Φροντίδα Μακρυ ραμφος καναρας

stylianos

Banned
Εγγραφή
24 Φεβ 2009
Μηνύματα
91
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολους. Κατ'αρχας θα ηθελα να ρωτησω εαν θα επρεπε να κοψω ξανα το ραμφος της καναρας μου. Σημ. Πριν δυο εβδομαδες τους ειχα κανει κουρα ομορφιας, κοψιμο νυχια στον καναρο και κοψιμο νυχια και ραμφος στην καναρα μου. Το θεμα ειναι εαν ειναι απαραιτητο να γινει, γιατι δεν θελω να την στρεσσαρω περισσοτερο λογω του οτι κανουμε και θεραπια με vetermec. Μηπως να την αφησω καλυτερα ετσι οπως την γεννησε η φυση; Στω.:)
 
Το ράμφος κόβεται μιά φορά τον χρόνο και ΑΝ χρειάζεται.
 
Μπορεις κε Μακη να μου το εξηγησεις γιατι το ραμφος της εφτασε παλι στο σημειο που ηταν πριν. Επησης σημερα παρατηρησα οταν της εβαλα λιγο θυμαρι, να πιανει το κλωναρακι με το ραμφος της και να κανει ετσι οπως κανει τα βραδυα δηλ.συνεχομενα τικ,τικ,τικ,τικ,τικ,τικ.Ακαρεα ή ραμφος τελικα;
 
Γιατι δεν τους εχεις κοκκαλο σουπιας; Εγω εδω και ενα χρονο ουτε στον καναρο ουτε στην καναρα εχω κοψει ραμφος και νυχια... Τα λιμαρουν μονα τους στο κοκκαλο και ειναι διαρκως στο ιδιο μακρος και τα νυχια και το ραμφος...
 
Μπορεις κε Μακη να μου το εξηγησεις γιατι το ραμφος της εφτασε παλι στο σημειο που ηταν πριν. Επησης σημερα παρατηρησα οταν της εβαλα λιγο θυμαρι, να πιανει το κλωναρακι με το ραμφος της και να κανει ετσι οπως κανει τα βραδυα δηλ.συνεχομενα τικ,τικ,τικ,τικ,τικ,τικ.Ακαρεα ή ραμφος τελικα;

Υπάρχει ασθένεια Στυλιανέ, με την ονομασία υπερκεράτωση.
Αυτή ωφείλεται σε Ακάρεα. Ενα είδος κτυπάει ράμφος, μάτια.
Ενα άλλο τα πόδια.Αν είναι σε κάπως προχωρημένο στάδιο, καλόν είναι
να βάλεις μια σταγόνα ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ στο σβέρκο και αφου ξανακόψεις το ράμφος
μια επάλειψη με ΕΠΙΘΟΛ στο επάνω σκέλος του ράμφους αλλά και στα πόδια επ' ευκαιρία.
Ενα σκεύασμα με βιταμίνη Α (Ferti-vit (Orlux))
αλλά και τοποθέτηση του κλουβιού σε φωτεινό μέρος θα βοηθήσουν.
 
Back
Top