Γενικά Μήπως τελικά όντως δεν είναι θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βεβαια μη με ρωτησεις τι χρωματα να περιμενω, γιατι δεν εχω ιδεα..
Ο αρσενικος σου δεν ειναι καθαρο κιτρινο λιποχρωμικο καθως εχει και μαυρο στο σκουφι του.
Αρα:
  • Αν το θηλυκο ειναι λευκο κυριαρχο (δηλαδη εχει καποιο/α κιτρινα φτερα σαν πινελιες πανω στο φτερωμα της ή καποια ευδιακριτο κιτρινο σημαδι) τοτε οι απογονοι θα βγουν 50% κιτρινοι (ισως με καποιο μαυρο στιγμα απ τον μπαμπα) και 50% λευκα κυριαρχα.
  • Αν το θηλυκο ειναι λευκο υπολειπομενο (ολοκλευκο χωρις καμια κιτρινη λεπτομερεια πανω στο φτερωμα της) τοτε οι απογονει θα ειναι ολοι κιτρινοι (ισως με καποιο μαυρο στιγμα απ τον μπαμπα) φορεις λευκο υπολειπομενο.
Ομορφο ζευγαρακι!

Για τη δυσκολη κυρια θα σου προτεινα να της δωσεις μια μεγαλη ποικιλια απο νηματα (χαρτια, βαμβακι, νημα λινατσα, τρίχα κτλ), να της βαλεις 2 φωλιες (μια εσωτερικη και μια εξωτερικη), να μην την πιασεις ξανα, και να εχεις το κλουβακι σε σταθερο σημειο ιδανικα με 2 πλευρες κελιστες για να νιωθει πιο ασφαλεια. Ευχομαι να προχωρησουν γρηγορα στο επομενο βημα!
 
Αλικη μου σ ευχαριστω τοσο πολυ για τις τοσες και τοσο σημαντικες πληροφοριες! 🙂Η καναρινουλα μου εχει στην πλατη της ελαχιστο κιτρινο. Κατα τ αλλα ειναι λευκη. Επισης εχω και ολοκιτρινο σκουφατο, αλλα λεω να μην της τον βαλω, γιατι αυτος μαλλον ειναι κοινο καναρινι και αυτη τιμπραντο, οποτε μην τα μπερδεψω😉.
Οσο για τις συμβουλες περι ζευγαρωματος,θα κανω οπως λες👍ευχαριστω πολυυυ🙂.
 
Το σκουφί μπορεί να έχει ότι χρώμα να 'ναι... ακόμη και μαύρο.χωρίς αυτό να σημαίνει πως το καναρίνι είναι ή δεν είναι λιποχρωμικό.
Δηλαδή το χρώμα καπέλου δεν αποτελεί κριτήριο για ένα καναρίνι αν είναι ράτσας ή μη.
Επισης εχω και ολοκιτρινο σκουφατο, αλλα λεω να μην της τον βαλω, γιατι αυτος μαλλον ειναι κοινο καναρινι και αυτη τιμπραντο, οποτε μην τα μπερδεψω
Αν έχεις τιμπράντο να βάλεις με τιμπράντο και να αφήσεις τα "ανακατέματα" στις ράτσες.
 
Το σκουφί μπορεί να έχει ότι χρώμα να 'ναι... ακόμη και μαύρο.χωρίς αυτό να σημαίνει πως το καναρίνι είναι ή δεν είναι λιποχρωμικό.
Δηλαδή Γιάννη, μπορεί να βάλει ένα καναρίνι κίτρινο με λευκούς οδηγούς και άλλου χρώματος σκουφάκι με τη λευκή κανάρα (που όταν την είχα εγώ είχε κίτρινους οδηγούς) και να βγάλει πουλιά λευκά και κίτρινα, χωρίς μελανινικά σημεία;
 
χωρίς μελανινικά σημεία;
Αυτό είναι κάτι που μόνο όταν και τα δύο είναι λιποχρωμικά μπορεί να αποφευχθεί.
Είτε λευκό, είτε κόκκινο ή κίτρινο είτε μελανικό καναρίνι (π.χ οπάλ)... Το χρώμα του καπέλου είναι ανεξάρτητο και κρίνεται κανονικά στις αντίστοιχες κατηγορίες κρίσεων των Huppe Allemand.

ένα καναρίνι κίτρινο με λευκούς οδηγούς
όταν την είχα εγώ είχε κίτρινους οδηγούς
Μιλάμε για λευκό και κίτρινο λιποχρωμικό καναρίνι;
 
Δηλαδή Γιάννη, μπορεί να βάλει ένα καναρίνι κίτρινο με λευκούς οδηγούς και άλλου χρώματος σκουφάκι με τη λευκή κανάρα (που όταν την είχα εγώ είχε κίτρινους οδηγούς) και να βγάλει πουλιά λευκά και κίτρινα, χωρίς μελανινικά σημεία;
Δεν ηξερα οτι λεγεται ετσι.. Ναι Γιαννη μου, ακομη εχει κιτρινους οδηγους. Δεν εχει αλλαξει καθολου χρωματικα.

Αν έχεις τιμπράντο να βάλεις με τιμπράντο και να αφήσεις τα "ανακατέματα" στις ράτσες.
Κ. Γιαννη, δεν τα ανακατευω καθολου, δε θελω. Ολα οσα εχω βαλει φετος, ειναι ολα τιμπραντο. Τα μαλλον κοινα δεν τα εβαλα καθολου φετος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μιλάμε για λευκό και κίτρινο λιποχρωμικό καναρίνι;
Δεν ειμαι σιγουρος βρε Γιάννη... Μιλώ για ενα εντελώς λευκό Τιμπραντο (άρα μάλλον δεν συγκαταλέγεται στα λιποχρωμικα καναρίνια) με κίτρινους οδηγούς. Ειναι το ιδιο καναρινι, η Λουσιντα, που εχει η Κατερίνα.
 
Back
Top