Ασθένειες Μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Η Άννα μας ξανά πρήστηκε από κάτω πολύ! Και η κοιλιά αλλά και αυτή η κύστη που έχει! Χθες και σήμερα τσίμπησε ελάχιστα σποράκια και μπορώ να πω πως ανεπαίσθητα έχει αδυνατίσει! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ήταν σαν να λαγοκοιμάται.. Σαν να μην μπορεί να κρατήσει τα ματάκια της ανοιχτά.. ☹ Όχι όλη μέρα αλλά έμενε έτσι.. Δεν πολυανεβαίνει σήμερα στα κλαδάκια και χθες κοιμήθηκε κάτω. Όταν πάω να την πιάσω, τρέχει, πετάει, τιτιβίζει... Της έδωσα φαρίν λακτέ, έφαγε λίγο και μετά της έδωσα στο στόμα βιταμίνες (Ferti-Vit) και ήπιε αρκετό νερό! Με το που την έβαλα στο κλουβί που είχε βραχεί λίγο ανέβηκε στο κλαδάκι, έξυνε το ράμφος της τιτίβιζε και ήταν πολύ ζωηρή! Σαν να μην έχει τίποτα! Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους.. Πιστεύω ότι έχει εσωτερική αιμορραγία... Μπορώ να κάνω κάτι; Αύριο θα πάω τις κουτσουλιές της για ανάλυση και σε 2 μέρες θα έχουμε αποτελέσματα.. Μέχρι τότε κάποια βοήθεια;

rsz_dsc_0681.webp
rsz_dsc_0684.webp
rsz_dsc_0685.webp
rsz_dsc_0686.webp
 
rsz_1rsz_dsc_0682.webp
rsz_1rsz_dsc_0683.webp

Έτσι καθόταν.. Της σφύριζα.. Αλλά και το φλας τίποτα.. Λες και δεν μπορούσε να τα ανοίξει.. Λες και νύσταζε πάρα πολύ! Αλλά μόλις την τάισα και της έδωσα να πιει νερό με βιταμίνες δεν το έκανε! Ήταν όπως πρώτα!
rsz_dsc_0691.webp
rsz_dsc_0692.webp

Και η κουτσουλιά που έκανε με το που την τάισα και την έδωσα νερό, και με προβλημάτισε αρκετά για εσωτερική αιμορραγία.. ☹
rsz_dsc_0693.webp

Ξέρω είναι πολύ δύσκολη περίπτωση, αλλά μέχρι να δώσω αύριο δείγμα κουτσουλιάς και να γίνει η καλλιέργεια.. Τι μπορώ ν ακάνω για να την κρατήσω ζωντανή;
 
Δεν ξέρω αν είναι αίμα ή υγρό αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Αν του έδινες να πιεί λίγο χαμομηλόνερο μέχρι να το πάς για εξετάσεις; Στο δικό μου πουλάκι είχε βοηθήσει. Όλα μαζί σου έτυχαν ρε Αλίκη...
 
Δεν ξέρω αν είναι αίμα ή υγρό αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Αν του έδινες να πιεί λίγο χαμομηλόνερο μέχρι να το πάς για εξετάσεις; Στο δικό μου πουλάκι είχε βοηθήσει. Όλα μαζί σου έτυχαν ρε Αλίκη...
Άσε Αχιλλέα αυτή η μικρή παιδεύεται με κάτι από πέρσι το καλοκαίρι! Γίνεται καλά ξαναχειροτερεύει και ξανά πάλι τα ίδια... Επειδή είδα πρήξιμο στην κοιλιά και στα έντερα έδωσα Baycox για 2μιση μέρες. Αλλά δε ξέρω αν αυτό χειροτέρεψε την κατάσταση... Επειδή όμως την είδα έτσι αμέσως την ταίσα και της έδωσα βιταμίνες. Τσάι βοτάνων της έδωσα πριν τρεις μέρες φαντάσου! ☹
 
εχει ξεκαθαρα πρησμενη κοιλια, ειτε εντερα απο επανακαμψη των κοκκιδιων, ειτε υπαρχει ογκος που εχει σχεση μαλλον με την κυστη και διογκωθηκε δυστυχως. Ειτε το ενα ειτε το αλλο προκαλει αιμοραγια
Μην σταματας το baycox μεχρι να δει τα κοπρανα ο πτηνιατρος
βρες σε φαρμακειο βιτ Κ konakion αμπουλες και ριξε στην ποτιστρα 6 σταγονες και δωσε απο το διαλυμα στο στομα ποτε ποτε
 
Και η συμπεριφορά αυτή (κλειστά μάτια και η εικόνα που παρουσιάζει) οφείλεται στην αιμορραγία σωστά; Όπως και το γεγονός ότι δεν τρώει πολύ; Το Baycox Δημήτρη δεν χειροτερεύει την κατάσταση;
 
η συμπεριφορα της ειναι ετσι γιατι εχει επιδεινωση σαφη η υγεια της. Εννοειται αν εχει και αιμοραγια (συνηθισμενη σε προχωρημενα κοκκιδια ή ογκο στα εντερα) ειναι ακομα χειροτερα

οχι δεν εχει σχεση το baycox .Αν ειναι κοκκιδια ειναι πληρως αναγκαιο, ειδικα οταν τα κοκκιδιοστατικα δεν μπορουν να τα αναχαιτισουν. Αφηνω μοναδικο παραθυρακι, αν υπαρχει ογκος (καρκινωμα) που δεν μπορω να ξερω αν η ουσια του (οπως και καθε ουσια) μπορει να το επηρεασει, αλλα αν ειναι καρκινωμα η εξελιξη δυστυχως δεν οφειλεται στο baycox
 
Πάω να της δώσω Baycox λοιπόν και ο Θεός βοηθός! Κάτι άλλο που μπορώ να δώσω για να βοηθήσω;
 
Τώρα πολύ δύσκολο! Θα σηκωθώ αύριο πρωί πρωί να πάω φαρμακείο!

Αυτό πως το δίνω; Και κάθε πότε;
 
Δηλαδή να βγάλω βιταμίνες και να βάλω αυτό έτσι; Πάντως ότι πίνει νερό πίνει! Λέω να της δίνω με σύριγγα το Baycox να είμαι σίγουρη ότι πίνει. Σήμερα της είχα Baycox από τις 3 το μεσημέρι μέχρι που νύχτωσε.. Να της δώσω και βράδυ Baycox με σύριγγα ή από αύριο το πρωί;
 
Αν είναι το διάλυμα στη συνιστώμενη δοσολογία να της δίνεις όσο μπορεί να πιει.

Απομάκρυνε την από τα υπόλοιπα πουλιά.
 
Φοβάμαι μην πάθει κάτι από το πολύ που θα πιει. Γιατί όλη μέρα ήπιε νερό... Μπορεί να χειροτερέψει αν της δώσω και τώρα;

Την έχω σε δικό της κλουβί.. Όταν λες να την απομακρύνω και από τα υπόλοιπα κλουβιά;
 
Φοβάμαι μην πάθει κάτι από το πολύ που θα πιει
Όσα υγρά πίνει, τα χρειάζεται. Από το φάρμακο δεν κινδυνεύει.
Όταν λες να την απομακρύνω και από τα υπόλοιπα κλουβιά
Την έχω σε δικό της κλουβί
Αυτό, ναι.
 
Αααχχχ σε ευχαριστώ Σταύρο μου! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! Εύχομαι να τα καταφέρει αν και έχω χάσει τις ελπίδες μου... Θα κάνω ό,τι μπορώ!
 
Μόλις της έδωσα φάρμακο με τη σύριγγα. Το ένα καλό είναι πως τη βρήκα να κοιμάται πάνω στο κλαδάκι και το άλλο ότι έκανε μια κουτσουλιά (η οποία αύριο θα πάει για εξέταση) και δεν έχει αίμα! :D Και μετά ανέβηκε μόνη της στο άλλο κλαδάκι να κοιμηθεί!

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αύριο το πρωί δε θα πάρω konakion βιτ. κ! Ξέρουμε δοσολογία του φαρμάκου αυτού;
 
Μη φορτώνετε τα πουλιά με διάφορα για εσάς καλούδια αφήστε τα πουλιά διατροφικά να ηρεμίσουν όχι βότανα μέλια κλπ σπόρια μόνο από εκεί την πατάνε τώρα ξεκούραση…. Αν και το μέλλον αυτής……….
 

Σχετικά θέματα

Back
Top