Αναπαραγωγή Τι λετε, κανω καλα που θελω να τους ζευγαρωσω;

Μερικοί αρσενικοί είναι επιθετικοί με τα μικρά. Γι αυτό παρακολούθησε την συμπεριφορά του από μακριά και διακριτικά όπως πάντα!


Τι αυγοτροφή τους έχεις στην κατάψυξη; Τώρα που είναι τόσο μικρά καλό είναι να δίνεις σκέτο καλοβρασμένο αυγό.
τσακωθηκαν λιγο γιατι πηγαν να φανε απο την ιδια ταιστρα πηγε παρατηρησε λιγο το μικρο και καθεται στο κλαδι την αυγοτροφη που εφτιαξα εγω{συνταγη σου].
 
τσακωθηκαν λιγο γιατι πηγαν να φανε απο την ιδια ταιστρα πηγε παρατηρησε λιγο το μικρο και καθεται στο κλαδι την αυγοτροφη που εφτιαξα εγω{συνταγη σου].
Θα τα ξαναβρούν...
 
Και ταιριασμένο ζευγάρι να είναι, να έχουν και μικρά δηλαδή, πάλι υπάρχει η περίπτωση να
τσακωθούν για κάτι καινούργιο, φαγώσιμο.

Όντως! Λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η επώαση στο δεύτερο ζευγάρι, είχα βάλει δύο θήκες με μπρόκολο και το θηλυκό επιτέθηκε στον αρσενικό(μιλάμε για άγρια επίθεση όχι αστεία) επειδή πήγε να φάει από τη δική της ταίστρα και όχι από την δική του! Μετά από λίγα λεπτά την τάιζε στο στόμα...
 
καλημερα το ζευγαρακι μου καλα αφου σηκωνομουν την νυχτα για να τα παρακολουθω τωρα ηθελα ναδω αν εσκασε και το αλλο αλλα ειναι καθισμενη. Δεν θελω να την ενοχλω καποια στιγμη θα σηκωθει.
 
καλημερα το ζευγαρακι μου καλα αφου σηκωνομουν την νυχτα για να τα παρακολουθω τωρα ηθελα ναδω αν εσκασε και το αλλο αλλα ειναι καθισμενη. Δεν θελω να την ενοχλω καποια στιγμη θα σηκωθει.
Σίγουρα θα σηκωθεί... Οπότε θα μπορέσεις να δεις.
 
καλημερα το ζευγαρακι μου καλα αφου σηκωνομουν την νυχτα για να τα παρακολουθω τωρα ηθελα ναδω αν εσκασε και το αλλο αλλα ειναι καθισμενη. Δεν θελω να την ενοχλω καποια στιγμη θα σηκωθει.
Bιώνεις μια πανέμορφη και πρωτόγνωρη εμπειρία... Η 1η φωλιά είναι αυτή που μένει ανεξίτηλα στη μνήμη. Πιθανότατα θα είναι και αυτή που θα σου βάλει γερά το ''μικρόβιο'' ... Καλή συνέχεια!
 
Bιώνεις μια πανέμορφη και πρωτόγνωρη εμπειρία... Η 1η φωλιά είναι αυτή που μένει ανεξίτηλα στη μνήμη. Πιθανότατα θα είναι και αυτή που θα σου βάλει γερά το ''μικρόβιο'' ... Καλή συνέχεια!
Έτσι ακριβώς τα είδα και τα μικρουτσικα χθες το μεσημέρι βγήκε και το άλλο και αυτό που αντίκρισα θα μου μείνει αξέχαστο

Υπάρχουν μέσα στην φωλιά αλλα 2 αυγά δεν ξέρω αν έσκασε Και το άλλο χθες το βράδυ η ξημέρωμα πάντως είναι 2 τα πουλάκια. Ο αρσενικός και αυτός καλός απλά την μαλώνει άνοιγει τα φτερά μπροστά της όταν βγαίνει από την φωλιά νομίζω ότι την κυνηγάει μήπως χρειάζεται να βάλω και άλλη φωλιά; Η ακόμα νωρίς ίσως ζευγαρωσουν ξανά;
 
Ακόμη είναι πολύ νωρίς για να βάλεις άλλη φωλιά. Πιθανά, ο υπερήφανος μπαμπάς, πιέζει τη μητέρα να μένει στη φωλιά για να κλωσσάει τα υπόλοιπα αυγά και να ζεσταίνει τα μικρούλια.
 
Καλημέρα σας τα αλλα 2 αυγουλακια δεν θα σκάσουν πιστεύω είναι 18 μέρες.Ααντιλήφθηκα ότι τα μικρά δεν τα δίνει το κρόκο του αυγού το γύρω γύρω ταΐζεικαι έβαλα. Και αυγοτροφη Είπαμε μετά από μια βδομάδα δίνω λαχανικά και φρούτα αν και το μήλο το δίνει από την πρώτη μέρα είναι 5 ημερών! Αν μπορέσω χωρίς να τα ανησηχησω θα σας τα δείξω
 
Και κάτι άλλο τα αυγά να τα βγάλω από την φωλιά που είναι ασπορα η να τα αφήσω εκεί μέχρι πότε;
 
Καλημέρα σας τα αλλα 2 αυγουλακια δεν θα σκάσουν πιστεύω είναι 18 μέρες.Ααντιλήφθηκα ότι τα μικρά δεν τα δίνει το κρόκο του αυγού το γύρω γύρω ταΐζεικαι έβαλα. Και αυγοτροφη Είπαμε μετά από μια βδομάδα δίνω λαχανικά και φρούτα αν και το μήλο το δίνει από την πρώτη μέρα είναι 5 ημερών! Αν μπορέσω χωρίς να τα ανησηχησω θα σας τα δείξω
Ότι θέλει ας τα δώσει.. Το αυγό έτσι η αλλιώς είναι πολύτιμο στην διατροφή τους.
Και το μήλο με σύνεση... και δε χρειάζεται να τα ανησυχήσεις... κάποια στιγμή θα εμφανιστούν.
Και κάτι άλλο τα αυγά να τα βγάλω από την φωλιά που είναι ασπορα η να τα αφήσω εκεί μέχρι πότε;
Λίγες (μια δυο) μέρες ακόμη... χρειάζονται ως στήριγμα των μικρών για τις 4-6 πρώτες μέρες τους.
 
Καλό απόγευμα παιδιά σε ολους στο forum, οι νεοσσοι μου ειναι μια χαρα τους και οι γονεις το ιδιο τσακωνονται βεβαια αυτο δεν το''χουν κοψει αλλα ειναι καλοι τα προσεχουν βρισκομαστε στην 7 μερες ζωης τους με 1 μερα διαφορα το ενα μετο αλλο αφου ειναι 2 οινεοσσοι, διαβασα λιγο τις κινησεις που πρεπει να κανω οπως να καθαρισω την φωλια να δινω και αλλες τροφες εκτος απο αυγο μηλο ειναι μηπως λιγο νωρις ακομα;
 
Καλό απόγευμα παιδιά σε ολους στο forum, οι νεοσσοι μου ειναι μια χαρα τους και οι γονεις το ιδιο τσακωνονται βεβαια αυτο δεν το''χουν κοψει αλλα ειναι καλοι τα προσεχουν βρισκομαστε στην 7 μερες ζωης τους με 1 μερα διαφορα το ενα μετο αλλο αφου ειναι 2 οινεοσσοι, διαβασα λιγο τις κινησεις που πρεπει να κανω οπως να καθαρισω την φωλια να δινω και αλλες τροφες εκτος απο αυγο μηλο ειναι μηπως λιγο νωρις ακομα;
Άμα ταΐζουν οι γονείς η μέρες της διαφοράς μπορεί να γίνουν πολλές (πραγματικά πολλές)... Στη μια - δυο θα έχουν πρόβλημα;
 
οπως να καθαρισω την φωλια να δινω και αλλες τροφες εκτος απο αυγο μηλο ειναι μηπως λιγο νωρις ακομα;
Έχεις βάλει στη φωλιά τσόχα; Πριν την χτίσει η κανάρα;
Όσον αφορά τη διατροφή κάθε μέρα μπορείς να δίνεις και από κάτι διαφορετικό αλλά με μέτρο και πάντα καλά πλυμένο και στεγνωμένο! Ραδίκι, ζοχό, σπανάκι, μπρόκολο, κουνουπίδι, μήλο κτλ :)
 
Έχεις βάλει στη φωλιά τσόχα; Πριν την χτίσει η κανάρα;
Όσον αφορά τη διατροφή κάθε μέρα μπορείς να δίνεις και από κάτι διαφορετικό αλλά με μέτρο και πάντα καλά πλυμένο και στεγνωμένο! Ραδίκι, ζοχό, σπανάκι, μπρόκολο, κουνουπίδι, μήλο κτλ :)
καλησπερα Αλικη. Ναι ειχα βαλει τσοχα, αν και απ''οτι ειδα δεν ειναι πολυ βρωμικη η φωλια. Μπορω ομως αφοβα να την αλλαξω την τσοχα; Τα μικρουλια ολο κοιμουνται και καθε μερα τα παρακολουθω μεγαλωσαν βεβαια 8 ημερων σημερα😳. Και κατι ακομα{επειδη ειναι μαζι το ζευγαρι θα χρειαστει να βαλω κι αλλη φωλια ισως την αλλη βδομαδα η αυτο θα το δω απο την συμπεριφορα τους;}παντως τσακωνονται αρκετα και η καναρα μαλιστα δεν τον χαριζει😡 αλλα δεν ειναι εντονος ο καυγας τους!
 
Έλενα δε θα βγάλεις την τσόχα.. Θα βγάλεις το νήμα ώστε να μείνει η φωλιά μόνο με την τσόχα.. Αν τσακώνονται πολύ και έντονα ίσως πρέπει να τα χωρίσεις.. Ο αρσενικός ταίζει τα μικρά; Όσο για την απορία σου για την μετάβαση στη δεύτερη γέννα διάβασε αυτό Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη , Πως θα γίνει η μετάβαση από την πρώτη γέννα στην δεύτερη; και αν δεν καλυφθείς ρώτα μας ξανά!
 
Καλησπερα φτεροπαρεα χρονια πολλα σε ολους τους φιλους και χριστος ανεστη, εχω καποιο διαστημα να σας ενημερωσω για την οικογενεια των καναρινιων μου να σας πω νεα, ειμαστε 20 ημερων και ηδη τρωμε μονοι μας. Τωρα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να βαλω αλλη φωλια και να βαλω αλλη η να τις εχω και τις δυο;η καναρα μου ειναι καλα ο αρσενικος την κελαηδαει και αυτος λιγο επιτιθεται στα μικρα μαλλον ειναι ετοιμα για 2 κυκλο αναπαραγωγης; Ειναι νωρις να τα χωρισω απο τους γονεις;
 
Χρόνια πολλά Έλενα, αν σου πω πριν λίγο ήθελα να γράψω στο θέμα σου να ρωτήσω;
Πολύ χαίρομαι, να σου ζήσουν τα νέα μέλη και για συμβουλές, αναμείνατε :)
 
Χρόνια πολλά Έλενα, αν σου πω πριν λίγο ήθελα να γράψω στο θέμα σου να ρωτήσω;
Πολύ χαίρομαι, να σου ζήσουν τα νέα μέλη και για συμβουλές, αναμείνατε :)
ευχαριστω ευχαριστω πολυ Μαρια μου ειμαι πολυ ξετρελαμενη παντως... Θα τα βγαλω φωτο να τα δειτε μοιαζουν τον πατερα κατασπρα και με βουλες γκρι ενω η μανα κατακιτρινη:D
 
Back
Top