Γενικά Μαδούν το φτέρωμά τους οι ελεύθεροι παπαγάλοι στη φύση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Γεια στην παρεα! Σημερα εβλεπα βιντεακια με παπαγαλους και μου δημιουργηθηκε η απορια... Οι ελευθεροι παπαγαλοι στην φυση μαδουν το φτερωμα τους ή αυτο συμβαινει μονο στους παπαγαλους που ειναι σε αιχμαλωσια;
 
Ειδα καποια σε βιντεο σημερα και σφιχτηκε η καρδια μου.Αν συμβαινει μονο στα κατοικιδια τοτε πιστευω πως απλα δεν μπορουν να διαχειριστουν το σπιτι ή το κλουβι παρ'ολο που εχουν γενηθει σε αιχμαλωσια. Πιστευω πως ειναι στο dna τους να ειναι ελευθερα.
 
βαλασια καλησπερα. ειναι ενα ερωτημα που μ'εχει απασχοληση κι'εμενα προσωπικα ανα διαστηματα. εχω κανει πολλες συζητησεις και με ιδιοκτητες παπαγαλων κυριως μακαο εδω στην κω, συνηθως ειναι μασκοτ καλοκαιρινων επιχειρησεων, καθως και με προσωπικη συζητηση με τον κυριο κυριακου στην ροδο. Παρατηρησα εναν κιτρινο μπλε μακαο σ'ενα horse riding που ζει φρι να μην εχει σταματημο απο το σταντ στο τουριστα στη ρεσεψιον, απ'εκει στην περγολα να δει οτι ολα καλα με τα αλογα, και αν κατι δεν παει καλα να κραξη για να παρει χαμπαρι η ιδιοκτητρια. Με ολα αυτα θελω να πω πως τους αρεσει η κινηση, η παρεα οι πτησεις. Νοιζω οτι οταν περνει καποιος ενα ζωο πρεπει να του προσφερη ακριβως οτι του χρειαζεται για να ειναι κοντα στο περιβαλλον του. Δεν μπορει να παρεις σκυλο αλλα να μην τον πηγενης βολτα. Δεν μπορει να περνεις μακαο και να τον εχεις απλα σ'ενα ευρυχωρο κλουβι χωρις ομως να μπορει να πετα. Δεν μπορει να περνης ενα παπαγαλο και η παρεα του να ειναι μ'ετα απο δυο χρονια τα ντουβαρια. Ο κυριος κυριακου μου ειχε πει. καποια στιγμη ειχε ερθει ενας πελατης για να παρει ενα μεγαλο παπαγαλο. τον ρωτησε τι πρεπει να κανω για να ειναι ευτυχισμενος. και του απαντησε φταξε κλουβα να πετα να κινητε. Νομιζω ολα πεζουν ρολο για το φαινομενο αυτο, και συγουρα εχουμε ευθηνη.
 
Γεια στην παρεα! Σημερα εβλεπα βιντεακια με παπαγαλους και μου δημιουργηθηκε η απορια... Οι ελευθεροι παπαγαλοι στην φυση μαδουν το φτερωμα τους ή αυτο συμβαινει μονο στους παπαγαλους που ειναι σε αιχμαλωσια;

Δεν είναι η αιχμαλωσία valasia. Τα ταισμενα με κρέμες στο χέρι εμφανίζουν αυτή την πάθηση. Όταν ο εκτροφεας απομακρύνει το μικρό από τους γονείς του(πρώτο σοκ) για να βάλει δαχτυλίδια στα πόδια και να το πουλήσει μετέπειτα σε καποιο σπίτ... έτσι λοιπόν το απομονώνει και το ταιζει με κρεμα από πολύ πολύ μικρό... και αυτο το κάνει γιατί οι περισσσοτεροι θέλουν «ταισμενο» στο χέρι κ «ήμερο» παπαγάλο. Πουλάκια π έχουν ταϊστεί από τους φυσικούς γονείς τους ενώ ζουν σε αιχμάλωσια, Δεν εμφανίζουν αυτή τη πάθηση δε ζευγαρώνουν με ανθρώπους δε μελαγχολούν στη έλλειψη την αδιαφορία η την απώλεια του ιδιοκτήτη τους
 
Θα διαφωνησω! Δεν ισχυει οτι μονο οι ταισμενοι παπαγαλοι με κρεμα εμφανιζουν αυτη τη συμπεριφορα! Εχω δει αρκετες περιπτωσεις και με "αγριους" παπαγαλους που εχει συμβει το ιδιο πραγμα! Για να φτασει το πουλι να μαδιεται εχει αλλαξει κατι που επηρεασε τη ψυχολογια του! Οι ωρες ενασχολησης; η ξαφνικη απομονωση;η αλλαγη στο προγραμμα που του εχουμε; Πολλα μπορει να παιξουν ρολο!
 
Ένας παπαγαλος π έχει απογαλακτιστεί από τους γονείς τους δεν εμφανίζει τέτοια συμπτώματα φιλε μ. Επειδή αναφέρεσαι στη ψυχολογία του, τραβώντας το από τη φωλια για να ταϊστεί στο χέρι, είναι το πρώτο σοβαρό πλήγμα στη ψυχολογία τ. Αν έχεις καποιο παράδειγμα με άγριο παπαγάλο π μαδιεται, θα ήθελα πολύ να μας το παρουσιάσεις 🤔
 
Όχι, δεν εμφανίζουν το μάδημα φτερών οι ελεύθεροι άγριοι παπαγάλοι, δεν υπάρχει πουθενά τεκμηριωμένη αναφορά.

Και σαφώς και μαδιούνται και πουλιά που έχουν ταϊστεί κι απογαλακτιστεί αποκλειστικά απο τους φυσικούς γονείς τους. Όπως η πρώτη μου αμαζόνα που ήταν πιασμένη άγρια κι όπως πιθανότατα και το κοκατού που έχω τώρα.
 
Αν οντως προερχεται απο το δεσιμο του πουλιου με τον ιδιοκτητη και με την βιαιη απομακρινση απο τους γονεις τοτε πιθανο να υπηρχαν και στην φυση παπαγαλοι με αυτη την συμπεριφορα.Φανταζομαι πως δεν θα ειναι λιγοι αυτοι που περνουν καποιο μεγαλο σοκ οπως π.χ. Να χασουν τον συντροφο τους.
 
στην φυση δεν εχει παρατηρηθη τετοια συμπεριφορα. στην φυση η κοινωνια τους αποτελειται απο ομαδες πουλειων του ιδιου ειδους συνηθως. αρα και μ'ετα το χαμο συντροφου εξακολουθουν να ειναι μελη της κοινωνιας τους, με τις δραστηριοτητες τους. η συμπεριφορα αυτη παρατηρειται στα οικοσητα πουλια. ειναι ενα μεγαλο θεμα και πιστευω λιγες οι τεκμιριομενες απαντησεις. Νομιζω οτι αυτο που τους στερησαμε ειναι οι κοινωνειες τους. Ο ανθρωπος ειναι ο φροντιστης τους οχι η κοινωνια τους. αυτο το συμπερασμα ειναι απλα δικο μου.
 
Ένας παπαγαλος π έχει απογαλακτιστεί από τους γονείς τους δεν εμφανίζει τέτοια συμπτώματα φιλε μ. Επειδή αναφέρεσαι στη ψυχολογία του, τραβώντας το από τη φωλια για να ταϊστεί στο χέρι, είναι το πρώτο σοβαρό πλήγμα στη ψυχολογία τ. Αν έχεις καποιο παράδειγμα με άγριο παπαγάλο π μαδιεται, θα ήθελα πολύ να μας το παρουσιάσεις 🤔
αυτο ειναι η δικη σου αποψη και δε σημαινει οτι ισχυει! συγκεκριμενο παραδειγμα δεν εχω γιατι προσωπικα δε το εχω αντιμετωπισει ποτε με κανενα απο τα πουλια μου! Κατα διαστηματα εχω δει περιπτωσεις και εχω διαβασει για παπαγαλους που εχουν μαδηθει ειτε λιγο ειτε πολυ οι οποιοι δεν ηταν ταισμενο στο χερι! Ο Ανεστης ανεφερε παραδειγμα απο προσωπικη εμπειρια που τεκμηριωνει οτι και πουλακια που εχουν μεγαλωσει απο τους γονεις τους εχουν εμφανισει το ιδιο προβλημα!
 
Για τα πουλιά που ζουν άγρια στη φύση, δεν υπάρχει χρόνος γι αυτού του είδους τις "ευαισθησίες". Οι ευαίσθητοι-αδύναμοι (κάθε είδους) δεν έχουν πολύ χρόνο ζωής...
 
Ένας αγριος/ταισμενος κ απογαλακτισμενος απο τους φυσικους γονεις του (αν κ αιχμαλωτος)παπαγαλος μπορεί να μαδηθει λόγω κακκης/πτωχης διατροφής, λόγω μικρής η/και ανύπαρκτης έκθεσης του στον ήλιο, λόγω κάποιου βακτηρίου εάν δεν τηρούνται κανόνες υγιεινής/αποστείρωσης, από καποιο μέταλλο ίσως τοξικό, από καποιο παράσιτο η ακόμα κ από έλλειψη μπάνιου.
Δε θα μαδηθει όμως επειδή τον παρεμελησαμε η σταματήσαμε να ασχολούμαστε η επειδή γέννησε ο ιδιοκτήτης, η επειδή «βαριέται» κ πλήττει στην απουσία αυτούνου.

Τα πουλάκια π ταΐζονται στους γονείς κ απογαλακτίζονται σε αυτούς εάν προσέχουμε διατροφή κανόνες υγιεινής κ όλα τα παραπάνω δρν θα εμφανιστεί ποτέ πτεροφαγεια.
Εάν εμφανιστεί πτεροφαγεια κ η φροντίδα π τους παρέχουμε είναι ορθή, δεν θα έπρεπε να αμφιβάλλουμε ως Προς τον τρόπο π έχουν μεγαλώσει.
Επισης Ένα πουλακι π έχει απογαλακτιστεί στη φωλια του, ξεχωρίζει από χιλιόμετρα, Δεν το κοιταει καποιος κ εικάζει. Είναι αστείο αυτο πραγματικά παιδιά
[automerge]1549806681[/automerge]
αυτο ειναι η δικη σου αποψη και δε σημαινει οτι ισχυει!

Αν θέλεις πριν κρίνεις μια άποψη, μπορείς να την διασταυρώσεις φιλε μ. Δε χρειάζεται να επιτίθεσαι 😉. Η απομάκρυνση των μικρών από τους γονεισ Για τάισμα κ εξημέρωση, είναι πολύ στρεσογόνο τόσο για τα μικρά όσο κ για τους γονείς. Πολλά Μελλοντικά προβλήματα συνπεροφορας πηγάζουν από εκεί. Είναι μια πραγματικότητα φιλε μ αυτο 😉
 
φιλος σου δεν ειμαι και δεν εκανα καμια επιθεση! Εχεις την αποψη σου, αυτο δε σημαινει οτι ειναι κ σωστη ουτε οτι οι υπολοιποι πρεπει να τη δεχτουμε! τωρα τα υπολοιπα που λες οτι κανουν μπαμ τα πουλια που εχουν ταιστει η οχι δε τα καταλαβαινω! συζητηση κανουμε! Δε καταλαβαινω γιατι παιρνεις σαν επιθεση απο μενα κατι που εξηγουν κι αλλα ατομα παραπανω! Οτι αναφερω ειναι διασταυρωμενο και παρατηρημενο δε τα βγαζω απο το μυαλο μου!
 
Σχήμα λόγου είναι το φιλε, εννοείται δεν είσαι 😉
Μπορούμε όμως να διαφωνούμε θαρρω. Στο χέρι του κάθε αναγνώστη είναι ότι γράφεται εδώ να αξιολογήσει κ να ψάξει περαιτέρω 😉 δε χρειάζεται να συμφωνήσεις μαζί μ αλλά σίγουρα ουτ εγώ μαζί σ κρίνοντας από αυτά π υποστηρίζεις
 
Ένας αγριος/ταισμενος κ απογαλακτισμενος απο τους φυσικους γονεις του (αν κ αιχμαλωτος)παπαγαλος μπορεί να μαδηθει λόγω κακκης/πτωχης διατροφής, λόγω μικρής η/και ανύπαρκτης έκθεσης του στον ήλιο, λόγω κάποιου βακτηρίου εάν δεν τηρούνται κανόνες υγιεινής/αποστείρωσης, από καποιο μέταλλο ίσως τοξικό, από καποιο παράσιτο η ακόμα κ από έλλειψη μπάνιου.
...

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Η αλήθεια είναι ότι τα πιασμένα άγρια πουλιά αρκετά σπανιότερα θα εμφανίσουν αυτή την αυτοκαταστροφική συμπεριφορά εφόσον φροντίζονται σωστά. Η Αμερική βρίθει απο άγρια πιασμένα που ήρθαν εδώ τις δεκαετίες 70-80-90. Θα δεις στα rescue centers πουλιά μεγάλα σε ηλικία 40-50 χρονών που ξέρεις ότι ήρθαν άγρια, πολλά έχουν το βραχιόλι της εισαγωγής στο πόδι τους. Άλλα μαδημένα, άλλα όχι, άλλα καλοζωισμένα άλλα κακοποιημένα, άλλα άγνωστης προέλευσης.
 
Τα ένστικτα τους όμως είναι τόσο έντονα,ξεκαθαρισμένα τακτοποιημένα τα πάντα στο μυαλό τους, τα «προστατεύει» η φύση αυτά τα πουλιά. Για να δεις ένα τέτοιο ζωντανό σε τέτοια κατάσταση, έχει περάσει πραγματικά δύσκολη ισως βάρβαρη αιχμάλωτη ζωή. Αυτά τα πουλιά (αναφέρομαι σε μεσαιοθσ Μεγάλους παπαγάλους) αντιμετωπίζονταν και ακόμα
Αντιμετωπίζονται ως μηχανές χρήματος έχουν τόσο κακκη μοίρα... Και τα πιτσουνια τους; Τα τραβάμε από τη φωλια μερικών βδομάδων (στη καλύτερη) με σκοπό να τα εξανθρωπίσουμε να τα μπερδέψουμε (δε γνωρίζουν ότι είναι πουλιά) να τα κρατάμε μοναχικά, να ζευγαρώνουν μαζί μας δεκαετίες ολόκληρες μπορούμε να τα ζούμε να βασανίζονται ορμονολογικα να μαδιονται, να γεννούν, να επιτιθεντε.
Στις μερες μας, Οι εκτροφεις του είδους έχεις ιδέα πως κανουν το ζευγαρωμα στα πουλιά τους; Πως γίνεται η αναπαραγωγή πως τραβούν τα μικρά από τους γονεις, πως γίνεται ο απογαλακτισμός;
Πουλιά με νόσο PBFD τα αναπαράγουν... Τα μικρά
Τα πωλούν κ μολις κλείσουν ενα έτος ταβάνι, νοσουν κ εκείνα...ψάχνονται οι νέοι ιδιοκτήτες να βρουν την ελπίδα αλλάζοντας ρουτίνα/ψυχολογία στο ζωντανό...
Δεν εχουν αλλάξει και πολλά από τις δεκαετίες πίσω τότε π αναφέρεσαι 🌎
 
Back
Top