Ασθένειες Μικρό περιστεράκι με κίτρινα σπυριά στα πόδια και στην κοιλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sissikyr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sissikyr

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
41
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Θα ήθελα να σας απασχολήσω με 2 προβλήματα που έχω με ένα μικρό περιστεράκι. Γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου. Από πριν γεννηθούν όμως τα 2 αβγουλάκια το θηλυκό υπέφερε από διάρροιες. Λίγο αργότερα, έπαθε το ίδιο και το αρσενικό. Αρχικά τους έδωσα για 10 μέρες tabernil (gentamycina) με αποθεραπεία 2 ημερών. Δεν είδα όφελος και ρώτησα σε pet shop. Μου είπαν ότι μπορεί να είναι σαλμονέλα. Τους έδωσα χάπια furazolidon-T (πάλι για διάστημα 10 ημερών).
Εν τω μεταξύ το ένα από τα δύο αβγά εκκολάφθηκε. Το δεύτερο είχε μεν περιστεράκι αλλά πρέπει να πέθανε από τις πρώτες μέρες της επώασης. Οι διάρροιες των γονέων βελτιώθηκαν αλλά δεν σταμάτησαν ούτε με αυτό το φάρμακο.
Για να μην τα πολυλογώ, όταν το μωρό ήταν περίπου 27 ημερών πήγα όλη την οικογένεια σε κτηνίατρο και τους έδωσε baytril. Από τότε, οι γονείς είναι καλά. Όμως παρατήρησα στο μικρό περιστεράκι μου ότι το ένα μάτι είχε ένα μικρό ροζ εξόγκωμα που έμοιαζε με ελίτσα. Σιγά σιγά αυτό μεγάλωσε λίγο ακόμα και έγινε κίτρινο. Αργότερα ανακάλυψα ότι είχε ένα πιο μεγάλο σπυράκι στην φτερούγα, μερικά στην κοιλιά κοντά στον πρωκτό και 3-4 στο ποδαράκι. Επίσης, ξέχασα να αναφέρω ότι το αριστερό του ποδαράκι έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί να το πατήσει (δεν είναι σπασμένο, του κάναμε ακτινογραφία). Αυτά τα σπυράκια τα έχει εδώ και 3 εβδομάδες τώρα και βλέπω ότι έχουν αρχίσει ν' αποκτούν κρούστα, αλλά παραμένουν κίτρινα. Έχει ανορεξία, κοιμάται αρκετά με τα πούπουλα φουσκωμένα, που και που κάνει 2 με 3 επαναλαμβανόμενα χασμουρητά και όταν πεταρίζει λαχανιάζει (μάλλον λόγω κατάπτωσης).
Του έδωσα baytril για να προλάβουμε τις δευτερεύουσες λοιμώξεις και τώρα, επειδή πάλι το βλέπω ανόρεχτο, του ξαναδίνω (πάντα βέβαια με το ok του γιατρού).
Έχω ένα βιβλίο για περιστέρια και είδα ότι μπορεί να είναι ευλογιά, αλλά δεν αναφέρει πολλές λεπτομέρειες και κυρίως σε πόσο καιρό επέρχεται η ίαση. Μόλις εξαφανιστούν τα σπυράκια;
Έψαξα σε πολλά άρθρα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; Πόσο πιθανό είναι να κόλλησε ευλογιά;
Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που έχει γνώσεις ή προσωπική εμπειρία να με διαφωτίσει όσο γίνεται.
Συγνώμη για την εκτεταμένη "έκθεση" που έγραψα! Απλά το ζήτημα με απασχολεί ιδιαίτερα. Είναι το πρώτο μικρό πουλάκι που αποκτώ και το αγαπώ πολύ!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας εκ των προτέρων!
 
Ευχαριστώ πολύ! Διάβασα αρκετά άρθρα και πήρα μια ιδέα περί ευλογιάς.
Μάλλον το περιστεράκι μου έχει την "ξηρή ευλογιά".
Δεν έχει σπυριά στον λαιμό, ούτε τρέχουν υγρά από τα μάτια του.
Αυτός ο τύπος ευλογιάς είναι άραγε θανατηφόρος ή θα καταφέρει να την γλυτώσει (εφόσον βέβαια το ταίζω εγώ μέχρι να μπορέσει να φάει από μόνο του); Έχουμε πιθανότητες;
 
Αν δεν έχει σπυριά στο κεφάλι(γιατί εισχωρεί και προς τα μέσα) θα ζήση.
Δεν θα ξανά αρρωστήσει πάλη από ευλογιά, αλλά θα είναι πάντα φορέας.
Μπορείς με ένα βαμβακάκι να του βάζεις μπενταντίν στα σπυράκια κάθε μέρα.
 
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Σήμερα το πρωί που ξύπνησα είδα ότι ο μικρούλης μου είχε δεξιά και αριστερά στην βάση του ράμφους (στην άρθρωση, εκεί που κλείνει) λίγο ξεραμένο αίμα. Όμως οι εφημερίδες που του άλλαξα είναι καθαρές. Αναπνέει γρήγορα (με ελαφρώς ανοιγμένο το ράμφος), μερικές φορές ακούγεται σαν να είναι μπουκωμένος ή συναχωμένος (κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο) και που και που φτερνίζεται χωρίς να τρέχουν υγρά τα ρουθούνια του. Επίσης κάνει κουτσουλιές (διαμεσολαβεί μεγάλο διάστημα από το να κάνει την μια κουτσουλιά και την επόμενη) που δεν έχουν σχεδόν καθόλου πράσινο. Έχουν μόνο νερό και άσπρο. Μήπως τον πείραξε η αντιβίωση ή είχε κάποιο εσωτερικό σπυράκι που δεν μπορούσα να το δω και έσπασε;
Θα μπορούσα να κάνω κάτι σε αυτήν την περίπτωση; Μπορώ να του δώσω κάποιο άλλο σκεύασμα προληπτικά; Επιπλέον, μήπως γνωρίζετε κάποιον εξειδικευμένο γιατρό στα πουλιά στην Θεσσαλονίκη να μου συστήσετε, μέχρι να ανοίξει η Κτηνιατρική Σχολή;
 
Δυστυχώς ο μικρούλης μου δεν τα κατάφερε.
Έβγαλε ένα υγρό σαν σκοτωμένο αίμα από το στόμα και πέθανε...
 
Back
Top