Ασθένειες Μαυρισμένο δάχτυλο σε ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Phantomas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ε μαλλον ειναι κατι σαν και μας, αμα χτυπησεις στη ριζα του νυχιου μετα απο καποιο καιρο πεφτει, και μετα ξαναφυτρωνει.
 
Καλησπερα. Εχω και εγω περιπου το ιδιο θεμα.υπαρχει περιπτωση να γιατρευτει μονο του το ποδι;δεν μπορω να την πιασω και δεν θελω γιατι οποιος δεν ξερει να πιανει πουλια μπορει να τα τραυματισει. Τι να κάνω;
Είναι από τις λίγες φορές που πρέπει να πιάνουμε τα πτηνά μας...
Πρέπει να τα βοηθήσουμε...
Χωρίς άλλες δικαιολογίες να το κάνεις.
 
Γιαννη ναι το καταφερα και το επιασα και του εβαλα bedatin. Ναι Μιραντα αυτο μου ειπαν. Τελοσπαντων. Μια ιδεα που ισως ειναι και λιγο χαζη. Αν εβαζα bedatin, μια δυο σταλες στο νερο της μπανιερας;θα βοηθουσε και αυτο;
 
Γνωμη μου ειναι να μην κανει μπανιο οσο του βαζεις μπεταντιν.
 
Tην μπανιερα του την βαζω τα μεσημερια. Τις ζεστες ωρες. Και μετα την βγαζω. Μην μου κρυωσει κι ολας 😛 Aν βεβαια μου πειτε να μην βαζω και καθολου την μπανιερα οκ, παω πασο
 
Tην μπανιερα του την βαζω τα μεσημερια. Τις ζεστες ωρες. Και μετα την βγαζω. Μην μου κρυωσει κι ολας 😛 Aν βεβαια μου πειτε να μην βαζω και καθολου την μπανιερα οκ, παω πασο
Πρωινό μπάνιο... ότι καλύτερο.
Η ζέστη στα πουλιά δεν συνδέεται απαραίτητα με τη δροσιά του νερού...
Τα πουλιά το νερό το χρειάζονται για καθαριότητα, περιποίηση φτερώματος, καθαρισμό από τα παλιά και άχρηστα φτερά και κυρίως για τα δικά μας τα πουλιά με λίγο μηλόξυδο μέσα. Γυάλισμα του φτερώματος...
 
Γιαννη μιας και το πρωι δεν ειναι ζεστη η ατμοσφαιρα τι νερο να βαζω;χλιαρο η κρυο;
 
Γιαννη μιας και το πρωι δεν ειναι ζεστη η ατμοσφαιρα τι νερο να βαζω;χλιαρο η κρυο;
Νερό σε θερμοκρασία δωματίου...
Ένα μπουκάλι νερό από την προηγούμενη το βράδυ... και σωστή θερμοκρασία θα έχει και ελάχιστο χλώριο...
Κάνε μια δοκιμή.
 
Τελικα να του βαλει μπανιερα οσο βαζει μπεταντιν; Ή να κανει μπανιο και μετα να του βαζει μπεταντιν; Μπερδευτηκα.
 
Αν πρέπει μετά το μπάνιο ας του βάλει betadine.
Αν πάλι έχει μεγάλο "θέμα" με το πόδι ας χάσει και μερικά μπανάκια... Δε χάθηκε ο κόσμος.
 
Παραθετω φωτογραφιες απο το δαχτυλακι του ''κοριτσιου'' μου.

rsz_1283.webp rsz_282.webp
 
Νομίζω μόνο το νύχι έχει πρόβλημα όχι και το δάκτυλο. Αν είναι έτσι, θα ξαναβγεί. Ό,τι και να γίνει πάντως δεν επηρεάζει την καλή ποιότητα ζωής του πουλιού. Απλά να προσέξεις την επιμόλυνση με το μπεταντίν που έχει ήδη αναφερθεί.
 
Aσφαλως και θα συνεχισω να του βαζω bedatin για καμια βδομαδα ακομα
 
Εμένα, όπως το βλέπω, μου μοιάζει το μαύρισμα να έχει προχωρήσει στο δάχτυλο. Αν ναι είναι σοβαρό (γάγγραινα). Επίσης το ζεμπράκι δείχνει να πονάει.
 
Back
Top