Γενικά Πως μπορώ να ξεχωρίσω την καρδερίνα εκτροφής από την πιασμένη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο κύριος από τον ΕΚΠΑΖ ήταν πολύ πιο εποφυλακτικός και πρότεινε απελευθέρωση μόνο αν γίνει γνωστή η ακριβής ηλικία που πιάστηκε το πουλί. Πράγμα σχεδόν απίθανο δηλαδή. Το σίγουρο και από τις δύο οργανώσεις είναι να το κρατήσω μέχρι να ξαναφυτρώσει η ουρά και αντιμετωπίσω το εντερικό του. Υγρές κουτσουλιές καρδερίνας | Σελίδα 2
 
Ο κύριος από τον ΕΚΠΑΖ ήταν πολύ πιο εποφυλακτικός και πρότεινε απελευθέρωση μόνο αν γίνει γνωστή η ακριβής ηλικία που πιάστηκε το πουλί. Πράγμα σχεδόν απίθανο δηλαδή. Το σίγουρο και από τις δύο οργανώσεις είναι να το κρατήσω μέχρι να ξαναφυτρώσει η ουρά και αντιμετωπίσω το εντερικό του. Υγρές κουτσουλιές καρδερίνας | Σελίδα 2
Κι εσύ τελικά τι σκέφτεσαι να κάνεις;
Είδες τελικά επικοινώνησαν.
Πολλές φορές θα πρέπει να κρίνουμε με γνώμονα τον εθελοντισμό και τα άλλοθι που μπορούν να επικαλεσθούν οι εθελοντές κάθε δραστηριότητας.
 
Γιάννη με παρεξήγησες, όταν έγραψα ότι δε σήκωσαν το τηλέφωνο δε κατηγόρησα, απλά εννοούσα ότι δεν είχα ακόμα την δική τους γνώμη.
Πραγματικά είμαι πολύ συγχυσμένος τώρα. Σίγουρα θα το κρατήσω καμία βδομάδα ακόμα να τελειώσει με την ουρά του, να περάσουν οι μπόρες που βλέπω και να δω τι κάνει με τη διάρροια. Στη διάρκεια αυτή θα παρατηρώ το πουλί αν δείξει έστω και λίγο ότι προσπαθεί να ξεφύγει. Θα είναι μεγάλη ανακούφιση να ξέρω ότι το θέλει. Κατά τα άλλα ζητώ τις συμβουλές σας!

Θα το τραβήξω και ένα βίντεο να το ανεβάσω, να μου πείτε και οι πιο έμπειροι σε τι βαθμό κρίνετε ότι το πουλί αυτό έχει άγρια ένστικτα βάση συμπεριφοράς.
 
Θα το τραβήξω και ένα βίντεο να το ανεβάσω, να μου πείτε και οι πιο έμπειροι σε τι βαθμό κρίνετε ότι το πουλί αυτό έχει άγρια ένστικτα βάση συμπεριφοράς.
Καλά θα κάνεις... όσοι ξέρουν θα βοηθήσουν.
 
Και μια ακόμα παρατήρηση, το ότι δεν ακούμπησε τίποτα από τα φρέσκα που του έβαλα (μήλο, μαρούλι, μπρόκολο, καρότο) δυστυχώς με κάνει να νομίζω ότι δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να τραφεί στη φύση και να δοκιμάσει άλλα πράγματα εκτός από σπόρους.
 
Και μια ακόμα παρατήρηση, το ότι δεν ακούμπησε τίποτα από τα φρέσκα που του έβαλα (μήλο, μαρούλι, μπρόκολο, καρότο) δυστυχώς με κάνει να νομίζω ότι δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να τραφεί στη φύση και να δοκιμάσει άλλα πράγματα εκτός από σπόρους.
Δε νομίζω πως έχουν προτεραιότητα σε αυτές τις τροφές που αναφέρεις οι άγριες καρδερίνες...
Έχουν καλύτερη ποικιλία άλλων τροφών. Για να περιοριστούν σ' αυτά που αναφέρεις.
Μάλιστα οι γνώστες του αντικειμένου θα γκρινιάξουν πάλι για το μήλο και τις πρασινάδες (σωστά @ΑΒΑΤΟΝ;) οι οποίοι και θα σε συμβουλέψουν αρμοδίως...
Καρδερινάδες του petbird (για να μην κάνω αναφορές ονομάτων) τα φώτα σας παρακαλώ.
 
για εμενα κρατα τ πουλακι.. Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση ν επιβιωσει, λογω οτι πιαστηκε πολυ μικρο..
 
Τον είδα σήμερα να δαγκώνει τα κάγκελα του κλουβιού. Είναι γενική συμπεριφορά τους ή προσπαθεί να αποδράσει; Τράβηξα και βίντεο αλλά έχω τραγικό upload και θα αργήσουν να ανέβουν !
 
Το κάνουν τα περισσότερα αιχμαλωτισμένα. Κάποια από αυτά γυρνούν το κεφάλι δεξιά αριστερά και πίσω, κρέμονται ανάποδα και όλα αυτά με τέτοια νευρικότητα που σε πιάνει η ψυχή σου βλέποντας τα.
 
Εγώ μάλλον έτυχα την εξαίρεση, γιατί αυτό το πουλί αν δε μου το λέγανε δε θα το φανταζόμουν ότι είναι άγριο. Ώρες ώρες είναι πιο ήσυχο από τα καναρίνια μου.
 
ναι αμε

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Παρατηρήσεις. 1) Τα βίντεο τραβήχτηκαν αρχικά από απόσταση 3-4 μέτρων και σταδιακά το πλησίαζα μέχρι που η κάμερα ήταν 15 εκατοστά μακριά του. 2) Αυτή είναι η πιο δραστήρια κατάσταση που το έχω δει τις 25 μέρες που το έχω.
 
Εφόσον υπάρχει υποψία διάρροιας, δεν βάζεις τίποτα από αυτά που προανέφερες.
Αν θέλεις να δώσεις κάτι έξτρα, αυτό θα είναι τσουκνίδα, ταραξάκο (έστω και αποξηραμένο),ζωχό, chia η περίλα σε ξεχωριστή ταίστρα, ηλιόσπορο -ριγέ η μαύρο- όχι αποφλοιωμένο και όλα τα παραπάνω από λίγο.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Άλλη μια σειρά βίντεο. Έχω σχεδόν αποφασίσει να το αφήσω την τετάρτη που θα έχει τελειώσει με την θεραπεία για τα κοκκίδια. Τι λέτε; Σας φαίνεται σαν πουλί που θα τα καταφέρει έξω;
 
Γιάννη, αν τελειώσει τη θεραπεία, θα του βάζεις 2 φορές τη βδομάδα άγρια χόρτα (αν θέλεις βοήθεια με φωτός εδώ είμαστε)..Αφού το δεις και τρώει και ανοίγει τους στυμόνες, τότε θα είσαι σίγουρος ότι τουλάχιστον στη φύση θα μπορεί να τραφεί. Γιατί υπάρχουν και αρκετά άλλα εκτός της διατροφής.
 
Όταν έρθει η ώρα θα ζητήσω φώτο για τα χόρτα. Το σπίτι μου είναι στην άκρη του χωριού, ακριβώς δίπλα είναι δάσος. Τουλάχιστον θα ξέρει που να κατευθυνθεί, ακούω πολλές καρδερίνες από εκεί γύρο.
 
Γιάννη, αν έχει πιαστεί από μικρό, υπάρχουν τουλάχιστον δύο ''θέματα''...
1ον αν έζησε μέσα σε κανονικό κλουβί, οι φτερούγες του δεν έχουν τη δύναμη που θα το βοηθήσει να διανύσει μεγάλες αποστάσεις, η να ελιχθεί σε περίπτωση κινδύνου.
2ον όντας αιχμάλωτο, έχει και άγνοια κινδύνου και δεν είναι πονηρεμένο, ώστε να αποφύγει τους θηρευτές..
 
Σας φαίνεται σαν πουλί που θα τα καταφέρει έξω;
Όχι ένα μικρό μαμόθρεφτο μου φαίνεται. Μην ξεχνάμε ότι οι κοινωνίες των πουλιών (και όλων των ζώων) είναι οργανωμένες βάσει της αρχής της εδαφικότητας. Ιδιαίτερα τώρα που βρίσκονται σε περίοδο αναπαραγωγής κανείς δεν θα το αφήσει να πλησιάσει και να ενσωματωθεί σε ομάδα. Γι' αυτό και όπως θα διάβασες στην απάντηση του ΕΚΠΑΖ δεν απελευθερώνονται συνήθως μεμονωμένα αλλά πολλά μαζί ώστε να δημιουργούν δικές τους νέες ομάδες. Ίσως δεν αντιμετωπίσει θανάσιμη επιθετικότητα γιατί αυτό σπάνια συμβαίνει στην φύση αλλά πως θα επιβιώσει μοναχικό;
Έπειτα ο ίδιος είπες πως σε συμβούλευσαν να περιμένεις να βγει η ουρά του και βλέπουμε. Γιατί σε πιάνει σπουδή; Το ζητούμενο είναι η επιβίωση του πουλιού όχι η ψυχική επιβράβευση η δική μας.
 
Καλημέρα. Σήμερα από το πρωί τον βλέπω να είναι κρεμασμένος ανάποδα στα κάγκελα της οροφής και να προσπαθεί να περάσει από μέσα. Όσο περνάνε οι μέρες και ξεθαρρεύει, τόσο εκδηλώνει και συμπεριφορές πιασμένου πουλιού.

Μαρία δεν είναι καθόλου θέμα ψυχικής επιβράβευσης, αλλά όσο το βλέπω να φέρεται έτσι στεναχωριέμαι. Η ουρά είναι σχεδόν έτοιμη, την είχε χάσει πριν 25 μέρες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρέπει να το αφήσω όταν οι καρδερίνες κοπαδιάζουν, δηλαδή μετά το καλοκαίρι. Αν το κρατήσω τόσο καιρό και το βλέπω να βασανίζεται στο τέλος θα αρρωστήσω εγώ όχι αυτό. Συμφωνώ ότι 4 μέρες είναι λίγες, θα κάνω μια προσπάθεια να δω αν είναι έτοιμο να τραφεί στην φύση όπως λέει ο Νίκος. Επίσης το κλουβί που το έβαλα είναι ευρύχωρο και δυναμώνει τα φτερά του μέρα με τη μέρα.
 
Εσύ που το ζεις ξέρεις καλύτερα Γιάννη μου και είμαι σίγουρη ενδιαφέρεσαι για το καλύτερο. Καλότυχο να είναι!
 
Back
Top