Ασθένειες Μηπως ειναι εγκεφαλικο;

Mikrosektrofeas

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας φιλοι μου χθες το βραδυ καθως περνουσα απο ενα μαγαζι της γειτονιας πηγα να το το καναρινι που ειχε ο μαγαζατορας. Οταν το ειδα ηταν μεσα στην φαιστρα ακουνητο. Τον ρωτησα τι εχει και μου απαντησε οτι δεν ξερει και οτι η συμπεριφορα του τις τελευταιες μερες ειναι καπως περιεργη δηλαδη οτι καθεται ξαπλωμενο στον πατο του κλουβιου οταν πεταει καθεται στο στηριγμα που του εχει αλλα πεφτει κατευθειαν σαν να ειναι μεθυσμενο. Το επιασα και εξετασα τα φτερα και τα ποδια του για να δω αν εχει καποιο χτυπημα αλλα τιποτα τα περιτοματα του ειναι καπως σκουροχρωμα. Ο καταστηματαρχης φαινετα οτι δεν το προσεχαι καθολου και μου ειπε οτι αμα θελω να το παρω εγω το λυπηθηκα και χωρις δευτερη σκεψη το πηρα. Του εβαλα στο νερο του το AIDONINE solution μηπως εχει καποια ασθενεια η εχει ελλειψη καποιας βιταμινη. Μηπως ειναι εγκεφαλικο και αν ειναι ειναι κολλητικο περιμενω απαντησεις ευχαριστω.
 

απ οτι ξερω κ απο οσα γραφει και στο πιο πανω λινκ,το aidonine ειναι τονωτικο, για το πυρωμα και το κελαηδισμα.

το να παρουμε απο καπου ενα αρρωστο πουλι ειναι παρακινδυνευμενο :

Α)για τα υπολοιπα πουλια μας

Β) κ βασικοτερο,οτι το πουλι ενδεχομενως να υποφερει.

με το να κανουμε πειραματα δεν το βοηθαμε σε τιποτα.

αν μπορεις να το πας σ ενα γιατρο για μια εμπεριστατωμενη εξεταση ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις γι αυτο.

προφανως η προθεση σου ηταν καλη ωστε να το παρεις απο κει, αλλα η λυπη απο μονη της δεν νομιζω οτι μπορει να φερει κ τοσο ουσιαστικα αποτελεσματα για μια αρρωστη υπαρξη.
 
https://community.petbirds.gr/threads/Να-δώσω-το-pterophene-solution-της-tafarm.6347/

απ οτι ξερω κ απο οσα γραφει και στο πιο πανω λινκ,το aidonine ειναι τονωτικο, για το πυρωμα και το κελαηδισμα.

το να παρουμε απο καπου ενα αρρωστο πουλι ειναι παρακινδυνευμενο :

Α)για τα υπολοιπα πουλια μας

Β) κ βασικοτερο,οτι το πουλι ενδεχομενως να υποφερει.

με το να κανουμε πειραματα δεν το βοηθαμε σε τιποτα.

αν μπορεις να το πας σ ενα γιατρο για μια εμπεριστατωμενη εξεταση ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις γι αυτο.

προφανως η προθεση σου ηταν καλη ωστε να το παρεις απο κει, αλλα η λυπη απο μονη της δεν νομιζω οτι μπορει να φερει κ τοσο ουσιαστικα αποτελεσματα για μια αρρωστη υπαρξη.

ναι, αλλά καλύτερα απ'ότι να το άφηνε στον καταστηματάρχη, που όπως ειπώθηκε δεν το πρόσεχε και καθόλου..
Τουλάχιστον έτσι έχει και μια ευκαιρία να ζήσει..
Μπράβο για την πράξη σου, κι εγω θα σε συμβουλευα να πας σε γιατρό άμεσα..
 
μυριαμ για μενα το να φροντιζεις ενα πλασμα, με λαθος (ενδεχομενως ) τροπο κ το ν αδιαφορεις γι αυτο, ειναι πολυ κοντα...
🙄
με υποθεσεις απο μακρυα, ειναι πολυ.." μαγικο" να πεσει καποιος μεσα κ να εχει μια θεραπεια αποτελεσμα 😕
 
Ευχαριστω παιδια αλλα δεν μπορω να το παω σε γιατρο και σημερα το ειδα χειροτερα καμια αλλη συμβουλη ευχαριστω.
 
Κακώς πήρες τότε ένα πουλί που χρειαζόταν άμεση η ιατρική φροντίδα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές. Θεωρώ πώς ήταν επιπόλαιη η ενέργεια σου να το πάρεις εξαρχής.
 
Παιδια τελικα το πουλακι σημερα το ειδα καλυτερα αφου πετουσε και καθοταν πανω στα ξυλακια σταθερα. Ειναι γενικα καλυτερα απο τις αλλες μερες ευχαριστω παντως πολυ για την βοηθεια. Και σταυρο δεν μπορουσα να το αφησω εκει αφου ο ιδιοκτητης του μου ειπε πως αν δεν το επαιρνα εγω θα το πετουσε. Τι να κανα;
 
Back
Top