Αναπαραγωγή Μήπως η θηλυκιά είναι πολύ μικρή και άπειρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kavouras

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Λαμία
Καλημερα, τελικα η μικρη με τον παππου δεν μου τα λενε καλα.
Ενω ερωτοτροπουν ολημερα, αυγα στη φωλια δεν.
Βρηκα ομως ενα σπασμενο αυγο στη μεση της ζευγαρωστρας κατω στη σχαρα, εννοειται σπασμενο.
Που σημαινει οτι το γεννησε εξω απο τη φωλια και το πιο πιθανο πανω στην πατηθρα.
Ο παππους μπαινει και καθεται μεσα στην φωλια λες και κλωσσαει.

δεν εβαλα καραντινα την θυλικια για 40 μερες διοτι δεν το γνωριζα.

Θελω να κρατησω γονιδια του παππου. Αλλα δεν ξερω εαν μπορει να διαιωνισει το ειδος του...

Μηπως η θυληκια ειναι πολυ μικρη και απειρη και δεν ειναι ετοιμη ακομη;
 
Μηπως η θυληκια ειναι πολυ μικρη και απειρη και δεν ειναι ετοιμη ακομη;
Ποιά η ηλικία της μικρής; Είναι κάτω των 10 μηνών;
Η φωλιά είναι στρωμένη με υλικό;
Διατροφική προετοιμασία έκανες;
Η θέση του κλουβιού; Είναι σε ήσυχο σημείο, τέτοιο ώστε το πουλί να αισθάνεται ασφάλεια; Το ίδιο για τη θέση της φωλιάς. Δεν μετακινείς το κλουβί καθόλου, έτσι δεν είναι;
Το πρωί μεταξύ 07,00-0,900 υπάρχει φασαρία, κίνηση ανθρώπων κλπ εκεί που βρίσκεται το κλουβί;
Τα έχεις μέσα σε ζευγαρώστρα; Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις και δεύτερη φωλιά;
Μην κάνεις τίποτε ακόμα από τα παραπάνω...ώστε να συζητήσουμε και να δούμε τι από όλα θα μπορούσες να κάνεις.
Πάντως για εξωτερική εκτροφή (αν έχεις) είναι κάπως νωρίς και ενδεχομένως το θηλυκό σου να μην έχει αποδεχτεί ακόμα το τοπίο. Το αρσενικό δε, χρειάζεται οπωσδήποτε πρόσθετη υποστήριξη διατροφική
 
Ποιά η ηλικία της μικρής; Είναι κάτω των 10 μηνών;
Διατροφική προετοιμασία έκανες;
Η θέση του κλουβιού;
Είναι σε ήσυχο σημείο, τέτοιο ώστε το πουλί να αισθάνεται ασφάλεια; Το ίδιο για τη θέση της φωλιάς.

Καλησπερα και παλι,
Η μικρη ειναι ανοιξιατικη περσυνη
Δεν εκανα καμμια προετοιμασια πριν το ζευγαρωμα... Ειπαμε πρωταρης!
Το κλουβι το μεταφερω μπαλκονι - σααλονι και μονο οταν ειναι καλος ο καιρος.
Τωρα εχουν 2 μερες μεσα... Λογω χαμηλων θερμοκρασιων.

Τη φωλια την εχω εξωτερικη και της εβαλα μεσα τσοχα και μετα της εδωσα υλικα και την εχτισε μονη της.
Δεν θελω να τα αφησω μεσα αλλα δεν μπορω και μονιμα εξω, η μεταφορα μεσα εξω ειναι μονοδρομος.
Υπαρχει και αλλη μια φωλια για εσωτερικη αν χρειαστει, αλλα δεν εχω τσοχα.
 
Νωρις ειναι ακομα φιλε μου δοκιμασε ξανα την ανοιξη κ ολα θα πανε καλα υπομονη κ επιμονη χρειαζετε νωρις ειναι ακομα μην ανχωνεσε αδικα
 
Το κλουβι το μεταφερω μπαλκονι - σααλονι και μονο οταν ειναι καλος ο καιρος.
Και η θεση του κλουβιου σε ενα μερος στην αναπαραγωγη ειναι μονοδρομος
Ακριβώς έτσι όπως σου απαντά ο koskos , δεν μπορεί να γίνει αναπαραγωγή υπό αυτούς τους όρους. Άλλωστε ακόμα και αυτήν την εποχή, η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ μέσα - έξω είναι τέτοια που δεν επιτρέπει αυτού του είδους τις μετακινήσεις χωρίς τον κίνδυνο τα πουλιά να αρρωστήσουν. Οπότε βρες μια απάνεμη μεριά έξω, προφύλαξέ την κατάλληλα για την αποφυγή των αρπακτικών και βάλε τα πουλάκια εκεί μόνιμα ή διαφορετικά κράτησέ τα μέσα για πάντα σε ήσυχο, ευάερο, ευήλιο μέρος που να μπορούν να κοιμούνται και να ξυπνούν με το σούρουπο και την ανατολή αντίστοιχα και να μην διαταράσσεται ο ύπνος και η ησυχία τους.
αλλα δεν εχω τσοχα.
Αν δεν έχεις τσόχα άλλη, και θεωρείς ότι χρειάζεσαι δεύτερη φωλιά, αγόρασε τσόχα.
Επίσης μια και είσαι "πρωτάρης"
Δεν εκανα καμμια προετοιμασια πριν το ζευγαρωμα... Ειπαμε πρωταρης!
, κάτσε και διάβασε και μάθε τι πρέπει να κάνεις και συζήτα μαζί μας την όποια απορία σου. Εδώ μπορείς να μελετήσεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

Μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις...
 
Καλημέρα, σήμερα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, η καναρα κάθεται στη φωλιά μόνιμα, δεν ξέρω εάν έχει αυγά, και ο αρσενικός επίσης κάθεται σε μια γωνιά όπως κάνει τους τελευταίους μήνες λόγω γηρατος.
Βγαίνει η μικρή παίζουν, ερωτοτροπούν και ξαναπάει στη φωλιά.
2 φορές που το είδα δεν πρόλαβα να πάω να δω για αυγά αλλά η μικρή κάθεται μετά στη φωλιά και τιτιβιζει μόνιμα.

Ας ελπίσουμε ότι βρήκα το μέρος που τους αρέσει (εντός σπιτιού)
 
Τελικά αυτό το μόνιμο τιτιβιζμα είναι αυγό
Όχι
Όταν γεννούν τα καναρίνια.. Το κάνουν αθόρυβα... στα πρώτα λεπτά της ημέρας.
Το τιτίβισμα που περιγράφεις αφορά τα ερωτικά - αναπαραγωγικά καλέσματα των πουλιών.
 
Όχι
Όταν γεννούν τα καναρίνια.. Το κάνουν αθόρυβα... στα πρώτα λεπτά της ημέρας.
Το τιτίβισμα που περιγράφεις αφορά τα ερωτικά - αναπαραγωγικά καλέσματα των πουλιών.

Μάλλον η δικιά μου είναι άλλο πράγμα...
Αθόρυβη πάντως όταν γεννάει δεν είναι.
Επειδή έτυχε να είμαι μπροστά στην γέννα του αυγού.
Δεν ακυρώνω τις γνώσεις σας απλά σας περιγράφω αυτά που βλέπω.
Καλημέρα!
 
άλλο πράγμα...
Αθόρυβη πάντως όταν γεννάει δεν είναι.
Είσαι βέβαιος οτι την ωρα που γεννούσε έκανε αυτο το τιτίβισμα; Κι εγώ συμφωνώ πλήρως με τον Γιάννη πιο πάνω οτι οι καναρες γεννούν αθόρυβα.
 
Είδα όλες τις απαντήσεις σας.
Γεννούσε το αυγό και έκανε ένα συνεχόμενο τιτιβισμα...
Δεν μπορώ να το περιγράψω πως έκανε.
Πάντως ήταν συνεχόμενο για 2-3 λεπτά και μετά εμφανίστηκε το αυγό.
Συγκεκριμένα ήταν και η μάνα μου δίπλα και γελάσαμε ακούγοντας τη και είπαμε ρε συ αυτή μπήκε μέσα και γεννάει;
Μολις βγήκε είδαμε το αυγό.
 
Τι ώρα περίπου έγινε όλο αυτό?
Ήταν γύρω στις 9:00
Μόλις είχα ξυπνήσει, έφτιαξα καφέ και πήγα να τά δω.
Αυγό δεν είχε.
Μετά από κάνα τέταρτο μπήκε η καναρα μέσα στη φωλιά και κάθισε.
Άρχισε αυτόν τον ήχο και μετά από 5 λεπτά, τσουπ ένα αυγουλακι
Οπότε υπολογίζω 9:20
 
Όπως κι αν έχει με το καλό να ολοκληρωθεί η αναπαραγωγή σου και να το χαρείς όσο το δυνατόν περισσότερο.:)
Καλό είναι να τραβήξεις τα αυγά και να τα επιστρέψεις την τέταρτη ημέρα.
Απλά το καταθέτω χωρίς να ξέρω αν το έκανες. 😉
 
Back
Top