Αναπαραγωγή Με τι ρατσα πρεπει να το ζευγαρωσω;

billystopo

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια! Θελω να παρω ενα θυληκο καναρινι αλλα δεν ξερω τι... Οταν πηρα το αρσενικο, μου ειπε ο πετσοπας οτι ειναι ειναι αχατης κοκκινος (μη εντονο), αλλα ενας αλλος πετσοπας μου ειπε πως ειναι κοκκινο ιζαμπελα! Τελικα τι ειναι; Και τελος τι θυληκια να παρω; Μου αρεσει πολυ το καναρινι της τελευταιας φωτογραφιας! Μπορουν να ζευγαρωσουν με τον κοκκινο μου;

το αρσενικο μου ειναι αυτο...
 

Συνημμένα

  • IMGP2899.webp
    IMGP2899.webp
    58,7 KB · Προβολές: 421
  • IMGP2908.webp
    IMGP2908.webp
    54,9 KB · Προβολές: 334
  • IMGP2909.webp
    IMGP2909.webp
    59,2 KB · Προβολές: 310
  • IMGP2910.webp
    IMGP2910.webp
    32,9 KB · Προβολές: 296
  • Εικόνα 024.webp
    Εικόνα 024.webp
    31 KB · Προβολές: 382
Θελω α μου πεις φίλε μου, εσυ τι θες; Να ζευγαρώσουν και ας βγει και παρδαλό που λέει ο λόγος ή να κρατήσεις την ράτσα του πρότου;
 
μαλλον ο αρσενικος σου ειναι βαμμενος με ειδικη τροφη για αυτο μν περιμενεις τα μωρα να βγουν κοκκινα!
 
Νεκταριε δεν εχω προβλημα να κρατησω τι ρατσα, αλλα αν θελησω να διατηρησω την ρατσα, τι ρατσα θα πρεπει να ειναι το θυληκο; Δηλαδη σε περιπτωση που ζευγαρωσουν ο κοκκινος μου με το καναρινι της τελευταιας φωτο θα βγαλω παρδαλα;



Αντωνη αν ειναι οντως βαμενος, αν και δεν νομιζω... Τι ρατσα πιστευεις πως ειναι;
 
να σου πω τν αληθεια δν ξερω απλα σου λεω οτι αμα ειναι βαμμενα και τα 2 πουλια δν προκειται να βγαλεις κοκκινα πουλακια
 
Δεν θα ρισκαρω να απαντησω για το τι ρατσα ειναι του αρσενικο σου. Ομως τα πουλια της τελευταιας φωτογραφιας ειναι Αχατες κοκκινα Μωσαικα.Φυσικα και με τιποτα δεν πρεπει να διασταυρωσεις αυτα τα πουλια με το δικο σου.
Καλο θα ειναι να ζευγαρωνουμε πουλια ιδιας ποικιλιας μεταξυ τους, για να περνουμε οσο το δυνατον καλυτερα πουλια.
Παρεπιπτωντος, τελειοι οι αχατες της τελευταιας φωτογραφιας. Κυριακο τι μας κανεις.
 
Mπίλι αν δεν σε πειράζει η ράτσα ζευγάρωσέτα. όσο για το αν θα είναι παρδαλά μια ποικιλία θα την έχουν. Κατα τα λεγόμενα του Αντώνη αν είναι έτσι για κοινό καναρίνι μου κάνει το πρώτο.
 
Καλημερα Βασιλη, ο αρσενικος σου ειναι αχατης κοκκινος και τα δευτερα αχατες κοκκινα μωσαικα, καμια σχεση μεταξυ τους σαν ρατσες. Το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι ειναι πουλια κοκκινου παραγοντα. Οσο για τα "νοθα" ζευγαρωματα ειναι λαθος. Επισης παρατηρω να μπερδευουμε τα λιποχρωμικα κοκκινα με αλλες ρατσες.
(δεν θα βγαλεις κοκκινα πουλια). Εαν βαλεις κοκκινη θηλυκια αχατη θα βγαλεις κοκκινα πουλια γιατι εχουν το γονιδιο στο αιμα τους,θα χρειαστεις ομως χρωστικη για την ενισχυση του.
 
Το ζευγάρι της τελευταίας φωτογραφίας δεν πρέπει με τίποτα να το χαλάσεις.
Πολύ ωραία πουλιά.
 
το πουλακι σου ειναι αχατης κοκκινο μαυρο. υπαρχει και κοκκινο καφε. Προτεινω να το διασταυρωσεις με ενα απο αυτες τις δυο ποικιλιες. εαν το βαλεις με κοκκινο απλο, θα παρεις αρσενικα παρδαλα μαυρα κοκκινα και θηλυκα με πολυ αχνο μαυρο χρωμα που ομως θα ειναι φορεις του αχατη κοκκινου, για μελλοντικη διασταυρωση με την ιδια ρατσα. τα τελευταια καναρινια ειναι αχατη ιβουαρ κοκκινου μωσαικου και δεν χρειαζεται να τα ζευγαρωσεις με αλλη ρατσα. εγω επειδη εβγαλα πολλα τετοια φετος και του χρονου δεν μου βγαινουν τα ζευγαρια, θα βαλω δυο αρσενικα με δυο θηλυκα μωσαικα ασπρο κοκκινο και θα σου πω του χρονου τι θα βγει...
 
Το ζευγάρι της τελευταίας φωτογραφίας δεν πρέπει με τίποτα να το χαλάσεις.
Πολύ ωραία πουλιά.

Θαναση, τα πουλια της τελευταιας φωτογραφιας δεν ειναι δικα του πουλια.Απλα τα εβαλε για να μας δειξει αν μπορει να ζευγαρωσει το δικο του αρσενικο με ενα θηλυκο απο την τελευταια φωτο.
Παρεπιπτωντος η συγκεκριμενη φωτο και τα πουλια βεβαια ειναι απο την εκτροφη του Κυριακου Παπακωνσταντινου.
 
Στις κατηγορίες χρώματος υπάρχουν οι βασικές μεταλλάξεις: Μαύρα, Αχάτη, Καφέ και Ιζαμπέλα. Έτσι μπορούμε να έχουμε Κόκκινο Αχάτη, Κόκκινο Μαύρο, Κόκκινο καφέ και Κόκκινο Ιζαμπέλα. Δεν υπάρχει Αχάτης κόκκινο μαύρο. Αυτά είναι ορολογίες που χρησιμοποιούν στα πετσοπ λόγω άγνοιας.

Το Ιβουάρ ελλατώνει την εμφάνιση του λιποχρώματος. Τα τελευταία πουλιά έχουν μια χαρά έντονη κόκκινη μάσκα οπότε δεν είναι ιβουάρ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι το ζευγάρωμα που θες να κάνεις δεν προτείνεται για να βγάλεις πουλιά μέσα στα όρια του τύπου τους. Μπορείς να το ζευγαρώσεις είτε με θηλυκό ίδιου χρώματος είτε με κάποιο Μαύρο Κόκκινο αν δεν σε ενδιαφέρει να βγάλεις αποκλειστικά αχάτες απογόνους. Αυτο με την προϋπόθεση ότι το πουλί που έχεις είναι καθαρό χρώματος και όχι παρδαλό (δεν φαίνεται πάντα από μια φωτό).
 
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Λοιπον! Το καναρινι μου εχει περασει πτερορροια. Ειχε το ιδιο χρωμα και πριν την πτερορροια! Αν και εχω περιπου 2 εβδομαδες περιπου που του δινω μια χρωστικη, ουτε εγω ουτε κανενας γυρο δεν καταλαβε καποια διαφορα(πιο εντονο χρωμα). Απο τα λεγομενα σας και κυριος του Γιωργου καταλαβαινω οτι το πουλι ειναι αχατης κοκκινο μαυρο, μιας και το πηρα απο ενα μεγαλο πετσοπ εξω απο τη Θεσσαλονίκη (προς αεροδρομιο), και ο τυπος μου ειπε πως ειναι αχατης κοκκινος. Οσο για το ζευγαρωμα θα προσπαθησω να διατηρησω τη ρατσα. Αν και τα καναρινια της τελευταιας φωτο τα σπανε!
 
Αν έχει περάσει πτερόρροια, είτε δίνεις χρωστική είτε όχι, είναι ένα και το αυτό.
Αχάτης κόκκινο μαύρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αχάτης κόκκινο ΝΑΙ.
Το πουλάκι της φωτό δεν έχει τόσο έντονες γραμμές σχεδίου όσο οι αχάτες, ούτε στην πλάτη
αλλά ούτε στην βάση του κεφαλιού. Είναι ίσως κάποια μετάλλαξη ελαττωμένης μελανίνης
ή δεν έχει "ντυθεί" ακόμα. Μπορεί ακόμα να είναι ένα καναρινάκι που έχει προκύψει
απο τυχαίες διασταυρώσεις, κοινό.
Οσο γι αυτό
Αν και τα καναρινια της τελευταιας φωτο τα σπανε!
Ποτέ δεν το κάνουμε αυτό όταν έχουμε καθαρές ράτσες και θέλουμε να παίρνουμε
απογόνους της, 100% καθαρούς.
Μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις, για κάποιους πολύ συγκεκρημένους λόγους και μετά απο ψάξιμο και γνώση.
 
βρε παιδια, δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αλλα εαν κοιταξετε τις ρατσες στο Πανελληνιο διαγωνισμο και το πως χαρακτηριζονται, θα δειτε οτι διαχωριζουν τον αχατη κοκκινο μαυρο με τον αχατη καφε παστελ, μια κατηγορια στην οποια τυχαια πηρα την πρωτη θεση... Ουτε πετσοπας ειμαι φιλε Βασιλη ουτε βαφτιζω τις ρατσες. τωρα εαν η ομοσπονδια τα ονομαζει λαθος, ζητω και εγω συγνωμη
 
Αν έχει περάσει πτερόρροια, είτε δίνεις χρωστική είτε όχι, είναι ένα και το αυτό.
Αχάτης κόκκινο μαύρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αχάτης κόκκινο ΝΑΙ.
Το πουλάκι της φωτό δεν έχει τόσο έντονες γραμμές σχεδίου όσο οι αχάτες, ούτε στην πλάτη
αλλά ούτε στην βάση του κεφαλιού. Είναι ίσως κάποια μετάλλαξη ελαττωμένης μελανίνης
ή δεν έχει "ντυθεί" ακόμα. Μπορεί ακόμα να είναι ένα καναρινάκι που έχει προκύψει
απο τυχαίες διασταυρώσεις, κοινό.
Οσο γι αυτό
Ποτέ δεν το κάνουμε αυτό όταν έχουμε καθαρές ράτσες και θέλουμε να παίρνουμε
απογόνους της, 100% καθαρούς.
Μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις, για κάποιους πολύ συγκεκρημένους λόγους και μετά απο ψάξιμο και γνώση.
μακη, τσεκαρε το για μενα εαν εχω δικιο για το χαρακτηρισμο στα πρωταθληματα γιατι νομιζω πως εχω δικιο, εαν οχι, διορθωσε με... ευχαριστω
 
Γιώργο παραθέτω τον πίνακα κατηγοριών της COM.
 

Συνημμένα

Back
Top