Γενικά Με λένε Σάχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο Ζωή... Σούπερ τροφή το καρότο (για όλους μας) :)

Να κάνω και μία αφελή ερώτηση; Το καρότο το καταπίνει; Ο δικός μου το μασάει και το μασάει και μετά το φτύνει (και πάλι ευχαριστημένος είμαι)...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπράβο Ζωή... Σούπερ τροφή το καρότο (για όλους μας) :)

Να κάνω και μία αφελή ερώτηση; Το καρότο το καταπίνει; Ο δικός μου το μασάει και το μασάει και μετά το φτύνει (και πάλι ευχαριστημένος είμαι)...
Γιώργο και εγώ αυτό παρατήρησα. Το μασάει και το φτύνει. Κι εγώ ευχαριστημένη είμαι γιατί τουλάχιστον παίρνει τον χυμό του (έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ). Κανένα από τα υπόλοιπα πουλιά μου δεν το έτρωγε με τόση ευχαρίστηση.
 
Το ρωτάω γιατί άλλα λαχανικά (κυρίως τα πράσινα) τα καταπίνει...
Και ο δικός μου τα υπόλοιπα τα καταπίνει!meh
Τέλος πάντων, και μόνο που δοκιμάζουν τα πάντα πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι. Ακόμη και παίζοντας με το καρότο κάτι κερδίζουν.
 
Το ρωτάω γιατί άλλα λαχανικά (κυρίως τα πράσινα) τα καταπίνει...

Πιστεύω πως καταπίνει και κάποια ποσότητα, τα περισσότερα πουλιά έτσι κάνουν με το καρότο. Αν το βράσεις λίγο όμως θα το καταπίνει κανονικά. Και βράζοντας το αυξάνεις το αφομοιώσιμο ποσοστό της προβιταμίνης Α που περιέχει.
 
Πιστεύω πως καταπίνει και κάποια ποσότητα, τα περισσότερα πουλιά έτσι κάνουν με το καρότο. Αν το βράσεις λίγο όμως θα το καταπίνει κανονικά. Και βράζοντας το αυξάνεις το αφομοιώσιμο ποσοστό της προβιταμίνης Α που περιέχει.
, συγχρόνως ανεβάζεις τα σάκχαρα του, κάτι που δεν είμαι σίγουρη πως ωφελεί κάπου, το αντίθετο μάλλον...
 
, συγχρόνως ανεβάζεις τα σάκχαρα του, κάτι που δεν είμαι σίγουρη πως ωφελεί κάπου, το αντίθετο μάλλον...

Δεν θεωρείται πρόβλημα πάντως ούτε για διαβητικούς κι ας γίνονται γλυκύτερα με το βράσιμο.
 
Και ο δικός μου τα υπόλοιπα τα καταπίνει!meh
Τέλος πάντων, και μόνο που δοκιμάζουν τα πάντα πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι. Ακόμη και παίζοντας με το καρότο κάτι κερδίζουν.
Εμενα το μπροκολο το δαγκωνει και το Δεν εχω καταλαβει αν κανω εγω κατι λαθος
[automerge]1544337773[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ :D
Η αλήθεια είναι ότι το μείγμα μας έχει πολλούς ηλιόσπορους, προσπαθώ όμως να αφαιρω κάποιους από την τροφή ώστε να τους χρησιμοποιώ για την εκπαίδευση αντί να αγοράσω επιπλέον σκετους ηλιόσπορους. Να σου πω την αλήθεια προς το παρόν κάνω λίγο και τα στραβά μάτια επειδή είναι πολύ μικρούλης και αρχικά είχα το άγχος μήπως δεν τρεφόταν επαρκώς.
Πάντως τρώει και λαχανικά από την πρώτη μερα. Τρώει τα πάντα με μια ιδιαίτερη προτίμηση στο κολοκυθακι και την κόκκινη πιπεριά.
Οι ταιστρες του κλουβιου είναι αρκετά χαμηλά και από φόβο μήπως λερώνει την τροφουλα του τις αφαίρεσα. Πιστεύεις ότι πρέπει να τις ξαναβάλω;
Πως τον ρκανες να τα φαει
[automerge]1544337854[/automerge]
Να χαίρεσαι τον λιλιπούτειο και πανέμορφο γίγαντα σου Ζωή!
Γρήγορα, εφόσον όπως φαίνεται ασχολείσαι μαζί του, θα διαπιστώσεις τη διαφορά μεγέθους με τις δυνατότητες (και κατ΄επέκταση τις απαιτήσεις) αυτών των πανέμορφων μικροσκοπικών πλασμάτων!
Ωραίο δώρο, με ωραίο όνομα, την κατάλληλη (πιστεύω) στιγμή, από τους πιο κατάλληλους (για να κρίνουν σωστά τις συνθήκες) ανθρώπους!
Καλορίζικος!View attachment 58211 να περνάτε όμορφα!

... Προτείνω
*να κατεβάσεις χαμηλά την τροφή και το νερό (ώστε να τον ''αναγκάσεις'' να κινείται)
**και να ελαττώσεις (στο μισό) ή αφαιρέσεις εντελώς από την καθημερινή τροφή του τους ηλιόσπορους... (μπορείς να τους χρησιμοποιείς μόνο για εκπαίδευση)
Εδω χρησιμοποιώ για την εκπεδευσει κεχρι κα ο ηλιοσπορος ειναι ξεχωριστος σε μπολ... Πειραζει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έλα τώρα στα στερνά να καμαρώνω παπαγάλο.
Όμως το αξίζει.. είναι απίθανος ο φιλαράκος σου.
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη :)
 
Back
Top