Αναπαραγωγή Μήπως η θηλυκιά είναι πολύ μικρή και άπειρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μακάρι να είχα γνώμη.
Να σε ρωτήσω... Αν δεν έχεις καναρινάκια μωρά εφέτος, θα σου κοστίσει πολύ; Το ερώτημά μου βασικά είναι ότι τα θέλεις τα μωρά για φέτος οπωσδήποτε; Αν όχι, τότε προσπάθησε να κάνεις καλά τον παππού (που αυτό το προσπαθείς βέβαια) και επέμεινε, διότι του χρόνου ενδεχομένως να είναι πιο παππούς. Αν ναι, βάλε τον νέο αρσενικό και ό,τι γίνει. Αλλά το να κάνεις μια ακόμα προσπάθεια στην τελική, δεν νομίζω να χάνεις και τίποτα, ειδικά όταν θέλεις τόσο πολύ απογόνους του παππού.
Και ναι, κόψε τα πούπουλα γύρω από την αμάρα του, αλλά όχι αυτά που φυτρώνουν πάνω στο εξέχον όργανό του, διότι τα τελευταία είναι οδηγοί που χρειάζονται για να βρίσκει τον στόχο.
 
Αλλά το να κάνεις μια ακόμα προσπάθεια στην τελική, δεν νομίζω να χάνεις και τίποτα, ειδικά όταν θέλεις τόσο πολύ απογόνους του παππού.
ο σκοπός αυτός ήταν. απόγονοι του παππου Γκουζγκουνη...
Αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερει παλι.
Και ναι, κόψε τα πούπουλα γύρω από την αμάρα του, αλλά όχι αυτά που φυτρώνουν πάνω στο εξέχον όργανό του, διότι τα τελευταία είναι οδηγοί που χρειάζονται για να βρίσκει τον στόχο.
Μακάρι να ήξερα πως γίνεται.. Θα ψαχτώ στο youtube μηπως και βρώ κάτι και απο αύριο βλέπουμε πάλι.

Ευχαριστώ
 
Για μένα προτεραιότητα νούμερο 1 είναι να φτιάξεις ένα χώρο αποκλειστικά και μόνο για τα καναρίνια σου. Αν στεναχωρεθηκες για 5 ασπορα αυγα, σκεψου ποσο θα στεναχωρεθεις αν βρεις μεσα στα κλουβια μονο τα κεφαλια των αγαπημενων σου καναρινιων... Δε θελω να φαινομαι κακια, αλλα οταν εχουμε ψυχες που φροντιζουμε πρωτα βαζουμε την ασφαλεια τους και μετα ολα τα υπολοιπα...
Εδώ μπορεις να βρεις πολλες ιδεες με ιδιοκατασκευες σε μπαλκονια... σαν αυτη την κατασκευη ή σαν αυτη.

Αφου φτιαξεις ενα χωρο που θα τα εχεις μόνιμα πρωί-βραδυ και χειμωνα-καλοκαιρι, μετα δωσε εμφαση στη θερπαεια του παππου Γκουσγκουνη και ταυτοχρονα βαλε το νεο ζευγαρακι σε γνωριμια.

Για ό,τι άλλο χρειαστεις εμεις ειμαστε εδω... :)
 
Λοιπόν η απόφαση επάρθη...

Ο Γκουσγκούνης μπαίνει σε θεραπέια για όσο ακόμα του μένει χρόνος και το ζευγαράκι μπαίνει σε στάδιο προετοιμασίας γέννας.

Ήδη καθάρισα κλουβιά και έκανα όλες τις απαραίτητες αλλαγές.
Τα πουλια βρίσκονται σε σταδιο γνωριμίας (το ζευγάρι) και ο παππους γύρισε (ευτυχισμενος; ) στο παλιό του κλουβί.

Πήρα μέτρα για να φτιάξω ουσιαστικά ένα "καπάκι" με σίτα με το οποίο θα σκεπάζω τη ζευγαρώστρα την οποία θα έχω στο πάτωμα του μπαλκονιού.
Το καπάκι αυτό θα είναι 10 πόντους μεγαλύτερο από όλες τις πλευρές της ζευγαρωστρας οπότε σε όποια επίθεση δεν θα μπορέι να τα αγγιξει ο θηρευτής-αρπακτικό.

Μη μου πείτε να τα σηκώσω ψηλά γιατι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα!

Σας ευχαριστώ όλες και όλους για την πραγματικά πολύτιμη βοήθεια!
 
Πήρα μέτρα για να φτιάξω ουσιαστικά ένα "καπάκι" με σίτα με το οποίο θα σκεπάζω τη ζευγαρώστρα την οποία θα έχω στο πάτωμα του μπαλκονιού.
Μη μου πείτε να τα σηκώσω ψηλά γιατι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα!
Ναι, εντάξει, αλλά δεν γίνεται και πάνω στο πάτωμα. Είναι χαμηλά, δεν αισθάνονται καλά, και θα μαζεύονται σκουπίδια από τον αέρα κοντά τους, θα μυρίζει απορρυπαντικό πιο έντονα όταν καθαρίζετε το πάτωμα, υγρασία όταν θα σφουγγαρίζετε κλπ.
 
Back
Top