Ασθένειες Μικρό κοκατίλ δεν τρώει τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην τον ζορίσεις να σταματήσει την κρέμα κόβοντάς την εσύ. Άστον να σου δείξει πότε θα είναι αυτός έτοιμος ψυχολογικά διότι ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον ανίκανο που το είχε αρχικά. Όταν τελειώσεις τα φάρμακα μπορείς να του δίνεις 2 γεύματα (πρωί-βράδυ) κι αν ζητάει συνέχεια άντε και λίγη ακόμη μικρή ποσότητα σαν σνακ μέσα στην ημέρα. Μπορείς να μουλιάσεις λίγα πέλετς σε χλιαρό νερό για να μαλακώσουν και να του τα δώσεις, ίσως έτσι μάθει να τα τρώει.
Το θέμα ξέρετε ποιο ειναι; Εγώ τον ταίζω 3 φορες τη μέρα. Εκείνος όμως μόλις με βλεπει κάνει αυτόν τον συνεχόμενο ήχο που ζητάει φαγητό και το κάνει ασταμάτητα. Εγώ πως θα καταλάβω να ξεχωρίσω αν πεινάει όντως ή αν το κάνει ετσι; δεν ξέρω έχω απελπιστεί. Νομίζω ότι με έχει συνδέσει με το φαΐ δεν εξηγείται αλλιώς. Μόνο σε μένα κάνει ετσι και δε σταματάει. Δε θα την κόψει ποτέ την κρέμα; Αφού τον ταίζω, αρα δεν πειναει γιατι όσο είμαι στο χώρο συνεχίζει το " κράξιμο" ; Μόλις φύγω σταματάει. Τώρα το κάνει και για τα σποράκια. Επειδή τον έβγαζα και του έβαζα μια πετσετουλα και του έριχνα σποράκια δίπλα μου τώρα μολις τον βγάλω κράζει μόλις βάλω σποράκια σταματάει κάποια στιγμή. Μόλις ακούσει τη φωνή μου ξαναρχίζει και ας έχει σποράκια. Τι να κάνω για να το σταματήσει αυτο; Ή θα το σταματήσει μόνο όταν κόψει πια την κρεμα; Μ εχει τρελανει!
Πάρτε και μια ιδεατό εννοώ! Και αυτό είναι και χαλαρό! Άλλες φορές γκαριζει πραγματικά! 😀
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έτσι κάνουν όλα τα μωρά, ίσως αυτός είναι λίγο παραπάνω κλαψιάρης λόγω της περιπέτειας που πέρασε. Κι εμένα μόλις με έβλεπαν άρχιζαν απο μακριά να μου ζητάνε φαγητό. Περνάει το στάδιο της ανεξαρτητοποίησης του και θέλει την επιβεβαίωση απο εσένα. Υπομονή. :)
 
Τι να πουμε κι εμείς που τέτοιους ήχους τους ακούμε στο πολλαπλάσιο...;
Να το δικαιολογήσετε το πουλάκι γιατι μετά από τη ταλαιπωρία που πέρασε και σοκ της απότομης διακοπής της κρέμας των πρώτων ημερών που ήρθε κοντά σου... Πιθανόν του έγινε ψυχολογικό και πάει τωρα πιο μακριά ο απογαλακτισμός του.
Κατανόηση λοιπόν και πολύ υπομονή και θα δείτε οτι ξαφνικά μια μέρα θα αρχίσει να βλέπει σύριγγα με κρέμα και θα φεύγει.
Το οτι κλαίει μόνο σε εσας,το κάνει γιατί σας έχει συνδυάσει με τη διαδικασία του ταΐσματος, απόλυτα φυσιολογικό και θα έλεγα να το εκμεταλλευτείτε για να του μάθετε πράγματα εσεις...όπως καθώς θα ετοιμάζετε τη κρέμα να το έχετε σε ένα σημείο και να το καλείται να έρχεται επάνω σας για να φάει.. Είναι σε φάση που μπορεί να πετάξει και να το κάνει.Αυτό αργότερα θα σας είναι πολύ χρήσιμο, τη στιγμή που θα θέλετε να έρθει κοντά σας ή θα το καλείται να έρθει για να μπεί στο κλουβί του.
Καλό θα ήταν να αρχίσετε να του προσφέρετε και μαλακές τροφές όπως κάνετε και με τα σποράκια... Κομματάκια από μήλο, μπρόκολο, καλαμπόκι ωμό, πιπερια σε διαφορα χρώματα, σφικτό βρασμένο αυγό σε κομματάκια. Στη φάση αυτή θα τα μάθει εύκολα από εσάς που σας έχει συνδυάσει με τη διατροφή του και στο μέλλον θα τα τρώει όλα με ευκολία.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις Σας! Άρα είναι φυσιολογικό που κάνει ετσι! Ανακουφιστηκα λίγο η αλήθεια ειναι Γιατί είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι θα του μείνει και θα κάνει ετσι. Ήδη έρχεται πάνω μου με ή χωρίς σύριγγα και όταν φεύγω από το δωμάτιο με ψάχνει σαν τρελός και έρχεται και στο άλλο δωμάτιο που θα πάω. Και αυτό δεν το κάνει μόνο σε μένα. Δεν του αρέσει καθόλου να μένει μόνος και μόλις φεύγουμε έρχεται κατευθείαν όπου πάμε είτε εγώ είτε οι υπόλοιποι! Και κάνει και μια φωνούλα σα να μας ψάχνει και να μας φωνάζει!
Σήμερα δοκιμάσαμε και αυγουλακι το οποίο έτριψα πολύ και άφησα κατευθείαν στην πετσετουλα και όπως ψαχουλευει και τσιμπάει τα πάντα έπαιρνε και από κανένα κομματάκι.
Αύριο θα φτιάξω τα μπισκοτάκια και από βδομάδα θα αρχίσω λαχανικά. Δε θέλω να του τα δώσω όλα μαζί και να πιεστεί.
Και επίσης είναι πανέξυπνος διότι μόλις φάει μετά του πλένω το μουτράκι και τον σκουπίζω και δεν του αρέσει καθόλου. Τώρα που δυνάμωσε λοιπόν με το που φάει εξαφανίζεται και πάει και κρύβεται για να μην τον πλύνω! Χαχχα είναι απίστευτος!Όπως και όταν πάω να τον βάλω στο κλουβί που αρχίζει και προχωράει στο χέρι μου όλο και πιο πέρα σα να είναι γέφυρα για να βγει έξω! Χαχχα δε θελει κλουβί με τίποτα!
 
Καλησπέρα. Όπως τα ξέρετε γι αυτό δεν έχω γράψει τίποτα ακόμα...
Καμία πρόοδος... Τρώει κρέμα 3 φορες τη μέρα με μεγάλη λαιμαργία έχει φτάσει 84 γραμμάρια!
Συνεχίζει να τσιρίζει μόλις με βλέπει...
Εγώ αρχίζει και ζηλεύω λίγο η αλήθεια ειναι με την καλή έννοια πάντα που σας βλέπω να παίζετε και να τα χαίρεστε Γιατί εγώ είναι αδύνατον να τον χαρώ Αφού κουρνιαζει μόλις με βλεπει και αρχίζει η γκρίνια! 😀 Ευελπιστώ κόβοντας την κρέμα να τον χαρώ και γω λίγο.
Όλη τη μέρα σχεδόν είναι εκτός κλουβιού και παίζει και δαγκώνει τα πάντα. Τρώει σποράκια αλλά μόνο τα στενομακρα από την τροφή του. Τα μικρά στρογγυλά (κεχρι λογικα) δεν τα πλησιάζει ενώ όμως το Μίλετ το πεθαίνει. Περί ορέξεως... Όπως καμία βελτίωση και με λαχανικά και τα λοιπά..
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια που μου προσφέρατε όλοι και ελπίζω σύντομα να σας έχω ευχάριστα νέα.
 
αναμενουμε καλα νεα! Μηπως να το πας για μια επαναλητικη εξεταση να δεις τι γινεται;
Το έχω στο πρόγραμμα απλώς μου έπεσαν πολλά αυτο το μήνα με τον μικρο μου γιο. Μετά τις 12 του μηνός θα πάω οπωσδήποτε!
 
Καλημέρα και από μας! Έχω ευχάριστα νέα!
Εδώ και μια βδομάδα πλέον σταματήσαμε τελείως την κρέμα! Τρώει βέβαια κυρίως πελλετς τα σποράκια δεν τα πλησιάζει ή θα φάει ελάχιστα σαν παιχνίδι. Τα πελλετς όμως τα καταβροχθίζει στην κυριολεξία. Και έφτασε 95 γραμμάρια και συνεχίζει!
Οπότε θέλω να πω τέλος καλό, όλα καλά !
Μέσα σ αυτή την εβδομάδα που σταμάτησε την κρέμα είναι άλλο πουλάκι εντελώς, έχει αλλάξει ο χαρακτήρας του. Δε φωνάζει και δε γκρινιαζει καθολου, έρχεται και σαπίζει στα χάδια γενικά είναι απίστευτος!
Σας ευχαριστώ πολύ λοιπόν ξανα για τη συμπαράσταση που μου προσφέρατε τότε και τα καταφέραμε!
 
Χθες σας σκεφτόμουν (αλήθεια)...
Μπράβο, μπράβο, μπράβο... Πολύ το συμπάθησα αυτό το πουλάκι και έχει γίνει και κουκλί! Άξιζε η ταλαιπωρία και η προσπάθεια!
Εννοείται πως άξιζε γιατί είναι μαχητής και τα κατάφερε!
 
Μπράβο Μάχη, τέλεια τα νέα σας!
Δώσατε και οι 2 μεγάλο αγώνα για να τα καταφέρετε και ήρθε καιρός να απολαύσετε ο ένας την παρέα του άλλου!

Μπράβο σου που δεν τα παράτησες!
 
είναι μαχητής και τα κατάφερε!
Και εσύ όμως.. Δεν ξέρω κατά πόσο θα έκαναν πολλοί αυτό που έκανες. Θα άλλαζαν το πουλάκι στον πετσοπα και τέλος.. Μπράβο και πάλι!
 
Back
Top