Αναπαραγωγή Μήπως η θηλυκιά είναι πολύ μικρή και άπειρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μετρώντας από το 3ο αυγουλακι που κάθισε - βιδώθηκε, 14η μέρα ήταν η χθεσινή.
Οπότε πάω να πάρω μια μπανιέρα να της βάλω και αναμονη άλλες δυο μέρες.
Σήμερα και αύριο. ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οπότε πάω να πάρω μια μπανιέρα να της βάλω και αναμονη άλλες δυο μέρες.
Γιατί κρίνεις πως αυτή την εποχή χρειάζεται να βάλεις μπανιέρα στην κανάρα;
Κατά τη γνώμη μου.. αυτό δηλαδή που θα έκανα εγώ. μην κάνεις τίποτε για τις επόμενες 3-4 μέρες εκτός από πολύ καλό μείγμα σπόρων, αυγό, αυγοτροφή και ηρεμία
 
kavouras , τα αυγά είναι ένσπορα; Έχεις δλδ κάνει ωοσκόπηση;
misalouris, περίμενε. 🙂, θα πω και αυτό: Όταν τα αυγά είναι ένσπορα, τις τελευταίες ημέρες πριν την εκκόλαψη, κατά την ωοσκόπηση, είναι σκούρα μέσα και αδιαπέραστα από το φως του φακού, εκτός της περιοχής του αεροθαλάμου η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι σχετικά αυξημένη συγκριτικά με την πρώτη φάση της εκκόλαψης. Οπότε αυτό θα δει ο φίλος μας και αν ναι, δεν θα πετάξει τα αυγά. Αν πάλι βλέπει μόνο τον κρόκο, τότε η γέννα είναι άσπορη, αλλά πρέπει να κοιτάξει το κάθε αυγό.
Στην πρώτη περίπτωση, και επειδή τα πουλιά μου φαίνεται ότι τα έχει μέσα στο σπίτι, του είπα να βάλει μπανιέρα, ώστε η κανάρα να βραχεί και να βρέξει τα αυγά, ώστε το τσόφλι να είναι μαλακό και να βγουν εύκολα οι νεοσσοί.
 
Στην πρώτη περίπτωση, και επειδή τα πουλιά μου φαίνεται ότι τα έχει μέσα στο σπίτι, του είπα να βάλει μπανιέρα, ώστε η κανάρα να βραχεί και να βρέξει τα αυγά,
Ίσως στις μέρες με πολύ χαμηλή υγρασία να βοηθήσει...
Αυτή την εποχή όμως Γιάννη δε χρειάζεται κατά τη γνώμη μου.
 
Μπήκαμε ήδη στην 2η μέρα παράτασης.
Η θυληκια δεν σηκώνεται παρά ελάχιστα, σε αντίθεση με τον προηγούμενο καιρό, και τα αυγουλάκια δεν σκάσαμε.

Θα δοκιμάσω με ένα led προβολέα που έχω και θα δω το βράδυ αν είναι γονιμοποιημένα η όχι.
 
Τσόφλια στον πάτο της ζευγαρώστρας μήπως υπάρχουν; Επίσης αν πας κοντά μπορεί να ακούσεις και τις φωνές των μικρών.
 
Η θυληκια δεν σηκώνεται παρά ελάχιστα, σε αντίθεση με τον προηγούμενο καιρό, και τα αυγουλάκια δεν σκάσαμε.
Θα τα αφήσεις τουλάχιστο άλλες δυο μέρες.
Κάποιες φορές για λόγους που δεν είναι του παρόντος. Για τις φωλιές κυρίως που έγιναν πολύ νωρίς την άνοιξη (στα κρύα) και κυρίως για νέα θηλυκά. μπορεί η παράταση να φτάσει τις 4 ακόμη και πέντε ημέρες.
Άσε τα πουλιά ήσυχα... μην τα ενοχλείς.
Σε κάθε περίπτωση άλλωστε δεν μπορείς να κάνεις και κάτι περισσότερο εκτός από υπομονή...
Να μας ενημερώσεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μπήκαμε ήδη στην 2η μέρα παράτασης.
Η θυληκια δεν σηκώνεται παρά ελάχιστα, σε αντίθεση με τον προηγούμενο καιρό, και τα αυγουλάκια δεν σκάσαμε.
Τι σημαίνει αυτό; Κανονικά όσο κλώσσαγε δεν θα έπρεπε να σηκώνεται παρά ελάχιστα.
 
Τι σημαίνει αυτό; Κανονικά όσο κλώσσαγε δεν θα έπρεπε να σηκώνεται παρά ελάχιστα.
Τις προηγουμενες μερες εβγαινε πολυ συχνά, ισως γιατι το αρσενικο δεν την ταιζε και εβγαινε για φαγητο.
Καποιες φορες η εξοδος της ηταν πάνω από 5 λεπτά.

Οπως και να έχει, κοιταξα τα αυγα ενα ενα. με δυνατο led προβολέα.
Δεν υπάρχει καμμία τύχη δυστυχώς..
Βλέπω τον κρόκο και τον αερα να κινουνται..
Γιαυτο μάλλον ειχε κολλησει τις τελευταιες μερες μεσα στη φωλια. Προσπαθουσε!
Δεν τα αφηνω άλλο. είναι κρίμα να την κουραζω ... μετα απο 16 μερες καθισιο χωρις αποτελεσμα.

Τωρα θα χρειαστβ την βοηθεια σας για να την ξαναβαλω με τον άλλο αρσενικο. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βλέπω τον κρόκο και τον αερα να κινουνται..
Δυστυχώς χάσαμε το παιχνίδι.
Αν βλέπεις μέσα τον κρόκο την 15 μέρα της επώασης.. Τελείωσε το παιχνίδι.
Αύριο βγάζεις τη φωλιά... και συνεχίζεις την καλή διατροφή.
Φωλιά πάλι μέσα στο κλουβί μετά από μια βδομάδα...
ελπίζω με καλύτερα αποτελέσματα αυτή τη φορά.
 
Έκανα την αλλαγή των αρσενικών και έβαλα διαχωριστικο πλέγμα ανάμεσα τους...
Μια χαρά έως τώρα τα πάνε αν και η θυληκιά εχει ακι το νου της στη φωλια.
Μια πρώτη γνωριμια την κανανε. 😉
Αύριο βγάζεις τη φωλιά... και συνεχίζεις την καλή διατροφή.

Τα αυγουλακια να τα βγαλω ή αύριο μαζί με την φωλια;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αύριο. Τα πουλιά δεν κοιμούνται τέτοια ώρα;

Οχι... Τα έχω μέσα στο σπίτι, ξέρω λάθος αλλα φοβάμαι να τα βγάλω έξω λόγω επιθέσεων από κουκουβάγιες.
Θα τα βγάλω όμως αύριο μόνιμα, μέρα νύχτα και οτι θελει ας γίνει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι... Τα έχω μέσα στο σπίτι, ξέρω λάθος αλλα φοβάμαι να τα βγάλω έξω λόγω επιθέσεων από κουκουβάγιες.
Τότε να βρεις ένα σημείο μέσα στο σπίτι που δεν θα ενοχλούνται τέτοιες ώρες. Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την ανατολή. Μόνο έτσι λειτουργεί σωστά το βιολογικό τους ρολόι και καταλαβαίνουν τις εποχές. Αναπαραγωγή με συνθήκες να είναι ξύπνια τέτοια ώρα δεν μπορείς να κάνεις, ώστε να έχεις καλά αποτελέσματα.
Προσπάθησε λοιπόν να τα βάλεις σε κάποιο δωμάτιο που δεν θα τα ενοχλείτε και να έχουν ένα σταθερό πρόγραμμα βάση της εποχής.

Θα τα βγάλω όμως αύριο μόνιμα, μέρα νύχτα και οτι θελει ας γίνει
Σε καμία περίπτωση, αν δεν πάρεις μέτρα προστασίας. Είναι κρίμα. Κάθε μέρα ανοίγουν θέματα με επιθέσεις αρπακτικών. Ξανασκέψου το.
 
Σε καμία περίπτωση, αν δεν πάρεις μέτρα προστασίας. Είναι κρίμα. Κάθε μέρα ανοίγουν θέματα με επιθέσεις αρπακτικών. Ξανασκέψου το.

ο μόνος χώρος για να φιλοξενηθούν μέσα στο σπίτι είναι το σαλόνι-κουζίνα στο οποίο και εμέις περνάμε όλη μας τη μέρα.
Εξω θα βγούν απλά θα ντύσω τη ζευγαρώστρα με πολύ λεπτή σίτα ουτως ώστε να μην μπορεί να τα πιάσει το αρπακτικό
Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω...
 
Εξω θα βγούν απλά θα ντύσω τη ζευγαρώστρα με πολύ λεπτή σίτα ουτως ώστε να μην μπορεί να τα πιάσει το αρπακτικό
Είναι πάρα πολύ καλή λύση η ψιλή σήτα πάνω στο κλουβί.. Πολύ αποτελεσματική.. και λιγότερο αντιαισθητική για τα δικά μου γούστα..
 
Είναι πάρα πολύ καλή λύση η ψιλή σήτα πάνω στο κλουβί.. Πολύ αποτελεσματική.. και λιγότερο αντιαισθητική για τα δικά μου γούστα..
Προβληματίζομαι με την λεπτή σήτα, από τι υλικό θα είναι φτιαγμένη η σήτα αυτή; Πόσο ελατό είναι το υλικό (λυγίζει εύκολα στην πίεση ) Πόσο εύκολο είναι να σχιστεί από τα νύχια και τα ράμφη των αρπακτικών;
Δεν γίνεται να ντύσεις το κλουβί με σήτα και να θεωρείς ότι τα πουλιά είναι προστατευμένα από ιπτάμενους θηρευτές, αν η προστασία τους δεν αφήνει απόσταση κάποιων εκατοστών (10 το ελάχιστο θα έλεγα) από τις πλευρές του κλουβιού.
Το κάθε τι που θα ακουμπά στη σήτα θα μπορεί και μέσω αυτής να μεταδίδει μικρόβια, και δυστυχώς είναι πολλά τα παθογόνα που βρίσκονται σε ράμφη και νύχια σαρκοβόρων πτηνών.
Συνοπτικά θα σου έλεγα να βάλεις ένα κουνελόσυρμα βρόγχου 1*2 ή 1*1 εκατοστού, γαλβανιζέ και τέτοιου πάχους σύρματος που να μην λυγίζει εύκολα και σε απόσταση από τις πλευρές του κλουβιού.
Επίσης, άλλαξες τον αρσενικό και άφησες μέσα τη φωλιά; Κανονικά θεωρώ ότι πρέπει να βγάλεις και τη φωλιά και να ακολουθήσεις φάση γνωριμίας στα πουλιά.
 
Προβληματίζομαι με την λεπτή σήτα, από τι υλικό θα είναι φτιαγμένη η σήτα αυτή;
Εγώ έβαζα απλή.. από πλαστικό.
Τα αρπακτικά πουλιά δεν πλησιάζουν...
Για τις γάτες δεν ξέρω...
Το χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια.. στην πριν δεκαετίες μπαλκονάτη εκτροφή μου
 
Εγώ πάλι έχω ακούσει για σκοτωμένα πουλιά τα οποία είχαν περίβλημα από υφασμάτινες σήτες. Στους θηρευτές δεν θυμάμαι αν περιλαμβάνονταν (βασικά εικάζονταν ) γάτες ή ιπτάμενα αρπακτικά. Αλλά και με τις κουνουπιέρες που έχω έξω από το συρμάτινο πλέγμα στο μπαλκόνι μου, οι καρακάξες μια χαρά πλησιάζουν και. Γλείφονται
 
Επίσης, άλλαξες τον αρσενικό και άφησες μέσα τη φωλιά; Κανονικά θεωρώ ότι πρέπει να βγάλεις και τη φωλιά και να ακολουθήσεις φάση γνωριμίας στα πουλιά.

Ο βασικός σκοπός ήταν να κρατήσω απογόνους από τον παππου αλλα κατάλαβα ότι τζαμπα τα παιδευω τα πουλιά.
Εδω καλά καλά δεν μπορεί να πατήσει τα πόδια του κάτω και τα φτερά του βγαίνουν στραβά. τι να κάνει ο δόλιος;
Διάβασα επίσης ότι θέλει και κούρεμα στα γενητικα όργανα, πραγμα που δεν εχω κανει.

Δεν νομίζω όμως οτι θα καταφέρω κάτι. απογοητευτηκα!

έτσι λέω να βάλω τον "νέο" και να προχωρήσω σε αναπαραγωγή...

Η δική σας γνώμη;
 
Back
Top