Αναπαραγωγή Μεταφορά αυγών σε κανάρα, από κανάρα που τα κλωσάει ήδη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι κορίτσι;

Από τα ζεμπράκια μου ορμώμενη, και τη μηδενική μου εμπειρία με νεοσσούς καναρινιών έχω καταλήξει σε αυτό το "συμπέρασμα". Στα ζεμπράκια κάνει "μπαμ" το ποια είναι αγοράκια. Όταν τα πιάσεις στο χέρι σου πχ. την 5η μέρα, κάνουν σαν τρελά. Κουνιούνται τόσο πολύ που αν δεν προσέξεις θα σου πέσουν από το χέρι. Ενώ τα κορίτσια κάθονται σα χαζά και κοιμούνται. Ε, κι ετούτο κάθεται λίγο σα χαζούλι από μωρό! Δεν έχω άλλο στοιχείο/κριτήριο πιο "επιστημονικό"!

Πές την Τασία @Sylvia είναι μια θεία μου, που φτιάχνει και φοβερό γλυκό του κουταλιού νεράτζι (Naranja)😛

😀 καλό! Τασία θα την πούμε λοιπόν, προς τιμήν της θείας! 😀 Το πολύ- πολύ να μας βγει "Τάσος".

Πες το "Κάλι" απ' το πορτοκάλι :)
Ή Άντζυ απ το νεράντζι(Naranja).

Πολύ καλά! Ρε παιδιά, τι φαντασία έχετε; Εγώ δεν το 'χω καθόλου με τα ονόματα! 😛

Άρα Σύλβια έχεις κάποιες πολύ καλές επιλογές:

Άντζυ ______________________ vs________________________ Κάλι

View attachment 42913... vs ...
images

Νομίζω πως μόλις με προβλημάτισες λίγο! 😀 Η Κάλι έχει 6-7 χέρια εκεί χάμω κι εμείς μόνο 2 φτερούγες! Απ' την άλλη το "Κάλι" φέρνει και λίγο σε άντρα, το "μπαλώνεις" αργότερα. Ενώ αν πεις τον νταγλαρά "Άντζυ"... Πρόβλημα!
 
Από τα ζεμπράκια μου ορμώμενη, και τη μηδενική μου εμπειρία με νεοσσούς καναρινιών έχω καταλήξει σε αυτό το "συμπέρασμα". Στα ζεμπράκια κάνει "μπαμ" το ποια είναι αγοράκια. Όταν τα πιάσεις στο χέρι σου πχ. την 5η μέρα, κάνουν σαν τρελά. Κουνιούνται τόσο πολύ που αν δεν προσέξεις θα σου πέσουν από το χέρι. Ενώ τα κορίτσια κάθονται σα χαζά και κοιμούνται. Ε, κι ετούτο κάθεται λίγο σα χαζούλι από μωρό! Δεν έχω άλλο στοιχείο/κριτήριο πιο "επιστημονικό"!
Χμμμ άρα 50% πιθανότητα να είναι κορίτσι και 50% να είναι αγόρι! 😛

Μιας και έχουμε πιάσει τις ξένες γλώσσες αραντσάτα στα ιταλικά είναι η πορτοκαλάδα 😛

Αρχικά θες ελληνικό ή ξένο όνομα αγαπημένη μου;
 
μπραβο πολυ χαιρομαι που τα καταφερε εστο και το ενα ειναι και πορτοκαλι απο τωρα, λιγο χρωστικη για κανεναν μηνα να του βαλεις στην αυγοτροφη και θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα!
 
Αρχικά θες ελληνικό ή ξένο όνομα αγαπημένη μου;

Α, δεν έχω πρόβλημα! Με το "Τασία" πάντως γέλασα πάρα πολύ και νομίζω πως μου κόλλησε 😛

ειναι και πορτοκαλι απο τωρα

Θα σκουρύνει πολύ ακόμα, Σταμάτη; Εγώ νόμιζα ότι πάνω- κάτω έτσι θα μείνει. Φαντάστηκα ότι θα βγάλει απλά κάποιες ακόμα πιτσιλιές κόκκινες. (Τόσο άσχετη) Φαντάστηκα δηλαδή ότι θα μου βγει μωσαϊκό.
 
Φαντάστηκα ότι θα βγάλει απλά κάποιες ακόμα πιτσιλιές κόκκινες. (Τόσο άσχετη) Φαντάστηκα δηλαδή ότι θα μου βγει μωσαϊκό.
😀 γλυκούλα! Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Χορήγηση-χρωστικών-στα-κόκκινα-και-mosaic-καναρίνια.18694/
Αν είχα αυτό το μωρό και ήθελα να του βάλω χρωστική να το κάνω πιο κόκκινο θα το έκανα κατά τη διάρκεια της πρώτης του πτερόροιας (στους 3 μήνες δλδ). Αλλά αν έχεις μόνο 1 δε σε συμφέρει.. :)
 
Back
Top