλά και πάλι γιατρός δεν είμαι 🙄. Το άλλο μάτι είναι οκ; Γενικότερα πέρα από το πρόβλημα στο μάτι παρατήρησες καμία άλλη αλλαγή στο σώμα του ή στις κουτσουλιές;
 
Περαστικά σας!

Ευχαριστούμε! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

μήπως σε δεχθεί νωρίτερα μιας και η διάγνωσή του έγινε τηλεφωνικά, χωρίς να εξετάσει το πουλάκι

Αχιλλέα μου, δε θα το πάω το πουλάκι στον κτηνίατρο της περιοχής. Δε νομίζω ότι ειδικεύεται στα πτηνά. Απλά είναι ο μόνος που βρήκα γιατί όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα ήταν Σάββατο. Αυτός σύστησε τη θεραπεία. Θα το πάω από Δευτέρα στον κύριο Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο που είναι πολύ έμπειρος και κάνει και τη θεραπεία στο καναρινάκι μου.

Το άλλο μάτι είναι οκ; Γενικότερα πέρα από το πρόβλημα στο μάτι παρατήρησες καμία άλλη αλλαγή στο σώμα του ή στις κουτσουλιές;

Το άλλο ματάκι είναι ΟΚ. Οι κουτσουλιές του μου φαίνονται καλές. Τώρα για το σώμα του, μόνο αυτά που σου είπα. Νομίζω πως έχει αδυνατίσει και κάθεται κάποιες φορές φουσκωμένος ή βάζει το κεφάλι στη φτερούγα ακόμα και όταν έχει φως. Γενικά όμως, γύρω στις 3 το μεσημέρι, πάντα "συνέρχεται" και είναι σα να μην έχει τίποτα. (Περίεργο) Παίζει, κάνει κούνια. Για μείωση όρεξης δε θα το έλεγα ότι έχει, αν και προχθές του έβαλα αυγό και δεν το ακούμπησε καν. Πάντως αφιερώνει πολλές ώρες τη μέρα στο να ψάχνει τις ταΐστρες και τις αυγοθήκες και βλέπω αρκετά ανοιχτά σποράκια στον πάτο. Εχθές του έβαλα μήλο και το έφαγε όλο, τι να σου πω...
 
Περιμένουμε νέα όταν θα τον πας στο Δημητριάδη! Είναι όντως πολύ αξιόλογος κτηνίατρος! Τον έχω πολύ σε εκτίμηση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Back
Top