Ασθένειες Μικρό κοκατίλ δεν τρώει τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eγώ δεν καττάλαβα ακόμη γιατί το πήρες πίσω στο σπίτι. Δεν εξήγησες ότι θα το πάρεις αφού τελειώσει την όποια αγωγή και τρώει κανονικά;
Και αν φάει κανονικά σε ένα μήνα ας πούμε θα κανω τι; θα πουλήσω το σπίτι για να πληρώσω την κλινικη;Και αν πάρει παραπάνω από μηνα; δε γίνεται αυτό.
Και κατά δεύτερον με πήρανε να πάω να τον πάρω ότι είναι καλύτερα. Και την αγωγή του τη δίνω σπιτι.
Έφαγε παντως τώρα με όρεξη. Το ζητούσε. Έχω προσέξει αυτές τις λίγες μέρες ότι τελικά δε θελει τα πρωινά πταίσματα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Σημασία έχει ότι έφαγε.
 
Οπως σου ειπα και παραπανω... Το πουλακι δυσκολα θα τρωει ανα 4 ώρες γιατι σε αυτη την ηλικια δε το εχει αναγκη
Συνηθως τρωνε ενα καλο γευμα το βραδυ. Γιατι ειναι σε ηλικια που απογαλακτιζεται.
ΑΛΛΑ επειδη παιρνει το φαρμακο και επειδη ειχε θεμα με τη χωνεψη...υποθετω οτι η γιατρός του ρυθμισε ετσι τα γευματα.
Πρεπει να μιλησεις μαζι της και να της πεις τι συμβαινει και αν πρεπει να αλλαξεις κατι σε αυτα που σου ειπε(τα γευματα δηλαδη)
Συνεχισε να παρακολουθεις το βαρος του ειναι η καλυτερη εικονα που μπορεις να εχεις αυτη τη στιγμη...
 
... Το πουλακι δυσκολα θα τρωει ανα 4 ώρες γιατι σε αυτη την ηλικια δε το εχει αναγκη
Συνηθως τρωνε ενα καλο γευμα το βραδυ. Γιατι ειναι σε ηλικια που απογαλακτιζεται.

Αυτό ακριβώς.

Δώσε βάση μόνο στα ταίσματα που παίρνει το φάρμακο και μην τον ζορίζεις να φάει κρέμα αλλιώς. Πώς θα καθαρίσει απο τη λοίμωξη αν δεν αδειάζει ο πρόλοβος; ΄Οπως καταλαβαίνεις είναι λεπτή η θέση όλων που σου προτείνουμε να κάνεις άλλα απο αυτά που σου είπε ο γιατρός. Γι'αυτό έπρεπε να μείνει σε έμπειρα χέρια.

Είπα πιο πριν γιατί δεν περίμενες να τελείωσει την αγωγή για να το πάρεις κι ίσως μέχρι τότε είναι λίγο πιο ανεξάρτητο στο να τρώει μόνο του. Δεν περιμένω να απογαλακτιστεί γρήγορα με τόση ταλαιπωρία που έχει περάσει (και δεν σε κατηγορώ εσένα γι'αυτό). Το κόστος όμως που είναι λογικό να είναι μεγάλο, είναι αυτό που πληρώνεις εσύ, άδικα μεν αλλά εσένα βαραίνει.
 
Αυτό ακριβώς.

Δώσε βάση μόνο στα ταίσματα που παίρνει το φάρμακο και μην τον ζορίζεις να φάει κρέμα αλλιώς. Πώς θα καθαρίσει απο τη λοίμωξη αν δεν αδειάζει ο πρόλοβος; ΄Οπως καταλαβαίνεις είναι λεπτή η θέση όλων που σου προτείνουμε να κάνεις άλλα απο αυτά που σου είπε ο γιατρός. Γι'αυτό έπρεπε να μείνει σε έμπειρα χέρια.

Είπα πιο πριν γιατί δεν περίμενες να τελείωσει την αγωγή για να το πάρεις κι ίσως μέχρι τότε είναι λίγο πιο ανεξάρτητο στο να τρώει μόνο του. Δεν περιμένω να απογαλακτιστεί γρήγορα με τόση ταλαιπωρία που έχει περάσει (και δεν σε κατηγορώ εσένα γι'αυτό). Το κόστος όμως που είναι λογικό να είναι μεγάλο, είναι αυτό που πληρώνεις εσύ, άδικα μεν αλλά εσένα βαραίνει.
Και η αγωγή είναι για τουλάχιστον 14 μέρες. Δεν έχω τη δυνατότητα.
Τώρα τσιρίζει να φάει πάλι και έχουν περάσει μόνο 2 ώρες. Του έδωσα τα φάρμακα και θα του δώσω σε λίγο φαγητό.
Δεν τρώει πρωί τελικά ετσι δείχνει. Από το απόγευμα και μετά ζητάει σαν τρελό.
 
Και η αγωγή είναι για τουλάχιστον 14 μέρες. Δεν έχω τη δυνατότητα.
Τώρα τσιρίζει να φάει πάλι και έχουν περάσει μόνο 2 ώρες. Του έδωσα τα φάρμακα και θα του δώσω σε λίγο φαγητό.
Δεν τρώει πρωί τελικά ετσι δείχνει. Από το απόγευμα και μετά ζητάει σαν τρελό.

Eκπαίδευέ το να τρώει και σπόρια. Άπλωνε λίγα σπόρια πάνω στο τραπέζι βάλτο κι αυτό δίπλα και χτύπα τακ τακ με το νύχι σου και κάνε ότι τρως.
 
Καλημερα. Από όρεξη πάμε πολύ καλύτερα. Όλη την ώρα πεινάει. Μιλάμε κάνει σαν τρελό. Τρώει το λιγότερο 10 γρ. τη φορά, 3 με 4 φορες την ημέρα, ανάλογα πως θα μου βγουν οι ώρες Γιατί κοιτάω να έχει χωνέψει για να του δώσω την επόμενη. Τρώει και το Μίλετ πάρα πολύ. Τσιμπάει του πέφτουν και κάτω βέβαια πολλά άλλα κάτι τρώει. Τα σποράκια Όχι ιδιαίτερα άμα πάει μια φορά είναι θαύμα. Του έσπασα και τα πελετ σε λίγο πιο μικρά κομματάκια αλλά πάει και δαγκώνει το μπολακι με μανία βάζει το κεφάλι μέσα και τα πετάει από δω και από κει. Έχει πολύ πλάκα.
Τώρα είναι 69 γρ. Νηστικός αλλά δεν ξέρω αν εχει αδυνατίσει ή στις αρχές που τον ζύγιζα δεν είχε χωνέψει.
Αυτό που με προβληματίζει είναι οι κουτσουλιες. Είναι σχηματισμενες κανονικά, δεν είναι διάρροια, βγαίνει το σκουληκακι αλλά γύρω γύρω έχει πολλά πάρα πολλά υγρά. Σα να κάνει τσισα του. Πολύ υγρό. Αλλα μπορεί να ναι από την κρέμα τι να πω... Και βάρος λογικά με τόσο που τρώει 2 μέρες πρέπει να πάρει μες τη βδομάδα πιστεύω.
Και από διάθεση είναι πολύ καλύτερα, είναι ξύπνιος παίζει με παιχνιδάκια λίγο. Βασικά παίζει με όλους στο σπίτι εκτός από μένα που μόλις με βλεπει αρχίζει αυτο το κράξιμο για φαγητό ασταμάτητα και ας εχει φαει οποτε και αναγκάζομαι να φεύγω να μη με βλεπει Γιατί μας τρελαινει.
Αυτά από μας.
 
Πώς πάει το πουλάκι; Άρχισε να τρώει μόνο του;
Καλημερα! Έχουμε πάρει 3- 4 γρ. Βάρος!
Συνεχίζουμε να τρώμε κρέμα αλλά το έχω κάνει 3 φορες την ημέρα. Δε σταματάει να ζητάει. Ειδικά μόλις με βλεπει γίνεται πανικός! Έχει αρχίσει όμως και πάει και στα σποράκια. Μερικά τρώει, μερικά του φεύγουν! Τα πελετ δεν τα πλησιάζει όπως και το αυγό καθολου. Δοκίμασα ολόκληρο, τριμμένο μαζί με σπόρους τίποτα!
Νομίζω ότι δεν θα την σταματήσει ποτέ την κρέμα! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως κάνει! Σαν τρελό! Και άμα ξεκινήσει δε σταματάει. Μπορεί να το ταίσω τώρα και όσο είμαι στο χώρο να συνεχίζει να τσιρίζει. Μόλις δε με βλεπει σταματάει.
Από διάθεση παντως είμαστε σούπερ! Είναι παρααα πολύ αγαπησιαρης! Έρχεται κατευθείαν πάνω μας, τον βάζω μπροστά μου στο τραπέζι με παιχνιδάκια και φαγητό και ασχολείται για ώρες. Εχθές μου έδωσε και το πρώτο μας φιλάκι! 😀 ήρθε στον ώμο μου και μου τσιμπούσε απαλά το αυτί! Είναι έρωτας απλά!
Ο Σπυράκος όλα καλα; Επανήλθε στην καθημερινότητα του;
Είδα την κριτική για την κα. Δουκάκη. Μόλις τελειώσουμε τα φάρμακα θα τον παω και γω εκει. Να κάνουμε τσεκ απ!
Βέβαια είναι στην άλλη άκρη αλλά τι να κάνουμε.
Α! Και επίσης μετονομάστηκε σε Λάζαρος! Νομίζω του ταιριάζει καλύτερα! 😀
 
Οποτε προχωρατε καλα! Αγωγη παιρνει ακομα;
Σημερα τελειώσαμε το φάρμακο για τους μύκητες και την Τετάρτη τελειώνουμε την αντιβίωση. Ξέρετε αν τις εξετάσεις μπορώ να του τις κάνω κατευθείαν ή αν πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα που έπαιρνε τα φαρμακα;
 
Σημερα τελειώσαμε το φάρμακο για τους μύκητες και την Τετάρτη τελειώνουμε την αντιβίωση. Ξέρετε αν τις εξετάσεις μπορώ να του τις κάνω κατευθείαν ή αν πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα που έπαιρνε τα φαρμακα;

υποθετω οτι πρεπει να περασουν λιγες μερες κ μετα να κανετε επαναληπτικες!
 
Σημερα τελειώσαμε το φάρμακο για τους μύκητες και την Τετάρτη τελειώνουμε την αντιβίωση. Ξέρετε αν τις εξετάσεις μπορώ να του τις κάνω κατευθείαν ή αν πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα που έπαιρνε τα φαρμακα;
Μπορείς να πἀρεις τηλ να ρωτήσεις τη γιατρό. Αφού θα πας ετσι κι αλλιώς, θα κλείσεις και ραντεβού όποτε σου πει. :)
 
Μπορείς να πἀρεις τηλ να ρωτήσεις τη γιατρό. Αφού θα πας ετσι κι αλλιώς, θα κλείσεις και ραντεβού όποτε σου πει. :)
Ναι γι αυτό ρώτησα να πάρω τώρα η να περιμένω. Αλλά σωστό και αυτό θα μου πει εκείνη! Δεν ειναι τίποτα από την κούραση, υπολειτουργεί ο εγκέφαλος 😀
 
Δεν ειναι τίποτα από την κούραση, υπολειτουργεί ο εγκέφαλος 😀
Θα ξεκουραστείς και θα το χαρείς πολύ, θα το δεις.. Μόλις γίνει εντελώς καλά και μπει σε ένα ρυθμό, θα δεις τι καλό πουλάκι θα είναι.. :)
 
Μην τον ζορίσεις να σταματήσει την κρέμα κόβοντάς την εσύ. Άστον να σου δείξει πότε θα είναι αυτός έτοιμος ψυχολογικά διότι ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον ανίκανο που το είχε αρχικά. Όταν τελειώσεις τα φάρμακα μπορείς να του δίνεις 2 γεύματα (πρωί-βράδυ) κι αν ζητάει συνέχεια άντε και λίγη ακόμη μικρή ποσότητα σαν σνακ μέσα στην ημέρα. Μπορείς να μουλιάσεις λίγα πέλετς σε χλιαρό νερό για να μαλακώσουν και να του τα δώσεις, ίσως έτσι μάθει να τα τρώει.
 
Back
Top