Αναπαραγωγή Τι λετε, κανω καλα που θελω να τους ζευγαρωσω;

καλημερα σε ολους σημερα ειδα στην φωλια της καναρας οτι πηρε ολο το βαμβακι που της ειχα βαλει στο πατο του κλουβιου και το εστρωσε πανω στα αυγα της σαν παπλωμα βρε παιδια τι ειναι η φυση εχω εκπλαγει τελιως! Ακριβως απο πανω απο το βαμβακι εχει ενα αυγο ακομα. Εγω τωρα πως θα δω ποσα αυγα εχει αφου δεν κανει να αγγιξω την φωλια; χθες δεν την παρατηρησα καθολου. Ποτε περιπου σταματαει να γενναει αυγα η στα ποσα αυγα;Για να ξερω ποτε θα ξεκινησει να τα κλωσσαει. Υπαρχει πιθανοτητα να παθουν κατι οι νεοσσοι αν εχει ετσι που τα κουκουλωσε μετο βαμβακι;συγνωμη αν καμια φορα λεω κανενα κουφο αλλα αν δεν ρωτας πως θα μαθεις;

την αυγοτροφη να την σταματησω;
 
καλημερα σε ολους σημερα ειδα στην φωλια της καναρας οτι πηρε ολο το βαμβακι που της ειχα βαλει στο πατο του κλουβιου και το εστρωσε πανω στα αυγα της σαν παπλωμα βρε παιδια τι ειναι η φυση εχω εκπλαγει τελιως! Ακριβως απο πανω απο το βαμβακι εχει ενα αυγο ακομα. Εγω τωρα πως θα δω ποσα αυγα εχει αφου δεν κανει να αγγιξω την φωλια; χθες δεν την παρατηρησα καθολου. Ποτε περιπου σταματαει να γενναει αυγα η στα ποσα αυγα;Για να ξερω ποτε θα ξεκινησει να τα κλωσσαει. Υπαρχει πιθανοτητα να παθουν κατι οι νεοσσοι αν εχει ετσι που τα κουκουλωσε μετο βαμβακι;συγνωμη αν καμια φορα λεω κανενα κουφο αλλα αν δεν ρωτας πως θα μαθεις;

την αυγοτροφη να την σταματησω;
Να μην ασχοληθείς με κανένα από αυτά που ρωτάς..
Θα κάνει όσα αυγά έχει οργανικά ετοιμάσει (συνήθως 4-5), θα κλωσήσει όταν αυτή κρίνει πως πρέπει (από δεύτερη έως και 4 μέρα) και εσύ θα μάθεις τι συμβαίνει στη φωλιά όταν μετά από 4-5 μέρες σηκωθεί από αυτή.
Μέχρι να βγουν οι νεοσσοί οι φωλιά θα έχει το σχήμα και την κατάσταση που πρέπει...
 
Έλενα πότε η κανάρα κάθισε για τα καλά (όπως αλλιώς το λέμε βιδώθηκε) στη φωλιά; Για να υπολογίσουμε πότε να περιμένεις αφίξεις! 😉
 
Καθίστε ρε φιλαράκια... Εδώ λέει η Έλενα ότι τα σκέπασε... Θα πρέπει να τα ''αποκαλύψει'' γιατί έτσι δουλειά δε γίνεται!
Έλενα, κάποια στιγμή που θα σηκωθεί να φάει, θα αφαιρέσεις το βαμβάκι.. Κλώσσημα με στρώμα δεν μπορεί να φέρει εκκόλαψη.
 
Ναι αλλά της γράφουμε να μην ασχοληθεί... Και θα πάει στράφι η γέννα..
 
Δεν μπορώ να καταλάβω αν τα αυγά είναι πάνω ή κάτω από το βαμβάκι... αν μπορεί να μας πει. Αν τα σκέπασε φυσικά θα πάνε χαμένα.
 
Καλησπέρα παιδιά σε όλους δεν μπήκα καθόλου για να σας απαντήσω νωρίτερα. Το βαμβάκι το έβγαλα παιδιά εντάξει μού είπε και ο άντρας μου ότι δεν κάνει να τα σκεπάζει.

Έλενα πότε η κανάρα κάθισε για τα καλά (όπως αλλιώς το λέμε βιδώθηκε) στη φωλιά; Για να υπολογίσουμε πότε να περιμένεις αφίξεις! 😉
Αλικη μεχρι στιγμη η καναρα μου εχει 4 αυγα. Σημερα δεν μου εκανε αλλο.Χθες εκανε το 4 αυγο(πεμπτη) προχθες το 3(τεταρτη)το 2 αυγο ομως εγινε με καθυστερηση μιας μερας δηλ την(Δευτερα)και την Κυριακη το 1 αυγο. Ποτε να περιμενω αφιξεις λοιπον; Θα κανει κι αλλο αυγο λες αυριο ας πουμε; Καθεται συνεχεια στην φωλια οποτε την παρακολουθω απο το 3 της αυγο(τεταρτη 11/3)δηλαδη
 
καθεται συνεχεια στην φωλια οποτε την παρακολουθω απο το 3 της αυγο(τεταρτη 11/3)δηλαδη
Αφού κάθεται μόνιμα από το 3ο αυγό ΛΟΓΙΚΑ 25 Μαρτίου (που είναι και εθνική γιορτή!) να περιμένεις αφίξεις! Ο πόμπιρας στο τέταρτο αυγό θα αρχίσει να βγαίνει την επόμενη μέρα... Αυτές τις μέρες όμως δε θα τα ενοχλείς, ούτε θα σηκώνεις την κανάρα για να δεις αν βγήκε κάποιο μωρό. Θα την παρακολουθείς από μακριά, αν βγει από τη φωλιά πήγαινε και κρυφοκοίταξε! 😉 23 Μαρτίου ξεκίνα να δίνεις κάθε μέρα αυγοτροφή ή αυγό! 😉 Με το καλό Έλενα!
 
καλησπερα παιδιά σας γράφω για το ζευγαρακι μου που αναγκαστικα να τα ξαναβαλω το χωρισμα γιατι ο αρσενικος την ενοχλει πηγαινοντας στην φωλια και την σηκωνει και''μεις μη τι αλλο θελουμε την καναρα να πλαγιαζει για να πανε ολα καλα.
 
Αν την ενοχλεί βάλε το χώρισμα. Η κανάρα κλωσάει συνέχεια; όλα καλά; :)
 
Αν την ενοχλεί βάλε το χώρισμα. Η κανάρα κλωσάει συνέχεια; όλα καλά; :)
Aλίκη μου καλημέρα και χρόνια πολλά σε ολους στο forum για σημερα που γιορταζει ολος ο ελληνικός λαός για την απελευθέρωση μας απο τους τουρκους οπως επισης κα για οσους εχουν την ονομαστικη τους εορτή. Σημερα λοιπον ηρθε ο πρωτος μου μπομπιρας απο την το ζευγαρακι μου και πεταω απο την χαρα μου😛 εβαλα αυγο και μηλο. Τους εχω χωριστα ακομα τι να κανω να το ανοιξω το χωρισμα τωρα; Και τι αλλο πρεπει να προσθεσω στην διατροφη τους;
 
Αν δεν την ενοχλουσε καλο θα ηταν να τους ειχες ηδη μαζι. Βαλτους ξανα γιατι ο πατερας πρεπει να μετεχει στην ολη διαδικασια ταισματος μαμας και νεοσσων. Παρατηρησε τη συμπεριφορα τουκαι αναλογως πραττεις. Το αυγο ειναι το #1 στη διατροφη των μωρων. Μηλαρακι εγω βαζω απο 2-3 μερα, και γυρω στην 9-10 ξεκινα σιγα σιγα και λαχανικα. Αυγο, φρεσκα σπορια και καθαρο νερακι ειναι οι συμμαχοι σου, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο :)
 
Αν δεν την ενοχλουσε καλο θα ηταν να τους ειχες ηδη μαζι. Βαλτους ξανα γιατι ο πατερας πρεπει να μετεχει στην ολη διαδικασια ταισματος μαμας και νεοσσων. Παρατηρησε τη συμπεριφορα τουκαι αναλογως πραττεις. Το αυγο ειναι το #1 στη διατροφη των μωρων. Μηλαρακι εγω βαζω απο 2-3 μερα, και γυρω στην 9-10 ξεκινα σιγα σιγα και λαχανικα. Αυγο, φρεσκα σπορια και καθαρο νερακι ειναι οι συμμαχοι σου, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο :)
Τους ειχα μαζι αλλα την ενοχλουσε και την ξεσηκωνε ο ατιμουλης απλα φοβαμαι μην κανει κατι και παθει κατι το μικρο μου και η καναρα μου. Εβαλα και μηλο να το βγαλω; Παιρνει τωρα που την παρακολουθω και το ταιζει. Απο τι διαβασα σε αλλους τους προτεινουν απο την στιγμη που ειναι λιγο ατιμος ο αρσενικος να τους ενωσουν στην 5 με 6 μερα το χωρισμα ειναι καγκελο και εχουν οσο τους επιτρεπετε επαφη καθετε στο κλαδι ομως ηρεμος και τους παρακολουθει τον λυπαμαι ομως κιολας αχ δεν ξερω βρε παιδια 😳
 
Συμφωνώ με την Μύρα. Και σήμερα μέρα που είναι έχεις χρόνο για παρατήρηση! Βγάλε το χώρισμα και παρατήρησε τη συμπεριφορά του.

Μήλο αφού έβαλες και το τάισε άστο τώρα.. Ελπίζω να μην πειράξει το μικρό.
 
Συμφωνώ με την Μύρα. Και σήμερα μέρα που είναι έχεις χρόνο για παρατήρηση! Βγάλε το χώρισμα και παρατήρησε τη συμπεριφορά του.

Μήλο αφού έβαλες και το τάισε άστο τώρα.. Ελπίζω να μην πειράξει το μικρό.
Γιατι να το πειραξει το μικρο; Ενταξει το εβγαλα το χωρισμα θα δω πως θα αντιδρασει και αναλογως θα πραξω προφανως ουτε και αυγοτροφη κανει τωρα που εχω στην καταψυξη να βαλω. Ποτε να αρχισω να δινω λαχανικα και φρουτα εφοσον βγουν και τα αλλα 2?

ΑΧ τρελαινομαι που βλεπω να το ταιζει χριστε μου πρωτη φορα το ζω αυτο και εχω παθει πλακα! Σιγουρα δεν θα κανει ο αρσενικος να την αναστατωσει παιδια ετσι;
 
Γιατι να το πειραξει το μικρο; Ενταξει το εβγαλα το χωρισμα θα δω πως θα αντιδρασει και αναλογως θα πραξω
ΑΧ τρελαινομαι που βλεπω να το ταιζει χριστε μου πρωτη φορα το ζω αυτο και εχω παθει πλακα! Σιγουρα δεν θα κανει ο αρσενικος να την αναστατωσει παιδια ετσι;
Μερικοί αρσενικοί είναι επιθετικοί με τα μικρά. Γι αυτό παρακολούθησε την συμπεριφορά του από μακριά και διακριτικά όπως πάντα!

προφανως ουτε και αυγοτροφη κανει τωρα που εχω στην καταψυξη να βαλω. Ποτε να αρχισω να δινω λαχανικα και φρουτα εφοσον βγουν και τα αλλα 2?
Τι αυγοτροφή τους έχεις στην κατάψυξη; Τώρα που είναι τόσο μικρά καλό είναι να δίνεις σκέτο καλοβρασμένο αυγό.
 
Back
Top