Γενικά Με φωνάζουν Mango

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Το νέο μέλος ήρθε στα χέρια μου από χτες και είναι ένα γλυκητατο πλάσματακι μόλις 60 ημερων και κάτι.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι πολυυυ χάδίάρης, περίεργος (θέλει να βλέπει και να επεξεργαζεται τα παντα όπως κάθε νινι της ηλικίας του) και είναι καλοφαγάς.
Δοκιμάζει τα πάντα, δεν λέει όχι σε τίποτα και με κάνει άπειρα χαρουμενη αυτό :D
Σε αντίθεση με το λάθος που είχα κάνει με τον Μελουκο και δεν άφηνα το παιδί και τον παπαγαλο να γνωριστούνε από μικρά με αποτέλεσμα να φοβάμαι μην βάλει ο μικρός δάχτυλο στο κλουβι, αυτή τη φορά τους γνώρισα αμέσως.
Εσκυψα ήρεμα και το μικρο ταλιμπανακι μου (ο γιος μου 1.5 χρονων) τον χαιδεψε απαλά στο κεφαλακι.
Το πρωί τον ταισε φρυγανια γιατί θεωρησε ότι έπρεπε να φαει και ο Μανγκο και τώρα σταφύλια.
Την πρώτη μέρα που τον πήρα (χτες δηλαδη) του εβαλα λίγο νερό σε ένα πιατακι και άρχισε αμέσως να πλατσουριζει το παπάκι.
Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι ότι έκανες φωνουλες σαν να θέλει κρεμουλα.
Του εβρασα λοιπόν λίγο νερό και έβαλα μέσα κουακερ και λίγη μπανανα και το έκανα στο μουλτι και του έδινα με το καλαμάκι και έκανε όπως όταν τα μωρά τρώνε κρέμα (με τα φτεράκια του κλπ).
Τώρα έστειλα αμέσως μήνυμα στον εκτροφεα (βέβαια μου είχε πει ότι ακόμα ζητούσε και του εδινε καμία φορά αλλά όχι κάθε μερα), εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παπαγαλινι θέλει ακόμα λίγη κρεμουλα.
Όμως τώρα έχω αγχωθει και λίγο μήπως του έδωσα πολύ οπότε περιμένω να μου πει λεπτομέρειες.
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-01-04.06.20.webp
    PicsArt_08-01-04.06.20.webp
    9,4 KB · Προβολές: 90
  • PicsArt_08-02-06.52.16.webp
    PicsArt_08-02-06.52.16.webp
    10,5 KB · Προβολές: 99
  • PicsArt_08-02-06.54.28.webp
    PicsArt_08-02-06.54.28.webp
    10,4 KB · Προβολές: 91
  • PicsArt_08-02-06.55.06.webp
    PicsArt_08-02-06.55.06.webp
    9 KB · Προβολές: 92
  • PicsArt_08-01-04.06.45.webp
    PicsArt_08-01-04.06.45.webp
    9,4 KB · Προβολές: 79
Λίγες ακόμα φώτο.
Στην τελευταία φαίνεται ο προλοβος, κν μπορείτε να μου πείτε αν φαίνεται κάτι ανησυχητικό γιατί μου έχω αγχωθει πολύ.
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-02-06.58.33.webp
    PicsArt_08-02-06.58.33.webp
    10,3 KB · Προβολές: 74
  • PicsArt_08-02-06.57.44.webp
    PicsArt_08-02-06.57.44.webp
    26,7 KB · Προβολές: 74
  • PicsArt_08-02-07.03.15.webp
    PicsArt_08-02-07.03.15.webp
    9,3 KB · Προβολές: 74
  • PicsArt_08-02-07.02.37.webp
    PicsArt_08-02-07.02.37.webp
    19,5 KB · Προβολές: 77
  • PicsArt_08-02-07.04.41.webp
    PicsArt_08-02-07.04.41.webp
    10 KB · Προβολές: 75
Να τον χαίρεσαι! Από ότι κατάλαβα πρόκειται για αρσενικό; Ξεχωρίζει από κάπου το φύλο του σε τόσο μικρή ηλικία; Είναι ένα κουκλί! Ειλικρινά με μάγεψε η ομορφιά του!
 
Αργκ, τι έρωτας ειναι τουτος; Τι ΚΟΥΚΛΑΚΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ; Τι μπουλουκομπουκίτσα;
Αν εννοεις το κενο στην κοιλιτσα του μήπως δεν εχει ακομα ολοκληρωθεί το φτερωμά του και βγαζει ακομα πουπουλάκια; Μήπως έκανε μαμ , το φτέρωμα είναι λίγο ακόμα και φουσκωσε ο προλοβάκος και φαίνεται; Παντως το πουλακι φαινεται ζωντανό, χαρούμενο και... ετοιμο για διαολιες.
 
Να τον χαίρεσαι! Από ότι κατάλαβα πρόκειται για αρσενικό; Ξεχωρίζει από κάπου το φύλο του σε τόσο μικρή ηλικία; Είναι ένα κουκλί! Ειλικρινά με μάγεψε η ομορφιά του!

Σύμφωνα με την μετάλλαξη είναι αρσενικό, τώρα θα δείξει 😀 😛

Ωωω σας ευχαριστούμε όλους για τα σχόλια!

Αργκ, τι έρωτας ειναι τουτος; Τι ΚΟΥΚΛΑΚΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟ; Τι μπουλουκομπουκίτσα;
Αν εννοεις το κενο στην κοιλιτσα του μήπως δεν εχει ακομα ολοκληρωθεί το φτερωμά του και βγαζει ακομα πουπουλάκια; Μήπως έκανε μαμ , το φτέρωμα είναι λίγο ακόμα και φουσκωσε ο προλοβάκος και φαίνεται; Παντως το πουλακι φαινεται ζωντανό, χαρούμενο και... ετοιμο για διαολιες.

Τώρα με πήρε τηλέφωνο ο εκτροφεας και μου είπε ότι δεν θέλει κρέμα και δεν θα το έδινε αν δεν ήταν έτοιμο γιατί το ταισμα θέλει εμπειρία και χρόνο.
Μου είπε ότι θέλει συγκεκριμένη θερμοκρασία κλπ και πολύ προσοχή.
Αφού τρώει σπόρους και φρουτακια κλπ δεν χρειάζεται κρέμα από τη στιγμή που έχει απογαλακτιστει.

Εσείς τι πιστεύετε;
Μπορώ να του φτιάχνω κάτι σαν κρέμα;
Εννοώ ποια η διαφορά να φαει μπανανα έτσι και ποια η διαφορά να την φαει σε μορφή κρέμας;
 
Η κρέμα είναι περιεργη περίπτωση γιατι οι θερμοκρασίες της πρεπει να ειναι αυστηρα μεσα σε όρια 1-2 βαθμων αλλιως μπορει να καεί ή να παγώσει στο προλοβάκι του. Θα έλεγα αφού ο εκτροφέας σου προτεινε να μην του δίνεις να του φτιαξεις κατι να φαει μονος ιδιως αν δεν εχεις εμπειρία στο τάισμα.
 
Απλά αν μου ζητάει κρέμα πως να κάνω ότι δεν το καταλαβαίνω;
Τον λυπάμαι.
Σήμερα έκανε συνέχεια μια φωνουλα σαν να ζητούσε κάτι μέχρι που μου έκοψε και του έφτιαξα αυτή την "κρεμα" και μετά καθάρισε τα φτεράκια του και κοιμηθηκε χαρούμενος.
 
Πανέμορφο το "παπάκι" σας, κουκλί, να το χαίρεστε!
Εκεί που φαίνεται το δερματάκι του είναι βρεγμένο νομίζω οπότε είναι φυσιολογικό μην ανησυχείς.
Ναι φτιάχνε του κάτι από τα τρόφιμα που θα τρώει μαλακά τύπου κρέμα, να του καλύπτεις την ψυχολογική του ανάγκη. Ο εκτροφέας εννοεί την κρέμα αυτή καθ' εαυτή ως πλήρη τροφή και έχει δίκιο. Λίγο κάτι μαλακό για να ξεπερνάει την ανάγκη του για γούτσου-γούτσου δίνε του.
Να σας ζήσει!
 
Το νέο μέλος ήρθε στα χέρια μου από χτες και είναι ένα γλυκητατο πλάσματακι μόλις 60 ημερων και κάτι.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι πολυυυ χάδίάρης, περίεργος (θέλει να βλέπει και να επεξεργαζεται τα παντα όπως κάθε νινι της ηλικίας του) και είναι καλοφαγάς.
Δοκιμάζει τα πάντα, δεν λέει όχι σε τίποτα και με κάνει άπειρα χαρουμενη αυτό :D
Σε αντίθεση με το λάθος που είχα κάνει με τον Μελουκο και δεν άφηνα το παιδί και τον παπαγαλο να γνωριστούνε από μικρά με αποτέλεσμα να φοβάμαι μην βάλει ο μικρός δάχτυλο στο κλουβι, αυτή τη φορά τους γνώρισα αμέσως.
Εσκυψα ήρεμα και το μικρο ταλιμπανακι μου (ο γιος μου 1.5 χρονων) τον χαιδεψε απαλά στο κεφαλακι.
Το πρωί τον ταισε φρυγανια γιατί θεωρησε ότι έπρεπε να φαει και ο Μανγκο και τώρα σταφύλια.
Την πρώτη μέρα που τον πήρα (χτες δηλαδη) του εβαλα λίγο νερό σε ένα πιατακι και άρχισε αμέσως να πλατσουριζει το παπάκι.
Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι ότι έκανες φωνουλες σαν να θέλει κρεμουλα.
Του εβρασα λοιπόν λίγο νερό και έβαλα μέσα κουακερ και λίγη μπανανα και το έκανα στο μουλτι και του έδινα με το καλαμάκι και έκανε όπως όταν τα μωρά τρώνε κρέμα (με τα φτεράκια του κλπ).
Τώρα έστειλα αμέσως μήνυμα στον εκτροφεα (βέβαια μου είχε πει ότι ακόμα ζητούσε και του εδινε καμία φορά αλλά όχι κάθε μερα), εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παπαγαλινι θέλει ακόμα λίγη κρεμουλα.
Όμως τώρα έχω αγχωθει και λίγο μήπως του έδωσα πολύ οπότε περιμένω να μου πει λεπτομέρειες.
Αχχχ ο βουτηρουλης μας χιχιχιι ειναι αστερακιιι🙂
 
Πανέμορφο το "παπάκι" σας, κουκλί, να το χαίρεστε!
Εκεί που φαίνεται το δερματάκι του είναι βρεγμένο νομίζω οπότε είναι φυσιολογικό μην ανησυχείς.
Ναι φτιάχνε του κάτι από τα τρόφιμα που θα τρώει μαλακά τύπου κρέμα, να του καλύπτεις την ψυχολογική του ανάγκη. Ο εκτροφέας εννοεί την κρέμα αυτή καθ' εαυτή ως πλήρη τροφή και έχει δίκιο. Λίγο κάτι μαλακό για να ξεπερνάει την ανάγκη του για γούτσου-γούτσου δίνε του.
Να σας ζήσει!

Ναι ναι αυτό ακριβώς εννοώ το γούτσου-γούτσου.
Αλλά αν του φτιάξω πάλι λίγη κρεμουλα στο μουλτι με αυγο και κουακερ ή κάτι τέτοιο πρέπει πάλι να προσέχω θερμοκρασία;
Είμαι σίγουρη ότι αύριο θα μου ζητήσει πάλι με τη φωνουλα του και δεν θα αντέξω να του αρνηθω.
 
Αλλά αν του φτιάξω πάλι λίγη κρεμουλα στο μουλτι με αυγο και κουακερ ή κάτι τέτοιο πρέπει πάλι να προσέχω θερμοκρασία;
Να του δίνεις πολύ μικρές ποσότητες, να την τρώει μόνο του στην ουσία, δεν θα την βάζεις στον πρόλοβο όπως κάνουμε με την κρέμα.
Τρώγοντάς την μόνο του, ολοκληρώνεται η διαδικασία ολόκληρη της κατάποσης, δεν στέκει στον πρόλοβο το προϊόν.
 
Ναι ναι αυτό ακριβώς εννοώ το γούτσου-γούτσου.
Αλλά αν του φτιάξω πάλι λίγη κρεμουλα στο μουλτι με αυγο και κουακερ ή κάτι τέτοιο πρέπει πάλι να προσέχω θερμοκρασία;
Είμαι σίγουρη ότι αύριο θα μου ζητήσει πάλι με τη φωνουλα του και δεν θα αντέξω να του αρνηθω.
Να του δίνεις πολύ μικρές ποσότητες, να την τρώει μόνο του στην ουσία, δεν θα την βάζεις στον πρόλοβο όπως κάνουμε με την κρέμα.
Τρώγοντάς την μόνο του, ολοκληρώνεται η διαδικασία ολόκληρη της κατάποσης, δεν στέκει στον πρόλοβο το προϊόν.

Αν του δώσω με το κουτάλι δεν θέλει, θέλει σε στυλ συριγγας για να ηρεμει.
Πως θα ξέρω αν πάει στον προλοβο;
 
Θα την τοποθετείς στην άκρη, μπροστά- μπροστά στο στόμα του και θα το αφήνεις να αλέθει με την γλώσσα του.

Α εκει του την έβαζα και την έκανε με. Τη γλωσσιτσα του και την καταπίνε.
Οπότε δεν μας νοιάζει η θερμοκρασία έτσι ε;
Τότε γιατί φαινοταν φούσκωμενος ο προλοβος;
Ή ηταν ιδέα μου;

*αχ τι θα έκανα χωρίς εσάς; Θα είχα λαλησει.
 
Τότε γιατί φαινοταν φούσκωμενος ο προλοβος;
Δεν ξέρω, δεν θέλουμε όμως να γεμίζει ο πρόλοβος με ακατάλληλης θερμοκρασίας τροφή γιατί παραμένει εκεί και δημιουργούνται μύκητες.
Πολύ μικρές ποσότητες να του δίνεις.
 
Back
Top