Ασθένειες Μουλος, τι να του συμβαινει;

bibianaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Καλαμάτα
καταρχην γεια σας! Εχω ενα μουλο γυρω στα 2.5 χρονια και δεν ειχε υπαρξει κανενα προβλημα ωσπου αποφασισα επειδη θα εφευγα για διακοπες να τα παω ολα τα καναρινια μου σε μια φιλη.
λοιπον στις 24 Αυγουστου την ωρα που εκλεινα την πορτα του σπιτιου μου πισω μου για να παω τα πουλια στην φιλη μου ο μουλος μου εβγαλε μια κραυγη και εμεινε με ανοιχτο το στομα.
φοβηθηκα και ξαναμπηκα παλι στο σπιτι, το επιανα στο χερι μου και δεν κουνιοταν καθολου.
εβαλα σε ενα ποτηρι νερο μια σταλιτσα ντεπον αναβραζον και του εσταξα με το δαχτυλο μου στο στομα του και ετσι επανηρθε σιγα σιγα.
μετα τα πηγα στην φιλη μου οπου και εμειναν μια εβδομαδα.
απο εκεινη την ημερα στις 24 Αυγουστου δεν το εχω ξανα ακουσει να κελαηδαει και ειναι συννεχεια μελανγχολικο. Τι να κάνω;
 
λογικα το πουλι πρεπει να ειναι σε πτερροροια. Αν ειναι σε πτερροροια δεν κελαιδαει. Αλα για καλο κ για κακο δωσε παραπανω στοιχεια μην ειναι αρρωστο και το χασεις το πουλακι
 
ευχαριστω που απαντησες ναι το πουλακι τωρα βρισκεται σε πτερροροια αλλα και περυσι που του συνεβαινε αυτο και παλι κελαηδουσε εβγαζε φωνουλες μην φανταστεις οτι κελαηδαγε κανονικα
αλλα τωρα ειναι κακοκεφο ενω τρωει κανονικα καθεται συννεχεια στο ξυλακι του και ουτε παιζει ουτε τιποτα ☹ kai δεν βγαζει ουτε φωνουλες οπως εβγαζε.
 
το πουλακι φουσκωνει;οι κουτσουλιες του πως ειναι; Για πιαστο και δες εχει καρινα;
 
οι κοτσιλιες του ειναι ασπρες και σαν νερο και με ενα μαυραδακι στη μεση
(μην γελασεις )αλλα η καρινα τι ειναι;
και καθεται φουντωνενο αλλα δεν ειναι συννεχεια φουντωμενο.
του δινω ομως και αυγοτροφη και κελαηδινη (μηπως ειναι γι αυτο ασπρες οι κοτσιλιες του;)
 
καταρχην γεια σας! Εχω ενα μουλο γυρω στα 2.5 χρονια και δεν ειχε υπαρξει κανενα προβλημα ωσπου αποφασισα επειδη θα εφευγα για διακοπες να τα παω ολα τα καναρινια μου σε μια φιλη.
λοιπον στις 24 Αυγουστου την ωρα που εκλεινα την πορτα του σπιτιου μου πισω μου για να παω τα πουλια στην φιλη μου ο μουλος μου εβγαλε μια κραυγη και εμεινε με ανοιχτο το στομα.
φοβηθηκα και ξαναμπηκα παλι στο σπιτι, το επιανα στο χερι μου και δεν κουνιοταν καθολου.
εβαλα σε ενα ποτηρι νερο μια σταλιτσα ντεπον αναβραζον και του εσταξα με το δαχτυλο μου στο στομα του και ετσι επανηρθε σιγα σιγα.
μετα τα πηγα στην φιλη μου οπου και εμειναν μια εβδομαδα.
απο εκεινη την ημερα στις 24 Αυγουστου δεν το εχω ξανα ακουσει να κελαηδαει και ειναι συννεχεια μελανγχολικο. Τι να κάνω;

- Είναι ένα είδος νευρικής διαταραχής κάτι σαν ελαφρύ εγκεφαλικό.Φέτος ειδικά, πολλά παιδιά έχουν παραπονεθεί αναφέροντας τις ίδιες
αντιδράσεις. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το συγκεκρημένο.
Γενικότερα, φώς, καθαρό αέρα(οχι τσιγάρα), φρέσκο νερό, καλή τροφή
και καθαριότητα. Το κλουβί του να είναι σε σημείο που να μή δημιουργούνται αντανακλάσεις απο καθρέπτες, απο τζάμια και γενικότερα ησυχία για να μη τρομάζει.:)
 
ευχαριστω παρα πολυ! Αυτο θα ειναι μονιμο;η θα επανερθει παλι στο φυσιολογικο του ρυθμο;
 
ευχαριστω παρα πολυ! Αυτο θα ειναι μονιμο;η θα επανερθει παλι στο φυσιολογικο του ρυθμο;

Αυτό είναι στιγμιαίο. Συνήθως δεν έπιρεάζει την καθημερινή συμπεριφορά του. Θα επαναληφθεί κάποια στιγμή, είτε καθαρίζοντας το κλουβί, είτε μετακινόντας το ή σε κάποια άλλη ανυποψίαστη στιγμή.
-Το αν δεν είναι σε φυσιολογικούς ρυθμούς πιθανότατα δεν προέρχεται απο εκείνη του την αντίδραση αλλά απο κάποια ασθένεια
ή και απο την πτερόρροια που έχει προηγηθεί. Παρακολούθησέ το προσεκτικά και αν υπάρξει κάποια αλλάγή επανέρχεσαι.

Υ. Γ Η περιγραφή της κοτσιλιας του νομίζω δείχνει οτι δεν έχει κάποιο
πρόβλημα στα έντερα.
 
γεια σας και παλι θα ηθελα να σας πω οτι μετα απο τοσο καιρο αρχισε να κελαηδαει και παλι! 🙂στην αρχη προσπαθουσε με μικρες φωνουλες και τωρα χαλαει τον κοσμο! Εδω και 15 μερες με εχει τρελανει στο κελαηδισμα και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο:)
 
Για καλό ή για κακό (το λέω σοβαρά και μην γελάσεις) να του βάλεις μπροστά στο κλουβί πάνω από την κεντρική πόρτα ένα ματάκι μετρίου μεγέθους για να φαίνεται από λίγο μακριά.
Τέτοια θα βρεις σε καταστήματα με τουριστικά είδη, να διαλέξεις.
 
θα του βαλω σιγουρα! Δεν βαζει γλωσσα μεσα του! Εδω προχθες γυρισα στις πεντε το πρωι και με το που με ακουσε αρχισε να κελαηδαει σαν τρελο
δεν με αφησε να κοιμηθω, ασε που η μανα μου τα χρειαστηκε γιατι ειχε μεινει στο σπιτι μου και αυτος χτυπουσε με την μυτη του τα καγκελα και η μητερα μου νομιζε οτι καποιος προσπαθουσε να μπει στο σπιτι! 😀 αυτο το πουλακι ειναι τρελο εντελως!

xronia_polla.gif
 
Back
Top