Αναπαραγωγή Μηπως προμηνυεται αναπαραγωγη;

Το μόνο επίφοβο στην περίπτωσή σου, μήπως είναι δύο θηλυκά και τσακώνονται για την φωλιά. Να είσαι παρατηρητικός αυτή την εποχή.
2 θυληκα πως εξηγουν βατεμα;διοτι αυτη την φορα το ειδα με τα ματια μου και δεν μαλωνουν καθολου ολο φιλακια και σφυριγματα ειναι απλα ηταν αρκετα υπερκινητικα σημερα
 
Σε καταλαβαίνω αλλά τι μπορείς να κάνεις; Μόνο υπομονή και αναμονή. Τάϊζέ τα καλά και θα δείξει.
Μαρια αυτο που μου ειπες χθες οτι μπορει να ειναι θυληκα με προβληματισε. Τελος παντων γερα να ειναι να τα χαιρομαι αλλα πληροφοριακα μια ερωτηση να κανω; Στον κοσμο τους ειναι δυνατον να την "πεφτει" για ζευγαρωμα ενα θυληκο σε ενα θυληκο; Ξερεις που παει ξαπλωνει ανοιγει τα φτερα και γουργουριζει;
 
Συμβαίνει και με τα δύο φύλα το ανάλογο όταν δεν υπάρχει ταίρι.
 
Συμβαίνει και με τα δύο φύλα το ανάλογο όταν δεν υπάρχει ταίρι.

Συμφωνώ ότι συμβαίνει αλλά όχι τόσο άμεσα δηλαδή συνήθως συμβαίνει σε θηλυκά ή αρσενικά που γνωρίζονται κάμποσο καιρό και δεν έχουν άλλες επιλογές (συνήθως). Το ότι άφησε το άλλο πουλάκι να την ζευγαρώσει σχεδόν αμέσως με το που γνωρίστηκαν για εμένα δείχνει ότι πρόκειται μεν για 2 πουλιά διαφορετικού φύλου αλλά τα οποία δεν πρόλαβαν να δέσουν καλά σαν ζευγάρι.
 
Back
Top