Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ηταν σε σχηματισμο μαχης; βελος;
ΝΑΙ!:Dκαι ξεσήκωναν τον κόσμο από τις κραυγές τους! Δεν ήμουν σ΄ετοιμότητα να τους φωτογραφίσω (μέχρι να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο και να ανοίξει η φωτογραφική αυτοί εξαφανίστηκαν, σκέτα καταπράσινα...😛φάντομ!
 
μέχρι να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο και να ανοίξει η φωτογραφική αυτοί εξαφανίστηκαν, σκέτα καταπράσινα...😛φάντομ!
Λογικό. Γι αυτό επιβίωσαν..
 
ΝΑΙ!:Dκαι ξεσήκωναν τον κόσμο από τις κραυγές τους! Δεν ήμουν σ΄ετοιμότητα να τους φωτογραφίσω (μέχρι να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο και να ανοίξει η φωτογραφική αυτοί εξαφανίστηκαν, σκέτα καταπράσινα...😛φάντομ!
Σισσυ σε βλεπω εξπερτ στα ιπταμενα μεσα!:Dμεσα στο σπιτι μου παντως καθε πιλοτος ΑΗ64 θα ζηλευε τις πτητικες μανουβρες του Τουκη μου! Εξω γινεται Phantom , αρα να υποθεσω οτι η οικογενεια αυτων των πτηνων τρανσφορμαρει, αναλογα το επιχειρησιακο περιβαλλον!👍D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
... Μεσα στο σπιτι μου παντως καθε πιλοτος ΑΗ64 θα ζηλευε τις πτητικες μανουβρες του Τουκη μου! Εξω γινεται Phantom , αρα να υποθεσω οτι η οικογενεια αυτων των πτηνων τρανσφορμαρει, αναλογα το επιχειρησιακο περιβαλλον!👍D
Μα, έχουν μια δυναμική και ευελιξία όταν πετούν! Εμένα τουλάχιστον με πιάνει μια άγρια χαρά βλέποντάς τους!
... Και μετά μια λύπη σκεπτόμενη ''τους δικούς μας'' στα κλουβιά και μετά, ακόμα μεγαλύτερη λύπη όταν θυμάμαι το μαριόνι μου πως πετούσε (τότε που μπορούσε) μέσα στο σπίτι...☹
tinypic-no-longer-available.jpg

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πραγματικα κ εγω οταν τον βλεπω να πεταει νοιωθω οτι ειναι σουπερ ευτυχισμενος! Δεν θα σκεφτομουνα ποτε να κοψω τα φτερα ειδικα σε ενα πουλι που εχει πεταξει, πιστευω θα ειναι σαν ευνουχισμος!
 
Αυτό το δέντρο είναι πολύ φιλόξενο για φωλιές πουλιών, λόγω των ξερών κλαδιών-φύλλων που δημιουργούν κρύπτες.
Δεν είναι φοίνικας, είναι φοινικοειδές και ονομάζεται Γουασινγκτόνια Πιτσάρδια https://delta-trees.blogspot.com/2013/04/washingtonia.html.
Ευχαριστούμε πολύ Τάκη για το όμορφο στιγμιότυπο!
 
Και σε μας επέστρεψαν τα ρινγκνεκ μετα τη διακοπή του χειμώνα. Κοπάδια ολόκληρα την Κυριακή γύρω από το σπίτι με εμένα να σιχτιρίζω που δεν έχω μια καλή φωτογραφική μηχανή.
 
Κάπου διάβασα κι εγώ ένα άρθρο στο facebook για την απότομη εμφάνιση παπαγάλων στην Αθήνα αλλά δεν ήξερα αν είναι παλιό ή καινούργιο άρθρο (επειδή τα κάνουν ανα 2-3 χρόνια αναδημοσίευση) οπότε και δεν το έβαλα εδώ
 
Καλά εδώ κι αν υπάρχουν μύθοι Deukalion :)
Μια κυρία επέμενε μετά μανίας ότι όλοι οι παπαγάλοι απέδρασαν από ένα κατάστημα της οδού Χαϊμαντά στο Χαλάνδρι και δεν σήκωνε κουβέντα επ' αυτού.
Βρε καλή μου βρε χρυσή μου, τίποτα, με κοίταζε με το ύφος της απαξίας πως δεν ξέρω τι μου γίνεται και συνέχιζε απτόητη :D
 
Καλά εδώ κι αν υπάρχουν μύθοι Deukalion :)
Μια κυρία επέμενε μετά μανίας ότι όλοι οι παπαγάλοι απέδρασαν από ένα κατάστημα της οδού Χαϊμαντά στο Χαλάνδρι και δεν σήκωνε κουβέντα επ' αυτού.
Βρε καλή μου βρε χρυσή μου, τίποτα, με κοίταζε με το ύφος της απαξίας πως δεν ξέρω τι μου γίνεται και συνέχιζε απτόητη :D
😀 ποιο μαγαζί Μαρία; (μου διαφεύγει άτιμη ηλικία)
 
😀 ποιο μαγαζί Μαρία; (μου διαφεύγει άτιμη ηλικία)
Δεν ξέρω, δεν ήταν καν pet shop, υποθέτω κάποιος που δεν χώνευε, γιατί αποκαλούσε περιφρονητικά "ο βρωμιάρης" :D
 
Δεν ξέρω, δεν ήταν καν pet shop, υποθέτω κάποιος που δεν χώνευε, γιατί αποκαλούσε περιφρονητικά "ο βρωμιάρης" :D
Και καπως ετσι, από την αντιπάθεια ενός ανθρώπου για έναν άλλον γεννιέται ένας αστικός μύθος... κοίτα να δεις
 
μεταξύ μας Διονύση και Μαρία ποιον εκτροφέα κάνετε διαφήμιση που έχει τόση μεγάλο πληθυσμό παπαγάλων ώστε να τα αφήνει ελεύθερα; 😛

Μάλλον ποιον βρωμιάρη εκτροφέα χα χα
 
μεταξύ μας Διονύση και Μαρία ποιον εκτροφέα κάνετε διαφήμιση που έχει τόση μεγάλο πληθυσμό παπαγάλων ώστε να τα αφήνει ελεύθερα; 😛
😀, δε θα ήταν όμως σωστος εκτροφέας αν έκανε αυτό το πράγμα Αγγελε. :D
 
μεταξύ μας Διονύση και Μαρία ποιον εκτροφέα κάνετε διαφήμιση που έχει τόση μεγάλο πληθυσμό παπαγάλων ώστε να τα αφήνει ελεύθερα; 😛
Μάλλον ποιον βρωμιάρη εκτροφέα χα χα
Θα σου πω στ' αυτί για ν' ανεβάσω το κασέ του :D
 
Αν κάποιος αποφασίσει να πάει μια κυριακάτικη βόλτα στον εθνικό κήπο θα συναντήσει ringnecks, cockatiels και δεκάδες monk!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ωραίες εικόνες οι παπαγάλοι στις πόλεις μας..λίγο αλλόκοτο για την περιοχή μας αλλά φαίνεται πως ήρθαν για να μείνουν μιας και προσαρμόστηκαν στην ελεύθερη ζωή..
 
Back
Top