Φροντίδα Με ζευγάρι καρδερίνες, σύντομα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gregog7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gregog7

PB Member
Εγγραφή
4 Νοε 2008
Μηνύματα
567
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα
Λοιπόν η πρώτη κίνηση έγινε. Δόθηκε η παραγγελία για μια κλούβα 90x35x44 με τρία χωρίσματα. Η κλούβα θα ντυθεί με σιτα που χρησιμοποιείται για κοσκινισμα αμμου. Για τα επιδοξα νυχακια. Ελεγα για σιτα εντόμων, αλλά ίσως να μην έκανε δουλειά. Στην πισω μεριά που θα κρέμεται είναι κάγκελο με τέντα, αλλά θα μπει και πανί σκιασης σε περίπτωση που σηκωθει κάποια φορά η τέντα.
Στην μια μεριά από αριστερά υπάρχει δεντρακι, που τα χαμηλά κλαδιά του βολεύουν αφάνταστα για την κλούβα. Οταν βάλω φωτογραφίες με την κλούβα θα καταλάβετε τι εννοώ.
Τώρα θέλω την γνωμη σας σε κάτι. Τα καρδερινακια, μου πρότεινε ο εκτροφεας να τα πάρω προς το τέλος Ιουλίου για να είναι ολοκληρωμενα. Αλλά επειδή στο χώρο υπάρχουν και καναρίνια φοβάμαι μην τα χαλασουν φωνητικά. Αν τα έπαιρνα τέλος Ιουνίου θα έπαιζε κάποιο ρόλο; Υπάρχει φόβος για κάτι;
 
Με το καλο να τα δεχτεις και μην ξεχασεις να μας τα δειξεις. 😉 Σχετικα με τις φωνες θα σου απαντησουν οσοι εχουν γνωση, εγω ειμαι ασχετος με το θεμα. :)
 
Με το καλο να τα δεχτεις και μην ξεχασεις να μας τα δειξεις. 😉 Σχετικα με τις φωνες θα σου απαντησουν οσοι εχουν γνωση, εγω ειμαι ασχετος με το θεμα. :)
Σε ευχαριστώ Φοίβο, εννοείται ότι θα βγουν αρκετές φωτογραφίες στην πορεία.
 
Αν τα έπαιρνα τέλος Ιουνίου θα έπαιζε κάποιο ρόλο; Υπάρχει φόβος για κάτι;
Υπάρχει ο φόβος του στρες που δεν μπορείς να τον αποφύγεις όταν γίνονται αλλαγές αλλά ο φόβος γίνεται μεγαλύτερος εάν το στρες της αλλαγής συμπέσει με την πτερόρροια. Εάν έχεις τη δυνατότητα προσπάθησε να το αποφύγεις αυτό.
 
Με το καλό Γρηγόρη και φυσικά θα παρακολουθούμε το θέμα σου και θα περιμένουμε φωτορεπορτάζ :)
 
Απο το στιγμη που θα περασουν πτερρορια σε εσενα ειτε τωρα ειτε την επομενη φυσικα και θα παρουν φωνες καναρινιων και θ χαλασει η καρδερινα που λεμε! Δυσκολα ν το αποφυγεις!
 
Να συζητάμε περί φωνών... Είναι πολύτέλεια.

Καταρχήν ξεκινάμε από τον χώρο που θα φιλοξενηθούν τα πουλιά.

Η 90άρα ζευγαρώστρα είναι ακατάλληλη για την αναπαραγωγή της καρδερίνας. Και μιλάω για τον κανόνα.

Θα πρέπει να πουλιά να έχουν μεγαλύτερο χώρο για να μπορέσεις να προχωρήσεις σε μία επιτυχημένη αναπαραγωγή.

Το ελάχιστο για μένα είναι 1,00 Χ 0,50 Χ 0,50.

Και θα μου πεις...

Τι 90 πόντους... Τι ένα μέτρο...

Για 10 πόντους κάνεις έτσι;

Οι 10 πόντοι παραπάνω είναι αρκετοί για να κάνει το πουλί ένα χτύπημα παραπάνω στο πεταγμά του από την μία άκρη στην άλλη. Δηλ... Να συμπληρώσει 3 χτυπήματα που είναι το minimum για μία καλή κατάσταση του πουλιού.

Οσο περισότερο χώρο δώσεις στα πουλιά τόση περισότερη χαρά θα εισπράξετε όλοι σας.

Προσωπικά τον χώρο δεν τον διαπραγματεύομαι ότι έχει να κάνει με την καρδερίνα και την αναπαραγωγή της.

Πάμε παρακάτω.

Τα πουλιά έχουν δαχτυλίδια;

Πόσο τα αγοράζεις;

Το εκτροφείο... Το έχεις δει από κοντά;

Σε τι κλούβες γίνεται η αναπαραγωγή στον συγκεκριμένο χώρο;

Τα πουλιά είναι ταοσμένα από τους γονείς τους ή από παραμάνες;

Τα πουλιά θα είναι του 15;

Πάρα πάρα πάρα πολύ βασικό... Τα πουλιά παίρνουν φάρμακα;

-

Θα προτιμούσα να προχωρήσεις σε μία αγορά από γεννήτορες και όχι από φρέσκα πουλιά. (Θα είναι πιο εύκολο για σένα και για τα πουλιά)

-

Ο πρώτος στόχος όταν κάποιος προχωράει σε αγορά ζευγαριού καρδερίνας είναι... ένας.

Να μπορέσει να τα κρατήσει στην ζωή.
 
Να συζητάμε περί φωνών... Είναι πολύτέλεια.

Καταρχήν ξεκινάμε από τον χώρο που θα φιλοξενηθούν τα πουλιά.

Η 90άρα ζευγαρώστρα είναι ακατάλληλη για την αναπαραγωγή της καρδερίνας. Και μιλάω για τον κανόνα.

Θα πρέπει να πουλιά να έχουν μεγαλύτερο χώρο για να μπορέσεις να προχωρήσεις σε μία επιτυχημένη αναπαραγωγή.

Το ελάχιστο για μένα είναι 1,00 Χ 0,50 Χ 0,50.

Και θα μου πεις...

Τι 90 πόντους... Τι ένα μέτρο...

Για 10 πόντους κάνεις έτσι;

Οι 10 πόντοι παραπάνω είναι αρκετοί για να κάνει το πουλί ένα χτύπημα παραπάνω στο πεταγμά του από την μία άκρη στην άλλη. Δηλ... Να συμπληρώσει 3 χτυπήματα που είναι το minimum για μία καλή κατάσταση του πουλιού.

Οσο περισότερο χώρο δώσεις στα πουλιά τόση περισότερη χαρά θα εισπράξετε όλοι σας.

Προσωπικά τον χώρο δεν τον διαπραγματεύομαι ότι έχει να κάνει με την καρδερίνα και την αναπαραγωγή της.

Πάμε παρακάτω.

Τα πουλιά έχουν δαχτυλίδια;

Πόσο τα αγοράζεις;

Το εκτροφείο... Το έχεις δει από κοντά;

Σε τι κλούβες γίνεται η αναπαραγωγή στον συγκεκριμένο χώρο;

Τα πουλιά είναι ταοσμένα από τους γονείς τους ή από παραμάνες;

Τα πουλιά θα είναι του 15;

Πάρα πάρα πάρα πολύ βασικό... Τα πουλιά παίρνουν φάρμακα;

-

Θα προτιμούσα να προχωρήσεις σε μία αγορά από γεννήτορες και όχι από φρέσκα πουλιά. (Θα είναι πιο εύκολο για σένα και για τα πουλιά)

-

Ο πρώτος στόχος όταν κάποιος προχωράει σε αγορά ζευγαριού καρδερίνας είναι... ένας.

Να μπορέσει να τα κρατήσει στην ζωή.
Και απαντώ
1)Τα πουλιά έχουν δαχτυλίδια, 2,5. Από τον σύλλογο.
2)Θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω περί τιμης. Αν θες σου στέλνω πμ. Πάντως η τιμή είναι φιξ η συγκεκριμένη στην Θεσσαλονίκη.
3)Ναι έχω πάει και έχω μείνει αρκετή ώρα ώστε να δω κάποια πράγματα.
4)Οι κλουβες είναι αυτων των διαστάσεων που αναφέρω. Έχει και τέτοιες ενωμενες αλλά έχει major σε εκείνες.
5)Ταισμενα από τους γονείς και μάλιστα το είδα μπροστά μου. Ο μπαμπάς να ταΐζει και η μαμά κλωσουσε.
6)Τα πουλια είναι φετινά. Του 2015.
7)Τα πουλιά δεν παίρνουν φάρμακα. Βέβαια το esb υπάρχει καλού κακού. :)
8)Οι γεννητορες του όλοι είναι 3ης και 4ης γενιάς πουλιά.

Το ξέρω ότι τι βασικό σε ότι αγοράζεις ζωντανό είναι να το κρατάς στην ζωή. Το έχω νιώσει στο ενυδρείο υφάλου που διατηρώ. Οταν θέλω να ασχοληθώ με κάτι συνήθως διαλέγω το δύσκολο επίπεδο.
Και να μην προκύψουν γέννες, δεν με νοιάζει καθόλου. Απλά θέλω επιτέλους ενα ζευγάρι εκτροφής.
 
Απο το στιγμη που θα περασουν πτερρορια σε εσενα ειτε τωρα ειτε την επομενη φυσικα και θα παρουν φωνες καναρινιων και θ χαλασει η καρδερινα που λεμε! Δυσκολα ν το αποφυγεις!

Εγώ δεν έχω καναρίνια, στο χώρο της εκτροφής υπάρχουν. Για αυτό λέω να τα πάρω τώρα πριν ξεκινήσουν να ντυνονται.

Υπάρχει ο φόβος του στρες που δεν μπορείς να τον αποφύγεις όταν γίνονται αλλαγές αλλά ο φόβος γίνεται μεγαλύτερος εάν το στρες της αλλαγής συμπέσει με την πτερόρροια. Εάν έχεις τη δυνατότητα προσπάθησε να το αποφύγεις αυτό.
Δηλαδή Σταύρο τι προτείνεις; Να τα πάρω πριν την πτερρορια ή να τα αφήσω εκεί μέχρι να την περάσουν.

Κρυφό το κρατάς; Να το δούμε!
Μαρία, έχω ανεβάσει φωτογραφίες.
 
Δηλαδή Σταύρο τι προτείνεις; Να τα πάρω πριν την πτερρορια ή να τα αφήσω εκεί μέχρι να την περάσουν.
Γρηγορη, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτή η ερώτηση μπορεί να απαντηθεί μόνο κατά περίπτωση. Δηλαδή, δεν υπάρχει μόνο μία απάντηση αλλά περισσότερες, ανάλογα για ποιον εκτροφέα μιλάμε.

Υπάρχει η περίπτωση του έμπειρου εκτροφέα που γνωρίζει τι κάνει και το πουλάκι που θα πάρεις προέκυψε από την πολυετή παρατήρηση και γνώση του αντικειμένου, υπάρχει και η περίπτωση του εκτροφεα που ευνοήθηκε από τις συγκυρίες και κατάφερε να σου δώσει το πουλάκι που του προέκυψε από την ευτυχή συγκυρία.

Στην πρώτη περίπτωση θα σου έλεγα να αφήσεις τα πουλιά να ολοκληρώσουν την πτερόρροια και να τα πάρεις αργότερα, ενώ στη δεύτερη περίπτωση θα σου έλεγα να τα πάρεις "μόλις βγουν από το αυγό" ποντάροντας στην εύνοια της τύχης προς το δικό σου πρόσωπο.

Θέλω να πω ότι τα ιθαγενη πουλιά αποτελούν μια κατηγορία εκτροφής για την οποία δεν μπορούν να υπάρξουν στάνταρ. Αυτό αφορά και τις συμβουλές, αλλά και τους κανόνες.

Για να καταλήξουμε στο ερώτημά σου, εάν εμπιστεύεσαι τον εκτροφέα, πάρε τα πουλιά το Σεπτέμβριο, Οκτωβριο. Αν όχι, δεν έχω άποψη. Η τελική απόφαση εξαρτάται από αυτόν που καλείται να την πάρει και από την κρίση του, ανάλογα την περίπτωση.
 
Τα καρδερινακια, μου πρότεινε ο εκτροφεας να τα πάρω προς το τέλος Ιουλίου για να είναι ολοκληρωμενα. Αλλά επειδή στο χώρο υπάρχουν και καναρίνια φοβάμαι μην τα χαλασουν φωνητικά. Αν τα έπαιρνα τέλος Ιουνίου θα έπαιζε κάποιο ρόλο; Υπάρχει φόβος για κάτι;

δύο ερωτήσεις σχετικά σε αυτά που γράφεις εδώ...
1. αγοράζοντας δύο μικρά πουλιά πως μπορείς να είσαι σίγουρος για το φύλο τους; Πολλές φορές δύσκολα γίνετε ο διαχωρισμός του φύλου στα γαρδέλια ακόμα και μετά από 4 -5 μήνες...
2. τι περιμένεις ότι θα λένε αν δεν ασχοληθείς εσύ να τα μάθεις;
τα ερωτήματα είναι ρητορικά περισσότερο. Για σκέψη και προβληματισμό...
 
Νομίζω στα μικρά μόνο φτερουγα μπορείς να δεις.
Για αυτό ρωτάω αν μπορώ να τα πάρω από τώρα. Αν δεν ασχοληθείς ότι ακούσουν στην πρώτη πτερρορια και λίγο στην δεύτερη.
 
Νομίζω στα μικρά μόνο φτερουγα μπορείς να δεις.
Για αυτό ρωτάω αν μπορώ να τα πάρω από τώρα. Αν δεν ασχοληθείς ότι ακούσουν στην πρώτη πτερρορια και λίγο στην δεύτερη.
σε πολλές περιπτώσεις και τα αρσενικά έχουν καφετί στην φτερούγα, Ο σίγουρος διαχωρισμός μπορεί να γίνει μόνο από το κελάηδισμα...
αν τα αφήσεις να φτάσουν στην πρώτη πτερόρροια είναι πιά πολύ αργά... Μπορείς να ξεκινήσεις από όταν είναι μέσα στο αυγό; Μόνο τότε μπορείς να ελπίζεις ότι θα ακούσεις κάτι καλό...
 
Πως θα διαλέξει τότε το ζευγάρι όμως; Μπερδεύτηκα :)
 
σε πολλές περιπτώσεις και τα αρσενικά έχουν καφετί στην φτερούγα, Ο σίγουρος διαχωρισμός μπορεί να γίνει μόνο από το κελάηδισμα...
αν τα αφήσεις να φτάσουν στην πρώτη πτερόρροια είναι πιά πολύ αργά... Μπορείς να ξεκινήσεις από όταν είναι μέσα στο αυγό; Μόνο τότε μπορείς να ελπίζεις ότι θα ακούσεις κάτι καλό...
Το έχω ξανακούσει αυτό Δημήτρη.

Πως θα διαλέξει τότε το ζευγάρι όμως; Μπερδεύτηκα :)
Και εγώ, αν και ο άνθρωπος είναι έμπειρος και φάνηκε να ξέρει πολλά. Μόνο από αυτά που είδα σχετικά με τροφές, περιποίηση, εγκατάσταση κλπ.
 
Πως θα διαλέξει τότε το ζευγάρι όμως; Μπερδεύτηκα :)
όταν έχεις πχ τέσσερα πουλιά από την ίδια φωλιά, μπορείς να κάνεις μιά εκτίμηση από το στήσιμο που έχουν.
Όμως σε πουλιά από διαφορετικές φωλιές είναι πολύ δύσκολο σε πουλιά μικρά... Πολλές φορές εγώ έχω πέσει έξω...
 
Επίσης το καλό που έχει κάνει είναι το εξής, τα μικρά αφού απογαλακτηστουν τα βάζει σε πιο μικρές κλουβες ξεχωριστά. Πχ από το ζευγάρι Νο1 τα μικρά θα τα βάλει στην μικρότερη κλούβα Νο1
 
Εδώ στο μαγαζί έχω μία καρδερίνα.

Ασταμάτητο το πουλί.

Το κόκκινο στο μάτι το περνάει κατά πολύ.

Σήμερα κατέβασα το κλουβάκι γιατί είδα το πουλάκι "κάπως"

Και είδα αυγό.

Αντε βγάλε άκρη.

Ποτέ δεν λές το φύλο της καρδερίνας αν δεν σιγουρευτείς.
 
Back
Top