Φροντίδα Μερικές πληροφορίες για το Κινέζικο αηδόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Μικι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Μικι

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2017
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Κινέζικο αηδόνι... μηπως να άνοιγες ενα νέο θέμα και να μας έγραφες σχετικά; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!
οσο για το κινεζικο αηδόνι πιστευω οτι ειναι πολυ ευαισθητο πουλι θελει φροντίδα, με καταπληκτικο λαλημα, ήθελα να ξαναπάρω αλλα ειναι πανακριβο και τοτε που τα πήρα πρωτα το ένα και μετα το άλλο μου ψοφησαν και τα δυο στενοχωρηθηκα πολυ και δεν θελω να ξαναπάθω το ίδιο. Σκέφτομαι μήπως δε τα φρόντιζα καλά, μήπως επειδη ελειπα πολλές ωρες λόγω δουλειάς δεν είχαν παρέα και έσκασαν. Η τροφη του ειναι αποξηραμένα ζουζούνια και τις κοτσιλιες του τις κανει παντα σε ένα σημειο σχηματιζε βουναλάκι, αυτο για μένα ήταν πολυ περιεργο,θα έλεγα οτι το έκανε απο καθαριοτητα! Παρόλο που φαινονται νευρικά γιατι πηδάνε συνεχώς απο κλαρί σε κλαρί σε κοιτανε συνέχεια με τα μεγάλα μάτια τους, ειναι πολυ όμορφα!
 
Έλεν, @Μικι πόσο καιρό είχες το καθένα τους;
Ήταν αρσενικά να υποθέσω;
Ποια η ηλικία τους όταν τα πήρες;
Είχαν δαχτυλίδι μεταλλικό κλειστού τύπου, δλδ ήταν ας πούμε εκτροφής;
Γνωρίζεις αν η γέννησή τους είχε γίνει από εκτροφέα στην Ελλάδα ή αν ήταν εισαγωγής;
 
Εχω μια λατρεια στα κινεζικα αηδονια!
Απλα αναρωτιεμαι κατα ποσο μπορουν να ζησουν σε κλουβι.
Σε μεγαλες κλουβες μονο με κλαδια κλπ θα μπορουσα να τα "δω" πισω απο τα καγκελα...
Οσες περιπτωσεις εχω διαβασει ζουνε λιγο... Μηπως απλα δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι και δεν ξερουμε τι πραγματικα χρειαζεται ενα τετοιο πουλι για να ζησει πολλα χρονια;
 
Εγώ βλέπω ένα συνδυασμό ελλιπούς διατροφής, κακής καθαριότητας, μικρό κλουβί, λάθος τοποθέτηση πάτηθρων και λανθασμένου ωραρίου στον ύπνο τους.
Απο την άλλη, η ίδια η πηγή προμήθειας τέτοιων πτηνών, είναι ικανή να μας τα παρέχει, κατα κανόνα, ασθενικά.
 
Back
Top