Γενικά Μαύρα πόδια σε καρδερίνα εκτροφής(?)

christosgkosdis

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2019
Μηνύματα
19
Καλησπερα και παλι στην ομαδα!
Βρηκα σε μια αγγελια το συγκεκριμενο πουλακι.
Εντυπωση μου κανουν τα πολυ σκουρα ποδια του, σε αντιθεση με αλλες καρδερινες εκτροφης που εχω η εχω δει. Υπαρχει περιπτωση κατι να παει στραβα εδω;Να ειναι πιασμενο και να εχει περαστει δαχτυλιδι εκ των υστερων; Στα πιασμενα πουλια τα ποδια δεν ασπριζουν μετα απο καποια χρονια;και κατω απο ποιες συνθηκες πουλια εκτροφης μπορει να εχουν μαυρα ποδια; Σας ευχαριστω!81349483_2415526948665497_8867060463351889920_n.webp
 
Χρήστο τα κλειστά δαχτυλίδια δεν μπορούν να περαστούν εκ των υστέρων, μπαίνουν σε πολύ συγκεκριμένο χρόνο αλλιώς μια μέρα μετά και δεν γίνεται να περαστούν στο πόδι του νεοσσού. Κάποιοι επιτήδειοι το κάνουν και σε άγρια πουλιά, εννοώ βάζοντας τους δαχτυλίδια ενώ είναι ακόμη στη φωλιά στη φύση. Τι τιμή έχει το πουλί;
 
Χρήστο τα κλειστά δαχτυλίδια δεν μπορούν να περαστούν εκ των υστέρων, μπαίνουν σε πολύ συγκεκριμένο χρόνο αλλιώς μια μέρα μετά και δεν γίνεται να περαστούν στο πόδι του νεοσσού. Κάποιοι επιτήδειοι το κάνουν και σε άγρια πουλιά, εννοώ βάζοντας τους δαχτυλίδια ενώ είναι ακόμη στη φωλιά στη φύση. Τι τιμή έχει το πουλί;
Φιλε μου το πουλι εχει 50ε.
[automerge]1576961704[/automerge]
Οσο για το αν γινεται εκ των υστερων... Πολλα ακουγονται... Τωρα τι ισχυει, δεν γνωριζω. Οποτε ας μην αρχισω να αραδιαζω στο φορουμ πιθανοτατα αστικους μυθους. Για μενα και το δαχτυλιδι πλεον δεν ειναι πειστηριο...
 
Για μενα και το δαχτυλιδι πλεον δεν ειναι πειστηριο...

Κι όμως μαζί με την γενική εικόνα και συμπεριφορά του πουλιού είναι τα μόνα που έχουμε.
[automerge]1576962315[/automerge]
Οσο για το αν γινεται εκ των υστερων... Πολλα ακουγονται... Τωρα τι ισχυει, δεν γνωριζω. Οποτε ας μην αρχισω να αραδιαζω στο φορουμ πιθανοτατα αστικους μυθους.

Για πες...
Και ας είναι στην κρίση του καθενός αν είναι αστικός μύθος...
[automerge]1576962481[/automerge]
Φιλε μου το πουλι εχει 50ε.

Είναι σίγουρα αρσενικό;
Από την μάσκα σαν θηλυκό το βλέπω...
Δεν είμαι βέβαια και πολύ γνώστης...
 
Είναι σίγουρα αρσενικό;
Από την μάσκα σαν θηλυκό το βλέπω...
Δεν είμαι βέβαια και πολύ γνώστης...
Ναι κοπελιτσα ειναι!
Ο προηγουμενος απο τον οποιο αγορασα καρδερινες, καθως και ενας αλλος παλιοτερα μου ειπαν πως υπαρχει συσκευη με την οποια το δαχτυλιδι τοποθετειται στο ποδι του πουλιου οποιαδηποτε και να ειναι η ηλικια του. Δεν ξερω πως δουλευει, δεν ξερω αν ισχυει, αλλα ο ανθρωπος οταν ειναι να βγαλει λεφτα, τα παντα καταφερνει... Προσωπικα και γω με το δαχτυλιδι και τη γενικη συμπεριφορα προσπαθω να βγαλω συμπερασμα. Νομιζω το πιο σωστο ειναι να ζητας φωτογραφιες απο την αναπαραγωγη
 
2,5 ειναι οπως φαινεται στην φωτο (c)


Ημουν απο κινητο και δεν το προσεξα.
Θεωρητικα ειναι πουλι εκτροφης,το πρακτικο κομματι θα το δεις απο κοντα.

Εχεις την δυνατοτητα να το δεις πριν το αγορασεις;
 
Εντυπωση μου κανουν τα πολυ σκουρα ποδια του, σε αντιθεση με αλλες καρδερινες εκτροφης που εχω η εχω δει
Απλώς έχει περισσότερη μελανίνη από άλλες καρδερίνες.

Βρηκα σε μια αγγελια το συγκεκριμενο πουλακι.
Χρήστο, τον εκτροφέα τον γνωρίζεις; Είναι γνωστός για την εκτροφή του; Εμένα με προβληματίζει περισσότερο το γεγονός ότι κάποιος πουλάει θηλυκή καρδερίνα μέσω αγγελίας, παρά τα πόδια της.

Εντυπωση μου κανουν τα πολυ σκουρα ποδια του, σε αντιθεση με αλλες καρδερινες εκτροφης που εχω η εχω δει
Για να θεωρήσουμε ότι μπορεί να ισχύει, τι είναι αυτό που κάνει τις καρδερίνες εκτροφής να έχουν άσπρα πόδια; Είναι ερώτηση προς όλους.
 
Στο δευτερο ετος τα ποδια μιας πιασμενης καρδερινας ασπριζουν.
Το χρωμα τους στη φυση ξερω οτι επηρεάζεται απο την διατροφη και τις συνθηκες.

Τωρα κάλλιστα μπορει καποιος σε ενα πιασμενο απο την φωλια πουλι να βαλει δαχτυλιδι οποιουδήποτε ετους για τον οποιοδηποτε λογο.

Το πουλι στη φωτο ηλικιακα φαινεται να συμβαδιζει με το δαχτυλίδι του.
Συμφωνω με τον Σταυρο @Stavros οτι υπαρχουν πουλια με περισσοτερη μελανινη, δεν ειναι συχνο φαινομενο αλλα συμβαινει.
 
Το χρωμα τους στη φυση ξερω οτι επηρεάζεται απο την διατροφη και τις συνθηκες.
Άρα ένα κλεμμένο από φωλιά πουλί θα έχει άσπρα πόδια όταν ενηλικιωθεί. Λίγο άχαρη η κουβέντα που κάνουμε αλλά νομίζω ότι απαντά στους προβληματισμούς του Χρήστου.
 
Άρα ένα κλεμμένο από φωλιά πουλί θα έχει άσπρα πόδια όταν ενηλικιωθεί. Λίγο άχαρη η κουβέντα που κάνουμε αλλά νομίζω ότι απαντά στους προβληματισμούς του Χρήστου.
Σωστα Σταύρο.
Απο κει και περα αναζητουμε περισσοτερες πληροφορίες για τον εκτροφεα και βλεπουμε απαραιτητα το πουλι απο κοντα.
 
Για το συγκεκριμένο πουλί της φωτογραφίας του θεματοθετη μπορούμε να δώσουμε μια απάντηση που να καλύπτει σε ένα μεγάλο βαθμό τα λεγόμενα όλων όσων απάντησαν;
Αν δεχθούμε ότι τα πόδια μιας καρδερινας(πιασμενης) ασπριζουν μετά το χρόνο, με βρίσκει και εμένα σύμφωνο ή άποψη αυτή τι κάνει τη συγκεκριμμενη που είναι αν δεν κάνω λάθος 3 ετών να έχει σκούρα ποδια;
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Σταύρου ότι έχει περισσότερη μελανινη! Και έτσι πιστεύω ότι είναι αδύνατο να καταλάβουμε αν ένα πουλί προέρχεται από κλεμμένο αυγο ή κλεμμένο νεοσσο
 
Κανεις δεν μπορει να πει σε κανεναν με σιγουρια για μια καρδερινα Bαγγελη.
Ολες οι απαντησεις εχουν παντα το αν μεσα...

Αν ο εκτροφεας εβαλε το σωστο δαχτυλιδι, αν δεν ειναι απο φωλια κτλ κτλ.
Οταν θα δει το πουλι απο κοντα τοτε θα κρινει
 
Back
Top