Αναπαραγωγή Μηπως προμηνυεται αναπαραγωγη;

Αυτό με το πανί... Δλδ, η διάρκεια που τα παπαγαλάκια ειναι ξύπνια, δεν ειναι ίσια με τη διάρκεια της ημέρας;
Ειναι ιση με την διαρκεια της ημερας τα ξυπναω στις 8 το πρωι και κοιμουντε κατα τις 6 7 το βραδυ μολις αρχιζουν να κουρνιαζουν τα ξανασκεπαζω
 
Ναι, βοηθάει. Βέβαια μπορεί και να παίζουν. Άσε να δούμε που το πάνε :)
Το αρσενικο σε περιοδο αναπαραγωγης κανουν καποια χαρακτηριστικη κινηση για να ζευγαρωσουν, πλησιαζουν με καποιο τροπο το θυληκο;
 
Ρίξε μια ματιά εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ρίξε μια ματιά εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μαρια ευχαριστω το βιντεο που εστειλες το ειδα το μεσιμερι γκουγκλαρωντας "male lovebird mating behavior" μου το εβγαλε. Εχω λιγο μπερδευτει οντως πρωταρης στο ειδος. Οταν ανοιξα το post μου εβλεπα να πηγαινει η δουλεια στο βατεμα του ενος πουλιου. Μετα καναν φωλια και τα δυο μαζι και μου ειπατε οτι το ενα βοηθαει το αλλο. Μεχρι εδω καλα. Χθες απογευματακι και σημερα το υποτιθεμενο αρσενικο κανει οτι και το θυληκο στο βιντεο.
 
Το άλλο τι κάνει; Τουλάχιστον να είναι ανάποδα τα φύλα και όχι δύο θηλυκά.
 
Το άλλο τι κάνει; Τουλάχιστον να είναι ανάποδα τα φύλα και όχι δύο θηλυκά.
Το αλλα βοηθαει στο "χτισιμο φωλιας" αλλα οταν το αλλο ανοιγει φτερα και γουργουριζει δεν δινει πολυ σημασια. Και εγω αυτο σκεφτηκα μηπως ειναι θυληκα και τα δυο
 
Το θέμα είναι πως και αυγά αν κάνουν, αν δεν τα δεις επί το έργο δεν θα ξέρεις ποιο τα έκανε για να σιγουρευτείς.
Μόνο με τεστ, δυστυχώς.

Μα εσύ δεν ήσουν που έλεγες πως κάνουν φασαρία;
 
Κάποιος είχε γράψει πως άκουγε φασαρία από ζευγάρωμα, γιατί κάνουν ήχους τα lovebirds, σέρνονται και στα πατώματα, είναι θορυβώδη. Νόμιζα πως το είχες γράψει εσύ.
 
Κάποιος είχε γράψει πως άκουγε φασαρία από ζευγάρωμα, γιατί κάνουν ήχους τα lovebirds, σέρνονται και στα πατώματα, είναι θορυβώδη. Νόμιζα πως το είχες γράψει εσύ.
ειχα γραψει πως ημουν εξω απο την πορτα και ακουγα να κανουν θορυβο και μπηκα και ηταν το ενα πανω στο αλλο. Αλλα με αυτα που βλεπω λαθος πουλι ηταν απο πανω.
 
Πάντως ανοίγουν και τ' αρσενικά τα φτερά αν εννοείς αυτό.
Το δικο μου τα μισοανοιγει και γουργουριζει διπλα στο αλλο δεν ξερω τι γινεται. Για να το λες εσυ κατι θα ξερεις οσα βιντεο παρακολουθησα το εκανε το θυληκο αυτο και καπως μπερδευτηκα
 
Όταν είναι από πάνω, ανοίγει τα φτερά και την αγκαλιάζει, κατά κάποιο τρόπο.
Αυτο δεν το ειδα μονο πανω στην πατηθρα εχω δει να το κανει

Το θεμα ειναι ετσι οπως εγινε μην ταλαιπωρηθουν τσαμπα και για το τιποτα
 
Ή θα κάνες τεστ ή θα περιμένεις. Τρίτη λύση δεν υπάρχει.
Δεν θα ταλαιπωρηθούν, απλά το πιο κυριαρχικό θα προσπαθήσει να φέρει την κατάσταση στα μέτρα του. Θα τα βρουν μην ανησυχείς.
Εσύ το ασβέστιο να φροντίζεις αν δεις αυγά και τίποτ' άλλο.
Στην φύση τους είναι κι αυτό, φτάνει να είναι υγιή.
 
Ή θα κάνες τεστ ή θα περιμένεις. Τρίτη λύση δεν υπάρχει.
Δεν θα ταλαιπωρηθούν, απλά το πιο κυριαρχικό θα προσπαθήσει να φέρει την κατάσταση στα μέτρα του. Θα τα βρουν μην ανησυχείς.
Εσύ το ασβέστιο να φροντίζεις αν δεις αυγά και τίποτ' άλλο.
Στην φύση τους είναι κι αυτό, φτάνει να είναι υγιή.
Σημερα λοιπον ειχαμε το πρωτο μας βατεμα! Εδω ερχεται και γ πρωτη μου απορια. Αφου λοιπον ζευγαρωναν για κανα δεκαλεπτο πηγαν φαγαν μπηκαν στη φωλιτσα κελαηδουσαν ξαναφαγαν και μετα κατεβηκαν στον πατο του κλουβιου και κοβαμ α4 για την φωλια.λιγο μετα στον πατο παλι ειδα το θυληκο να κηνυγαει το αρσενικο να το καβαλησει. Ειναι καποια μορφη εξουσιας η αντιστρεφουν ρολους ησυχασε αφου ανεβηκα πανω κελαηδησε και μπηκε στη φωλια της
 
Έτσι όπως τα περιγράφεις, ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν είμαστε σίγουροι για το φύλο του καθενός για να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές.
Σίγουρα η θέση του επιβήτορα, δείχνει μια κυριαρχική διάθεση από τα θηλυκά. Τώρα ίδωμεν... Από το αποτέλεσμα θα κριθούν όλα και θα επιβεβαιωθεί ποιος είναι ποιος. 🙂
 
Έτσι όπως τα περιγράφεις, ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν είμαστε σίγουροι για το φύλο του καθενός για να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές.
Σίγουρα η θέση του επιβήτορα, δείχνει μια κυριαρχική διάθεση από τα θηλυκά. Τώρα ίδωμεν... Από το αποτέλεσμα θα κριθούν όλα και θα επιβεβαιωθεί ποιος είναι ποιος. 🙂
Σημερα ειναι η μερα των παθων απο το πρωι κυνηγιουνται και μεσα στη φωλια γινεται χαμος μιλανε συνεχεια.σαν θυληκο εχω σταμπαρει το βιολετι λοβμπερντ διοτι στο βατεμα ηταν απο κατω και απο την συμπεριφορα που ειχα προαναφερει με τα φτερα. Δεν ξερω τι να πω μετα απλα το αλλο κυνηγουσε να βαλει τον αρσενικο κατω
 
Back
Top