Φροντίδα Μεταφορά παπαγάλου σε κουτί από παπούτσια ή με travel cage;

Ασγαλώς και μιλάω για μικρά μεγέθη παπαγάλων.. μέχρι το μέγεθος κοκατήλ όμως το έχω δει αρκετές φορές σε κουτί παπουτσιών.. και καναρίνι σε κουτί από λάμπα!
Το καναρίνι σε κουτί μεγέθους λάμπας (ή λίγο μεγαλύτερο), το έβαζαν βάζουν τα καταστήματα για μια ολιγόλεπτη μεταφορά και υπάρχει λογική σε αυτό.
Για καναρίνι, το κουτί παπουτσιών επίσης θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για καμιάς ώρας ταξίδι... Μετά το πουλί έχει ανάγκη τροφής και νερού.
Το ύψος του κοκατίλ δεν χωρά σε κουτί παπουτσιών, ούτε καν όρθιο αν είναι μόνιμα το κουτί, διότι θα γυρίζει με μεγάλη δυσκολία και θα ''καταστρέψει'' την ουρά του...
Για την ακόλουθη περίπτωση...
Το κλουβί στο οποίο είναι ο παπαγαλος είναι μεγάλο με αποτέλεσμα να κουνιέται πέρα δώθε μέσα στο αμάξι για αυτό το βάζω μέσα στο κουτί για να είναι Ποιο σταθερό και Ποιο σκοτεινό για να μην τρομάζει
α) Τα κλουβιά σταθεροποιούνται με την ζώνη ασφαλείας ή και με άλλους τρόπους...
β)
Πιστεύετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα κατά την μεταφορά ενός παπαγαλου σενεγαλης από Αθήνα Βόλο σε ένα χαρτόκουτο
3-4 ώρες χωρίς νερό και τροφή δεν το συνιστώ
Μιά χαρά θα είναι στο κλουβί του, αρκεί να στερεωθεί σωστά, με τροφή-νερό και αρκετά σκεπασμένο (εγώ θα άφηνα το ένα μέρος ανοιχτό, όχι αυτό προς το παράθυρο αλλά το προς το εσωτερικό του αυτοκινήτου δηλ θα φρόντιζα να με κοιτά και να του μιλάω κατευναστικά συχνά)...
Οι τόσες ώρες σε ένα κουτί σκοτεινό, χωρίς νερό και τροφή, με πρωτόγνωρους ήχους, κραδασμούς κτλ σίγουρα εξαγριώνουν ακόμα κι έναν ηρεμότατο παπαγάλο.
 
γιωργο τωρα που διαβασα ποιο ψυχρεμα τις απαντησεις σου, εχεις δικιο να αναρωτιεσαι. Νομιζω οτι η σισσυ εδωσε την απαντηση που πρεπει να ακολουθησης. 3 με 4 ωρες ταξιδι θα εχει αναγκη απο νερο και τροφη.
 
γιωργο τωρα που διαβασα ποιο ψυχρεμα τις απαντησεις σου, εχεις δικιο να αναρωτιεσαι. Νομιζω οτι η σισσυ εδωσε την απαντηση που πρεπει να ακολουθησης. 3 με 4 ωρες ταξιδι θα εχει αναγκη απο νερο και τροφη.
Οκ ευχαριστώ πολύ
 
Ακομα και τώρα νομίζω πως στα πετ σοπ αν δεν έχεις κλουβί, ένα μικρό χάρτινο κουτί χρησιμοποιούν ή δεν είναι συνηθισμένη πρακτική και είδα την εξαίρεση; Αναρωτιεμαι 🤔
Έτσι κάνουν! Εγώ είχα φρικάρει όταν πήρα το κοκατιλ μου που έπρεπε να τον βάλουμε εκεί μέσα γιατί είχα ήδη κλουβί στο σπίτι να τον περιμένει! Κοιτούσα διαρκώς τα μάτια του από τις τρύπες να δω αν είναι καλά!
 
Σε κουτι παπουτσιων δε τα βαζουμε τα πουλια! Υπαρχουν ειδικα κουτια μεταφορας! απο κει κ περα αφου θα το παρεις εσυ με αμαξι γιατι σου συστησε ο εκτροφεας κουτι παπουτσιων. Απο τον ιδιο που πηρες το ρινγκνεκ θα παρεις;
 
Σε κουτι παπουτσιων δε τα βαζουμε τα πουλια! Υπαρχουν ειδικα κουτια μεταφορας! απο κει κ περα αφου θα το παρεις εσυ με αμαξι γιατι σου συστησε ο εκτροφεας κουτι παπουτσιων. Απο τον ιδιο που πηρες το ρινγκνεκ θα παρεις;
Όχι δεν είναι ακριβός εκτροφέας είναι ένας άνθρωπος στην Αθήνα ο οποίος έδινε τον σενεγαλης του εξιμερομενο 100€ μαζί με το κλουβί γιατί ήταν ταξιτζής και δεν είχε χρόνο να ασχολείται και για αυτό τον δίνει. Αρχικά όμως δεν πάω να το πάρω εγώ από την Αθήνα γιατί θα μας το φέρουν οι φίλοι του πατέρα μου και δεν έχω τη δυνατότητα να το βάλω σε travel cage αλλά η να το βάλω σε κουτί η στο κλουβί του αλλά να επισημάνω επίσης ότι ο παπαγαλος θα είναι στο μπορτ μπαγαζ γιατί θα είναι αλλά 5 άτομα στο αμάξι
 
αρα δε χωραει να μπει κλουβι! Εισαι σιγουρος οτι ειναι ημερο το πουλακι; μη βρεθεις παλι με ενα πουλακι το οποιο δε μπορεις να διαχειριστεις! Επισης στο πορτμπαγαζ το πουλι δε μαρεσει!
 
να επισημάνω επίσης ότι ο παπαγαλος θα είναι στο μπορτ μπαγαζ γιατί θα είναι αλλά 5 άτομα στο αμάξι
.. Ένα ένα σκάνε τα πυροτεχνήματα...
Αφού δεν έχεις ιδέα για το πως είναι το πουλί, καλύτερα θα είναι να μην το πάρεις γιατί πιστεύω πως θα μπλέξεις σε προβλήματα πάλι.
 
αρα δε χωραει να μπει κλουβι! Εισαι σιγουρος οτι ειναι ημερο το πουλακι; μη βρεθεις παλι με ενα πουλακι το οποιο δε μπορεις να διαχειριστεις! Επισης στο πορτμπαγαζ το πουλι δε μαρεσει!
Οχι ειναι σίγουρα ήμερο από ότι μου είπε και με τόνισε
.. Ένα ένα σκάνε τα πυροτεχνήματα...
Αφού δεν έχεις ιδέα για το πως είναι το πουλί, καλύτερα θα είναι να μην το πάρεις γιατί πιστεύω πως θα μπλέξεις σε προβλήματα πάλι.
Όχι μην ανησυχείς αυτή την φορά ξέρω τι κάνω
 
ο παπαγαλος θα είναι στο μπορτ μπαγαζ

Όχι, όχι, όχι. Αν χτυπάει ο ήλιος και ειδικά αυτό τον καιρό θα σκάσει το πουλί.
Επίσης συμφωνώ πως αν δεν έχεις δει το πουλάκι μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως και να ταλαιπωρήσεις το ζώο χωρίς λόγο.
 
Όχι, όχι, όχι. Αν χτυπάει ο ήλιος και ειδικά αυτό τον καιρό θα σκάσει το πουλί.
Επίσης συμφωνώ πως αν δεν έχεις δει το πουλάκι μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως και να ταλαιπωρήσεις το ζώο χωρίς λόγο.
Όχι το εχω δει μέσω βιντεόκλησης να το χαϊδεύει
 
Οχι ειναι σίγουρα ήμερο από ότι μου είπε και με τόνισε

*Όχι μην ανησυχείς αυτή την φορά ξέρω τι κάνω
Μη δίνεις σημασία στο τι λέει αυτός ή σε μια βιντεοκλήση που κάθισε να το χαϊδέψει... Και αν δεν είναι ήμερο;
Τι θα κάνεις, θα το χαρίσεις κι αυτό;
*ανησυχώ, ανησυχώ!
 
ανησυχώ, ανησυχώ!

Κι εγώ, για πολλούς και διάφορους λόγους και έχω αρκετές επιφυλάξεις.
Ας ελπίσουμε ότι αυτή η φορά θα μας εκπλήξει.
 
Κι εγώ, για πολλούς και διάφορους λόγους και έχω αρκετές επιφυλάξεις.
Ας ελπίσουμε ότι αυτή η φορά θα μας εκπλήξει
.
... Κι εγώ για πολύ συγκεκριμένους λόγους! Μπα δυστυχώς δεν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο από τις ''κινήσεις'' και τα γραφόμενα... Μακάρι πάντως!
 
Εγω θα ελεγα να μη βιαστεις! τη βρισκω βιαστικη κινηση κ οχι με τις σωστες προυποθεσεις κ συνθηκες! Καλυτερα να κανεις λιγο υπομονη και να βρεις αυτο που θελεις με ησυχια!
 
Εγω θα ελεγα να μη βιαστεις! τη βρισκω βιαστικη κινηση κ οχι με τις σωστες προυποθεσεις κ συνθηκες! Καλυτερα να κανεις λιγο υπομονη και να βρεις αυτο που θελεις με ησυχια!

Αυτό είναι και το πιο συνετό. Άκουσε σε παρακαλώ προσεκτικά αυτή τη συμβουλή. Εξάλλου μιλάμε για ένα πλάσμα ζωντανό και όχι ένα παιχνίδι που θελουμε απλά να δοκιμάσουμε.
Διάβασε, ενημερώσου, σκέψου το καλά και μην παίρνεις αποφάσεις «στο πόδι».
 
Εγω θα ελεγα να μη βιαστεις! τη βρισκω βιαστικη κινηση κ οχι με τις σωστες προυποθεσεις κ συνθηκες! Καλυτερα να κανεις λιγο υπομονη και να βρεις αυτο που θελεις με ησυχια!
Αφού το διαπιστώσεις ο ίδιος και από κοντά, για κάποια ώρα...
 
Back
Top