Ασθένειες Μαυρισμένο δάχτυλο σε ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Phantomas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Phantomas

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2015
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Εχω και εγω περιπου το ιδιο θεμα.υπαρχει περιπτωση να γιατρευτει μονο του το ποδι;δεν μπορω να την πιασω και δεν θελω γιατι οποιος δεν ξερει να πιανει πουλια μπορει να τα τραυματισει. Τι να κάνω;

View attachment 33272

View attachment 33273
 
Συνηθως απο μικροχτυπηματα φτιαχνουν. Φοβασαι δεν φοβασαι, πρεπει να τ πιασεις καποια στιγμη για να το ελεγξεις. Μπορει να χρειαζεται καποια αλοιφη, μπεταντιν κτλ, τι θα κανεις τοτε;

Προσπαθησε να βαλεις μια φωτογραφια του ποδιου, και αν θελεις και πιστευεις οτι ειναι κατι πιθανον σοβαρο πηγαινε το σε εναν κτηνιατρο.
 
Δεν θα το πιάσεις σφιχτά, απλά θα το κλείσεις μέσα στην χούφτα σου. Αν βαστάς απαλά τις φτερούγες πτήσης και το κεφαλάκι του δεν κουνιέται.
 
Τυχαινει να εχει χαλασει το κινητο μου,το μοναδικο μεσο για να τραβηξω φωτογραφια. Ναι το θεμα ειναι οτι αν δν μου δειξει καποιος τον τροπο και την τεχνικη δεν μπορω να το κανω. Δεν ξερω αν ειναι σοβαρο. Ειναι αυτο που περιγραφω απλα. Μαυρισμενο νυχακι και στηριζεται συνηθως στο ενα ποδι. Προσπαθει να μην το παταει
 
προσπαθει να μην το παταει
Άρα πονάει. Πρέπει να το φροντίσεις, δεν γίνεται, καθαρισμός με μπεταντίν και ίσως λίγη, ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης. Μήπως υπάρχει δεύτερο άτομο, ο ένας να το κρατάει και ο άλλος να το φροντίζει;
 
Δυστυχως οχι. Αν το παω σε εναν κτηνιατρο ποσο θα στοιχησει ολο αυτο;
 
Εμενα για καθαρισμα αποο φτερα και φροντιδα ενος τραυματος μου πηραν 20. Αλλος μπορει να μην παρει τιποτα. Εξαρταται.
 
Ανάλογα το άτομο, από 30 μέχρι 50 ευρώ αλλά και πάλι καθημερινά θα πρέπει εσύ να το φροντίζεις. Βέβαια θα σου δείξει 🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπερα. Εχω και εγω περιπου το ιδιο θεμα.υπαρχει περιπτωση να γιατρευτει μονο του το ποδι;δεν μπορω να την πιασω και δεν θελω γιατι οποιος δεν ξερει να πιανει πουλια μπορει να τα τραυματισει. Τι να κάνω;

Κλείσε τα παράθυρα, τράβα τις κουρτίνες, βγάλε όλα τα αξεσουάρ από το κλουβί και άρπαξτο. Έχε διπλά το κινητό για φωτό και το μπεταντίν έτοιμο.Φυσικά το καλύτερο είναι να το πας σε γιατρό!
 
Λοιπον το πιασα. 😛 Mεγαλο κατορθωμα :D του βαλα και λιγο μπενταντιν στο ποδαρακι του. Παρατηρησα οτι εκει που αρχιζει η μαυριλα του νυχιου εχει ενα μικρο μικρο πρηξιματακι.Αλλα απο οτι βλεπω το χρησιμοποιει. Δεν ειναι δλδ οτι δν μπορει και να το πατησει. Μολις το αφησα πηγε και πατησε και με τα 2 του στην ταιστρα και μετα σε ενα κλαδακι. Τι να πω...
 
Να μας βαλεις μια φωτο. Πιθανον ειναι μικροχτυπημα. Αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι μετα το μπεταντιν να το καλυψω το κομματι με λευκοπλαστ, ωστε να μην το πειραζει.
 
Κάπου θα το σκάλωσε το νυχάκι του και τραβήχτηκε. Συνέχισε το μπεταντίν και περαστικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Oπως προειπα το κινητο ειναι out of service 😛 Αυριο το πρωι θα πω στον γειτονα που τον ξερω να το βγαλει αυτος μια φωτογραφια οσο εγω το κραταω 😛 ειδες τι σου ειναι να ξερεις τον γειτονα σου; Σπουδαιο πραγμα bye the way. Θα μεταφερω τα περαστικα Μαρια. 😛 Mιραντα δεν ειδα να το πειραξει το ποδι του μετα το bedatin και επισης δν θα το ποναει καθε μερα κολα ξεκολα;
 
Οχι, γιατι πρακτικα θα το εκοβες, δεν θα το τραβαγες :D

Ενταξει, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σοβαρο, εμενα ειχε ανοιχτη πληγη την οποια τσιμπουσε γιατι το ενοχλουσε. Ολα καλα θα πανε, σε λιγες μερες θα ναι περδικι. Αντε εμαθες και να πιανεις!
 
Ναι είναι λίγο επικίνδυνο, προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα να βάλω λευκοπλάστ.
 
Κυριολεκτικα επιασα πουλι στον αερα.😀. Βεβαια δν ξερω αν ειμαι υπερβολικος αλλα υπαρχει περιπτωση γαγγραινας. Αυτη η μαυριλα ελαχιστα πιο πανω απο το νυχι με ανησυχει. Βεβαια ενας που το ειδε που ξερει λεει οτι δν ειναι τιποτα. Ενα απλο χτυπημα.
 
Ενος πουλιου μου πιαστηκε ττο ποδι στο λαστιχχακι απο το καλυμμα. Οταν γυρισα απο τις διακοπες η αδερφη μου ειχε μεν καθαρισει το ποδι αλλα προφανως οχι τελειως. Το ενα δαχτυλο ηταν ροζ, το αλλο ηταν το μισο σε μεγεθος και μαυρο, σαν καρβουνο. Το κοψαμε. Εσυ δεν νομιζω να εχεις τετοιο θεμα. Οταν χτυπας μελανιαζεις, το ιδιο και το πουλακι.
 
φφφφφ τι να πω. Κανονικα σε ποσες μερες πρεπει να ειναι οκ?η πως θα καταλαβω οτι η κατασταση χειροτερευει;
 
Θα δεις βελτιωση. Θα αρχισει να το παταει. Η μελανια θα φυγει.
 
Δεν νομιζω οτι ειναι μελανια. Ειναι ολο μαυρο. Μου ειπαν οτι αυτο θα πεσει μονο του καποια στιγμη
 
Back
Top