Αναπαραγωγή Μεταφορά αυγών σε κανάρα, από κανάρα που τα κλωσάει ήδη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά, να κάνω μία ερώτηση. Ο Βασίλης έχει αυγά να μου δώσει αλλά κάθεται ήδη πάνω η κανάρα του. Δεν το έχουμε συζητήσει, αλλά μου είπε ότι τα πουλάκια θα βγουν σε 10 μέρες αν τα πάρω τώρα και με ρώτησε αν θέλω να τα πάρω την άλλη βδομάδα. Λογικά, απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει ήδη να τα κλωσάει. Αν ισχύει αυτό, φαντάζομαι πως είναι αδύνατο να γίνει η μεταφορά μιας και τα αυγά θα κρυώσουν μέχρι να τα φέρω και η δικιά μου δεν είμαστε σίγουροι ότι θα κάτσει πάνω και με την πρώτη. Έτσι δεν είναι;
 
δεν είμαστε σίγουροι ότι θα κάτσει πάνω και με την πρώτη. Έτσι δεν είναι;
Για να πάρεις τ' αυγά θα πρέπει η κανάρα σου να κλωσάει οπωσδήποτε.
Αν δεν έχει αυγά και δεν κλωσάει δεν θα γίνει τίποτε και φυσικά θα καταστραφούν.
Κλωσάει τώρα;
Αν ισχύει αυτό, φαντάζομαι πως είναι αδύνατο να γίνει η μεταφορά
Χρονικά περιθώρια δεν έχεις πολλά.
Σε κάποιο σκεύος, με τις θερμοκρασίες τις εποχής ίσως μια ώρα.
 
Για να πάρεις τ' αυγά θα πρέπει η κανάρα σου να κλωσάει οπωσδήποτε.
Αν δεν έχει αυγά και δεν κλωσάει δεν θα γίνει τίποτε και φυσικά θα καταστραφούν.
Κλωσάει τώρα;

Χρονικά περιθώρια δεν έχεις πολλά.
Σε κάποιο σκεύος, με τις θερμοκρασίες τις εποχής ίσως μια ώα να έχεις περιθώριο.

Οπότε καλύτερα θα ήταν να της βάλω πλαστικά αυγά για να δω αν θα τα κλωσάει και μετά να μεταφέρουμε τα αυγά. Είμαι πολύ οριακά γιατί με λίγο τρέξιμο (πχ. αν πάρω ταξί από Αττική προς το σπίτι και δεν περιμένω λεωφορείο) η διαδρομή θα είναι 3 τέταρτα με μία ώρα. Κλώσαγε τα άσπορά της στην αυγοθήκη αλλά τώρα που την έβγαλα και έβαλα φωλιά, έκανε άσπορο στον πάτο και όχι στη φωλιά και δεν κλωσάει. Την έστρωσε τη φωλιά της όμως. Υπάρχει ελπίδα ή να μην το διακινδυνεύσουμε;
 
Κλώσαγε τα άσπορά της στην αυγοθήκη αλλά τώρα που την έβγαλα και έβαλα φωλιά, έκανε άσπορο στον πάτο και όχι στη φωλιά και δεν κλωσάει. Την έστρωσε τη φωλιά της όμως. Υπάρχει ελπίδα ή να μην το διακινδυνεύσουμε;
Αν στρώνει τώρα τη φωλιά, θα πρέπει να περιμένετε.
Οι συνθήκες για παρένθετη μητέρα στ' αυγά είναι αυτές.
Να κλωσά η "παραμάνα" και να τις πας τ' αυγά να συνεχίσει.
Διαφορετικά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ευδοκιμήσεις η προσπάθεια.
Όταν με το καλό μείνει στη φωλιά, τότε μπορείς να ξεκινήσεις τη διαδικασία της μεταφοράς.
Μπορείς τότε να εφαρμόσεις κι αυτό με τη θερμοφόρα και τις πετσέτες ή βαμβάκι που είναι και θερμομονωτικό υλικό, για τη σωστή μεταφορά.
Τίποτε όμως περισσότερο.
 
Αν τελικά κλωσσάει η κανάρα σου, μπορείς να οργανώσεις την μεταφορά με θερμοφόρα και πετσέτες αλλά προσέχοντας να ελέγξεις τις θερμοκρασίες, όσο σου πουν τα παιδιά.

Αν στρώνει τώρα τη φωλιά, θα πρέπει να περιμένετε.
Οι συνθήκες για παρένθετη μητέρα στ' αυγά είναι αυτές.
Να κλωσά η "παραμάνα" και να τις πας τ' αυγά να συνεχίσει.
Διαφορετικά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ευδοκιμήσεις η προσπάθεια.
Όταν με το καλό μείνει στη φωλιά, τότε μπορείς να ξεκινήσεις τη διαδικασία της μεταφοράς.
Μπορείς τότε να εφαρμόσεις κι αυτό με τη θερμοφόρα και τις πετσέτες ή βαμβάκι που είναι και θερμομονωτικό υλικό, για τη σωστή μεταφορά.
Τίποτε όμως περισσότερο.

Τέλεια! Ευχαριστώ! Το πάμε για την άλλη εβδομάδα λοιπόν, για να τσεκάρω τη δικιά μου. Θα σας πω νέα.
 
Τζίφος! Η κανάρα ούτε να τα φτύσει τα πλαστικά αυγά. Φαίνεται, προσπάθεια στην προσπάθεια να την ξεπυρώσω, μάλλον τα κατάφερα... Αφού της άλλαξα κλουβί, της άλλαξα θέση στα αντικείμενα, σταμάτησα λαχανικά, αυγοτροφές, αφαίρεσα τελείως την αυγοθήκη... ε, μάλλον το πήρε απόφαση ☹

Μία χαζή ερώτηση μόνο. Υπάρχει περίπτωση να της φταίει που τα πλαστικά αυγά που της έβαλα είναι λευκά ενώ τα δικά της ήταν γαλάζια; Γιατί στα δικά της καθότανε και τώρα δε δίνει σημασία;
 
Μία χαζή ερώτηση μόνο. Υπάρχει περίπτωση να της φταίει που τα πλαστικά αυγά που της έβαλα είναι λευκά ενώ τα δικά της ήταν γαλάζια;
Καμία περίπτωση για το χρώμα ή τον αριθμό αυγών στη φωλιά.
Γιατί στα δικά της καθότανε και τώρα δε δίνει σημασία;
Όλοι γνωρίζουμε πως οι ισορροπίες στη φωλιά είναι εξαιρετικά ευαίσθητες.
Αν ξυπνήσει το αρχέγονο ένστικτο της εγκατάλειψης της φωλιάς σε περίπτωση κινδύνου... Την αφήνει ακόμη κι αν της φωνάζουν τα μικρά από μέσα...
Βλέπετε η φύση έχει προετοιμάσει τα πουλιά με άλλους στόχους και σκοπούς.
 
χι χι ψήθηκε τελικά η κοπέλα κι έκατσε στη φωλιά. Ήθελε μάλλον την περίοδο προσαρμογής της από την αυγοθήκη στη φωλιά... Αν υπάρχουν αυγά, ισχύει η "αγγελία". 😛 Τι λέτε, προλαβαίνουμε; (Θα μας πάρει Ιούνιος πια.)22052016774.webp
 
Συλβια θα σε βολεθαι να κατεβεναις προσ κερατσινι;

Χμμμ... Πολύ μακριά μού πέφτει, νομίζω. Για πόσο μακριά από το λιμάνι μιλάμε; Γιατί μέχρι το τρένο στον Πειραιά θα μου πάρει περίπου 1,5 ώρα.
 
ναι ειναι λιγο μακρια απο το τρενο 15΄ με 20΄με αυτοκινητο. Αυτη τι στιγμη ειμαι εξωτερηκο. Θα μηλαγες ετσι και αλλιως με τη γυναικα μου. αν σε ενδιαφερει στηλε μου πμ
 
Δε ξέρω γιατί αποστάσεις μιλάμε αλλά για το καλύτερο των αυγών θα ήταν θα μοιραστεί η απόσταση στη μέση! 😉
 
Το καλυτερο θα ηταν αυτο, ομως δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη ειμαι εκτος Ελλαδας και θα καθηστερησω ειναι λιγο δυσκολο.
τα αυγουλακια ηταν εκτος προγραματος (και τα αφησα στην καναρα αφου ετσι και αλλιως ηρθαν) και ειπα να τα δωσω ετσι ωστε να πραγματοποιηθει η επιθυμια της Συλβιας να δει τη καναρα της να γινεται μανα.
ηδη μιλησαμε με πμ
 
η αυγο- αποστολή εξετελεσθη!

Αμέ! Τα μετέφερα σε 40- 45 λεπτά από την ώρα που έφυγαν από τη φωλιά. Τουρμπίνα έβαλε ο ταξιτζής! Ελπίζω να ζουν τα μωρούλια! Γιατί τα αυγουλάκια δεν ήταν και τόσο ζεστά όταν τα έφερα. Το καλό είναι ότι η δικιά μου έκατσε αμέσως επάνω τους. Θα δούμε!
 
Το καλό είναι ότι η δικιά μου έκατσε αμέσως επάνω τους. Θα δούμε!
Σύντομα ελπίζω πως θα μας πεις πως όλα είναι καλά...
Τουλάχιστο αυτό σου εύχομαι.
 
Back
Top