Αναπαραγωγή Μηπως προμηνυεται αναπαραγωγη;

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
Γεια σας και απο εμενα παιδια και συγχαρητηρια για την δουλεια του forum σας! Ειμαι ιδιοκτητης 2 lovebird (blue masked) αν αυτο εχει σημασια. Υποτηθεται οτι ειναι αρσενικο θηλυκο οπως μου ειπε φιλος που ασχολειται καιρο και ο οποιος μου εδωσε το δευτερο πουλακι 2 μηνες πριν (θυληκο), το αλλο το εχω περιπου 1,5 χρονο.
Να σας εξηγησω τωρα οτι τις τελευταιες δυο τρεις μερες παρατηρω περιεργη συμπεριφορα απο τα πουλακια. Δηλαδη το ενα ακολουθει το αλλο συνεχεια το ενα ταιζει το αλλο συνεχεια επισης ακουω κελαηδισματα που δεν εχω ξανακουσει απο αυτα τα πουλια. Βλεπω επισης το ενα να ανοιγει λιγο τα φτερα του να φουσκωνει διπλα στο αλλο και να γουργουριζει για ωρα μεχρι να του δωσει λιγο σημασια, και τελος πριν λιγη ωρα πιυ γυρισα σπιτι το ενα ηταν πανω στο αλλο αλλα οταν νε ειδαν σταματησαν να κραζουν διοτι τα ακουγα απο εξω μειναν ετσι το ενα πανω στο αλλο κανα λεπτο και μενα χωρισαν. Αυτα τα λιγα ελπιζω να μην σας κουρασα! Τα φωτα σας παρακαλω
 
Χεχε τα έπιασες επί τω έργω μάλλον...
Νομίζω το καταλαβαίνεις κι εσύ ότι κάτι συμβαίνει...
Το θέμα είναι εσύ τί σκέφτεσαι να κάνεις; Το έχεις σκεφτεί για αναπαραγωγή, αν και αγοράζοντας και δεύτερο μάλλον ναι...
 
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου! Θα σου απαντησω ειλικρινα και θα σου πω το εξης: το μορτακο που λεω οτι εχω εναμιση χρονο τον εξημερωσα και ηταν ολη μερα μαζι μου οσο ειμαι σπιτι αλλα ελειπα και καποιες ωρες, μπορει να ημουν κουρασμενος να ειχα κατι να κανω και λεω κριμα ειναι ας παρω ενα ακομα. Ειχα κανει μια προσπαθεια κατα τον οκτωβρη με ενα πουλακι αλλα μετα την καραντινα μαλωναν πολυ και το εδωσα πισω. Τωρα με αυτο ταιριαξαν και αν ζευγαρωσουν ευχαριστως. Εμπειρια μπολικη δεν εχω αλλα ειχα για χρονια καναρινια με γεννες κτλπ και για τους παπαγαλους διαβαζω διαρκως. Πιστευω θα τα καταφερω. Προτεινεις κατι; Επισης διακρινω λαιμαργια τις τελευταιες μερες. Τρωνε πολυ και τα παντα
 
Καλώς ήρθες και να σου ζήσουν!
Δεν γίνεται να κάνεις λάθος με τα lovebirds, είναι αχαλίνωτα :)
Αν τα έχεις μέσα στο σπίτι, μπορείς να βάλεις φωλιά, ξέρεις ποια πρέπει να πάρεις;
Επίσης τρώνε ικανοποιητικά ώστε να βγάλουν σε πέρας την αναπαραγωγή; Δεν εννοώ ποσότητα αλλά και ποικιλία.
Γράψε μας τι θέλεις να κάνεις και ότι ξέρουμε θα στα πούμε.
 
Γεια σου μαρια.λοιπον στη διατροφη τους υπαρχουν σποροι καλης απο οσο ξερω εταιρειας αυγοτροφη ετοιμη καλης εταιριες παλι σουπιοκοκκαλο και καποιες βιταμινες δινω στο νερο 1,2 φορες την βδομαδα. Πιο πανω ειπα τρωνε πολυ και τα παντα. Εννοω οτι οσες προσπαθειες και να εκανα με λαχανικα φρουτα βραστο αυγο κτλπ δεν τρωγαν τπτ. Τις τελευταιες μερες τρωνε μηλο λαχανο μπροκολο, δεν ακομπανε την αυγοτροφη που τους τρελενει και εχουν φαει 2 αυγα ολοκληρα.φωλια εχω μου εδωσε φιλος αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι 1) οτι ειναι χρησιμοποιημενει (δεν ξερω αν παιζει ρολο) και 2) οτι το κλουβι εχει μονο μια πορτα πως αν προχορησει η αναπαραγωγη θα μπορω καθε λιγες μερες να βαλω τα λαχανικα τους τα αυγα τους να τους αλλαξω τροφη κτλπ; Μηπως υπαρχουν εσωτερικες;
 
Ωραία, πήραν το μήνυμα και προσέχουν την διατροφή τους. Συνέχισε να δίνεις πρασινάδες, να προτιμάς τα χορταρικά τα σκούρα πράσινα αλλά να αποφεύγεις όσα έχουν οξαλικά. Κοίταξε στο τέλος-τέλος του άρθρου να δεις ποια είναι
https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
Καλύτερα να πάρεις καινούργια φωλιά. Για το μέγεθός τους δεν υπάρχει εσωτερική. Ξύλινη πρέπει να είναι, αυτές που έχουν μεγαλύτερο ύψος παρά μήκος. Δεν την πολυστρώνουν, μπορείς να τους δώσεις μερικές κόλλες Α4 λευκές και λίγα φύλλα ξηρής δάφνης που είναι και αντιψειρικές.
Τώρα με την μία πόρτα είναι πρόβλημα για πολλούς λόγους. Πως έτσι και έχει μία πόρτα; Μήπως είναι πολύ μικρό. Γιατί αν είναι πολύ μικρό και σου βγάλουν 4-5 νεοσσούς που θα κλαρώσουν μετά; Εν τω μεταξύ το θηλυκό δεν θα έχει γυμναστεί καλά λόγω μικρών κινήσεων.
Αν δεν είναι πολύ μικρό, μήπως να έκοβες κάποιο κομμάτι πλαϊνό με κοφτάκι; Δεν χρειάζεται πολύ, ίσα για την τρύπα της εισόδου των πουλιών όχι όσο είναι όλη η φωλιά. Απλά θα πρέπει να προσέξεις να λειάνεις τις άκρες μην έχεις ατύχημα και μετά βέβαια να κλείσεις καλά το κενό γιατί τα lovebirds είναι υπ' αριθμόν ένα δραπέτες.
Τι ηλικία έχει το θηλυκό σου;
 
Ο ξύλινες σαν καινούριες δύσκολα γίνονται...
Αν είναι το κλουβί αρκετά μεγάλο,ίσως πολύ, μπορείς να βάλεις μέσα τη φωλιά. Όμως μια φωλιά εξωτερική έχει το πλεονέκτημα του εύκολου ελέγχου και της "συντήρησης" που χρειάζεται μια φωλιά παπαγάλων...
 
Το κλουβακι που τα εχω ειναι αυτο
Ωραία κάνε ένα μικρό ανοιγματάκι, στο μέγεθος της ταΐστρας περίπου, αφού πάρεις την φωλιά πρώτα βέβαια, για να κάνεις τα δοκιμαστικά πριν κόψεις, μήπως σου βρίσκει κάπου.
Θα έλεγα πάνω από το σημείο που είναι οι ταΐστρες της φωτογραφίας, στην μέση είναι καλά.
Μπορείς να πάρεις και κοκοφίνικα για την φωλιά και ό,τι διαλέξουν.
Εντάξει είσαι δεν έχεις κανένα θέμα με τα πουλάκια, αφού βγαίνουν και έξω, τρώνε καλά, έχουν δέσει, μόνο με το άνοιγμα του κλουβιού, όλα τ' άλλα είναι τέλεια.
Μετά βλέπουμε, να προσέχεις λίγο τις ορμές του αρσενικού να παρατηρείς, γιατί είναι επίμονοι, μην την παρενοχλεί όταν κάνει τα αυγά της. Έχε το νου σου και όλα θα πάνε καλά.
 
Οκ σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παρα πολυ. Για οτιδιποτε νεοτερο ενημερωνω και με ενημερωνεται κατι τελευταιοπου θα ηθελα να ρωτησω ειναι να βαλω φωλια απο τωρα η να περιμενω λιγο;
 
Πάρε και πάρε και ένα ελαφρύ αντιψειρικό, όπως το pinex σπρέϋ, ψέκασέ την, άφησέ την μια νύχτα ή μια μέρα έξω να ξεμυρίσει και βάλτην σε κανα δυο μέρες.
Πάρε και κάποιο υλικό, όχι όμως αυτά τα λευκά κορδόνια των καναρινιών, κάτι πιο σκληρό, όπως αυτό που σου είπα, ή χόρτο από αυτό που τρώνε τα κουνέλια όχι αυτό που είναι για υπόστρωμα. Βέβαια αυτό δεν σε συμφέρει, γιατί χρειάζεσαι πολύ λίγο.
 
Ολα ετοιμα απλα ενα update να κανω και να ρωτησω για τα φυλλα δαφνης τα οποια ειδα στο link καποια δαφνη ειναι βλαβερη και καποια οχι εγω τι βαζω την ξερη του εμποριου κανονικα; Επισης παρατηρησα κανα 2 μερες οτι η θυληκια αποφευγει την επαφη ο αλλος ανεβαινει συνεχεια κ η αλλη φευγει μηπως δεν ειναι ετοιμη ακομα;
 
εγω τι βαζω την ξερη του εμποριου κανονικα;
Ναι την ξηρή που βάζουμε στο φαγητό.
παρατηρησα κανα 2 μερες οτι η θυληκια αποφευγει την επαφη ο αλλος ανεβαινει συνεχεια κ η αλλη φευγει μηπως δεν ειναι ετοιμη ακομα;
Της έριξες μια ματιά μήπως είναι φουσκωμένη από κάτω; Σουπιοκόκκαλο της έχεις δώσει;
Να την παρατηρείς συνεχώς μήπως δυσκολεύεται να κάνει το αυγό της γι αυτό τον αποφεύγει.
 
Παιζει καποιο ρολο τον αν δεν μπορει να κανει το αυγο με το ζευγαρωμα; Σουπιοκοκκαλο κανονικα μεσα στο κλουβι εχω απο παντα οχι τωρα τελευταια. Θα την δω οταν γυρισω σπιτι και θα προσπαθησω να ανεβασω αρχειο
 
Παιζει καποιο ρολο τον αν δεν μπορει να κανει το αυγο με το ζευγαρωμα;
Βέβαια, αν δεν μπορεί είναι δύσκολη η κατάσταση και το πουλί νοιώθει έντονη δυσφορία, κόπωση από την προσπάθεια και είναι και επικίνδυνο.
Οπότε τι ζευγάρωμα λέμε. Αν την πιέζει πολύ θα πρέπει στο πίσω μέρος του μυαλού σου να έχεις την προοπτική να τους χωρίσεις και να έχεις διαθέσιμο κλουβί.
Ας μην τρομοκρατούμαστε αλλά διάβασε να είσαι ενημερωμένος
https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
https://community.petbirds.gr/threads/Πρόπτωση-αμάρας-των-πτηνών.28329/
 
Το πουλακι επειδη το παρατηρω καθημερινα και πολλες ωρες δεν μοιαζει κουρασμενο ουτε δυσφορια δειχνει καθε αλλο. Ειναι πολυ ζωηρο με πολυ πολυ ορεξη για φαγητο και ξεσηκωνει το σπιτι απο το μεσιμερι και μετα. Τον αλλο λυπαμε που συνεχως παει διπλα της τριβει το κεφαλι του στην πατηθρα φουσκωνει γουργουριζει και μολις ανεβαινει τρωει ακυρο

Διαθεσιμο κλουβι προς αποφυγει δυσαρεστων γεγονοτων υπαρχει παντως αν κατι δεν παει καλα εννοειτε πως θα χωριστουν
 
Back
Top