Γενικά Μίνι "εκτροφείο" καρδερίνας

Είναι θέμα παιδείας αλλά παρ' όλ' αυτά παρατηρείται όχι μόνο σε χώρες που υστερούν σ' αυτήν αλλά και σε χώρες που κατά τεκμήριο έχουν αξιόλογη εκπαίδευση.
Αυτό δείχνει ότι η παιδεία αυτή δεν αφορά την μαθησιακή σχολική εκπαίδευση αλλά και την καθημερινή λαϊκή φιλοσοφία, περί της αξίας της ζωής των ζώων, της ανάγκης λειτουργίας της βιοποικιλότητας κτλ.
Στην χώρα μας, ακουμπάει και στην λαϊκή μαγκιά που θέλει την παρανομία και κάπως γοητευτική.
Πάντως η κοινή ρεαλιστική συνισταμένη όλων είναι ο πόθος για το εύκολο κέρδος, απλώνω το χέρι μου και χωρίς κόστος αγοράς, πουλάω.
Όλα τα υπόλοιπα εξηγούν την κοινωνική ανοχή.
Αλλος ένας λόγος που αποχώρησα ήταν και αυτός.
Σέβομαι απόλυτα την αποχώρηση, ως ακραία ένδειξη κόπωσης, ακόμα και αηδίας από καταστάσεις αλλά το καλύτερο είναι όσο αντέχουμε να μένουμε στα πράγματα.
Αλλά είμαι αισιόδοξη και βλέπω μικρές αλλαγές στην νοοτροπία των ανθρώπων γύρω μου!
Κι εγώ είμαι αισιόδοξη, γιατί στην διαμόρφωση παιδείας, επιδρούν πολλοί παράγοντες, από την οικογένεια, το σχολείο, τις παρέες, οπότε και εμείς οι ίδιοι, το petbirds πρώτο και αργότερα και άλλα φόρουμς, οι ΜΚΟ και άλλες οργανώσεις.
Αν συγκρίνω τα παλαιότερα χρόνια με το παρόν, πόσοι άνθρωποι ήταν ή είναι ευαίσθητοι σε θέματα περιβάλλοντος, καμία σχέση.
Η κατάσταση βελτιώθηκε και ελπίζω θα βελτιωθεί τόσο ακόμα, ώστε να γίνει πιεστικότερη προς τα κέντρα αποφάσεων και ελέγχου.
 
Περίπου ένα χρόνο μετά ο "φίλος μας" εδώ, https://www.youtube.com/channel/UC5GjR3YmETqV0DK36LlMdsQ/videos , συνεχίζει ακόμα την υποτιθέμενη εκτροφή του και την εμπλουτίζει και με άλλα είδη πουλιών, που δεν ζουν καν σε κλουβί, αιχμαλωτίζοντας τα.
Προσωπικά είδα αυτά και τρόμαξα:
  1. Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
    Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
  2. Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
    Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
  3. Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
    Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μην μιλήσω και για τις βουνίσιες, μεγαλόσωμες κτλ. καρδερίνες που πιάνει. Παρακολουθούσα από παλιά το θέμα, αλλά ρε παιδιά. Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε; Ο άνθρωπος το έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο...
 
Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε; Ο άνθρωπος το έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο...
Γιώργο, τι παραπάνω να κάνει κανείς από αυτό εδώ;

Εδώ ο Θοδωρής @alligator έκανε καταγγελία υπηρεσιακώς και δεν σηκώνονται από την καρέκλα τους.
 
Γιώργο, τι παραπάνω να κάνει κανείς από αυτό εδώ;

Εδώ ο Θοδωρής @alligator έκανε καταγγελία υπηρεσιακώς και δεν σηκώνονται από την καρέκλα τους.
Σε τέτοια χώρα που ζούμε...
 
Μια σταγονα στον ωκεανο.
Δειτε σε καπιες ομαδες στο face book (τα καναρινια μας- σποροφαγα και πολες αλλες).
Aυτη τη στιγμη γινετε παρτυ με καρδερινακια τα ξεκινανε απο 6€ μεχρι 20.
Και το αστειο ειναι οτι η αγγελιες λενε παραλαβη απο τον χωρο μου και πολυ βαζουν και τηλεφωνο.
Δηλαδη τη πιο ευκολο να τους πιασουν αν θελουν.
Σε καλουν στο χωρο τους σπιτι, αποθυκη, βρισκης το ονοματεπονυμο απο το τηλεφωνο τους.
 
Είδα τυχαία το συγκεκριμένο θέμα και ξεκίνησα να βλέπω τα βίντεο του συγκεκριμένου ατόμου. Στο παρακάτω βίντεο:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Είναι ιδέα μου ή το καναρίνι έχει ένα μόνο πόδι;
 
Back
Top