Διατροφή Νεόφερτο cockatiel λουτίνο δεν τρώει τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aigli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το πουλάκι αυτό έχει τουλάχιστον ένα γκρίζο σημάδι στον ώμο, στις φτερούγες και στο λαιμό?
Ναι εχει γκρι στην πλάτη του. Ευχαριστώ!
[automerge]1626157819[/automerge]
Πράγματι, η Αυγή μόλις με δάγκωσε, μάλλον μέσα στην πείνα της και ναι, για πρώτη φορά έκοψε το δέρμα και από τις δύο πλευρές. Δεν πονάει όμως, δεν υπάρχει λόγος φόβου.
Φαντάζομαι ότι η πρώτη μας φορά θα είναι λίγο δύσκολη. ..
 
@Φοίβος Δεν θα έπρεπε να έχει και κόκκινα μάτια για να είναι λουτίνο? Αν και αυτό μπορεί να μην φαίνεται στην φωτογραφία, να το διορθώνει η καμερα αυτομάτως.
 
@Φοίβος Δεν θα έπρεπε να έχει και κόκκινα μάτια για να είναι λουτίνο? Αν και αυτό μπορεί να μην φαίνεται στην φωτογραφία, να το διορθώνει η καμερα αυτομάτως.
Μαύρα είναι τα μάτια και έχει γκρι στα φτερά. Λουτινο μου είπανε, λουτινο σας λέω κι εγώ.. Επίσης μου είπανε ότι είναι θηλυκό, λέτε να είναι κ αυτό λαθος;
 
@Aigli Νομίζω ότι θέλει τεστ DNA για φύλο πέραν των μπάτζι? Με σύντομη έρευνα είδα ότι θεωρτικώς υπάρχουν κάποια σημάδια και στα χρώματα και στην συμπεριφορά, αλλά το μόνο σίγουρο, πέραν του να γεννηθεί αυγό, είναι όντως το τεστ DNA.
 
@Aigli Νομίζω ότι θέλει τεστ DNA για φύλο πέραν των μπάτζι?
Ναι, αλλά το καταλαβαίνεις και από τη συμπεριφορά του. Τώρα διαβάζω για τα περλε ότι πρέπει να έχει κηλίδες στα φτερά για να είναι θηλυκό και η Λωρα απ ότι βλέπω δεν έχει. όσο για τη συμπεριφορά, όσο την έχω στο μπαλκόνι δεν σταματάει το κελάηδημα. Με το που τη βάζω στο σπίτι σταματάει! Βέβαια είναι νωρίς ακόμη. προσπαθώ να ανεβάσω φωτο και βίντεο αλλά μου τα βγάζει μεγάλα
 
Aυτό χαρακτηρίζει τα αρσενικά. Βίντεο μπορείς να μας βάλεις αφού το ανεβάσεις στο youtube.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Εαν ο ήχος που κάνει είναι όλο κι όλο ότι ακούσαμε στο βίντεο τότε το πουλάκι αυτό είναι θηλυκό. Πάντως να ξέρεις στην τύχη σου το είπε το φύλο ο μαγαζάτορας. Του ζήτησες κάποιο συγκεκριμένο;
 
Ωραία, ψηλή φωνή! Βέβαια, αυτά είναι κάπως συγκριτικά. Με την έλλειψη εμπειρία μου και την Ίριδα για αρχή, για αγόρι θα την είχα πάρει, φωνάζει συνέχεια 😂
@Φοίβος Από το είδος του βοκαλισμού το καταλαβαίνεις?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Aigli
Εαν ο ήχος που κάνει είναι όλο κι όλο ότι ακούσαμε στο βίντεο τότε το πουλάκι αυτό είναι θηλυκό. Πάντως να ξέρεις στην τύχη σου το είπε το φύλο ο μαγαζάτορας. Του ζήτησες κάποιο συγκεκριμένο;
Ναι δεν κάνει κάτι άλλο και απορώ γτ το κάνει μόνο όταν είναι έξω!
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα αρσενικό γτ διάβασα ότι κάνουν υπερβολική φασαρία.
 
Θηλυκό είναι και εμένα η bella οπότε την βγάλω στο μπαλκόνι δεν σταματάει και μέσα στο σπίτι είναι κύρια. Πάλι καλά γτ δεν θα μπορούσαμε να κοιμηθούμε το μωρό.
Δεν έχω εμπειρία αλλά με την κοινή λογική στο μπαλκόνι τα θηλυκά απαντάνε στο κάλεσμα άλλων πουλιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
στο μπαλκόνι τα θηλυκά απαντάνε στο κάλεσμα άλλων πουλιών.
Πολύ πιθανών, από πίσω μας είναι περίπου 300 περιστέρια, κότες και πάπιες.χώρια το τι περνάει
 
@Φοίβος Από το είδος του βοκαλισμού το καταλαβαίνεις?
Nαι, τα θηλυκά κοκατίλ βγάζουν μόνο αυτή ή παρόμοιες μονότονες φωνές. Τα αρσενικά έχουν αρκετά πιο περίτεχνο κελάηδισμα.
 
Back
Top