Γενικά Μεταφορά παπαγάλου σε Γερμανία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lya
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lya

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Του χρονου μετακομιζω με το καλο Γερμανια και θα ηθελα να παρω μαζι 2 μπατζι. Πως μπορω να τα μεταφορω; Αεροπορικες που δεχονται παπαγαλους; Αλλοι τροποι που προτεινετε (πχ οδικως); Κατα προτιμηση θα ηθελα να ειναι διπλα μου και οχι σε αποσκευες αλλα πειτε μου και για αυτην τη περιπτωση. Τι εγγραφα χρειαζονται/χρειαζεται καποια εγγραφο;


(και ισως ενα καναρινι αλλα το καναρινι ειναι οικογενειακο και πιο επιρρεπη σε στρες οποτε μαλλον οχι.. φοβαμαι μην μου μεινει στο δρομο. Απλα δεν θελω να το αφησω εδω γιατι στην πολη που μενω αξιοπιστο πτηνιατρο δεν εχω βρει ή μαλλον πτηνιατρο γενικως. Ολοι και αν οχι ολοι το 99% ειναι ασχετοι απο πουλια. Υπαρχει γενικως θεμα στην Ελλαδα δεν εχουμε αρκετα ειδικευμενα ατομα).
 
Στη Θεσσαλονίκη, κατά τα λεγόμενα μελών του φόρουμ, έχει αξιόπιστους σε παθολογία πτηνών κτηνιάτρους, π.χ. https://community.petbirds.gr/threads/Δημήτριος-Σαντοριναίος-Κτηνίατρος.30664/
Αλλά θα αποτολμήσω ένα σχόλιο: Εκτός του ότι στην Ελλάδα, ό,τι δηλώνεις, είσαι, στην άσκηση της Ιατρικής γενικότερα, είσαι καλός γιατρός αν κάνεις καλά τον ασθενή (και κατά άλλους, αν συστήνεις φάρμακα, για να μην φεύγει ο ασθενής με άδεια χέρια). Και δυστυχώς υπάρχουν και ασθένειες που δεν γίνονται καλά ή που δεν είναι εύκολο να διαγνωστούν
 
Τα μπάτζι εξαιρούνται της συνθήκης προστατευόμενων ειδών CITES. Κανονικά ταξιδεύουν χωρίς πρόβλημα, χωρίς έγγραφα. Ρώτα για σιγουριά, απευθείας την εταιρεία που θα πετάξεις τι ζητούν όπως και το γραφείο του υπουργείου που κάνει τον έλεγχο (γεωργίας ή όπως αλλιώς λέγεται στα γερμανικά) του αεροδρομίου που θα προσγειωθείς τι θα ζητήσει.
 
Back
Top