Φροντίδα Μέχρι πόσους βαθμούς αντέχουν τα ιθαγενή πουλιά έξω τον χειμώνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα!
μπορει να μας πει καποιος μεχρι ποσους βαθμους
αντεχουν τα αγρια πουλια (καρδερινες-λουγαρα κλπ)
εξω στο κρυο μεσα στα κλουβια τους (μπαλκονια, κηπους, αυλες)😕
 
καλημερα απο προσωπικη εμπειρια θα σου οτι τα δικα μου πουλια καναρινια και καρδερινες τα εχω σε εξωτερικο χωρο χειμωνα και καλοκαιρι χωρις προβληματα φυσικα δεν ειναι σε θεση τετοια που να τα χτυπαει αερας και βροχη! αν τηρουνται τα παραπανω εκ πειρας σου λεω οτι αντεχουν σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες ενοειτε οτι ειναι υγιει και σιτιζονται σωστα αυτη την εποχη τους +7 σημερα το πρωι τους εχουν για πλακα!:d
 
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι αν δεν είναι σε ρεύματα αέρα αντέχουν.
Να προσθαίσω μόνο ότι όλα είναι θέμα προσαρμογής. Αν όλο το χρόνο είναι έξω θα συνηθήσουν τη σταδιακή πτώση της θερμορκασίας. Αν τώρα τα έχουμε μέσα και ξαφνηκά μια μέρα τα βγάλουμε έξω και υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας σίγουρα θα έχουν πρόβλημα.
 
Καλημέρα εγώ δεν θα σου μιλήσω για προσωπική εμπειρία, επειδή φέτος θα ένια η πρώτη φόρα που τα πουλιά μου θα ξεχειμάσουν στο μπαλκόνι, αλλά επειδή έχω ζήσει σε χωρά όπου οι θερμοκρασίες ένια σαφώς χαμηλότερες από αυτές της Ελλάδος (κεντρική και βόρεια Ελλάδα) για την Αθηνά και νότια Ελλάδα δεν το συζητώ εδώ ζούμε σε ένα συνεχόμενο καλοκαίρι … Γνωστοί μου λοιπών εκταφής καναρινιών μου λυγάνε ότι τα καναρινιά τους δεν είχαν πρόβλημα και μέχρι -7 βαθμούς. Εγώ δεν στο πρωτινό φυσικά αλλά προσπαθώ να σου απαντήσω στο ερώτημα μέχρι και πόσους μείων βαθμούς αντέχουν … Τα συμπεράσματα δικά σου, ίσως υπάρχουν φίλοι στην σελίδα οι όποιοι κάτι παραπάνω γνωρίζουν.
 
Επίσης καλό είναι να κλείνουμε τις πλευρές της κλούβας έστω με ένα νάϋλον για να αποφύγουμε το απ' ευθείας κτύπημα του αέρα πάνω στα πουλιά, αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
 
καλησπερα σε ολους.
εγω τα πουλια μου τα εχω παντα εξω κατω απο στεγη φυσικα, χωρις να εχω ποτε
καμια απωλεια απο το κρυο, πολλες φορες μαλιστα το νερο στις ποτιστρες ειναι ολο
παγωμενο. Εχω δει μεχρι και -12 αναλογα με τις συνθηκες διαβιωσης προσαρμοζονται
και αυτα αρκει μονο να μην εχει καθολου ρευμα και υγρασια.
 
γεια σας
νομιζω οτι ειναι καλυτερα εξω αλλα οχι σε βαθμουσ κατω απο 0
 
μπορει να μου πει καποιος αν τα επιρεασει η ζεστη και ποσοι βαθμοι ειναι το φυσιολογικο
 
Βεβαια τα επειρεαζει γι'αυτο το καλοκαιρι τους δινουμε ειδικο δοχειο(μπανιερα)για να κανουν το μπανακι τους και να δροσιζονται! Και καλο ειναι να μη τα χτυπαει ο ηλιος! Οσο για τη θερμοκρασια αντεχουν αν τους δινουμε τα αναμενομενα(μπανακι η να τα ψεκαζουμε με ψεκαστηρακι).Φιλος μου που τα εχει εξω στο μπαλκονι αντεξανε στους -14 εννοειται πως τα ειχε σκεπασμενα με κουβερτα και προφυλαγμενα απ'το βορια!
 
τα καναρινια αλλα και τα αλλα ωδικα πτηνα ειναι αρκετα ευαισθητα στης υψηλες θερμοκρασιες ιδιαιτερα στης αποτομες αλλαγες αυτης ειτε πανω ειτε κατω φυσιολογικη ειναι ενα ευρος θερμοκρασιων απο 16-22 βαθμους περιπου επισης απο τους 35 και πανω τα πουλια πρεπει να τα μεταφερουμε σε δροσεροτερο χωρο αμεσα γιατι κινδυνευουν με θερμοπληξια τελος να αναφερω οτι και η διαρκεια εκθεσης στης υψηλες θερμοκρασιες παιζει μεγαλο ρολο για λιγη ωρα αντεχουν και σε πανω απο 35
 
Κι η δική μου... Οικογενειακή εμπειρία είναι πως ακόμα και σε πολύ ψηλές θερμοκρασίες (ζώ στην Κύπρο) αν είναι σχετικά προφυλαγμένα και δεν τα κτυπά κατ΄ευθείαν ο ήλιος, δεν έχουν κανένα πρόβλημα! Ποτέ στα τόσα χρόνια δεν είχαμε απώλεια λόγω καιρού.
 
Διαβάζοντας τα όσα χρήσιμα έχουν γραφεί απο όλους παραθέτω και εγώ την εμπειρία μου. Οι καρδερίνες και τα παραδείσια μου αδιαφορούν για το κρύο! Είναι συνεχόμενα έξω απο το καλοκαίρι σε προφυλαγμένο απο άνεμο χώρο με εξωτερικές θερμοκρασίες απο -7 έως +5 το τελευταίο 10ήμερο. Κανένα πρόβλημα εκτός απο το κρυολόγημα που άρπαξα εγώ φροντίζοντάς τα... Μόνο στα παραδείσια τη νύχτα προσθέτω ναυλον γύρω απο το κλουβί αφήνοντας μικρό χώρο για αερισμό.
 
Διαβάζοντας τα όσα χρήσιμα έχουν γραφεί απο όλους παραθέτω και εγώ την εμπειρία μου. Οι καρδερίνες και τα παραδείσια μου αδιαφορούν για το κρύο! Είναι συνεχόμενα έξω απο το καλοκαίρι σε προφυλαγμένο απο άνεμο χώρο με εξωτερικές θερμοκρασίες απο -7 έως +5 το τελευταίο 10ήμερο. Κανένα πρόβλημα εκτός απο το κρυολόγημα που άρπαξα εγώ φροντίζοντάς τα... Μόνο στα παραδείσια τη νύχτα προσθέτω ναυλον γύρω απο το κλουβί αφήνοντας μικρό χώρο για αερισμό.


Ποια πουλια ακριβως λες παραδεισια; Εχεις κανει το ιδιο και τον περσινο χειμωνα και λειτουργησε με αυτα;
 
Εννοώ Ζεμπράκια ίδια με την φωτο. Όχι πέρυσι αλλα για φέτος έχουν περάσει αρκετές εβδομάδες με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός.. Δέν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Δέν θα το έκανα άν δέν ήμουν σίγουρος.. Φίλος με σμήνος απο ζεμπράκια κάνει το ίδιο χρόνια τώρα.
 

Συνημμένα

  • Zebra.webp
    Zebra.webp
    28,5 KB · Προβολές: 147
Εννοώ Ζεμπράκια ίδια με την φωτο. Όχι πέρυσι αλλα για φέτος έχουν περάσει αρκετές εβδομάδες με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός.. Δέν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Δέν θα το έκανα άν δέν ήμουν σίγουρος.. Φίλος με σμήνος απο ζεμπράκια κάνει το ίδιο χρόνια τώρα.

Gia na katalabeno kala. Pote iparxei problima ; An to proi tha bris ta poulia nekra ; Tote apofaseis na kaneis ta poulia meza;
Ta Zebrakia kato apo 10 bathmous den dexoune gia poli kairo.
 
λοιπον.. Θα σας πω την προσωπικη μου εμπειρια..

εχω περασει αρκετους χειμωνες με τα παπαγαλακια μου και τα καναρινια μου.. και εχω βγει στο εξης συμπερασμα..

απο χαμηλη θερμοκρασια πολυ δυσκολα να παθουν κατι οταν ακολουθουν τις παρακατω προυποθεσεις..

1)να ειναι σε μερος στο οποιο να μην εχει "ρευματα" αερα..
2)να μην υπαρχει υγρασια οσο το δυνατον λιγοτερη (εννοειτε να μην βρεχονται δεν το συζηταμε αυτο)
3)κανω 1 πατεντα καθε χειμωνα που ειμαι περιφανος για την ιδεα μου..
περνω το ναιλον που υπαρχει στην κουζινα (ναι-ναι, αυτο που τυλιγουμε τα φαγητα για να μην ερθουν σε επαφη με τον αερα και τα χαλασει) ειναι σε ρολο σαν το αλουμινοχαρτο.. και τυλιγω το κλουβι σε ολες τις επιφανιες του 2 ή 3 φορες...

επιτα κοβω με καποιο ψαλιδι τα σημεια που μπαινουν οι ποτηστρες οι ταΐστρες κλπ.. και ειναι ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ !

Να σημειωσω οτι περσυ ειχα μετρησει -3 (το βραδυ συγουρα και πιο λιγο θα πηγενε) και τα παπαγαλακια μου οπως και τα καναρινια ηταν μια χαρα...

χαρακτηριστικα θα σας αναφερω οτι εβγενα εσπαγα τους παγους τους εβαζα νερο και ΟΛΑ καλα!

Αυτα απο μενα... και συγνωμη για το μεγαλο ποστ μου! 🙂
 
α! Επισης ξεχασα να πω κατι συμαντικο...

εννοειτε οτι αντεχουν σε χαμηλη θερμοκρασια οταν εχουν μαθει στον εξωτερικο χωρο..

δηλ. μην κανει κανενας το λαθος.. και εκει που το εχει μεσα στο σπιτακι του ωραια και καλα.. Του την δωσει καμια μερα και πει.. αφου αντεχει θα το βγαλω! (και εξω να εχει -3)

το μονο συγουρο ειναι οτι θα τα παιξει!

πρεπει να γινετε σιγα σιγα η αλλαγη θερμοκρασιας...

παραδειγμα! Ειναι το ιδιο πραγμα.. Εαν το καλοκαιρι:beach_relax: που εχει 30++ βαθμους σε "βουτηξω" και σε κλειδωσω στο ψυγειο με το μαγιο! Θα παθεις ενα σοκ η αληθεια ειναι...
 
Gia na katalabeno kala. Pote iparxei problima ; An to proi tha bris ta poulia nekra ; Tote apofaseis na kaneis ta poulia meza;
Ta Zebrakia kato apo 10 bathmous den dexoune gia poli kairo.

Οποτε θέλεις έλα στη Λάρισα να σου γνωρίζω το φίλο μου που τα έχει χρόνια έξω χωρίς να χάσει ούτε ένα ζεμπράκι.. και να δείς και τα δικά μου που είναι μιά χαρά.. υπο τις συνθήκες που περιέγραψα παραπάνω! Οσο για τους δέκα βαθμούς πώς το συμπέρανες αυτό και που το είδες γραμμένο; Έχεις κάποια εμπειρία με τα συγκεκριμένα πτηνά.. ή απλώς υποθέτεις ότι θα τα βρώ νεκρά; Γιατί να διαφέρουν τα ζεμπράκια απο τα παπαγαλάκια και απο τα καναρίνια που πολλοί φίλοι του φόρουμ τα έχουν σε ίδιες συνθήκες... Ρίξε μια ματιά και εδώ που υπάρχουν παρόμοια στοιχεία..
https://community.petbirds.gr/threads/Βάζετε-τα-καναρίνια-σας-μέσα-τον-χειμώνα-συνεχώς.732/
 
εμένα η γνώμη μου είναι να τα βάζουμε μέσα, ιδίως το βράδυ,τι θα πάθουμε αν τα έχουμε μέσα; Και μετά σκέφτομαι και λέω, αν σηκωθώ το πρωί και το βρω τέζα(άμα το αφήσω έξω)θα έχω τύψεις αμαρτία δεν είναι;
 
Back
Top