Αναπαραγωγή Μήπως η θηλυκιά είναι πολύ μικρή και άπειρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σήμερα έκανε άλλο αυγουλάκι η καναρινούλα σου;
Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν αυτό το περιστατικό.
Μικρό θηλυκό, έλλειψη προετοιμασίας, ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού, τιτίβισμα κατά την ωοτοκία του δεύτερου.
Μήπως το πουλάκι αυτό πονάει πέρα από το συνηθισμένο κατά τη γέννα του αυγού της; Μήπως ο φίλος κάτι πρέπει να προσέξει;
Σκέψεις και ερωτήσεις για τους έμπειρους περί της αναπαραγωγής των καναρινιών.
 
Όπως κι αν έχει με το καλό να ολοκληρωθεί η αναπαραγωγή σου και να το χαρείς όσο το δυνατόν περισσότερο.:)
Καλό είναι να τραβήξεις τα αυγά και να τα επιστρέψεις την τέταρτη ημέρα.
Απλά το καταθέτω χωρίς να ξέρω αν το έκανες. 😉
Δεν τα τράβηξα, φοβήθηκα μην τα χαλάσω, σήμερα έκανε και το τέταρτο.
Από εχθές όμως στο 3ο κάθισε μόνιμα και κλωσσαει.
Να περιμένω και 5ο - 6ο η το βλέπετε δύσκολο;

Σήμερα έκανε άλλο αυγουλάκι η καναρινούλα σου;
Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν αυτό το περιστατικό.
Μικρό θηλυκό, έλλειψη προετοιμασίας, ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού, τιτίβισμα κατά την ωοτοκία του δεύτερου.
Μήπως το πουλάκι αυτό πονάει πέρα από το συνηθισμένο κατά τη γέννα του αυγού της; Μήπως ο φίλος κάτι πρέπει να προσέξει;
Σκέψεις και ερωτήσεις για τους έμπειρους περί της αναπαραγωγής των καναρινιών.

Έχει τώρα 4 μέρες κάνει κάθε μέρα και από ένα..
Το πρώτο που βρήκα σπασμένο στον πάτο του μολυβιού ήταν εμφανώς μικρότερο από αυτά τα 4 που έχει τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εφόσον έχει ήδη κανει 5 αυγά, ενδέχεται φυσικά να κανει και άλλο ένα, αλλά το 4-5 ειναι ας πουμε και ο μέσος όρος αυγων σε γέννες καναρινιων. Θα διαπιστωθεί αυριο η εξέλιξη. Ξεκινάς να μετράς 13 ολοκληρωμένα 24 ωρα απο εχθές και πέραν της φροντίδας και μιας μικρής επιστασίας μία φορα την ημέρα, δεν κανεις τίποτε άλλο, έως την εκκόλαψη. Αν τα πουλιά δεν έχουν συνηθίσει στο αυγό και στην αυγοτροφή, αρχίζεις και τους βάζεις ώστε και με αυτά να ταΐζουν τους νεοσσούς, αλλιώς μία φορα την εβδομάδα για τις δυο εβδομάδες εκκόλαψης νομιζω ότι αρκεί.
Καλά γεννητούρια!
 
Η βοήθεια σας σε αυτό το ξεκίνημα μου ήταν κατατοπιστικη.
Ας ελπίσουμε ότι ο "παππούς" μπορεί ακόμα και να δω έστω ένα αρσενικό δικό του.
Αυτός άλλωστε ήταν και ο μόνος λόγος ζευγαρώματος του.

Αυγό βάζω κάθε μέρα φρέσκο!
Τώρα όσον αφορά την αυγοτροφη, διάβασα διάφορα άλλα έχω μπερδευτεί αρκετά...
Πώς να την φτιαξω εύκολα με υλικα απο το σπιτι καί ποιοι οι τρόποι συντήρησης της;
Τροφή σε σπόρους να κάνω κάποια εγώ και αν ναι σε τι δοσολογία ο κάθε σπόρος;
 
Αυγό βάζω κάθε μέρα φρέσκο!
Καλά βρασμένο όμως, επί περίπου 12΄σε βρασμό, το βάζεις με το τσόφλι, το βγάζεις σε 2-3 ώρες διότι αλλοιώνεται εύκολα και μπορεί να οδηγήσει τα πουλιά σε δηλητηρίαση κι εφόσον έχεις νεοσσούς βάζεις άλλο ώστε να υπάρχει για πολλές ώρες την ημέρα και να ταΐζουν με αυτό. Τώρα που κλωσσά, δεν χρειάζεται πολύ συχνά αυγό - μια φορά την εβδομάδα νομίζω είναι υπεραρκετό.
Τώρα όσον αφορά την αυγοτροφη, διάβασα διάφορα άλλα έχω μπερδευτεί αρκετά...
Αυγοτροφή: βράζεις 2 αυτά σφικτά. Τα αφήνεις να κρυώσουν. Βάζεις στο μπλέντερ κουάκερ (4 κουταλιές της σούπας), αν θέλεις ρυζάλευρο για μωρά (μόνο ρυζάλευρο όμως, όχι κρέμμα) μία κουταλιά, ρίγανη ξερή μία κουταλιά, και τα τσόφλια από τα αυγά, και τα κάνεις όλα μαζί σκόνη. Προσθέτεις τα αυγά κομμένα και πατάς λίγο (διακοπτώμενα δλδ) το κουμπί του μπλέντερ (διακοπτόμενα διότι αλλιώς το μείγμα λασπώνει) και όταν ανακατευτούν κι αυτά και το αποτέλεσμα είναι αφράτο χωρίζεις σε μερίδες των 3 ημερών (π.χ. 3 αυγοθήκες σε ένα σακουλάκι), κρατάς το ένα σακουλάκι στο ψυγείο και με το περιεχόμενό του ταΐζεις για 3 ημέρες, ενώ τα υπόλοιπα τα τοποθετείς στην κατάψυξη και όταν τα χρειάζεσαι (βασικά αποβραδίς όταν σου τελειώσει αυτό με το οποίο ταΐζεις) μεταφέρεις ένα σακουλάκι στη συντήρηση. Μπορείς να προσθέσεις και άλλα ξηρά βότανα αν θέλεις, όπως βασιλικό, δυόσμο,.
Τροφή σε σπόρους να κάνω κάποια εγώ και αν ναι σε τι δοσολογία ο κάθε σπόρος;
Να μην κάνεις εσύ ο ίδιος τροφή σε σπόρους, αλλά να αγοράσεις μία η οποία να είναι σε κλειστή επώνυμη συσκευασία που θα ανοίξεις ο ίδιος, και να την προμηθευτείς άμεσα ώστε τα πουλιά να τη συνηθίσουν πριν σκάσουν μύτη οι νεοσσοί. Για έξτρα σπόρους, όχι δλδ για βασική τροφή μπορείς:
Σε ξεχωριστή ταΐστρα μπορείς να βάζεις μείγμα από : κινόα1, λιναρόσπορο1 (όχι το πρώτο 10ήμερο των νεοσσών), καναβούρι2, περίλα λευκή2 και
Σε άλλη ταΐστρα νίζερ2, κία1, καμελίνα2,
1: από καταστήματα υγειινών τροφών ή από το super market
2: από καταστήματα με τροφές πτηνών, αλλά να είναι επώνυμης μάρκας σε συσκευασία την οποία θα ανοίξεις ο ίδιος και όχι χύμα.
 
Καθημερινό αυγό τώρα που κάθεται η θηλυκια είναι περιττό όπως έγραψε ο ianos , Επίσης η υπερβολική χορήγησή αυγου με κροκο μπορεί να δημιουργήσει διάρροια στα πουλιά, όσο για τούς σπόρους ένα έτοιμο μείγμα σπόρων ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΉΣ αναγνωρισμένης εταιρείας θα έλεγα ότι είναι μια χαρά δεν θέλεις κάτι παραπάνω, Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα!
 
Επίσης η υπερβολική χορήγησή αυγου με κροκο μπορεί να δημιουργήσει διάρροια στα πουλιά
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Το έχεις παρατηρήσει Σταμάτη και το εντόπισες στον κρόκο;
(Όλο απορίες με γεμίζετε σήμερα..)
 
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Το έχεις παρατηρήσει Σταμάτη και το εντόπισες στον κρόκο;
(Όλο απορίες με γεμίζετε σήμερα..)
Ναι Deukalion έχω αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση στο παρελθόν χωρίς να βρω κατευθείαν την αιτία μετα απο συζήτησή με ποιο έμπειρους στο χώρο μου είπαν ότι τους έχει συμβεί το ίδιο από τότε συντηρητικά και όταν ανεβάζω τη χορήγηση κάθε δύο μέρες βγάζω τον κρόκο, Επίσης κάτι άλλο που έχω ξαναγράψει όταν έχω νεοσσούς για της πρώτες δύο βδομάδες Ναι μεν βάζω αυγό αλλά χωρίς το τσόφλι αυτη τη φόρα(έχω παρατήρηση ότι δεν μπορεί εύκολα να το χωνέψει ο νεοσσος και μπορεί να τον χάσεις) , τωρα κάποιοι που κάνουν αυγοτροφες μόνοι τούς στο μπλέντερ λιώνουν το τσόφλι και δεν έχουν πρόβλημα!
 
Γεια σου και από μένα!

Πολύ καλά έκανες και κράτησες το κλουβί σε ένα μέρος. Αν και δεν συμφωνώ με το εντός σπιτιού, τώρα δε θα το κουνήσεις από εκεί για πολύ καιρό! Και θεωρώ πως είναι υπερβολικά νωρίς για αναπραγωγή, αλλά τώρα αφού ξεκίνησες και αφού τα καναρίνια σου δείχνουν να είναι έτοιμα, το μόνο που έχω να κάνω είναι να σου ευχηθώ καλή τυχή και να σε συμβουλέυσω!

Αυγό βάζω κάθε μέρα φρέσκο!
Αφού τώρα ολοκληρώθηκε η ωοτοκία (ονομάζεται η διαδικασία γέννησης των αυγών από το θηλυκό) δεν χρειάζεται να δίενις κάθε μέρα αυγό. Για τος επόμενες 14-17 μέρες το θηλυκό θα βρίσκεται μέσα στη φωλιά και τα υπερβολικά λιπαρά δε θα την βοηθήσουν. Μια φορά την εβδομάδα φρέσκο καλοβρασμένο αυγουλάκι είναι μια χαρά! Λίγες μέρες πριν να περιμένεις να σκάσει το πρώτο αυγό, ξεκινάς ξανά το αυγό επι καθημερινής βάσεως.

Τώρα όσον αφορά την αυγοτροφη, διάβασα διάφορα άλλα έχω μπερδευτεί αρκετά...
Πώς να την φτιαξω εύκολα με υλικα απο το σπιτι καί ποιοι οι τρόποι συντήρησης της;
Το θέμα αυγοτροφή και κυρίως κατά την περίδο αναπαραγωγής είναι ένα θέμα που ο καθένας μας ακολουθεί μια διαφορετική λογική. Εγώ λοιπόν θα μοιραστώ μαζί σου τι κάνω εγώ και για ποιο λόγο.
Προσωπικά και εδώ και πάρα πολλά χρόνια φτιάχνω στα καναρινάκια μου σπιτική αυγοτροφή με φρέσκα σπιτικά υλικά. Τη συνταγή μπορείς να την βρεις εδώ.
Για πολλά χρόνια έδινα μόνο αυτό, μέχρι που συνειδητοποίησα πως οι έτοιμες αυγοτροφές εχουν πολύ πιο υψηλά επίπεδα πρωτεινής, κάτι που χρειάζονται οι νεοσσοί για να μεγαλώσουν. Οπότε πλέον τους δίνω συνδυαστικά. Το χειμώνα που είναι μια περίοδος που δεν έχουν ανάγκη από πολύ πρωτεινή δίνω μόνο τη δικιά μου αυγοτροφή μια φορά στις 10 μέρες. Στην προετομασία εμπλουτίζω τη διατροφή τους προσθέτοντας και έτοιμη και δίνω εναλλάξ.
Μόλις σκάσει ο πρώτος νεοσσός δίνω στην αυγοθήκη φρέσκο βραστό αυγό και σε άλλη ταίστρα δίνω έτοιμη αυγοτροφή δίνοντας την επιλογή στην μητέρα να αποφασίσει τι θα ταίσει τα μωρά της.
Μετά τις 10 μέρες ζωής των νεοσσών αρχίζω σιγά - σιγά να εμπλουτίζω τη δική μου αυγοτροφή προσθέτοντας βότανα, λαχανικά κτλ. και συνεχίζω να δίνω ταυτόχρονα και την έτοιμη σε άλλη ταίστρα. Έτσι οι νεοσσοί συνηθίζουν σταδιακά έξτρα τροφές πολύτιμες για την ανάπτυξή τους (βότανα, λαχανικά κτλ). Αλλά όταν είναι λίγων ημερών προσπαθώ να τους δίνω αγνά τρόφιμα πλούσια σε πρωτείνες και ιχνοστοιχεία.

Τροφή σε σπόρους να κάνω κάποια εγώ και αν ναι σε τι δοσολογία ο κάθε σπόρος;
Να μην μπεις σε κόπο να φτιάξεις δικό σου μείγμα. Υπάρχουν πολλά έτοιμα μείγματα με τις σωστές αναλογίες. Στην περίπτωσή σου θα σου πρότεινα Vadigran Breeder's Plus.

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για ποιους σπόρους αναφέρεις τον περιορισμό και γιατί Γιάννη;
Επίσης να βρει και σουσάμι1.
Ευτυχώς που το αναφέρεις, διότι νόμιζα ότι ήταν εμφανές, αλλά προκειμένου να μην γίνει το λάθος, το 1ο 10ήμερο λέω ότι δεν πρέπει να παρέχουμε λιναρόσπορο, διότι είναι ένας σπόρος που η δράση του οδηγεί σε έντονες (ουφ δεν ξέρω πως να το πω ευγενικά) περισταλτικές κινήσεις στο έντερο, με αποτέλεσμα τη διάρροια. Φυσικά όλο αυτό που λέω είναι ένας λογικός συνειρμός εκ μέρους μου, μια και δεν δίνω λιναρόσπορο όχι σε νεοσσούς κάτω των 10 ημερών, αλλά ούτε και σε θηλυκές κατά τη διάρκεια της ωοτοκίας και του κλωσήματος.
 
περισταλτικές κινήσεις στο έντερο, με αποτέλεσμα τη διάρροια.
Και λίγα είπες Γιάννη!
Εγώ δίνω καφέ λιναρόσπορο σε πολύ μικρότερες ποσότητες από άλλα εξτραδάκια.
Δυστυχώς για εμάς κάποιοι σπόροι έχουν φυτοοιστρογόνα αλλά και αντιθρεπτικούς (antinutrients) παράγοντες.Ακόμα πιο δυστυχώς για εμάς,όχι μόνο δεν ξέρουμε και πολύ τι σημαίνουν τα παραπάνω αλλά επιπροσθέτως,τα πτηνά,έχουν διαφορετική αντίδραση στα παραπάνω απ ότι παρατηρείται στους ανθρώπους.
Είναι γενικά ένα κομμάτι δύσκολο όπου ή πας πειραματικά-εμπειρικά ή σύμφωνα με την παράδοση και φειδωλά.
Δυστυχώς δεν έχω βγάλει καμία άκρη (θεωρητικά), οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... Αν και λέγεται (επιστημονικά) οτι η διαδικασία του φυτρώματος εξουδετερώνει τουλάχιστον τα antinutrients.

Μια πρόχειρη δημοσίευση,όχι κάποια σπουδαίας αξίας, για τον ελεύθερό σου χρόνο. Νομίζω θα το βρεις ενδιαφέρον:
http://livingfullynourished.com/news/en/2015/02/06/0003/foods-by-their-antinutrient-content
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά η βοήθεια σας είναι πολύτιμη!
Βρίσκομαι επαρχία (Λαμία) και ειλικρινά εδώ η καλύτερη τροφή που θα βρεις είναι η χύμα συσκευασμένη. Όλες οι άλλες είναι απλά χύμα και σου βάζουν με τη σέσουλα.
Αν ζητήσεις να σου φέρουν κάτι διαφορετικό απλά γελάνε και σου λένε : τι μ. Ιες είναι αυτά, δεν θέλουν τα πουλιά πανάκριβες τροφές.
Δώσε αυτή την οποία την ονομάζω "τροφή Super" και λίγες βιταμίνες κίτρινες ή κόκκινες (χύμα εννοείται) και στο Τσακίρης κέφι πάρε και λίγο υπόστρωμα για το κλουβί και είσαι έτοιμος!
Αυτή την αντιμετώπιση έχω. Εδώ και μέρες που άρχισα να ασχολούμαι με τα καναρινια!

Οπότε 1-2 σπιτικές αυγοτροφές και 1-2 συνταγές για τροφή που θα φτιάξω μονος μου και θα είμαι κομπλέ.
Να συνδυάσω και την χύμα τροφή και "βιταμίνες" που πουλάνε εδώ και πιστεύω θα είμαι μια χαρά.
Άλλωστε ο "παππούς" και υποψήφιος πατέρας είναι 12 ετών περίπου μεγαλωμενος μόνο με αυτά τα χύμα προϊόντα της πόλης!
 
Να προσθέσω ότι η δική μου συνταγή βασιστηκε σε ολους σας και έχει ως εξής :
1. 2 αυγά βρασμένα και τεμαχισμένα
2. Τα τσόφλια από τα αυγά
3. 5κσ Κουακερ
4. 1κσ ρίγανη
5. 1κσ δυοσμο
6. 1κσ θυμάρι
7. 1κσ Βασιλικός
8. 1κσ δενδρολίβανο
9. 0,5 κγ ξύσμα κοκκαλου σουπιάς

Αυτά είχα στο σπίτι και σφραγισμενα
Αν κάτι από αυτά δεν κάνει πειτε μου.
Δεν την έχω ταιζει ακόμη.
Από αύριο λέω να βάλω δειλά δειλα
 
Αν τα βότανα που βάζεις είναι αποξηραμένα, νομίζω ότι είναι ΟΚ η αυγοτροφή, διαφορετικά αν είναι φρέσκα, δώσε τα ξεχωριστά.
Όσον αφορά στις τροφές χύμα, βιταμίνες χύμα κλπ, υπάρχουν και διαδικτυακά καταστήματα από τα οποία θα μπορούσες να αγοράσεις τροφές. Οι χύμα είναι εν δυνάμει επικίνδυνες και θα έλεγα να τις αποφεύγεις.
 
Βρίσκομαι επαρχία (Λαμία) και ειλικρινά εδώ η καλύτερη τροφή που θα βρεις είναι η χύμα συσκευασμένη. Όλες οι άλλες είναι απλά χύμα και σου βάζουν με τη σέσουλα...
To καταλαβαίνουμε και έχεις απόλυτο δίκιο (εδώ σε προάστια της Αττικής και μπορεί να έχεις την ίδι ανατιμετώπιση) αλλά όπως πολύ σωστά λέει ο Γιάννης τα Online Shops μπορεί να μεταφέρουν τροφή και αυγοτροφή. Δεν νομίζω να χαλάσει.. Πάρε ένα τηλ και ρώτα! 😉 Γιατί να ρισκάρεις την υγεία των καανρινιών σου αφου υπαρχει λυση.

Να προσθέσω ότι η δική μου συνταγή βασιστηκε σε ολους σας και έχει ως εξής...
Πολύ όμορφα! Είχε αποδοχή απ τα καναρίνια σου;
 
Να προσθέσω ότι η δική μου συνταγή βασιστηκε σε ολους σας και έχει ως εξής...
Κατα την γνωμη μου τα βοτανα που εβαλες σε αυτην την ποσοτητα αυγου ειναι παρα πολλα αν το 'κσ" ειναι κουταλια σουπας και ενδεχετε να πικριζη. Στα δυο αυγα κ σε με τοσο κουακερ εγω θα εβαζα απο ενα κουταλακι του γλυκου βοτανα κ θα προσθετα κ δυο κουταλιες της σουπας αυγοτροφη εμποριου κ 3 κουταλιες κουακερ αντι για πεντε
 
Η μέρα ήταν δύσκολη απο δουλειά και υποχρεωσεις. ☹
Ήρθα πριν λίγο σπίτι κατάκοπος και η πρώτη μου κίνηση ήταν να δω τα νέα μέλη στο κλουβί αλλα και εκεί στάθηκα άτυχος.
Η μικρή κάθεται και κλωσσάει ακόμη για 14η μέρα και αύριο το πρωί πάμε για 15η!
Να τα αφησω 2 μέρες ακόμα;
 
Να τα αφησω 2 μέρες ακόμα;
Ναι, φυσικά!
Πες μας, από ποιο αυγό μετράς τις ημέρες; Συνήθως τις μετρούμε από το τρίτο, γιατί συνήθως το καναρίνι ξεκινά κλώσημα στο τρίτο, δλδ όχι ότι δεν κάθεται πάνω στα αυγά στο 1ο ή στο 2ο, αλλά κάθεται πιο φανατικά (βιδώνεται στη φωλιά) στο 3ο.
Αν είσαι λοιπόν σε ημέρα εκκόλαψης, θεωρητικά τουλάχιστον, δώσε της μπανιέρα απο το πρωί, ώστε αν εκείνη θέλει θα βραχεί, για αν βρέξει και τα αυγά, να μαλακώσουν και να βγουν οι πιτσιρίκοι πιο εύκολα. Όμως η μπανιέρα, θα πρέπει να μπει σε σημείο που να μην είναι κάτω από πατήθρα ή να μπαίνουν οι κουτσουλιές.
 
Back
Top