Αναπαραγωγή Μεταφορά αυγών σε κανάρα, από κανάρα που τα κλωσάει ήδη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τότε αναγκαστικά υπομονή αν δεν έχεις κρέμα μέχρι αύριο.

Δεν μπορώ να κάνω απλά υπομονή και να τα βλέπω να φεύγουνε. Από την άλλη δε θέλω να ενοχλήσω. Μπορεί αυτή να ξέρει καλύτερα, τι να πω. Τώρα μόλις την είδα να προσπαθεί να ταΐσει. Λέω "να προσπαθεί" γιατί, πραγματικά, δεν ξέρω τι κάνει. Είμαι και σε μεγάλη απόσταση και δε βλέπω καθαρά. Αυτά που είδα είναι τα εξής: Σηκώθηκε, πήγε στην ταΐστρα, έφαγε, πήγε στη φωλιά και έκανε κάτι ήχους. Αυτή, όχι το μικρό. Μετά έσκυψε μέσα και φάνηκε πιο πολύ σα να γυρίζει τα αυγά ή σα να σκουντάει το μικρό. Δεν είδα αν το τάισε, δεν είδα το μικρό να σηκώνει το λαιμό του, δεν είδα ανοιχτό ράμφος. Απλά αυτή έκανε αυτή την κίνηση 3-4 φορές και μετά έκατσε εκεί, στην άκρη της φωλιάς μισή ώρα (τη χρονομέτρησα) χωρίς να κάνει τίποτα. Μετά έκανε αυτή την κίνηση άλλες 2 φορές και έκατσε ακίνητη για άλλα 4-5 λεπτά. Μετά απλά πήγε και ξαναέκατσε στη φωλιά. Ελπίζω πως έφαγε το μικρό. Δεν ξέρω.

Αν θες λιώσε λίγο αυγοτροφη με λίγο χλιαρό νερό κα δοκίμασε να τα ταΐσεις με σύριγγα η με οδοντογλιφιδα απλά να είναι χωρίς χρωστικές η αυγοτροφη
Εγω θα ελεγα κροκο αυγου με λιγο τριμενο μπισκοτο σε ζεστο νερο και βαιβεα με οδοντογλιφιδα αφου είναι τοσο μικρο.

Εγώ αυτό που είχα σκεφτεί ήταν αραιωμένο κρόκο και με οδοντογλυφίδα. Κάνει καλό το μπισκότο; Προς το παρόν θα περιμένω πάντως να δω τι θα γίνει.

με υπομονή ένα ένα για να σου αντέξουν μέχρι αύριο

Ένα είναι, ούτως ή άλλως. Το άλλο το βρήκα νεκρό το πρωί. Δεν έκανα τίποτα χθες γιατί το μικρό γεννήθηκε στις 3 τα ξημερώματα και μέχρι τις 8.30 το βράδυ που νύχτωσε ζούσε άρα υπέθεσα ότι τρώει. Και αυτό τώρα, εφόσον ζει από το πρωί, δεν πρέπει να τρώει λογικά;

μου φαίνεται πως είναι καλύτερα προς το παρόν να τα αφήσεις

Έτσι πιστεύω κι εγώ. Γι' αυτό, από το πρωί που αφαίρεσα το πεθαμένο και τράβηξα τις φωτό, δεν ξαναενόχλησα. Μόνο για να βάλω αυγό.

υπάρχει κρεμα νεοσσών αν καταλήξεις σε αυτή την απόφαση,

Ναι, το ξέρω. Κι αυτό είναι που με εξοργίζει περισσότερο! Γιατί είχα παραγγείλει και δε μου την έφερε το πετ σοπ κι έχω γίνει "Τούρκος"! Επειδή είναι η πρώτη μου επαφή με μωρά καναρίνια, δεν ήθελα να πάει τίποτα στραβά και γι' αυτό, με το που είπαν τα παιδιά ότι θα μου δώσουν αυγά, παρήγγειλα σύριγγα και κρέμα για να είμαι καλυμμένη ό,τι και να πάει στραβά. Και όταν πήγα να την πάρω, μου είπε ότι δεν την έχει (την Πέμπτη το απόγευμα) και την Παρασκευή που ξαναπήγα είχε κλείσει (παρόλο που πήγα σε ώρες καταστημάτων). 3 τα ξημερώματα το Σάββατο άκουγα το αυγό να σπάει. Το Σάββατο δούλευα (και πήγα και άυπνη στη δουλειά από την αγωνία) και σχόλασα στις 4 οπότε δεν είχα ελπίδες. Κυριακή πρωί, το ένα μωρό νεκρό...

αν εισαι εντος αττικης μπορώ να στη φέρω αν θες!

Σ' ευχαριστώ που προσφέρθηκες! Είμαι εντός Αττικής, οπότε αν αποφασίσω να το ταΐσω εγώ, θα σου πω.
 
Εγω οταν δεν ειμαι σιγουρη αν ταιζει η θυληκια βαζω μια camera πανω απο το κλουβι. Ετσι δεν την ενοχλω, δεν την σηκωνω. Μετα απο αρκετη ωρα βλεπω τι κατεγραψε. Αν ταισε τα μικρα κτλ. Φυσικα περιμενω και μια camera με την οποια θα βλεπω live τι γινεται απο το κινητο.

αυτό το σκέφτηκα κι εγώ να το κάνω! Ίσως στηρίξω κάπου την κάμερα του υπολογιστή για να τσεκαρω από εκεί!
 
Τα μικρά που έσκασαν και το ένα δεν τα κατάφερε είναι τα αυγά που πήρες κλωσσημένα από άλλη κανάρα και τα έβαλες στη δικιά σου Σύλβια; Τελικά σώθηκαν τα αυγά; Μπερδεύτηκα με τα 2 θέματα... 😛
 
Τα μικρά που έσκασαν και το ένα δεν τα κατάφερε είναι τα αυγά που πήρες κλωσσημένα από άλλη κανάρα και τα έβαλες στη δικιά σου Σύλβια; Τελικά σώθηκαν τα αυγά; Μπερδεύτηκα με τα 2 θέματα... 😛

Ναι, αυτά είναι! Τα αυγουλάκια του Σταμάτη και της Πηνελόπης! Μου έδωσαν 4. Το ένα ζει, το άλλο δεν τα κατάφερε και τα άλλα 2 δεν έχουν σκάσει ακόμα. Θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι την Τετάρτη για τα υπόλοιπα, γιατί δεν τα είχαν αλλάξει με πλαστικά ώστε να βγουν την ίδια μέρα.
 
Πο, πο πως μεγαλωσε τοσο γρξγορα
Βρε βρε κλάρωσε και το υιοθετημένο!
κι αναρωτιόμουν μερες τωρα τι κάνει το χοντρομπαλάκι. Ειναι πολύ, μα πολύ όμορφο και γλυκό!

Ναι βρε παιδιά! Είδατε πόσο γρήγορα μεγαλώνουν; Τρελάθηκα από τη χαρά μου που το είδα σήμερα στο κλαδί! Και βιαζόμουνα να φύγω από το σπίτι, αλλά λέω μία φωτο θα τους ανεβάσω!

Γερό και δυνατό!
να σου ζησει 😉👍

Ευχαριστώ πολύ!

Άντε βρε Σύλβια, μας έσκασες...

😀 το ξέρω! Γι' αυτό είπα να σας ανεβάσω φωτο να ηρεμήσετε κι εσείς! Και είχα αργήσει κιόλας (χόρευα σε ένα φεστιβάλ σήμερα) και "καιγόμουνα" πραγματικά να φύγω, αλλά όταν το είδα "χάζεψα"! Το κοιτούσα και γελούσα σα χαζή! Και έχει και πλάκα έτσι κολοβό που είναι 😀
 
Φτου φτου φτου! Είναι ήμερο μαζί σου ή φοβητσιάρης; Είναι για πολλά φιλιά!

*Μου θυμίζει τον Άγγελο μικρό και συγκινήθηκα τώρα! :D
 
Φτου φτου φτου! Είναι ήμερο μαζί σου ή φοβητσιάρης; Είναι για πολλά φιλιά!

*Μου θυμίζει τον Άγγελο μικρό και συγκινήθηκα τώρα! :D

Δε με φοβάται. Δεν έρχεται να κάτσει μόνο του στο χέρι μου αλλά αν το τσακώσω δε φεύγει. Εχθές καθόταν στο δάχτυλό μου και κάναμε βόλτα στα δωμάτια να χαιρετίσουμε και τους άλλους. 😛 Το κάναμε και χαδάκια και δεν τρόμαξε. Δε νομίζω όμως ότι πολυχαίρεται να το πιάνω. Γιατί όταν βάζω το χέρι στο κλουβί "πισωπατάει" λίγο. Βέβαια κάθεται μετά να το πιάσω, δε χαλάει τον κόσμο. Είμαστε σε μία ενδιάμεση κατάσταση.

Κι εμένα, όταν κάθεται στο δάχτυλό μου και παίρνει αυτό το πλαγιαστό ύφος, τη φωτό του προφίλ σου μου θυμίζει! 😀

Να σου ζήσει!

Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ: Πρέπει να του βρω ένα όνομα. Δεν έχω δώσει ποτέ όνομα σε πουλάκι αλλά νομίζω πως αυτή τη φορά θα το κάνω! Και έχω την αίσθηση ότι είναι κορίτσι. Ακούω προτάσεις!
 
Άρα Σύλβια έχεις κάποιες πολύ καλές επιλογές:

Άντζυ ______________________ vs________________________ Κάλι

upload_2016-6-30_2-54-50.webp... vs ...
images
 
Back
Top