Γενικά Με λένε Σάχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λες να μεγάλωσε Ηλέκτρα μου; Δεν το καταλαβαίνω. Μια σταλιτσα είναι 😛
Μου φαίνεται πιο μεγάλος απο την προηγούμενη φορά που είχες βάλει φωτό.
Βγαίνουν και τα νέα φτεράκια σιγά σιγά και γίνεται πιο fluffy :D
 
Τι ανάρπαστο γεύμα είναι αυτό! Το ευχαριστιέται!:D
Αμβροσιε, ο Σαχαμπ πάντα ευχαριστιεται το φαγητό του. Μας βγήκε φαγανος! :D

Όπως τα λες. Υγεία σε όλους μας και σε όσους αγαπάμε :)
[automerge]1545319119[/automerge]
Μου φαίνεται πιο μεγάλος απο την προηγούμενη φορά που είχες βάλει φωτό.
Βγαίνουν και τα νέα φτεράκια σιγά σιγά και γίνεται πιο fluffy :D
😱 σήμερα βρήκα ένα μεγάλο στον πάτο. Μάλλον από την ουριτσα του βγήκε. Μικρός δεν είναι ακόμη ο τοσοδουλης μου;
 
Μικρός θα είναι πάντα γιατί είναι παπαγάλοι σε μέγεθος τσέπης.
Συν τα κλασσικά που λένε "ότι ηλικία και να έχει, για την μαμά θα είναι πάντα παιδί" κλπ 😂
Πάντως τελικά δεν έγινε pied όπως φαινόταν, αλλά όπως και να έχει είναι τρομερή μούρη!
 
Πάντως τελικά δεν έγινε pied όπως φαινόταν, αλλά όπως και να έχει είναι τρομερή μούρη!
Δεν έχω εμπειρία για να μπορώ να καταλάβω. Είναι γεμάτος μικρα άσπρα πουπουλινια. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη με αλλο κινητό με λιγότερο καλή ανάλυση από το προηγούμενο, ίσως για αυτό να φαίνεται έτσι. Θα δούμε σύντομα 😛
 
Με λένε Σάχαμπ (συννεφάκι στα αραβικά) και είμαι περίπου 2 μηνών.

Πριν μερικές μέρες ήμουν τόσο μικρός!

View attachment 58201

Μετά έγινα τοοσος περίπου

View attachment 58202

Και μετά μεγάλωσα για τα καλά!

View attachment 58203

Σε αυτό το σπίτι ήρθα πριν 10 μέρες και στην αρχή δεν ήξερα να πιω νεράκι από την ποτίστρα και επίσης καθόμουν μέσα στην ταιστρα για να φάω.

View attachment 58204

Τώρα τα έκοψα αυτά! Έμαθα να τρώω σωστά και να πίνω νεράκι από την ποτίστρα μου.
Αυτό είναι το αγαπημένο μου μέρος. Την ημέρα κάνω κούνια και το βράδυ κοιμάμαι.

View attachment 58205

Μου αρέσει πολύ όμως και η σκαλίτσα μου

View attachment 58206

Τις τελευταίες 6 μέρες η κυρία που με προσέχει με πλησιάζει επικίνδυνα. Βάζει το χέρι στο κλουβί με φαγητακι. Αντιστάθηκα όσο μπορούσα όμως εχθές πήρα μερικα σπορακια από το χέρι της.

View attachment 58207

Και σήμερα έφαγα κανονικά.

View attachment 58208

Για να μην νομίζει ότι παραδόθηκα άνευ όρων, αφού τελειώσουν τα σπορακια τις ρίχνω μερικές περιποιημένες δαγκωνιες για να μην ξεχνιόμαστε. 🙂
Υπέροχο! Και ωραία διαμόρφωση το κλουβί!
 
Την τελευταία εβδομάδα η αδερφούλα μου ήταν άρρωστη κι εγώ καθόμουν όλη την ημέρα μόνος και κλεισμένος στο κλουβακι μου. Τώρα όμως άρχισαν όλα να πηγαίνουν καλύτερα και σήμερα ευχαριστήθηκα παιχνίδι, βόλτες και φαγητό :D
Υπέροχος!

Τι τρώει; :)
 
Κουκλακι σκετο και σε μινιον μορφη! Η μερα του πως περναει οταν λείπεις;
Συνήθως λείπω καθημερινά 4-5 ώρες. Έχει πολλα παιχνίδια μέσα στο κλουβί του. Τις υπόλοιπες ώρες διαβάζω δίπλα του. Αυτή την εβδομάδα που ήταν μόνος όλη την ημέρα του είχα βάλει και ένα τσαμπακι κεχρί για να ασχολείται και τις ελάχιστες στιγμές που ήμουν σπίτι καθόμουν δίπλα του και του εστελνα φιλάκια. Με μεγάλη μου έκπληξη εχθές το βράδυ τον άκουσα πριν κοιμηθεί να μου στέλνει φιλάκια ❤️️️️️
 
Με μεγάλη μου έκπληξη εχθές το βράδυ τον άκουσα πριν κοιμηθεί να μου στέλνει φιλάκια ❤️️️️️
Υπέροχα! Αυτά θέλουμε να ακούμε! Έχετε "δεθεί" πολύ καλά! Είναι και αγαπησιάρης! 🙂
 
Είναι και αγαπησιάρης! 🙂

Όταν και όπως θέλει 🙄
Εχθές έτριβε το κεφάλι του πάνω στο δάχτυλο μου σαν γατάκι, αλλά ακόμη δεν με έχει αφήσει να τον χαϊδεψω.
 
Όταν και όπως θέλει 🙄
Εχθές έτριβε το κεφάλι του πάνω στο δάχτυλο μου σαν γατάκι, αλλά ακόμη δεν με έχει αφήσει να τον χαϊδεψω.
Αχα! Κατάλαβα! Το "παίζει" δύσκολος! Θέλει λίγο χρόνο ακόμα! Θα τον καταφέρεις!:D👍
 
Koύκλαρος και φαγανός. Μπράβο Σαχαμπ, μπράβο Ζωή!
Ευχαριστούμε κύριε Διονύση. Φαίνεται πως τα μπλε παροτλετακια έχουν κάτι στο dna τους και είναι φαγανα 😛
 
Ευχαριστούμε κύριε Διονύση. Φαίνεται πως τα μπλε παροτλετακια έχουν κάτι στο dna τους και είναι φαγανα 😛

A😀 ναι τα ατιμα! Και τα πρασινα μαλλον νευροσπαστούλια 😛

Είναι κούκλαρος και είναι ευτυχής, φαίνεται στη φάτσα του. Και μπράβο που τον μαθαίνεις από τώρα τα λαχανικά και τα φρούτα για να τα τρώει και στη συνέχεια (αν και ποτέ δεν ξέρεις με τουτα τα διαβολάκια, ο δικός μου τα έτρωγε μωρό αλλά τώρα ούτε να τα φτύσει)

Τα άσπρα πουπουλάκια ίσως είναι "καρφιτσούλες" που σημαίνουν τον ερχομό των "ενήλικων" φτερών του. Θα δείξει ο χρόνος :)
 
Το καλο με τους μικρους παπαγαλους ειναι οτι τους βαζεις παιχνίδια κ κεχρι και ασχολουνται! Η δικια μου σε 5 λεπτα εχει κανει κομμάτια το κεχρι, οσο για το λουνα παρκ μεχρι το μεσημερι θαχε γινει Ξυλα Παρκ!meh:D
 
Το καλο με τους μικρους παπαγαλους ειναι οτι τους βαζεις παιχνίδια κ κεχρι και ασχολουνται! Η δικια μου σε 5 λεπτα εχει κανει κομμάτια το κεχρι, οσο για το λουνα παρκ μεχρι το μεσημερι θαχε γινει Ξυλα Παρκ!meh:D
:D ναι αλλά το κορίτσι σου είναι παπαγάλος και το αγόρι μου είναι δείγμα παπαγάλου 😛
Παντως ο Σαχαμπ μπορεί να μην τα καταστρέφει αλλά αν δεν είμαι μαζί του δεν παίζει μόνος ούτε λεπτό όταν βρίσκεται εκτός κλουβιου
 
Back
Top