Αναπαραγωγή Απόγονος από ζευγάρι καρδερίνες γραβάτες

Κώστα πως πάει φέτος η χρονιά;
Γενικά Σταύρο δεν ακούω καλά πράγματα για φέτος! Τώρα θα μου πεις κάθε χρόνο τα ίδια λέμε! Κάπως έτσι και γω αλλά έβγαλα όσα πουλιά ήθελα και την ποιότητα που ήθελα όποτε όλα καλά. Παλιά θυλικα άργησαν να κάνουν φωλια, κάποια δεν έκαναν καθόλου, κάποια από τα ζευγάρια πυρωνε πολύ νωρίς κάποιο από τα δύο οπότε είχα και αρκετά ασπορα! Τέλος καλό όλα καλά όμως για μένα ευτυχώς για να καλύψω και οποίες απώλειες είχα! Θα κρατήσω όσα νομίζω και τα υπόλοιπα θα δωθουν δώρο σε κάποιους φίλους μου.
 
θα κρατήσω όσα νομίζω και τα υπόλοιπα θα δωθουν δώρο σε κάποιους φίλους μου.
. Τώρα θα θέλουμε όλοι να γίνουμε φίλοι σου. 🤪
(και για να σοβαρευτώ): Κώστα, πέραν των άλλων, υπάρχει κάποιος στόχος στις καρδερίνες γραβάτες; Εννοώ υπάρχει κάτι που αγγίζει το ιδανικό;
 
. Τώρα θα θέλουμε όλοι να γίνουμε φίλοι σου. 🤪
(και για να σοβαρευτώ): Κώστα, πέραν των άλλων, υπάρχει κάποιος στόχος στις καρδερίνες γραβάτες; Εννοώ υπάρχει κάτι που αγγίζει το ιδανικό;
Κοίτα Γιάννη, το ιδανικό για τον καθενα είναι σχετικό. Για μένα ας πούμε μια τέλεια συμμετρική γραβάτα είναι το ιδανικό! Όσοι έχουν τέτοια πουλιά ο στόχος τους είναι ζευγαρωνοντας τα μεταξύ τους να αυξήσουν το λευκό στους απογόνους! Όλο αυτό όμως δεν είναι εύκολο γιατί εκτός του ότι αυτά τα πουλιά είναι και ακριβά και δισευρετα δεν βγάζουν όλες οι γραβάτες απογόνους με γραβάτα! Χρειάζεται και εμπειρία και επιλεκτικά ζευγαρωματα χρόνων!

Υ. Γ εσύ είσαι φίλος μου, έχουμε συναντηθεί και 2,3 φορες 😁
 
Γενικά Σταύρο δεν ακούω καλά πράγματα για φέτος! Τώρα θα μου πεις κάθε χρόνο τα ίδια λέμε! Κάπως έτσι και γω αλλά έβγαλα όσα πουλιά ήθελα και την ποιότητα που ήθελα όποτε όλα καλά. Παλιά θυλικα άργησαν να κάνουν φωλια, κάποια δεν έκαναν καθόλου, κάποια από τα ζευγάρια πυρωνε πολύ νωρίς κάποιο από τα δύο οπότε είχα και αρκετά ασπορα! Τέλος καλό όλα καλά όμως για μένα ευτυχώς για να καλύψω και οποίες απώλειες είχα! Θα κρατήσω όσα νομίζω και τα υπόλοιπα θα δωθουν δώρο σε κάποιους φίλους μου.
Αν ήτανε όλοι σαν τον Κώστα και είχανε την λογική του θα ήτανε πολλά χρόνια μπροστά το χόμπυ μας.. Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια
 
Να ρωτησω και κατι που το εχω απορια εγω η λιγο ασχετη. Τι εννοουμε οταν λεμε 'γραβατες';
[automerge]1593782981[/automerge]
Ακυρη η ερωτηση. Βρηκα τι σημαινει!
ΠΟΛΥ ομορφα πουλακια παρεμπιπτοντως!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ ωραία Κώστα, μπράβο. Να σε ρωτήσω κάτι, μήπως γνωρίζεις τι χαρακτηριστικό είναι γραβάτα; δηλαδή άμα μπει με κανονική μάσκα είναι επικρατής ή υπολοιπόμενη;
 
Πολύ ωραία Κώστα, μπράβο. Να σε ρωτήσω κάτι, μήπως γνωρίζεις τι χαρακτηριστικό είναι γραβάτα; δηλαδή άμα μπει με κανονική μάσκα είναι επικρατής ή υπολοιπόμενη;
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Αυτό το πουλί έχει βγει από αρσενικό γραβάτα με άσπρα νύχια και θυλικο αρχέγονο! Μπορεί να βάλεις ζευγάρι 2 γραβάτες με μαύρα νύχια και να μην βγάλουν γραβάτες! Μπορεί πάλι ένα παρόμοιο ζευγάρι να βγάλει γραβάτες με άσπρα νύχια.εγώ τα πουλιά που έχω ξέρω τι πουλιά δίνουν και πως να φτιάξω τα ζευγάρια.εχω δώσει σε φίλο πουλιά αρχέγονα που είχαν γονείς με γραβάτα και τα πουλιά που έβγαλαν να έχουν κάποιες γραβατουλες!για σίγουρα αποτέλεσματα ένα πουλί πρέπει να έχει γραβάτα(έστω και πολύ μικρή) αλλά να έχει και άσπρα νύχια, εκεί με ότι και να το βάλεις θα πάρεις σίγουρα γραβάτες. Απλά όταν έχουν και τα 2 τα ίδια χαρακτηριστικά τότε σε μια φωλια θα πάρεις περισσότερες γραβάτες! Πάνω κάτω αυτά! δεν ξέρω εάν πήρες την απάντηση που ήθελες αλλά όπως καταλαβαίνεις τίποτα δεν είναι στάνταρ!
[automerge]1597955688[/automerge]
@kostas karderines Να τα χαιρεσαι! Ειναι μια γλυκα! Πολυ ομορφα! Να σου ζησουν 😍
Σε ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Back
Top