Ασθένειες Μάδησε το φτέρωμα γύρω από τα μάτια και έχουν τσίμπλες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης odisseass
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

odisseass

PB New Member
Εγγραφή
1 Οκτ 2019
Μηνύματα
5
καλησπέρα,
τα ματια του καναρινιου εχουν μαδισει γυρω γυρω και εχουν τσιμπλες. Τι να κανω; κολλαει στα υπολοιπα καναρινια που εχω;
ευχαριστω.
 
Ανέβασε σε παρακαλώ μια φωτογραφία( ή και περισσότερες).. Θα βοηθήσεις τα μελή μας να σου πουν την άποψη τους.

Το πως ανεβάζεις φώτο δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/

Όπως και να έχει και για παν ενδεχόμενο μέχρι να δούμε τι γίνεται, προτείνω να το απομακρύνεις άμεσα από τα άλλα καναρινιά σου. Χωριστό κλουβάκι και σε σχετική απόσταση.
 
τα ματια του καναρινιου εχουν μαδισει γυρω γυρω και εχουν τσιμπλες
@odisseass καλημέρα, αν έχεις την δυνατότητα το καλύτερο θα ήταν να πάς το πουλάκι σε Πτηνίατρο.
 
Η απωλεια πτερωματος γυρω απο τα ματια μπορει να ειναι συμπτωμα πολλων ασθενειων, απο την πιο απλη μεχρι την πιο σοβαρη.
Η προταση του ΙΩΑΝΝΗΣ@ ειναι στη σωστη κατευθυνση!
 
Καλημέρα,
επισυνάπτω φωτογραφία με το πρόβλημα που έχει το καναρίνι μου. ευχαριστώ.

1570031712849.jpg
 
Είχε πάει να δημιουργηθεί και σε εμένα πριν αρκετό καιρό και το έσωσα με tobrex. Την προμηθεύεσαι από το φαρμακείο, και βάζοντας λίγο σε μια μπατονέτα του κάνεις καθημερινή χρήση. Έλεγξε σχολαστικά καθαριότητα κλουβιού.
 
Εχει μια ψιλοασταθεια.Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι σε καλη κατασταση. Το προβλημα τοεχω εντοπησει εδω και ενα μηνα περιπου.
 
Σε γιατρό ειδικευμένο σε πτηνά θα μπορούσες να το πας;
Γιατί δεν επισκέπτεστε έναν πτηνίατρο ώστε να γίνει σωστή διάγνωση; Το πουλάκι θα μπορούσε να έχει από κάτι απλό έως κάτι επικίνδυνο για τη ζωή του, και σίγουρα η πιο ασφαλής επιλογή θα ήταν αυτή του ειδικευμένου γιατρού.
 
ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΨΙΛΟΑΣΤΑΘΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΕΧΩ ΕΝΤΟΠΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ


Ασταθεια και καλη κατασταση δεν πανε μαζι φιλε μου, σε ποια περιοχη βρισκεσαι;
 
Αν δεν είχα πρόσβαση σε κτηνίατρο με εξειδικευμένες γνώσεις σε πουλιά, στην περίπτωση που περιγράφεις, άμεσα θα επικοινωνούσα τηλεφωνικά με https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/
ώστε να θέσω την κατάσταση, και έπειτα να πάρω οδηγίες για το τι δείγμα να συλλέξω και πως να τους το στείλω, ώστε να γίνει διάγνωση και να μου προτείνουν θεραπεία.
Αν θέλεις, δοκίμασε.
Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά η κατάσταση που μας εξηγείς και η φωτογραφία με παραπέμπουν στο ότι το πουλάκι είναι αρκετά άρρωστο και μόνο του ίσως και να μην την παλέψει.
 
Back
Top