Ασθένειες Μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μακάρι να γίνει επιτέλους καλά... Βασανίζεται αρκετό καιρό...
 
Μη φορτώνετε τα πουλιά με διάφορα για εσάς καλούδια αφήστε τα πουλιά διατροφικά να ηρεμίσουν όχι βότανα μέλια κλπ σπόρια μόνο από εκεί την πατάνε τώρα ξεκούραση…. Αν και το μέλλον αυτής……….

Αντρεα το πουλι αυτο ειναι αρρωστο και προτειναν στην Αλικη καποια φαρμακα. Σε ποια βοτανα-καλουδια αναφερεσαι;
 
Σήμερα έβαλα σε όλα Ferti-vit και βραστό αυγό με φρυγανιά, ρίγανη ξηρή και κάποια άλλα βότανα που έχουμε χλωρά. Έχω και μηλόξυδο βιολογικό.
Επειδή δεν μπορούσα να τις βλέπω να μην τρώνε τίποτα έβρασα ένα αυγό, στο blender μαζί με 4 κουταλιές τις σούπας φρυγανιά τριμμένη και 2 κουταλιές της σούπας κουακερ
Και ναι αρχίσαμε επιτέλους να τρώμε! Σήμερα η άσπρη έφαγε πιο πολύ από την κόκκινη, και μάλιστα σποράκια! Η κόκκινη προτιμάει το βραστό αυγό που τους έβαλα. Πίνουμε και νεράκι. Πάω να φτιάξω δεύτερη δόση κρέμας να ταισω τα μωρά μου!
Εδώ και δύο μέρες τους βάζω σπιτική αυγοτροφή. Πειράζει; Επηρεάζει τα αποτελέσματα
Ναι το ξέρω, αλλά έχουν και πτερόροια.. Δεν μπορώ να τις έχω μόνο με σπόρους.
 
Σήμερα έβαλα σε όλα Ferti-vit και βραστό αυγό με φρυγανιά, ρίγανη ξηρή και κάποια άλλα βότανα που έχουμε χλωρά. Έχω και μηλόξυδο βιολογικό.

Εδώ και δύο μέρες τους βάζω σπιτική αυγοτροφή. Πειράζει; Επηρεάζει τα αποτελέσματα
Ναι το ξέρω, αλλά έχουν και πτερόροια.. Δεν μπορώ να τις έχω μόνο με σπόρους.

Εξακολουθω να μην βγαζω νοημα το πως κολλανε στο ειρμο της κουβεντας αυτα που γραφεις. Τι ακριβως θελεις να πεις με τα παραπανω;
 
Εξακολουθω να μην βγαζω νοημα το πως κολλανε στο ειρμο της κουβεντας αυτα που γραφεις. Τι ακριβως θελεις να πεις με τα παραπανω;
Ανέστη έχω την εντύπωση ότι η τελευταία ανάρτηση του Αντρέα... Δεν είναι του Αντρέα αλλά της Αλίκης (αναφέρει ότι τα'ί'ζει τα άρρωστα πουλάκια της )αλλά δεν ξέρω γιατί ανέβηκε με τα στοιχεία του Αντρέα 😕

Χα χα χα καλά το κατάλαβα. Σταύρο κάνε τα μαγικά σου γιατί μπερδευτήκαμε :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
😀 το διόρθωσα! Κι γω διάβαζα και αυτά μου ήταν τόσο γνώριμα! Ανδρέα θεωρώ πως το αυγό, και το μηλόξυδο και όλα αυτά καλό κάνουν! Ειδικά όταν τα χρησιμοποιούμε μέτρο όπως κάνω εγώ.. Και όσον αφορά τα λόγια μου, αν δεν τις τάιζα θα τις έχανα.. Δεν έτρωγαν σποράκια και δεν είχα άλλη λύση...

Τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα. Σήμερα είναι πολύ καλύτερα! Πάνω στο κλαδάκι, τρώει κανονικά, τιτιβίζει είναι ζωηρή! Μάλλον σε ψυχολόγο θα τη πάω και όχι σε κτηνίατρο! 😛

Και πήρα και δείγμα από τις κουτσουλιές της και σε δύο μέρες θα έχω τα αποτελέσματα!

Ορίστε και φώτο..
rsz_1rsz_dsc_0697.webp
rsz_dsc_0687.webp rsz_dsc_0688.webp rsz_dsc_0695.webp rsz_rsz_dsc_0682.webp

Εγώ την βλέπω σχετικά βελτιωμένη την κοιλιά της... Εσείς; Το πιο σημαντικό είναι ότι οι κουτσουλιές δεν έχουν ούτε κόκκινο ούτε κοκκινίζουν! Που σημαίνει ότι μάλλον δεν πρόκειται για αιμορραγία.. Αλλά το κονάκιον λέω να το πάρω αύριο να το έχω...
 
Δείχνει σχετικά καλύτερα, ναι.
 
υπαρχει καποια βελτιωση μικρη, αλλα υπαρχει χαρακτηριστικη η διιογκωση και κατω απο την κυστη, συνολικα στην κοιλιακη περιοχη.Ευχομαι να ειναι μονο κοκκιδια και το baycox να κανει τη δουλεια του. Συνεχισε τη χορηγηση του!
 
Και της Αννούλας οι κουτσουλιές καθαρές! Ούτε μύκητες, ούτε κοκκίδια, ούτε κάποιο μικρόβιο. Εδώ και 3-4 μέρες της δίνω βιταμίνες στο νεράκι, η κυρία είναι πάνω στο κλαδάκι, ζωηρή, κινητική και τρώει πολύ, όπως πάντα η φαγάνω! 😛 Είπα στο γιατρό για την κοιλιά της και μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για κήλη επειδή ήθελε να κάνει αυγό κάποια στιγμή και έτσι δημιουργήθηκε η κήλη και ότι μπορεί να φουσκώνει η κοιλιά κάποιες μέρες γιατί μαζεύει αέρια, και είναι λογικό οι κουτσουλιές της να είναι περίεργες γιατί από το ίδιο "σωληνάκι" φεύγουν οι κουτσουλιές τα αυγά κτλ. Μου είπε να πιέσω την κοιλίτσα να βγουν τα αέρια ή με μια μπαντονέτα να βάλω λίγο λάδι για να τη βοηθήσω να τα αποβάλει. Μου είπε πως δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Αλλά εγώ φοβάμαι να πιέσω την κοιλίτσα της!

Εγώ στην Αννούλα έχω δώσει για 5 μέρες Baycox, χωρίς να δω κάποια σημαντική βελτίωση, και εδώ και 3-4 μέρες βιταμίνες όπως προείπα. Να συνεχίσω τη θεραπεία με Baycox για άλλες 5 μέρες;

Όταν πήγα την κουτσουλιά της για καλλιέργεια της έδινα Baycox. Για αυτό δε φαίνονται τα κοκκίδια;

Εδώ κάποιες σημερινές φώτο:
rsz_dsc_0750.webp rsz_dsc_0751.webp rsz_dsc_0752.webp rsz_dsc_0753.webp rsz_dsc_0754.webp
 
Έτσι όπως το βλέπω με το συσσωρευμένο υγρό στην κοιλιά μου θυμίζει τα δικά μας ''καλά'' πέρσι με το πουλάκι που δυστυχώς χάσαμε. Ελπίζω όμως να μην είναι κάτι σοβαρό όντως και να το ξεπεράσετε γρήγορα.
 
Θα πρότεινα να συνεχίσεις Αλίκη.
Οπότε αύριο συνεχίζω 5 μέρες baycox και βλέπουμε... Ούτως ή άλλως δεν είναι αντιβίωση και το πουλάκι δείχνει να "αντέχει".

Έτσι όπως το βλέπω με το συσσωρευμένο υγρό στην κοιλιά μου θυμίζει τα δικά μας ''καλά'' πέρσι με το πουλάκι που δυστυχώς χάσαμε. Ελπίζω όμως να μην είναι κάτι σοβαρό όντως και να το ξεπεράσετε γρήγορα.
Αχιλλέα θες να μου πεις για το πουλάκι που χάσατε; Τι είχε; Και εγώ μη φανταστείς δυστυχώς στα τυφλά πάω... Είναι πολύ δύσκολη περίπτωση.. ☹

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
 
Καλά μην επηρεάζεσαι από αυτό που είπα, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Είναι το πουλάκι που ταλαιπωρήθηκε μήνες (θυμάσαι; Στο θέμα ''Έχει ακάρεα ή κάτι άλλο'') τελικά η εξετάσεις είχαν δείξει μύκητα αλλά μέχρι να βρεθεί τι έχει πέρασαν 6 μήνες και στο τέλος έπαθε και δυστοκία (μέσα στην ατυχία του) και πέθανε από αυτό. Εσύ βέβαια το πήγες νωρίτερα για εξετάσεις και βγήκαν καθαρές. Απλά (δεν ξέρω και εγώ μην νομίζεις) μου φάνηκε λίγο κουλό αυτό που σου είπε ο γιατρός με τα αέρια στην κοιλιά..😕
 
Απ όσο ξέρω ο Κώστας ο Δημητριάδης (τον βρήκα από την λίστα του φόρουμ μας) ξέρει από καναρίνια και μου εξήγησε ότι η διέξοδος για τα κόπρανα, τα αυγά και τα αέρια για το θηλυκό είναι η ίδια και έτσι πολλές φορές δημιουργούνται κήλες και επιπλοκές, συνήθως αυτό γίνεται σε θηλυκά (λόγω ωοτοκίας). Εγώ θα δοκιμάσω αύριο αυτό που μου είπε με το λάδι, και ελπίζω να τη βοηθήσει.

Όσον αφορά τους μύκητες και εγώ το φοβάμαι γιατί μου έχουν πει πως αν δεν έχει εξαπλωθεί, δε φαίνεται στις κουτσουλιές. Και σκέφτομαι εφόσον δεν έχουν 100% ούτε κοκκίδια, ούτε μικρόβιο, ίσως να δοκιμάσω και κάποιο φάρμακο για μύκητες αργότερα και αν δε δω κάποια βελτίωση..
 
Μπορεί ο γιατρός να έχει δίκιο. Αυτό για τους μύκητες δεν το ήξερα. Ένα βήμα τη φορά Αλίκη μην σε αγχώνω και εγώ ε; Όλα να πάνε καλά.
 
Αλικη ο κτηνιατρος που ανεφερες το ειδε το πουλακι απο κοντα; Το εξετασε;
 
ο γιατρος ηξερε για την χρηση baycox ; αν τα κοκκιδια υπηρχαν αλλα σε χαμηλο πληθυσμο λογω baycox, ειναι αξιολογισιμα ως φυσιολογικη πανιδα στο πουλι, οπως και μυκητες στα κοπρανα σε χαμηλο πληθυσμο (ισα ισα φαινονται παντα, αφου ειναι φυσιολογικοι σε χαμηλο πληθυσμο στα εντερα αφου ζουν με τα υποπροιοντα των τροφων που παραγονται εκει ). Στο λαιμο δεν ειναι ποτε φυσιολογικοι αν ανιχνευθουν

μου ειναι δυσκολο να κρινω το εργο γιατρων οταν αναφερονται τα ονοματα τους και μπορει να συμφωνω ή να διαφωνω με σκεπτικα τους, αλλα αυτο που μπορω να πω οτι ακουστηκαν ονοματα που πραγματι ειναι γνωστα σαν εμπειρα στο χωρο των πουλιων συντροφιας ) και σιγουρα οταν εισαι επιστημονας και βλεπεις τα πουλια απο κοντα, κατι ξερεις παραπανω απο εναν εκτροφεα εστω και εμπειρικες γνωσεις

αυτο με τα αερια εχει βαση, αν δεν υπηρχε και μελανο στην κοιλια. Για μενα πρεπει να γινει επαναχορηγηση

σιγουρα παντως αν και μη αντιβιωση,το baycox δεν πρεπει να δινεται πολυ συχνα και χωρις λογο. Εχει πιθανες παρενεργειες αναγραφομενες στην επισημη ιστοσελιδα του

http://www.bayeranimal.co.nz/media/1667/Baycox%20Poultry%20SDS.pdf
May cause eye and skin irritation. Suspected of damaging fertility and
the unborn child. May cause damage to organs through prolonged or
repeated exposure. May be harmful to the soil environment

αλλου ειδους παρενεργειες εχουν και τα κοκκιδιοστατικα και οσα ειναι σουλφοναμιδες, δεν παυουν να ειναι παραλληλα και αντιβιωσεις, με τα γνωστα προβληματα στη συχνη χρηση
 
Όχι παιδιά το πουλάκι δεν το είδε από κοντά δυστυχώς... Κάναμε εξετάσεις και χθες μιλήσαμε στο τηλέφωνο. Με βάση όμως τις εξετάσεις της δεν μου είπε πως χρειάζεται να το δει μιας και οι εξετάσεις της ήταν καθαρές..

Ξεκινάω σήμερα κιόλας δεύτερη δόση baycox για 5 μέρες (της έχω δώσει μόνο για 5 μέρες οπότε ουσιαστικά δεν έχει γίνει η πλήρης αγωγή) και βλέπουμε!

Αν δε δω ούτε μ αυτό βελτίωση θα την πάω σε κάποιο πτηνιατρο να τη δει από κοντά.
 
Αλικη, με τοσο αγωνα που κανεις γι'αυτο το πουλι θα ηταν καλυτερο να την ειχες παει να την εξετασει πριν κανεις οτιδηποτε αλλο. Ισως αυτος εβγαζε τον αερα οπως σου περιεγραψε, ισως εκανε καποια παρακεντηση αν γινοταν και τελειωνε το θεμα μια κι εξω. Κι οπως και να το κανουμε η διαγνωση χωρις την κατ'ιδιαν εξεταση του ασθενους απο το γιατρο ειναι καπως επισφαλης.
 
Αλικη, με τοσο αγωνα που κανεις γι'αυτο το πουλι θα ηταν καλυτερο να την ειχες παει να την εξετασει πριν κανεις οτιδηποτε αλλο. Ισως αυτος εβγαζε τον αερα οπως σου περιεγραψε, ισως εκανε καποια παρακεντηση αν γινοταν και τελειωνε το θεμα μια κι εξω. Κι οπως και να το κανουμε η διαγνωση χωρις την κατ'ιδιαν εξεταση του ασθενους απο το γιατρο ειναι καπως επισφαλης.
Έχεις δίκιο... Μετά το baycox αν δε δω βελτίωση θα την πάω οπωσδήποτε! Αν και δυστυχώς πιστεύω ότι είναι μια πολύ δύσκολη περίπτωση... Πάρολαυτα εμένα με εντυπωσιάζει ο αγώνας που κάνει το ίδιο το πουλάκι! Έχει τόση θέληση για ζωή και αυτό μου δίνει και μένα κουράγιο και ελπίδες! Μακάρι να γίνει τελείως καλά!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top