Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και στη πόλη μου,το Ρέθυμνο κυκλοφορεί ένας αρκετά μεγάλος αριθμος από Ρινγκ νεκ πρασινους...
Στην αρχη νόμιζα οτι απλά ακουγα φωνες και ειχα ανησυχήσει... Οτιι με βαρεσα πολύ η παπαγαλοαρρωστια, αλλα πείστηκα οταν τους είδα να πετουν στο κήπο της πόλης και να φωλιάζουν στα ψηλά κτήρια των σχολείων..
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως απο όλα τα είδη κατοικίδιων πτηνών που έχουν αποδράσει κατα καιρούς τα μόνα που μπόρεσαν οχι μόνο να επιβιώσουν αλλά και να αναπαραχθούν και μάλιστα οχι μόνο σε ένα μέρος αλλά σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας ειναι τα ρινκνεκ !
 
Κανείς δεν μπορεί να μετρήσει τις απώλειες μέχρι να γίνει η προσαρμογή και η αναπαραγωγή του κάθε είδους.
Επιπρόσθετα... αυτοί οι παπαγάλοι για χρόνια έτρωγαν στο πάρκο της σχολής χωροφυλακής απ' όπου... κατά μία εκδοχή... Διέφυγαν.
 
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως απο όλα τα είδη κατοικίδιων πτηνών που έχουν αποδράσει κατα καιρούς τα μόνα που μπόρεσαν οχι μόνο να επιβιώσουν αλλά και να αναπαραχθούν και μάλιστα οχι μόνο σε ένα μέρος αλλά σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας ειναι τα ρινκνεκ !
Σίγουρα και οι monk - quaker parakeets 😉
 
Επιτέλους βλεπουμε κατι διαφορετικό στα παρκακια εκτος απο βρωμοπεριστερα. Πάντως μου προκαλει εκπληξη που συναντάω σε ενα αστικο περιβαλλον, όπως Φωκ. Νεγρη, Πανορμου, Γηροκομειο, παπαγαλους να επιβιωνουν!
Μου έχει τύχει, πριν 2 χρονια, να βγω για τρεξιμο με συναθλητη και να βρω Lovebird στις ραγες του ηλεκτρικου στα Πετραλωνα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν ενας απο τους αδεσποτους που αναφερετε. Ομως παρατηρησα οτι δεν πετουσε ψηλα και ηταν αδυναμος. Τον επιασα με την μπλουζα μου και τον εδωσα στον συναθλητη μου. Μεχρι σημερα παραμενει ζωηρος και υγιης. Προφανως το ειχε σκασει.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως απο όλα τα είδη κατοικίδιων πτηνών που έχουν αποδράσει κατα καιρούς τα μόνα που μπόρεσαν οχι μόνο να επιβιώσουν αλλά και να αναπαραχθούν και μάλιστα οχι μόνο σε ένα μέρος αλλά σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας** ειναι τα ρινκνεκ !
Υπάρχουν και αποικίες και σε άλλες μεγάλες Ευρωπαϊκές πόλεις, όπως η Ρώμη.
 
Επιτέλους βλεπουμε κατι διαφορετικό στα παρκακια εκτος απο βρωμοπεριστερα
Η αλήθεια είναι ότι και οι παπαγάλοι κουτσουλούν, μεταφέρουν ασθένειες ανάλογες με των περιστεριών, κράζουν μάλιστα πολύ δυνατά και ενοχλητικά και σαφέστατα βεβαίως είναι πολύ πιο όμορφοι. Εμένα μου αρέσει που βλέπω και περιστέρια.
 
Η αλήθεια είναι ότι και οι παπαγάλοι κουτσουλούν, μεταφέρουν ασθένειες ανάλογες με των περιστεριών, κράζουν μάλιστα πολύ δυνατά και ενοχλητικά και σαφέστατα βεβαίως είναι πολύ πιο όμορφοι. Εμένα μου αρέσει που βλέπω και περιστέρια.
Τα περιστέρια είναι πολύ όμορφα και έξυπνα πλάσματα αλλά είναι πολύ παρεξηγημένα (και δικαίως κατα κάποιον τρόπο) λόγο του υπερπληθησμού τους που βρίσκει καταφύγιο στις πόλεις (εξ αιτίας των ανθρώπων φυσικά) με αποτέλεσμα να δημιουργούν τα γνωστά προβλήματα, ωστόσο όμως προσφέρουν και αυτή την χαρά σε πολλούς ανθρώπους καθημερινά που τα ταίζουν στις πλατείες
 
Τα περιστέρια είναι πολύ όμορφα και έξυπνα πλάσματα αλλά είναι πολύ παρεξηγημένα (και δικαίως κατα κάποιον τρόπο) λόγο του υπερπληθησμού τους που βρίσκει καταφύγιο στις πόλεις (εξ αιτίας των ανθρώπων φυσικά) με αποτέλεσμα να δημιουργούν τα γνωστά προβλήματα, ωστόσο όμως προσφέρουν και αυτή την χαρά σε πολλούς ανθρώπους καθημερινά που τα ταίζουν στις πλατείες

Πετάει ο κάθε σαλεμένος/η τσάντες με βρεγμένα κομμάτια ψωμί στο γκαζόν ενός πάρκου. Μαζεύονται σαν τα κοτόπουλα να φάνε και μετα γεμίζουν με κουτσουλιές την γύρω περιοχή... Ναι, είναι ωραία εικόνα και δίνουν μεγάλη χαρά σε πλυντήρια αυτοκίνητων, καθαριστήρια, συνεργεία καθαρισμού κλπ.

Τα περιστέρια, όπως και οι γλάροι, λόγω της απουσίας φυσικού θυρευτή και του υπερπληθυσμού τους στις πόλεις έχουν "μεταλλαχθεί" σε αρούρια με φτερά. Πολύ πιθανόν οι παπαγάλοι να εξελιχθούν κι αυτοί σε πρόβλημα, ειδικά αν αλλάξουν διατροφή και πατήσουν έδαφος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μηπως εννοει να δαγκωνουν τα παντα οποτε κ να τα καταστρεφουν; Παντως ηθελα να ηξερα την διατροφη αυτων των πουλιων απο τι συνιστάται! Τι καρπους τρωνε;
 
Παντως ηθελα να ηξερα την διατροφη αυτων των πουλιων απο τι συνιστάται! Τι καρπους τρωνε;
Έχω κι εγώ αυτή την απορία...
Τι τρώνε;
πως επιβιώνουν;
και κυρίως.. Ποιο ιθαγενές πουλί πίεσαν στο βιότοπο;

Γιατί όταν ένα νέο είδος εισβάλει σε κάποιο βιότοπο... Πάντα κάποιο ή κάποια άλλα συρρικνώνονται
 
Η αλήθεια ειναι οτι σχεδόν πάντοτε η εισβολή ενός ειδους σε ενα οικοσύστημα συνεπάγεται ανισορροπία του τελευταίου, αλλαγή του συσχετισμού των πληθυσμών συνήθως μάλιστα σε βάρος αυτών που ανταγωνίζονται μεταξύ τους για την τροφή ή και τη θέση της αναπαραγωγής κλπ, κλπ.. Σύμφωνα με το κείμενο που παρέθεσε η Σισσυ, προφανώς ήδη υπάρχουν και οικονομικές συνέπειες απο τους Μονκ και Ρινγκνεκ σε αγροτικές περιοχές καθώς ιδιοποιούνται συχνα τις καλλιέργειες. Όμως και οι καρακαξες για την Ελληνική επικράτεια ενίοτε ειναι ζημιογόνες όσον αφορά τη γεωργια. Όσον αφορά τα περιστέρια, που μου φαίνονται αξιαγάπητα, αν αποφασίσει κανεις να τα ταΐζει στο μπαλκόνι του, καλά θα ήταν να μην εχει άλλο σπίτι απο κάτω, διότι αρκούν λίγα ταισματα και λίγες ημερες για να δημιουργηθεί στους απο κάτω φοβερή κατάσταση βρώμας και δυσωδίας.
 
Όμως και οι καρακαξες για την Ελληνική επικράτεια ενίοτε ειναι ζημιογόνες όσον αφορά τη γεωργια.

Φίλτατε Ιανέ, λίγα με τις καρακάξες. Είναι τυπάρες.
Έχετε δει ποτέ καρακάξα να παίρνει στο κυνήγι γατούλη που τριγυρίζει κάτω από τη φωλιά; ... κωμωδία
 
Παντως v laga συσκευασμενη δεν τρωνε, εμφιαλωμενο νερο δεν πινουνε αλλα και κατω δεν τα εχω δει ποτε και ας δουλευω στην πλ. Μακρυγιαννη _ Συγγρου που εχουν σαν αναπαυλα τον φοίνικα της πλατείας
 
Μηπως εννοει να δαγκωνουν τα παντα οποτε κ να τα καταστρεφουν; Παντως ηθελα να ηξερα την διατροφη αυτων των πουλιων απο τι συνιστάται! Τι καρπους τρωνε;
Έχω κι εγώ αυτή την απορία...
Τι τρώνε;
, αλλα και κατω *δεν τα εχω δει ποτε και ας δουλευω στην πλ. Μακρυγιαννη _ Συγγρου που εχουν σαν αναπαυλα τον φοίνικα της πλατείας


Σίγουρα τρώνε τους καρπούς από τους φοίνικες, τους έχω δει πάμπολλες φορές στην Αθήνα στους Αμπελοκήπους και στον Χολαργό, στον Εθνικό κήπο, Ζάππειο.
Πολλές φορές επίσης τους έχω δει σε μελιές, ίσως τρώνε τους καρπούς γιατί δεν δικαιολογείται, δεν κάθονται απλά στα κλαδιά αυτών των δέντρων αλλά τους έχω δει να ''ψάχνουν''
#244
Στη Γλυφάδα κάθονται σε ευκαλύπτους, έχω την αίσθηση πως πρέπει να τρώνε τους και τους καρπούς αυτών των δέντρων... Κουκουνάρια από τα πεύκα... Τους έχω δει πάνω σε δάφνες, πιστεύω πως και αυτών των δέντρων τους καρπούς τρώνε.. Σίγουρα θα τρώνε (και αυτοί) ελιές, έχουμε τόσα δέντρα κήπους-πάρκα-πεζοδρόμια... Κάποια λουλούδια κτλ κτλ
*Έχω δει πάνω από τριάντα να κόβουν βόλτες σε γκαζόν σε κηπάκι στην Κηφισίας (δεν κατάφερα να τους βγάλω όμως φωτογραφία), κάποια άλλη φορά τους είδα πάνε σε ένα πλατανάκι...
30njaco.jpg


tinypic-no-longer-available.jpg


Στη λαϊκή του Αγ Δημητρίου Αμπελοκήπων κάνουν παρέα με τα περιστέρια (κάποιοι τους πετούν ψωμί)
Φίλτατε Ιανέ, λίγα με τις καρακάξες. Είναι τυπάρες...
🙄Μη μου τις θυμίζεις!
Κίνδυνος επίθεσης καρακάξας και εντός σπιτιού
 
Back
Top